Her gün tıraş olmak zararlı mi?
Internette dolaşırken bir uzman görüşüne rasladım. Ayrıca,  tek jilet yerine de 2 ya da 3 bıçaklılar önerilmiş. Yazının tamamı;

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, her gün tıraş olanlara tavsiyelerde bulundu.

Her gün tıraş olmanın cilde zararlı olduğunu belirten Aktaş, çok hassas bünyeli insanların tıraş konusunda daha titiz davranmaları gerektiğini ifade etti. Aktaş, özellikle tıraş esnasında kullanılan sabun ve köpüklerin, alerjiye yol açabileceği üzerinde durdu. Hassas cilde sahip olanların, söz konusu ürünleri kullanırken daha dikkatli olmalarını gerektiğini söyleyen Aktaş, P.H oranı 4.5 ve 5.5 arasındaki ürünlerin kullanımını salık verdi.

Aktaş, aksi takdirde ciltte kuruluk ve kaşınma gibi komplikasyonların oluşabileceğini dile getirdi. Makinenin daha fazla kuruluk yaratması nedeniyle jilete göre daha sağlıksız olduğuna değinen Aktaş, "Makine yakıcı özelliğinden dolayı kurumaya yol açtığı için özellikle derinin katlandığı bölgelerde kızarıklıklara, 1. derece yanıklara ve su toplanmalara neden olacaktır. Eğer kesmeden, dikkatli jilet kullanılırsa, bu makineden daha sağlıklıdır" dedi. Aktaş, her gün tıraş olma mecburiyeti olanlara şu tavsiyelerde bulundu:

"2 ya da 3 bıçaklı jilet kullanmak ciltte daha az tahrişe neden olur. Tek jiletle 2 ya da 3 kez köpük sürmek, kontakt temasın artmasından dolayı alerjik reaksiyon riskini artıracaktır. Bu nedenle 2 ya da 3 bıçaklı jiletle tek bir kez temas daha uygundur. Bunun yanı sıra kıllar hangi tarafaysa o tarafa doğru tıraş olunmalıdır. Tıraş sonrası batan kılların üzerine antibiyotikli bir krem sürmek şikayetleri minimuma indirecektir."

Tıraştan sonra sürülen kolonyanın da sıhhi olmadığını kaydeden Aktaş, "Yurt dışında böyle bir alışkanlık yok. Bizimkisi yalnızca gelenekten kaynaklı. Tıraştan sonra, özellikle de berberdeysek yüzümüzü yıkarcasına kolonya dökeriz. Ama metil alkol içeriği olan kolonyalar sabundan daha fazla alerjiye neden olur. Bu nedenle kolonya sürmek sıhhi olmadığı gibi gereksizdir de" dedi.

Aktaş, bunun yanı sıra, evde tıraş olmanın berberde tıraş olmaktan daha steril olduğuna da dikkat çekti. AIDS ve sarılık gibi hastalıkların sıcak kan yoluyla bulaştığının altını çizen Aktaş, berberde olunan tıraşta, aynı jilet kullanılması ihtimali olduğu için, bu tür hastalıkların bulaşma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

http://www.haber7.com/cilt-bakimi/haber/...de-zararli
Merkur Progress - FS pu23p fh26   - Astra Platinum - Nivea Tıraş Kremi - Gillette Tıraş Sonrası Balsam
"Yurt dışında böyle bir alışkanlık yok"

Hocam bizim hobinin Karatay'ı olmaya özenmiş anlaşılan. Yaratan bizi yarı cahillerin gazabından korusun diyorum sadece Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(02/11/2017, Saat: 09:38)megadex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "2 ya da 3 bıçaklı jilet kullanmak ciltte daha az tahrişe neden olur. Tek jiletle 2 ya da 3 kez köpük sürmek, kontakt temasın artmasından dolayı alerjik reaksiyon riskini artıracaktır. Bu nedenle 2 ya da 3 bıçaklı jiletle tek bir kez temas daha uygundur. Bunun yanı sıra kıllar hangi tarafaysa o tarafa doğru tıraş olunmalıdır. Tıraş sonrası batan kılların üzerine antibiyotikli bir krem sürmek şikayetleri minimuma indirecektir."
http://www.haber7.com/cilt-bakimi/haber/...de-zararli

YAV! HE! HE ! Aktaş Hocam He!
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Habere yer veren medya grubuna bakınca hafiften amacın ne olduğu belli olmakla birlikte meslektaşlarımın bilim adamı titrini böylesine acınası hale düşürmesi beni daha çok yaralıyor. Bu fikirciğini Berber Ekrem olarak paylaşsa hepimiz daha çok saygı duyardık sanırım. Bir de göğüs purofu olup da beyin operasyonundan beslenmeye, basurdan sivilceye her nanede mikrofon tutulan ve efendim bu benim uzmanlık alanım değil demeyip illa görüş bahşeden biri var ki of off çok üzücü.
Onca sakallıya rağmen her gün oluyorum.

Önceleri tahriş ediyor diye 2-3 gün ara veriyordum. Meğer hepsi 3 bıçaklı yüzündenmiş. DE veya Ustura çok daha rahatım.

Rockwell Razors’un iö bir açıklaması vardı.

3af7d8fa642cc488b0ae07bbd9355036.jpg

1501e40302b7a2f5f64886ff9259ac23.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
(02/11/2017, Saat: 10:53)gr00v3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Habere yer veren medya grubuna bakınca hafiften amacın ne olduğu belli olmakla birlikte meslektaşlarımın bilim adamı titrini böylesine acınası hale düşürmesi beni daha çok yaralıyor. Bu fikirciğini Berber Ekrem olarak paylaşsa hepimiz daha çok saygı duyardık sanırım. Bir de göğüs purofu olup da beyin operasyonundan beslenmeye, basurdan sivilceye her nanede mikrofon tutulan ve efendim bu benim uzmanlık alanım değil demeyip illa görüş bahşeden biri var ki of off çok üzücü.

Aynen katılıyorum insanların tamamen çıkarları için kullanıyorlar ve her geçen gün bunlar yüzünden insanlara güvenimiz dahada çok azalıyor sokaktan geçen biri yere yığılsa yardım etmeye korkar olduk  tamamen birbirimize karşı güvenden kaynaklı
bende yeni sayılırım bu forumda yaklaşık 2-3 aydır DE kullanıorum ve çok memnunum ne batık ne kıldönmesi ne saçma sapan suratımdaki şişikler hiçbiri kalmadı şuan suratım tertemiz oldu sadece kıl var  Wink inanmayın bu haberlere
İşte arkadaşlar öğretim üyesi var, öğretim üyesi var. Doktorasını, doçentliğini kim nasıl alıyor göremiyorsunuz. Big Grin

Bir öğretim üyesi bile bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsa halk ne yapsın.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Asidik ph kullan diyor Smile Kolonya adeti bizde var diyor yurt dışında yokmuş. Ülen kolonyanın esas adı Köln suyu almanlar bumuş... Bu kadar after shave üretiliyor tuvaletten sonra bir tarafına sürek için mi.

Son yıllarda oldukça yüksek sayıda insan okur yazarken dışarıdan lise mezunu oldu. Hatta apartman üniversitelerinden diplomalı oldu. Bu da dışarıdan prof olmuş anlaşılan. Yazık ya yazık. Bu yüzden artık doktor yetişmiyor.
(02/11/2017, Saat: 11:32)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onca sakallıya rağmen her gün oluyorum.
Önceleri tahriş ediyor diye 2-3 gün ara veriyordum. Meğer hepsi 3 bıçaklı yüzündenmiş.    DE veya Ustura çok daha rahatım.
Rockwell Razors’un iö bir açıklaması vardı.
3af7d8fa642cc488b0ae07bbd9355036.jpg
1501e40302b7a2f5f64886ff9259ac23.jpg
Sent from my iPhone using Tapatalk

Şöyle bir video paylaşmıştım üstadım, çok bıçaklıların neden kıl dönmesine sebep olduğunu açıklıyor.
https://youtu.be/874ad9LVvcc?t=1m14s
Selamlar,
Neyseki elektrikli makine kullanın dememiş.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,748 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,266 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 886 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,445 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,218 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 1,998 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,419 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: