boyun altı sorunu
Merhaba öncelikle belirtmek isterim forumda araştırma yaptım ancak bi sonuç elde edemedim.Verilen cevapların eksi tarihli olduğunu ve verilen önerilerin ise yarayıp yaramadığını kimse cevap yazmamış.Ben kıvırcık saçlıyım ve sakal traşımı kendim olmak zorunda kalıyorum bazen.sakal trası olunca boyun bölgemde resimdeki gibi sivilce gibi biseyler cıkıyor.Kuaförde devamlı traş oldugumda kızarıklık oluyor ama az oluyor.Traş sonrası balsam nemlendirici krem falan sürüyorum fayda etmiyor.Bu kızarlıklar kıvırcık saçlı oldugum için mi çıkıyor.Traş olurken WTG ve ATG de deniyorum yine aynı sonuç oluyor.Ne yapmamı önerirsiniz
EyOROB.jpg
@beryigit komşum foruma hoşgeldiniz.Boyun altı bölgesi benim de çok dikkat etmem gereken hassasiyet yaşadığım bir bölge.Kendi deneyimimden yola çıkarak size yardımcı olmaya çalışayım.
Güncel olarak kullandığınız tıraş sabununu veya kremini değiştirerek bir deneme yapın.Tıraş olma sürenizi biraz uzatın.Sadece sakalın çıkış yönünde tıraş olun.Bu deneme döneminde kullandığınız jiletin her tıraşta yeni olmasına dikkat edin.Tıraştan sonra ıslak yüzünüze özellikle boyun bölgenize şap sürüp iki dakika sonra bol su ile yıkayın.Son olarak size aloevera özlü bir tıraş sonrası balsam kullanmanızı öneririm.
selamlar
de te fabula narratur.!
@beryigit Hocam öncelikle hoşgeldiniz.Sorunun biri uzun,diğeri kısa vadede olmak üzere iki çözümü var.Biri ustura,bu uzun vadede olan ve emek isteyen bir çözüm,ustura tıraşını öğrenmeniz ve usturaya yatırım yapmanız gerekiyor.Diğeri ise kısa vadede,siz kıvırcık saçlı ve tahminimce sakallarınız da kıvırcık olmaya meyillidir,slant bir alet.Benim de saçlarım dalgalı,hiç uzun sakallı biri olmadım ama kıvırcık olmaya meyilli sakallarım var,slant bir alet alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.İlk etapta tıraş tekniğinizi ilerletin,shave lather konusunda araştırmalar yapın ve süzme yoğurt kıvamında köpük yapacak yetkinliğe ulaşın.Jilet seçiminiz keskinden ziyade konforlu olsun,bu çok subjektif bir konu.Jilet konusunu okuyun ve deneme-yanılma ile size konforlu gelen jileti bulun.2 perdeden fazla tıraş olmayın ve silvertip bir Porsuk edinin,break-in tamamlamış kaliteli bir domuz da işinizi görür.İlk perde düz,2 nci perde sakal çıkış yönüne doğru alın.Bastırmayın kesinlikle.Peki hangi slant mı? Yakındaki incelememizde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Öncelikle zorda kalıpta dışarıda tıraş oluyorsanız kuaför yerine geleneksel berber tercih edin. Zorda dememin sebebi evde tıraş olmak en temiz ve güvenli tıraş olmasından. Forumda aspirinli karışım tarifi var deneyebilirsiniz. Pereja gibi iyi bir marka gülsuyu tıraş yangılarını yatıştıran iyi bir toniktir çok abartmadan dilediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Bir cildiye uzmanı görmeniz de bence faydalı olacaktır çünkü bayağı bir sorun var .
Sağlıcakla,
Hangi ekipmanları kullandığınızı bilmemekle birlikte,
Tıraş öncesi Proraso okaliptüs pre shave
Tıraşta Personna lab blue gibi mild ve sakallarin çıkışı sırasında pek sorun yaşatmayan bir jilet,
Cella gibi koruyuculugu yüksek bir sabun ya da gene şahsen kıl dönmesi sorununa cok iyi geldiğini düşündüğüm Proraso okaliptüs &mentol sabun
Tıraş sonrasında da cadı fındığı tonigi veya cadı fındığı içeren bir losyon sorunu çözebilir.
Şu an aspirin-kolonya karışımını uygulamak kısa vadede çok etkili olacaktır.
Bu tür sorunlarda krem/balsam çok fayda etmiyor diye düşünüyorum. Yatıştırıcı, kurutucu ürünlerin daha faydalı olduğunu söyleyebilirim.
Kişisel tecrübelerim, yanlış yönlendirmek istemem. Çünkü sizin için en iyisini gene siz bulabilirsiniz.
Merhabalar, oncelikle forumumuza hosgeldiniz. Sizi daha tanıyamadık, ayrıca cildiniz, tıras bilginiz, kullandıgınız urunler nedir hicbir bilgimiz yok. Sakallarınız su anda kısa oldugu icin yonlerini ben tam cıkaramadım.

Her halukarda yuzunuzu birkac gun dinlendirmeniz gerekiyor, doktor onerisi ve kontrolu ile olursa cok daha iyi olur, ama hametan krem yada bir arkadasımızın soyledigi gibi aspirinli solusyon tedavisi uygulamanız gerekiyor. Su anda oralar yangın yeri, mola vermeniz ve cildin kendini toparlaması gerekiyor. İş vs. icin çok gerekli olursa, esnaf bir mahalle berberinde sakal tırasınızı ara ara olabilirsiniz bu donemde. Kendisine de durumu acıklarsanız cok kazımadan zorlamadan tırasınızı yapar.

İlk cumlemde yazdıgım gibi sizi tanımıyoruz. Neyi nasıl yaptıgınızı bilemiyorum. Ben genel ve olası belki yapılmıs olan hataları cildin durumuna bakarak yazıyorum, dusunup tekrar gozden gecirmenizi rica ederim.

1- ATG terimini su an icin unutun. ATG cilt yavas yavas alıstırılarak yapılacak bir uygulama, sizin durumunuz icin su anda hic konusmayalım.
2- WTG ve XTG terimlerini acıklayan anlatan konuları lutfen bir daha okuyun. WTG demek tum yuzu yukarıdan asagıya yonde almak demek degildir. Yuzunuzun semasını sakal cıkıs yonlerine gore incelemeniz gerekiyor. Her bir sakal bolgesinin bir cıkıs yonu vardır, her bolgenin cıkıs acısı nasılsa, sakalların ayrı ayrı cıkıs yonlerine gore WTG yapacaksınız. Yani;

Yanaklarınız icin WTG demek yukarıdan asagıya demek ise, boyun altınızın sag tarafındaki sakallar icin sagdan sola cekis WTG olacakken, boyun altınızın sol tarafı icin tam tersi soldan saga yone cekis WTG olabilir.  Hepsi icin biz WTG diyoruz ama siz tıras olurken 3unu de aslında farklı yona cekis yapıyorsunuz.

Yukarı ki paragrafta anlattıgım sizin icin belki karmasık olacaktır, baska sanslı genleri olan arkadas icin hepsi tek yon olacaktır. Ne yapalım sans isi, parmak izi gibi dusunun herkesin ki farklı.  Lutfen sınırlı yazımla anlatamıyorsam, gerekirse ust paragrafı tekrar tekrar okuyunuz.

3- Kopugunuzu sulu yapıyor olabilirsiniz. Sabununuzun koruması(yastıklaması) sizin bastırma ve tıras stilinize gore az geliyor olabilir. Lutfen cella gibi proraso gibi koruyuculugu kaydırıcılıgı daha iyi bir sabun kullanınız. 20 sn ıslak fırcanızı bastırarak sabunu yukleyip kopugu elinizde veya yuzunuzde calısarak, kopurtup krem santi kıvamına getirmeye calısınız.

4- Kopuk ve fırca ile yuzunuzde oynayın. Olası olu cilt altında kalma olasılıgı olan kıl uclarını cıkarmak icin yuzunuzde calısın.

5- Islak tırasta en onemli kural bastırmamaktır. Kartuslu sistemden geliyorsanız, bastırmıyorum deseniz bile bastırıyor olabilirsiniz. Lutfen ilk donemlerde temiz kusursuz tıras olmaya calısmayın. Bebek poposu gibi elime hic sakal gelmesin takıntısınından kurtulun. Sizin ilk hedefiniz, tahrissiz, kızarıksız tıras olmak. Hayatta hersey gibi yavas yavas tecrube gerekiyor. Gerektiginde makinanızı emel sayının mikrofon tutusu gibi sapın ucundan tutarak, istemsiz bastırmayı bir nebze onleyebilirsiniz. Bastırmadan sakal cıkıs yonlerinizde tıras olun.

6- Coklu perde(2-3) kademe kademe tıras olmayı deneyin. İlk perdede tum sakalları kesicem diye birsey yok, kalan kalsın, 2ci perdede geri kalanda kesilir merak etmeyin.

7- Size sıcak su iyi gelmez diye dusunuyorum. Tırasınızı, normal banyonuzu yapıp, sakallarınız yumusadıktan sonra, soguk su kullanarak yapın. Tıras sonunda sap kullanıp, 1-2 dakika bekleyip, şap yuzunuzde kurumadan soguk su ile durulayın.

8- Tıras sonrası  anti irritation ozellikli belki aloe vera ozlu veya e vitaminli bir balm kullanın. Aklıma gelenler Proraso beyaz balm(razorus/impa), sebamed balm (migros)

9- Tıraslarınızı bir duzene koyun, her 2 gunde 1 veya her 3 gunde 1 kez tıras olun. Bu programı cilt yavas yavas alısıncaya kadar bozmayın. Yine aynı sekil iritasyon olursa ya usteki maddeleri gozden gecirin yada tıras olma sıklıgınızı degistirin.

10- Tıras sonrası hem şap kullandıgınızda, hemde tırastan birkac saat sonra sizin cildinizden aldıgınız geri donusumu kontrol edin gozlemleyin. Bir kac saat sonra, ornek veriyorum, cenenizin kosesinde bir yanma oluyorsa, zaten tıras esnasında o noktaya yaptıgınız kesim hareketi aklınıza gelir (orayı fazla bastırdıydım, veya orayı yanlıslıkla ters aldıydım gibi) o hatanın teshisini yapıp, sonraki tıraslarda o hatayı duzeltin.

İste boyle boyle ustad. Kademe kademe, adım adım yavasca bu isi yapacagız. Gozunuz korkmasın, bu ne yahu, yıllarca ben bunları bilmeden uygulamadan zaten tıras oluyordum diyebilirsiniz. Zaten sorun orada. Bize senelerdir 2 bıcaklı 3 bıcaklı diye reklamlarda orada burada ove ove turlu makina sattılar, para kazandılar, ama hicbir firmada bunları size/bize anlatmadı. Biz kendi aramızda anlatıyoruz ogreniyoruz. Biraz zamana zaman verirseniz, bir omur boyu rahat edeceginiz tıraslarınız, ve bir omur boyu zevk alacagınız bir hobiniz olacaktır.

Saygılar.

Not: Yazar oglan, su forumda benzer cumleleri, benzer paragrafları tekrar tekrar cesitli kereler uzun uzadıya yazdı, bir kere de o kucuk aklını calıstırıp sunları bir yerde biriktirip, gerektiginde copy paste yapmayı akıl edemedi. Rolleyes
Hepinize ayri ayri tesekkur ederim.
Kullandiklarim amator urunler aslinda.
arko kremli berber tiras sabunu
Gillette balsam
Yuma tras makinasi
Derby tiras bicagi
@beryigit aslında kullandığınız ürünlerde bir sıkıntı yok. Tamam dünyanın en keyifli tıraşını vermeyebilirler, ama bu fotoğraftaki duruma sebep olacakları anlamına da gelmiyor.

dikdik_s üstadın yazdıkları çok kıymetli. Orda ATG'nin üstünü, bastırmama kısmının da altını bir kaç kez çizmek isterim.

Dikkat etmediğim zamanlarda bu kadar değil ama, daha hafif şekilde olmak kaydıyla benzer sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Kendi tecrübelerimle nedenini açıklamaya çalışayım:

- Boyun bölgesinde deri daha ince
- Boyun bölgesi daha az güneşe ve daha az sürtünmeye maruz kaldığı için daha hassas
- Boyun bölgesinde kıllar daha seyrek
- Boyun bölgesinde kıllar daha ince

Şimdi bunları sakalların çıkış yönündeki düzensizlikle birleştirelim. Sonuç: Özellikle ATG tıraş olunuyorsa o kılların bir kısmı incelikten dolayı daha zor kesiliyor. Kalın kıl jiletin sürtünmesi esnasında daha dik durabiliyorken, ince kıl en ufak bir keskinlik probleminde, yatıyor, sünüyor vs...Kıl kökü yüzeye -mesela çenedekine göre- daha yakın olduğundan bu zor kesilmeyle birlikte oynuyor-çekiliyor, cilt de daha ince ve hassas olduğu için gönderdiğiniz fotoğraftaki gibi bir tablo ortaya çıkıyor.
@Dikdik_s Serdar kardeşim hiç üşenmeden anlat anlat sıkılmıyorsun valla. Bu ne sabır, seviyorum seni. Bu arada Görkem hasta olmadı, cin gibi kerata  Smile seni takip ediyor, merak etmiş kimdi bu ağabey diye soruyor, sevmiş (Bilmeyenlere Görkem benim oğlum, ellerinizden öper  Wink ) Bu off topic için yeni komşumuz @beryigit kardeşimizden özür dileyerek devam edelim.

Dostlar gayet  yeterli açıklamışlar zaten. Küçük birkaç dokunuş da ben yapayım. Cildiniz de yaşadığınız sıkıntıları gençliğimde bire bir yaşamıştim.

# Bir süre kendiniz tıraş olmayın. Kıl dönmesi ve iritasyon mevcut. Berbere gidin. 3-4 kez berber tıraşı olun. Cildiniz önce bir kendine gelsin.

# Kıllarınızın çıkış yönünü çok iyi ezberleyin. Wtg tek perde ile başlayın.

# Kıvırcıksınız. Uzadıkça cilde dönecek ve batacaktır. 3 günden fazla sakal bırakmayın.

# Arada sırada şap kullanın. Sanırım cildiniz yağlı. Şap yağlı cildi toparlayacaktır.

# Boyun bölgesindeki hassasiyet için jilet ve alet seçimi önemlidir. Keskin jilet kullanın. Tek geçişte temizleyebilecek alet ile kombine edin ve bastırmayın. Tıraş esnasında boyun bölgesinde en ufak bir çekme, çizme, batma vs hissetmemelisiniz. Hissederseniz bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Yağ gibi akmalı ve tereyağını keser gibi zarifçe kesmeli jilet kıllarınızı. Sadece geri dönüş sesini duymalısınız.

# After Shave olarak yağlı ve alkollü ürün kullanmayın. Tavsiyem bir süre şaptan sonra su ile durulayıp bırakmanızdır. Cilt kendini yarım saat içinde toparlayacak kadar sebum üretecektir.

Aramıza hoş geldiniz. Keyifli tıraşlar, hoş sohbetler dilerim.
Fucidin antibiyotik krem kızaklıkların ve iltihabın kısa sürede toparlayarak doğru tekniğe temiz bir zemin sağlıyor. Teknik olarak anlatılanlara uymak sorunu çözecektir diye umuyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun bölgesindeki ters çıkan sakallar. Ceyrancı 8 3,072 13/03/2022, Saat: 19:47
Son Yorum: Ramo26
  Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu Abin Sur Ertu 7 3,693 08/04/2021, Saat: 08:59
Son Yorum: Lord Sparhawk
Exclamation Boyun Tahrişi-Kanama Gencer 32 25,493 03/01/2021, Saat: 15:52
Son Yorum: newbie
  Boyun altı tahriş Agressive 17 25,288 05/05/2015, Saat: 00:47
Son Yorum: Bruce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: