Jiletliden Çelik Usturaya geçiş
Merhabalar,

1 aydır jiletli ustura ile ıslak tıraşa giriş yaptıktan sonra çelik usturaya geçiş yapmak istedim. Elimde 2 adet solingen çelik ustura var. Ne yaptıysam jiletli ustura ile elde ettiğim traşı çelikten elde edemiyorum. Takılma yapıyor, atlama var ve pürüzsüz bir tıraş yakalayamıyorum.

Kayışlamamda sorun olduğunu sanmıyorum ama akıl verirseniz çok sevinirim.
Merhaba,

Anlattiginizin tek cikar yolu var. Bileyletmek. Smile Tabii bu elinizdeki usturanin durumuda onemli.
Ben birkaç Shave Ready aldım, yeterince keskin değildi. Biledim, daha keskin ama yeterince değildi. Hazır bilenmiş, bileyen adamın da videosunu Youtube'a tıraş videosu koyduğu bir tane aldım, yine jiletli gibi değildi. Forumdan üstadların bilemiş, sonrasında az kullanılmış olduğu birkaç ustura aldım. Yine de öyle jilet gibi keskin değildi.

Öyle keskin, böyle rahat diyenlerle farkımın teknik olduğuna ikna oldum. Mevcutlarla mümkün olan en yakın ve tahrişsiz tıraşı arıyorum artık. Tıraş oluyorum da, jiletli gibi olmuyor. Kesmiyor, çizmiyor belki ama çekiyor veya temiz olsun derken 5 geçiş tıraş gerekiyor.

SeckinB
Ankara için bileme yapan var mıdır peki?

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Çelik usturanın tıraşı, jiletin tıraşına benzemez, his olarak çok farklıdırlar, bu tabi ki normaldir, yapı olarak birbirine benzemez. Bazı insan birini diğerine göre daha fazla beğenir ve tercih eder bunlar hissiyat ile alakalı olan subjektif tercihlerdir. Ancak, usturanız çekme yapıyor veya geride alınmamış sakal bırakıyorsa bu subjektif birşey değildir, Usturanızın ağzında problem vardır. Yada jiletle tek perdahta ulaştığınız temiz cilte çelik usturada 5 perdahta ulaşabiliyorsanız bu da subjektif değildir ya tıraş olma metodunuz yanlıştır veya yine usturanızın ağzı istenilen veya sizin sakalınıza uygun olan keskinlikte değildir.
Ben jiletin hissini sevmiyorum usturanın verdiği his daha hoşuma gidiyor Ustura ile jileti kıyaslamayı geçtim.her ustura da aynı hissi vermez ( iç bükey ustura kama usturayla farklıdır, çelikten dolayı farklıdır, imalatta gösterilen özenden kaynaklı farklıdır , bileme yapılan taşın grit derecesinden veya taşın cinsinden dolayı bile fark gösterir, nihayetinde her bir ustura farklıdır. Bu yüzden jiletli ile çelik usturayı kıyaslamak ikisi de tatlı ihtiyacımızı gideriyor diye bal ile reçeli kıyaslamak gibidir bence
(21/11/2017, Saat: 22:54)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben birkaç Shave Ready aldım, yeterince keskin değildi. Biledim, daha keskin ama yeterince değildi. Hazır bilenmiş, bileyen adamın da videosunu Youtube'a tıraş videosu koyduğu bir tane aldım, yine jiletli gibi değildi. Forumdan üstadların bilemiş, sonrasında az kullanılmış olduğu birkaç ustura aldım. Yine de öyle jilet gibi keskin değildi.

Öyle keskin, böyle rahat diyenlerle farkımın teknik olduğuna ikna oldum. Mevcutlarla mümkün olan en yakın ve tahrişsiz tıraşı arıyorum artık. Tıraş oluyorum da, jiletli gibi olmuyor. Kesmiyor, çizmiyor belki ama çekiyor veya temiz olsun derken 5 geçiş tıraş gerekiyor.

SeckinB

Teknik deyince, ilk çelik ustura tıraşımda süpürme ile boynu biraz fazla kazıdığımdan tıraş sonrası tahriş ve yanma vardı. Dün akşam @Kubilay üstadın şu videosundaki tekniğini denedim - usturada slant action mı denir, süpürme yerine dilimleme hareketi mi denir, döner doğrama mı denir bilemedim ancak sonuç inanılmaz fark ediyor. Çok hızlı ve temiz kesiyor, ancak biraz tehlikeli, 2 kez epitel dokuya girer gibi hissedip durdum.

5:30 sonrası

Ertan'ın videoda uyguladığı tıraş tekniği , usturaya yeni başlayan arkadaşlar için uygun bir teknik değil baştan bunu söyleyeyim, sonra ağlamaca, yara için bant aramaca olmasın Smile .. usturanın tekniği derken kastedilen, bu videodaki gibi kaydırmalı tıraş veya bazı videolardaki, baştan tutup aşağıya kadar tek hamlede çekmek falan değildir, bunlar işin varyasyonlarıdır. Kişinin sakalının yapısına, çıkış yönüne, yüzünün kıvrımlarına göre değişebilecek keyfi uygulamalardır. İşin temeli, usturaynın yüz ile yaptığı açıyı doğru ayarlamak, çelik usturanın jiletliden ayrılan en önemli kısmı olan bıçak kısmının uzunluğundan kaynaklanan sorunlara dikkat ederek tıraş etmek. ( önü ile tıraş ederken arka kısmı kulağı, yanağı ısırabilir ) ve bastırmadan hafif geçişle tıraş olmak... Geriye kalan işler hepsi bu temelin üstüne kurgulanabilecek işin sonraki kısmıdır. Buz patenindeki artistik patinaj kısmı gibi 3lü saltoları falan sonra denemek lazım önce zorunlu hareketler de yoğunlaşın derim.
Benim de teknik eksikliklerimden kastım yanakları rahat ve temiz alırken boyun altında ya bir seferde yeterince alamamam, ya da açıyı abarttığım için kızartmam. Slant tekniklere en azından bilinçli olarak girmiyorum. Sol boyun altımı sağ elle tersten alıp temizleyebilirken, sağ boyun altımda sol elim titrediği için öylece kalıyorum. Çene altının açısını ayarlayamamışsam geçiyorum ama her geçiş ancak 0.2 mm gibi bir sakal anca alıyor Smile Jiletli usturada bir kesişte o kısımları tamamen alabiliyorum. Tabi jilet aşırı keskin olduğu için açı konusunda o kadar da tutucu değil gibi.

Keskinlik konusunda haklısınız. Şimdiye kadar denediklerimin bir çoğu çok da keskin gelmediler, bir kısmı ise biraz CrOX pastalı kayıştan sonra havada kıl kesmeye başlayınca tıraş olmayı denedim. Usta ellerden geçmişlerle birşeyler değişir dedim ama fark o kadar olmayınca işin belki de teknikte olduğuna ikna oldum.

En keskin usturam 5/8'lik eski bir Solingen, taskind ustad, sanırım sizin elinizden geçtikten az sonra da bana gelmiş. Jiletli tıraşa en yakın bu ustura ile tıraş olabiliyorum. Ama o bile 5/8 olması nedeniyle bir 6/8'den farklı, uzmanlaşana kadar her usturanın eldeki ve yüzdeki hissiyatı farklı farklı geliyor.
Bu konuyla ilgili bende birkaç şey karalamak isterim, uzun zamandan beri jiletli usturayla tıraş oluyorum ayrıca elimde ern 6/8 lik ustura var, çelik ustura ile jiletli usturanın karakterleri çok farklıdır, jiletli usturada baskı yapıp tıraş olursanız hapı yutarsınız, kaliteli jilet, sıfır baskı ve doğru açıyla çok harika tıraşlar çıkarabilirsiniz, ama çelik ustura öyle değil sürekli usturanın keskinliğinden emin olmak zorundasınız, keskinlik standardını sağlayamadığınız sürece olacağınız tıraş size eziyet olur, çelik usturanın hissi tıraş esnasında ve sonrasında gerçekten çok iyidir, çelik ustura tahrişe meyilli değildir, jiletli ustura gibi sıfır baskı ile değil de biraz baskı yaparak tıraş olunması gerekir, tersten sinek kaydı tıraşlarda çelik ustura daha başarılıdır, çelik usturayla olduğunuz tüm tıraşları mükemmel çıkarmak her babayiğidin harcı değildir, taşlama, bileme, kayışlama gibi konularda tecrübeli olmanız gerekir, eliniz jiletli usturaya alışıksa çelik usturada çuvallamak gayet normal bir durum, her iki usturanın da kendine göre avantajları ve dezavantajları var, kısacası örnek vermek gerekirse jiletli ustura Nissan GTR ise çelik ustura Bugatti Veyrondur.
Degerli komsularim ya usturam yeterince keskin degil yada ben acemilik donemindeyim. Jiletli kadar iyi iş cıkartamiyorum bugun 1000&3000 taş ile 10 dk bileme işlemi yaptim. Uzerine kayışladım. Ama ilk perde bitmeden takılmaya kalinti birakmaya basladi. Acaba bileme isini mi az yaptim ?
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 642 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,650 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,092 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,001 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,548 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,246 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Yurtdışından çelik ustura almak Eunus 4 2,410 05/10/2021, Saat: 17:48
Son Yorum: Eunus
  Çelik Usturaya Giriş yigit 5 2,561 28/09/2021, Saat: 12:32
Son Yorum: EmrahEray
  Çelik usturaya başlamak isteyenlere bazı önerilerim Lord Sparhawk 13 5,498 05/07/2021, Saat: 18:34
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Titan Çelik Ustura manuple 9 6,689 11/04/2021, Saat: 13:49
Son Yorum: drog

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: