Jiletliden Çelik Usturaya geçiş
@Efrasyab hiç bileme yapmadım fakat forumda ve internette okuduklarımdan anladığım kadarıyla, 3000 bitirme için uygun bir grit değil. Çok kaba bırakır. En azından 8000 tercihen 10-12 bin gritle bitirmeniz gerekiyor. Onun üzerine de kayışlama olursa kıvama gelir.

taskind üstad sağolsun benim kör topal usturalarımın hepsini bilemişti. Tabii sesimi çıkartmadım ama gelsin de tıraş olayım diye bekledim onları ben Smile. Ki gittikleri hızla geldiler bu arada. Hatta kargoyu yolladım deyince tıraş da olmadım, çok kısa sakala beceremem belki diye. Sonra usturalar geldi. Birinciyi sürttüm suratıma, ı ıh. İkinci, yine olmadı... 3. de fayda etmedi. 4. zaten bana göre pek iyi birşey değildi. Onu da denemedim.

Neredeyse kör jilet hissi veriyordu bütün usturalar bana. Ustasına sordum haliyle. Dedi önce krom oksit+kot kumaşına bir 40 tur dön, sonra kayışla bir o kadar. Tabii bende kayış ne gezer. Hemen aliexpressten 8,5 dolara en iyisinden, paranın satın alabileceği en pahalısından bir kayış siparişi verdim. Şundan.

Benim kayış geçen gün geldi. Her iki yüzeyle de güzelce bir kayışladım en beğendiğim usturayı. Sonra havada kıl kesme testi yaptım. Olmuştu. Gayet de jilet gibi kesiyordu. E artık kullanmak lazımdı. O sırada bu başlık da hareketliydi. Kubilay'ın usturada slant tekniği videosunu da şöyle bir izledim. Dedim tamam. Bu hem çok daha mantıklı, hem de tam benim gibiler için. Makineyi nasıl kaydırıyorsam usturayı da öyle kaydırıveririm. Eşek değiliz ya suratımızı keselim(!) o kadar baktık işte. taskind üstad hemen altında uyarıyı yapmış ama ben gayet deneyimli olmasam bile gayet becerikli adamım, ne olacak canım dikkatli dikkatli kesiveririm diyerek tıraşa koyuldum.

Favoriden aşağıya hafiften de kaydırarak güzelce çektim. Evet budur işte. Kendime güvenim biraz daha arttı. Sonra yukarı çaprazdan çeneye doğru yaklaştım. O da fena değildi. 7,5 cmlik kesici ile zaten yanak kısmı çocuk oyuncağına dönüyordu. Tam olarak 3. çekişimdi, kendime güvenim gelmişti ama gayet de temkinli ve yavaşça yanaktan bıyık bölgesine doğru çekiyordum ki o sırada olan oldu. Sonradan cetvelle ölçtüm. 2.5 santim kesmişim tamı tamına. Bıyık bölgesinin bitip de tam yanağın başladığı yer. Allah'tan çok yavaştım ve derin kesmedim. Neden kesildiğini gayet iyi anladım ama, nasıl kesildiğini anlamadım bile. Ne keserken, ne de sonrasında hiç bir kesik acısı hissetmedim. 3. gündür burda tabi sesimi çıkartmadım ama Smile, sabah akşam kantaron yağı ile akraba oldum. Soran arkadaşlara da scarface yaptım dedim.

Özet:
0. önce tıraş güvenliği
1. ustura ağzı kayışladıkça kendine gelen bireymiş onu anladım.
2. usturada kaydırma gibi maceralar acemiler için değil. Hatta çok deneyimli dahi olsa herkes için değil. Bana göre hiç değil.
3. çelik usturanın hissi süper şahane birşey.
@pilotic tüm yazınızı keyifle okudum. Tüm yazının yüzde 1000 katıldığım en önemli noktası Özet kısmı 3. madde Big Grin

Kendi adıma konuşayım Çelik, shavette, DE neredeyse bir çok kesici alet var ama onun yeri ayrı. Smile
komşularım,

Ben en iyisi bunu taskind ustaya göndereyim, güzelce bir keskinleştireyim.

benim sakallar 2. dünya savaşında kullanılan dikenli tel gibi acayip sert o yüzden neşter kıvamında olması gerekiyor.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Ustura acemisinden acemilere oneriler,

*Kucuk yerler ile calısın, cildi gerin, bizim DE deki buffing gibi kısa cekisler yapın.
*Ustura ya alısırken ilk denemeleri sadece yanaklarda WTG kısa cekislerle yapın, geri galan tırası normal alısık oldugunuz DE/Shavette ile bitirebilirsiniz. (elinizin usturaya alısması, ilk baslarda yasadıgınız gerginligi atmak icin kucuk denemeler gibi dusunun)
*Preshave krem yada ozellikle preshave yag kullanmanız, ustura kullanımı sırasında size biraz guven ve kolaylık saglayacaktır tavsiye ederim.
*Oyle kaydırarak falan kesim sitillerine aman diyim, ehliyeti almadan drift videolarını seyretmeye benzer. Seyredin ama denemeyin.
*The stallion vardı, bayadır takip etmiyorum ama Antony Espezito idi ismi sanırım, guzel ustura tırası videoları vardı, tavsiye ederim.
*Daha once bileme tecrubeniz yoksa, kayısınız yoksa acele etmeyin kullanmayın. Usturanızı taskın ustad gibi birisine yollayabilirseniz biletin ve bir kayıs alın. Bileme vs. islerine girmenizi onermem. Bilincsizce yapılan bileme yarardan cok zarar verir, acılmıs agzı bozabilirsiniz. Siz kayıslamayı yaparsınız.
*Stres yapmayın, acın arkada bir muzik, zevk almaya bakın.

Belki azıcık olsa isinize yarar bazı oneriler. Saygılar dostlar.
Aradan geçen iki aylık süre zarfında çok şey öğrendim. Öncelikle usturalarim taskind üstadın elinden gecirttim. Biraz da tıraş tekniği öğrendim. Bu teknik konusu da epey kapsamlı. Kayislama, duş sonrası tras olma, sabun türü ve kopurtme onemsemedigimiz ama çok önemli unsurlar. Kayislamayi ihmal etmiyordum ama teknigim biraz zayıfmis. Ağırlık vermeden 30 tur atıp tras olmak muazzam bir keyif.

Arada iki kez de jiletli denedim, inanın çeliğin keyfi ve kontrolü bambaşka. Yine taskind üstad sağolsun coticule de aldık. Tazeleme yapıyordum, bir adet de kör Gold dollar alip sıfırdan biledim. Gözünüz kapalı tras etsem inanın butcher&Wade sanirsiniz.

Özetle pes etmeden sabırla okuyun, deneyin, sorun ve ogrenin.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Madem ben de yazmışım zamaninda, derim ki, katılıyorum.

Kıl testinden geçse de tıraşta zorlandığım usturalarla artık daha rahatım. Belki benim de strop kullanmam gelişti, muhtemelen de tekniğim. Artık 5 geçiş gerekmiyor, düz yan ters üç geçiş ile temiz çıkabiliyorum. Hala jilet kadar keskin değil ustura belki ama insan tekniğe özenerek o halde bile güzel tıraş çıkarmayı başarabiliyor.

Tam içbükey 5/8 birkaç Solingen ustura denedim bu arada, keskinliği ve sesi bariz farklıymış. Gold Dolları gectim, Dovo Bismarck'tan bile farklıymış.

SeckinB
Ne derlerdi..
Bin düşün bir konuş mu?
Ustura ile tıraş olmak adamına göre tıraşı bile keyifli hale getirmektir, başka bir adamına göre ise ne gerek var, hazır makineler varken...

Ancak, yaklaşık 20 yıldır jiletli ustura ile tıraş olan birisi olarak Çelik Ustura ile tıraş olmanın verdiği hazzın bam başka olduğunu söyleyemeden geçemeyeceğim.

@Taskind ustattan aldığım ve gözüm gibi baktığım iki usturanın da ayrı ayrı tıraş keyfi farklı his veriyor.
Yalnız ilk kez geçen hafta dikkatsiz bir davranışım nedeniyle işaret parmağımın kenarından dikine yarım cm lik kesik açtım. Sad(

Artık, ustura elimde iken 1 yerine 50 kez düşünerek çabalıyorum, hareket ediyorum. Smile)

E n v i r o n m e n t a l i s t

@manuple komşum geçmiş olsun. Bu yaşadığınız tıraş kazası değil de, görünmez kaza olmuş sanırım.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@manuple komşum çok geçmiş olsun.
Bazen inanılmaz derecede sakar olabiliyorum.

Yine de bir küçük musibet bin nasihatten daha etkiliymiş diye bir şey var.
Bu bende önemli bir dikkat etme etkisi yarattı.
Benden de sizlerden de böyle sakarlık ya da yaralanmalar uzak olsun temennisiyle...

E n v i r o n m e n t a l i s t

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,089 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,540 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Yurtdışından çelik ustura almak Eunus 4 2,410 05/10/2021, Saat: 17:48
Son Yorum: Eunus
  Çelik Usturaya Giriş yigit 5 2,559 28/09/2021, Saat: 12:32
Son Yorum: EmrahEray
  Çelik usturaya başlamak isteyenlere bazı önerilerim Lord Sparhawk 13 5,489 05/07/2021, Saat: 18:34
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Titan Çelik Ustura manuple 9 6,685 11/04/2021, Saat: 13:49
Son Yorum: drog

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: