merhaba
Merhaba herkese. Izmirde yasiyorum, 32 yasindayim. Isim geregi 2 gunde 1 tras oluyorum. Bu zamana kadar hep mach3 ve fusion kullandim ancak berberdeki o ustura ile trasin kokusu ve sesi icin simdi jiletli tras makinasina gecmek istiyorum.
Gecmiste braun cooltec makinalardan da kullandim ancak sakallarim sert ve sik oldugu icin cok keyif alamadim. Ayrica boyun altinda farkli yonlere cikiyorlar ve cokca batik yasiyorum. Ayrica top sakal biraktigim icin duzeltme sansim pek olmuyor klasik kartuslu makinalar ve braunda.
Jiletli ustura mi jiletli makina mi diye kararsiz kaldim ancak jiletli makinalar daha guvenli gibi geldiginden jiletli makina ile devam edecegim.
Bu bahsettigim sartlarda bana ne onerirsiniz. Komple fircali kaseli set olarak da alabilirim. Bu ise ayirdigim giris butcem 600tl.
Hoşgeldiniz.
@taylant foruma hoşgeldiniz.Tıraş seti tavsiyesi çok fazla yoruma açık bir konu.Bu seçim kişinin sakal ve cilt karakterine göre değişim gösteriyor.Ben her daim kullanabileceğiniz,dünyanın bütün forumlarında da birçok beğeni alan Merkur progress tıraş aletini tavsiye edebilirim.Bu ürün için http://www.extrashaving.com adresine bakabilirsiniz.Firma sahibi aynı zamanda forum üyemiz@impaticaret Mustafa Bey'dir.Bu mağazadan yine personna-polsilver-gillette 7 o'clock jiletlerden az az alıp deneme yapabilirsiniz.Fırça konusu için yine forum üyemiz http://www.razorus.com @Noyan Bey den FRANKSHAVİNG in best-finest diye tabir edilen porsuk fırçalarından temin edebilirsiniz.
Tüm bunlardan önce size tavsiyem biraz vakit ayırarak konuları forum anasayfasından okuyarak teorik bilgi edinmeniz.Kendimle ilgili konuşmam gerekirse eğer bu geleneksel tıraşı ve forumu severseniz bir düzine tıraş aletiniz,fırçanız ve sabununuz olacak Big Grin
Temkinli gitmekte fayda var.Hiç çekinmeden tüm dostlara özelden yazabilir veya uygun başlık altında foruma ortak soru sorabilirsiniz
Tekrar hoşgeldiniz diyorum.Köpüğünüz bol jiletiniz keskin olsun.
de te fabula narratur.!
Hoş geldiniz, keyifli forumlar sağlıklı tıraşlar dilerim.
Merkur Progress, Future (clone da olabilir forumda konularına bakmanızı oneririm) gibi bir makine.
Polsilver,permasharp, Astra,Sarı 7oclock, feather, rapira platinum vs gibi jiletleri barındıran karısık bir sample pack
Simpson X3, Frank Shaving,Semogue Soc badger gibi 24-26mm loft a sahip bir porsuk fırca.
Koruyuculugu yuksek Saponificio sabun yanına alternatif zevkli sabunlar kremlerden Tobs, Tabac, MWF gibi bir urun.

Yeni baslayan olsaydım, tecrubeli birinden o butcelere boyle bir tavsiye isterdim, biz bilmeden wilkinson fırca ve sabunla girip acı cekerek okuyarak arastırarak ogrendik ne yazıkki Smile
Yeni başlayana önerim en az 22 knot olan Omega veya Semogue 610/620 gibi bir fırça olurdu. Genelde bu fırçalar verim verir, hem de elde bir adet düzgün domuz fırça bulunur. Fakat Omega alınacaksa bilir kişi tavsiyesi alınmalı, Semogue'da gerek yok. Semogue ahşap sap narinliği başta biraz yadırganabilir, o sebeple o ürünleri söyledim. 1305 elden düşerse boyası çıkar (benimki keltoş mesela), break in süreci daha uzun olduğu için heves kaçırabilir.  610 veya 620 daha kısa lofta sahip olduğundan daha sıkı duracak ve break in sürecini daha hızlı atlayacaktır; sabırınız varsa 830'a da göz atabilirsiniz. Krem veya sabun çılgınlığına ilk etapta pek başlanmayacağı için de Arko-Derby gibi sabunlarla da, mevcut kremlerle de, Proraso ürünleriyle de Omega veya Semogue 610/620 iyi çalışır. Fırçaya 60-70 de olsa bütçe ayırmak istemezseniz Başak marka fırça alın ama kokusuna hazır olun Smile

Ayarlanabilir alet yeni başlayanlara önerilmez ama benim önerim kesinlikle Merkur Progress olurdu. Fakat progress'le olunur gibi olunmaması lazım. 2 gibi bir açıklıkla birkaç perde de olsa tıraş olunmalı, 1 ay alışıldıktan sonra ayarlanabilir keşifler yapılmalı. Problemsiz boyun bölgesi var ise (sakallar deri üzerinde çıkmıyor, açı yapıyor) EJ 89 ilk etapta bir çok açıdan sizi memnun edecektir.  Gerek görsel, gerek ağırlık ergonomisi açısından bence ele idealdir. El orta boy ve üzeri ise  34C gibi "mini handle" makinelere yönelmenizi önermem. Denemek için Rimei, Wilkinson, Yuma, Şıkbay gibi aletler heves kaçırmaktan başka işe yaramaz, çünkü hepsi erişilebilir jiletlerle (Astra, Permatik, Rapira) şuursuz çalışır. Ağırlığı olan bir şey gerek...

Özetle, 1) Omega veya Semogue 610-620  2) EJ 89 veya Merkur Progress

Bunları edinen kişi geleneksel tıraşta ilk aşamayı atlamış olur. Yaramadıkça jileti sabunu bütçeye göre deneyeceksiniz artık.

İşin masraf kısmı ise bunlar ile bi 3-4 ay geçirdikten sonra başlar Smile Öncesinde alıp da paranızı ve zamanınızı tüketmeyin, önce bir yüzünüzü tanıyın.
Dün buluşup sohbet eden İzmir ekibine yapışacaksın yanında bilgisayar ya da tablet 2-3 kahve içim süresinde sana uygun ürünleri beraber seçip sipariş vereceksin. Hem en doğru siparişleri verirsin keyfini çıkarırsın tıraşı hemde yanlış ürün almazsın paran boşa gitmez ...

Hoşgelmişsin ,
Merhaba tekrar. Cevaplariniz icin tesekkurler. Ayarlilardan future progressden daha sık ama genelde progress diyorlar. Biyik bolgesini tras etmeyecegimi dusunursem future da tercih edebilirim herhalde degil mi progress yerine?
Future la bıyık bolgesini de yandan girerek cok rahat her sekilde tıras olabilirsiniz. Onu begendi iseniz future sizi uzmez.
@taylant foruma hoşgeldiniz.
Başlangıç için ayırdığınız bütçe ile gayet güzel bir set yapabilirsiniz..
İyi bir adjustable tıraş aleti ve kaliteli bir fırça önceliğiniz olsun, bunları uzun vade kullanacağınız bir yatırım olarak düşünürseniz doğru karar verirsiniz..
Üstadların Komşuların önerileri gayet güzel. Ben Haslinger sabunu f/k olarak ve SV yide kalite olarak öneririm..
Bu konuda İzmirde olmakla şanslısınız, @dikdik_s ve @Nani Kuş üstadların önerilerini dikkate alırsanız pişman olmazsınız..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 851 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,582 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 686 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,837 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 747 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı