Benzinli Çakmaklarda Fitil Ayarı
Selamlar, ilk konumu dertli olduğum hobim çakmaklarla ilgili olarak açmak istedim.

Bir şekilde imco 6700 namlı çakmağı elime geçirdim, benzini aldım, çakmak taşını buldum, fitilini yerleştirdim ancak bir türlü alev aldıramadım.

Normalde muhtar çakmağı dedikleri bu çakmak hiç teklememesiyle meşhur hatta kolonya ile yakıldığında bile yandığını söyleyenler var. Ne var ki kaç takla attımsa da bir türlü şu çakmağa alev aldıramıyorum. Fitil boyunu uzattım, kısalttım ama olmuyor.

Sebebini bilenler yahut aklına herhangi bir fikir gelen varsa yazarsa sevinirim.
Hoşgeldiniz.

2iqzdhx.jpg

Imco-Junior 6700 ve 6800 bende de var. Şu sıralar sigarayla aramı açmaya çalışıyorum o nedenle elim pek gitmiyor çakmaklara ama yine de severim bu çakmakları.

Biraz irdeleyelim mevzuyu

- Benzinden kastınız nedir? Zippo benzini midir?
- Çakmak taşının çaktığından emin misiniz?
- Çakmağın içindeki pamukları çok sıkı koymuş olabilir misiniz?
- Baş aşağı bir 5-10 dakika tutup bekleyin sonra yine deneyin.
- Bundan önce o kullandığınız benzinden fitilin tepesine bir damla sürün ve çakmağı normal olarak yakmayı deneyin bakalım yanıyor mu.
(13/12/2017, Saat: 00:10)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz.

Imco-Junior 6700 ve 6800 bende de var. Şu sıralar sigarayla aramı açmaya çalışıyorum o nedenle elim pek gitmiyor çakmaklara ama yine de severim bu çakmakları.

Biraz irdeleyelim mevzuyu

- Bundan önce o kullandığınız benzinden fitilin tepesine bir damla sürün ve çakmağı normal olarak yakmayı deneyin bakalım yanıyor mu.

Hoşbuldum.

En başta kolonya ile denedim canı istediğinde çakıyordu sonrasında kandil yağıyla yakmayı denedim(pamuğunu değiştirip) nadiren çakıyordu şu an tekrar pamuğunu değiştirip gazyağı ile deniyorum.

Yani kıvılcımlar bacayı tamamen dolduruyor dolayısı ile eminim.

Denedim farkeden bir şey olmadı.

Yanıyor.

Pamuğu azaltıp denedim ve değişen bir şey olmadı.
Kolonya ile yanmaz. Çakmak taşında ve tekerde de bir sıkıntı yok onu da anladık.

Bir yakıt sıkıntısı var o kesin. Mümkünse zippo benzini, değilse normal benzin, o da yoksa saf alkolle deneyin. Kolonya çok olsa 80 derecedir ve yetersiz kalır.

Dolum yaparken pamukların içine basılı olduğu tüpü çakmaktan ayırın. Baş aşağı çevirip altındaki kapağı çıkarın. Fitilin ucundan koyduğunuz yakıt damlayana kadar yakıt doldurun. Daha sonra yerine takın. Çakmaktaşına yakıt bulaşmadığından emin olup basın. Sonra yansın bu deniz, her yer yakamoz... Smile
(13/12/2017, Saat: 00:44)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kolonya ile yanmaz. Çakmak taşında ve tekerde de bir sıkıntı yok onu da anladık.

Bir yakıt sıkıntısı var o kesin. Mümkünse zippo benzini, değilse normal benzin, o da yoksa saf alkolle deneyin. Kolonya çok olsa 80 derecedir ve yetersiz kalır.

Dolum yaparken pamukların içine basılı olduğu tüpü çakmaktan ayırın. Baş aşağı çevirip altındaki kapağı çıkarın. Fitilin ucundan koyduğunuz yakıt damlayana kadar yakıt doldurun. Daha sonra yerine takın. Çakmaktaşına yakıt bulaşmadığından emin olup basın. Sonra yansın bu deniz, her yer yakamoz... Smile

Tamam hocam çözdüm. http://www.geltir.com/thread-6122.html burada söylediği gibi fitili iyice kısalttım o kadar ki sadece fitilin başı çıktı sadece yakıt tüpünden. Sonra ucunu iyice dağıttım böyle ponpon gibi oldu. Sonra çakmak taşı bölgesine bir taş daha ekledim ki yay sıkışsın ve güçlü kıvılcım versin.(Ama böyle olunca da resmen çakmak taşı yeme canavarına dönüşüyor. Hele de çin malı çakmak taşları varsa. Ve iki taş olması riskli sanırım, biri küçülürse sıkışıp mekanizmaya zarar verebilir o sebeple bir şekilde yayını gerginleştirmeyi düşünüyorum.) Bunları yaptıktan sonra yandı çok şükür Big Grin

Aslında sigara da kullanmıyorum ama çakmaklara ilgim var neden bilmiyorum Smile

20hpxd5.jpg wwnj1v.jpg
Benzinli çakmakların içindeki pamuk sentetik pamuktur. Bitkisel pamuk daha fazla benzin yüklemeniz neden olur ayrıca fitilin emilimini güçleştirir. Bazı ilaç şişelerinin içinden sentetik pamuk çıkar onu kullanabilirsiniz. Sentetik pamuk dediğim aslında elyaf. Yastıklarda da mevcut.

Not : Zippo benzinleri beyaz eşyaların dış yüzeyini ilk günkü gibi yapar. Evi yakmadan az miktarda zippo benzini ile silerseniz faydasını görürsünüz.
(13/12/2017, Saat: 05:34)protti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benzinli çakmakların içindeki pamuk sentetik pamuktur. Bitkisel pamuk daha fazla benzin yüklemeniz neden olur ayrıca fitilin emilimini güçleştirir. Bazı ilaç şişelerinin içinden sentetik pamuk çıkar onu kullanabilirsiniz. Sentetik pamuk dediğim aslında elyaf. Yastıklarda da mevcut.

Bu faydalı bilgi için teşekkür ederim Smile
(13/12/2017, Saat: 01:11)homongolos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında sigara da kullanmıyorum ama çakmaklara ilgim var neden bilmiyorum Smile

Big Grin Big Grin Big Grin
Katılma tarihi: 2011
o zaman bulursan ibelo gazlı ve benzinli edin kendine klasik çakmaklardır ... iki tane orjinal dupont çakmağımı hediye ettim ibelo çakmaklarımı kimseye vermem daha kıymetli gözükür gözüme Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Benzinli Çakmak Fitili Püf Noktası linguist 21 44,972 16/08/2020, Saat: 01:05
Son Yorum: Soner

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: