Altın heyecanlar :)
Smile 
Öncelikle iyi günler dilerim hepinize,
Şimdi 3 seneyi doldurdum ıslak tıraşta,burası sayesinde ilk rimei ile başladım geleneksel tıraşa, setimi yükseltmek yerine 4 rimei ile omega fırçalardan setler alarak tüm ev arkadaşlarımı ve babamı bu işlere geri döndürdüm. Bu konudan çok keyif aldım insanlara da yayılsın istiyorum. Islak tıraş keyifliydi lakin ben ustura istiyordum kısa bir zıplamadan sonra impadan bir jiletli sahibi oldum. 2 seneye yakın blue beard mavi jiletli usturam ile mutlu mesut gidiyorum ama gözüm hep çeliklerde, forumun bu kısmını takip etsem de üni öğrencisi olarak pek mümkün olmayan alım gücümle sadece bakıyordum. Ta kii 11.11de çinden kayış ve gold dolları 14tlye görene kadar. Bileme konusunda yüksek tecrübe sahibi olmadan sadece süs olacağı söylense de dayanamadım aldım ben Sad Bu bu kadar güzel duruyorsa elde dovoları tahmin edemiyorum.
Şimdi gelen ustura benim seramik fincan arkasıyla bilediğim şef bıçağımla aynı keskinlikte, kılları kesemiyor, tarıyor Smile Yeşil macun alıcam yarın nalburlardan bulup. Kayışın mat yüzeyi böyle kuru kullanılmaz diye biliyorum. Bir de bakım yağı olarak tıraş makinesi yağım vardı, forumdan bir abi youtube kanalında onu kullanıyorum demişti ondan da yırttım, kendisine de buradan çok çok selamlar.
Epoksi ve ahşap işlediğimden evde 100den 1200 kuma kadar su zımpara kağıtlarım var. 2000e  kadar kağıt zımpara mevcut şimdi 2k kağıtla halletsem üstünü bir taşla halletme imkanım olur mu? Veya daha fazla fantezi üretmeden kısaca sorayım ben bu işi en ucuza nasıl çözerim Smile ya da hiç zorlama kendini diyorsanız da kağıt zımparayla falan güzelim aleti perişan etmeyeyim çalışma masama süs yapacağım kendisini :/ Kuzumun resmi de bu Smile

2hzlfd0.jpg
There are some who do not fear death, for they are more afraid of not really living. -Ancient proverb
Gold Dollar usturalar iyice bir bilendiklerinde çok da fena olmayan sonuçlar çıkarıyorlar ama genelde bu bilenme / bilenebilme ihtimalleri şansa kalıyor. Genelde Gold Dollar'ın numarası yükseldikçe daha rafine bir ürün alacağınızın garantisi artar derler. Sizinki Gold Dollar 66 ve bu serideki en yaygın ama yine en zahmetli ustura oluyor. Karbon çelik olduğu için genelde ağız almaları kolay oluyor diyebilirim. Tabi omurgasının, ağzının düzgün olması şartıyla. Usturayı bir cama, yan yüzeyinde yatırıp yatay koyduğunuzda usturanın ağzının her tarafı aynı anda cama yapışıyorsa şansınız var, muhtemelen bilenebilir bir usturanız olmuş demektir.

Zımparayı sabitleyebileceğiniz, cam gibi düz bir zemin bulabiliyorsanız buna ihtiyacınız olacak. Su zımparas olduğu varsayımıyla, iyice ıslatıp, önce 1000 sonra 2000 ve sonra 4000 gibi bir zımpara ile çok basınç uygulamadan her iki tarafına 10-15 geçiş yaparak deneyebilirsiniz. 3000 grit zımpara + pastalı kayış ile tıraş olabildiğini söyleyenler var.

Ben 1000/3000'lik bir Japon taşı sonrasında yeşil pastalı kayışta 30-40 tam geçiş yapıp, pastasız kayışta da 50 tam geçiş yapınca usturanın havada kıl kestiğini görüyorum genelde. Sonra konfor için 8000 grit ve üstü bir taşla cilalayın derler ama, imkanlar imkanlar, gerisi sınırsız.
(21/12/2017, Saat: 12:52)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gold Dollar usturalar iyice bir bilendiklerinde çok da fena olmayan sonuçlar çıkarıyorlar ama genelde bu bilenme / bilenebilme ihtimalleri şansa kalıyor. Genelde Gold Dollar'ın numarası yükseldikçe daha rafine bir ürün alacağınızın garantisi artar derler. Sizinki Gold Dollar 66 ve bu serideki en yaygın ama yine en zahmetli ustura oluyor. Karbon çelik olduğu için genelde ağız almaları kolay oluyor diyebilirim. Tabi omurgasının, ağzının düzgün olması şartıyla. Usturayı bir cama, yan yüzeyinde yatırıp yatay koyduğunuzda usturanın ağzının her tarafı aynı anda cama yapışıyorsa şansınız var, muhtemelen bilenebilir bir usturanız olmuş demektir.

Zımparayı sabitleyebileceğiniz, cam gibi düz bir zemin bulabiliyorsanız buna ihtiyacınız olacak. Su zımparas olduğu varsayımıyla, iyice ıslatıp, önce 1000 sonra 2000 ve sonra 4000 gibi bir zımpara ile çok basınç uygulamadan her iki tarafına 10-15 geçiş yaparak deneyebilirsiniz. 3000 grit zımpara + pastalı kayış ile tıraş olabildiğini söyleyenler var.

Ben 1000/3000'lik bir Japon taşı sonrasında yeşil pastalı kayışta 30-40 tam geçiş yapıp, pastasız kayışta da 50 tam geçiş yapınca usturanın havada kıl kestiğini görüyorum genelde. Sonra konfor için 8000 grit ve üstü bir taşla cilalayın derler ama, imkanlar imkanlar, gerisi sınırsız.

Hemen gidip cam testini yapıyorum hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Smile
There are some who do not fear death, for they are more afraid of not really living. -Ancient proverb

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: