Oraya bir yeni üye daha yazmanızı rica edeceğim
Herkese merhabalar!
Adım Berkay. 24 yaşındayım. Aranıza İzmir/Karşıyaka'dan katılıyorum.

Geleneksel tıraşa merak salalı tam bir ay oluyor. Normalde tıraş ile pek aram yoktu. Üniversite hayatım boyunca (yaklaşık olarak 5 yıl) hiç tıraş olmadım. Sadece makine ile kısaltıyordum, o kadar. Lakin her şey bir ay önce iş mülakatına gideceğim için tıraş olmamla başladı. Evde lise zamanlarımdan kalma bir mach3 bulup (o da nereden baksanız 7-8 yıllık bir alet idi, olduğum tıraşın vehametini siz düşünün.) suratımı doğramaya başladım. Akabinde tahmin edersiniz ki tahriş, sivilce, jilet yanıkları ile boğuştum birkaç gün. Dedim ki bu böyle olmaz, git kendine bir 5 bıçaklı Gillette al, bulunsun (cehalet...). İsmi lazım değil, bir internet sitesinden verdim siparişimi, yedek kartuşlarıyla birlikte. Aynı günün akşamında ise bu tıraş aletini araştırırken hasbelkader bu foruma denk geldim. Günlerden 28 Kasım 2017 idi ve o günden beridir neredeyse her gün forumu okuyorum. 28 Kasımı ise şahsi tıraş bayramım kabul edip, önümüzdeki yıllarda bu günü coşkuyla kutlamayı planlıyorum.

Velhasıl, yavaş yavaş ekipman dizmeye başladım. Bu zamana kadar aldığım ürünlerin fotoğrafını ekleyeceğim aşağıya zaten. Öncelikle 4'lü Sedef ustura, Arko çubuk sabun, peder beyden kalma ahı gitmiş vahı kalmış domuz kılı bir fırça ve Perma-Sharp jilet ile başladım. Bir süre bunlarla idare ettikten sonra IMPA Ticaret ve Razorus'tan siparişler vermeye başladım. Bugün itibariyle aklımdaki başlangıç ekipmanlarını tamamlamış bulunmaktayım. Üye olmak için de bunu beklemiştim açıkçası : )

Lafı daha fazla uzatmadan teknik bilgileri de verip, sözü sizlere bırakacağım. : )
Kıl Yapısı: Orta-Sert
Kıl Yoğunluğu: Boyunda sık, yanaklarda seyrek
Cilt Tipi: Ne kuru ne yağlı, tabir-i caizse kaymak gibi : )
Cilt Hassasiyeti: Çok hassas (Beyaz tenli olduğum için de ekstra çekiyorum bundan)
Tıraş olma sıklığı: Şu an çalıştığım yerde tıraş zorunluluğum yok. Keyfime göre oluyorum. Haftada minimum 1, maksimum 2 şimdilik.

Ve gelelim fotoğraflara...

2py7vpv.jpg
2urpkbp.jpg
2isic7t.jpg
Normalde ten rengim daha beyaz fakat banyodaki ışıktan dolayı biraz koyu çıktı tenim.
Bunlar da başlangıç ekipmanlarım:
sc6g4m.jpg
Sol altta ışık parlamasından dolayı görünmeyen jilet Derby Yeşil.

n1aqzt.jpg
Bu da tıraş kabım. Bazen sadece sıcak su doldurup fırça/alet ısıtma ve temizleme için kullanıyorum, bazen de içinde köpük yapıyorum. Hacmi iki kullanım tarzı için de gayet yeterli ayrıca hacıyatmaz olduğundan da epey rahat ve sorunsuz kullanıması. Merak edenlere Ikea'dan aldım. 5-6 tl gibi bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Fotoğraflardan da gördüğünüz üzere henüz premium sınıfı bir tıraş aleti almadım. Öncelikle bir tane "mild" diye tabir edilen Wilkinson, bir tane de agresif kabul edilen Rimei aldım. Wilkinson'ı bir kez denedim, Rimei bugün ulaştı elime, henüz deneme fırsatı bulamadım. Bu iki aleti de iyice deneyip, premium markalardan hangi modelin bana daha uygun olduğunu daha kolay anlayıp ona göre siparişimi vereceğim.

Bu da naçizane tıraş dolabım:
rlchh4.jpg
Parfümlere de oldukça merağım var gördüğünüz üzere. : )
33ua2k4.jpg
i27l79.jpg

Tıraş olurken müzik dinlemeyi çok severim bu arada. Sizler için tıraş olurken dinlediğim müziklerden bir playlist yaptım. O da burada: https://www.youtube.com/watch?v=GzGN-GU7...6OGsoiXUBM

Son olarak, burada yeni bilgiler öğrenmeyi, güzel arkadaşlıklar edinip, keyifli vakit geçirmeyi umuyorum. (İzmir'de özellikle Karşıyaka civarı oturan varsa arada görüşüp çay/kahve içebiliriz). Ve artık yüksek müsaadenizle tanışma metnimi sonlandırıyorum.
Büyüklerimin ellerinden öper, yaşıtlarımın ellerini sıkar, küçük kardeşlerimin de yanaklarından bir makas alırım...
Berkay foruma hoşgeldin,müzik listene bakarak vintage alet tavsiye ediyorum,çok beğendim listeni.
Hosgeldin Berkay,

Seneye yapilacak kutlamaya davetlimiyiz??? Smile
Hoşgeldiniz. Keyifli tıraşlarınız olsun.
Ahanda bi 35.5 daha geldi.
Hosgeldin kardes. Hazır razorus impa bakınıyormusun, bir progress al almadıysan daha.

Zaman icinde konusuruz. Hosgeldiniz forumumuzda keyifli sohbetleriniz, zevkli tıraslarınız olsun.
Komşum hoşgeldiniz tıraş keyfinizin ve tekniğinizin katlanarak artması dileğiyle .
Hoşgeldiniz. Keyifli tıraşlar geçirmenizi dilerim.
hosgeldiniz, bir dahaki bulusmaya cagiriyoruz o zaman.
Hosgeldiniz, keyifli tiraslar Smile
Hijyene önem veren elit bey
@KAYHAN
Hoşbulduk efendim. Vintage aletler benim de hoşuma gidiyor ancak hala nasıl bir agresiflikte aletin bana iyi geleceğinden emin olmadığım için acele etmek istemiyorum, zamanla zaten tekrar danışacağım hepinize tıraş aleti konusunu. : ) Bu arada şarkıları beğenmenize sevindim, keyifli dinlemeler dilerim. : )

@Pachadeparis
Hoşbulduk efendim. Lafı mı olur, başımın üstünde yeriniz var. : )

@pilotic
Hoşbulduk efendim, bilmukabele. : )

@dikdik_s
Hoşbulduk efendim. Gönlüm EJ89 Barley'den yana (görünüşünden dolayı), mantığım ise Progress diyor her ne kadar sarı altlığı pek estetik bulmasam da. Fakat dediğim gibi tıraş aleti seçimi konusunda acele etmek istemiyorum, sakallarıma hangisinin iyi geleceğinden emin olduktan sonra yapacağım seçimimi. : )

@Nani Kuş
Hoşbulduk efendim. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. : )

@Mehmet G.

@ohtararan
Hoşbulduk efendim. Sabırsızlıkla bekliyorum. : )

@pundoe

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,435 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  Yeni Bir Tıraşseverden Herkese Selamlar Tony Soprano 36 8,710 19/05/2020, Saat: 18:33
Son Yorum: Tony Soprano
Thumbs Up Bir aile üyesi daha GecayS 43 11,004 12/05/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: V4Vamık
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,335 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Merhaba / Ankara / Yeni Üye BalPorsuğu 29 7,254 13/03/2020, Saat: 12:27
Son Yorum: grknclk
  Yeni üye Gelenekseltraş 21 5,751 09/12/2019, Saat: 14:45
Son Yorum: tanios74
  Yeni üye Dorukbey 19 3,973 25/11/2019, Saat: 15:29
Son Yorum: U A K
  kabul ederseniz yeni komşunuz..zorsakal..merhabalar :-) zorsakal 29 6,803 28/10/2019, Saat: 09:33
Son Yorum: 3RD1
  Yeni Komşunuz :) ErkanY. 39 16,211 24/10/2019, Saat: 07:56
Son Yorum: ErkanY.
  Yeni komşunuz... mvorun 23 6,065 12/10/2019, Saat: 11:35
Son Yorum: mvorun

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: