Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği
Information 
Henüz çok tecrübe etmedim ancak fırçaların kullandıkça performanslarını yitirdikleri ve temizliğe ihtiyaçları olduğu söyleniyor. Ben de yakında temizlik yapacağım. tecrübelerimizi paylaşacağımız bir başlık iyi olur diye düşündüm.

temizlik (trasklavuzu.blogspot.com dan alıntı...)
linkte fırça temizliği ile ilgili bilgiler var. burada deterjan ile temizlemeden bahsediliyor.

bir de Lord'un blogundan şöyle bir alıntı yapayım...
"Yılda bir defa genel temizlik yapmanız fırçanızın ömrünü uzatacaktır. Bunun için orta boy bir kasenin içinde sıcak su ve yarım kahve fincanı kadar sirke ya da yine orta boy kase sıcak suya bir tatlı kaşığı sodyum borat koyarak fırçanızı bu karışımda 2-3 dakika kadar bekletin. Arada bir fırçanızı karıştırın. Sonrasında sıcak suyla duruladığınız fırçanız kullanıma hazır olacaktır. "

ben de henüz denemedim ama sanırım artık vakti geldi temizliğin. Lordun yöntemini deneyeceğim sanırım.

Sizlerin de denediği ve özellikle memnun kaldığı yöntemler var ise paylaşmanız yararlı olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Merhaba.
Ben memnun olduğum yöntemi yazıyorum.

1. Fırçayı sıcak suda ıslatın.

2. Elinize sıvı bulaşık deterjanı veya şampuan sıkın. Fırçayı elinizde köpürtün. Köpüğü kıllara iyice yedirin.

3. Fırçayı sıcak suda 5-10 dk. bekletin.

4. Kullanmadığınız bir diş fırçasıyla tıraş fırçanızın sapını, sap bitişini ve kıl diplerini çıkış yönüne doğru nazikçe fırçalayın ve tıraş fırçanızı suya tutun.

5. Bir ölçeğin dibine elma sirkesi veya beyaz sirke ve gliserin dökün. Elinize biraz saç kondisyoneri alıp kıllara sürüp iyice yedirin. Elinizi ıslatıp kıllara sürün. Fırçayı yıkayın. Ölçeğe su ekleyip elinizle veya diş fırçasıyla karıştırın. Tıraş fırçanızı ölçeğin içinde 30 sn. - 1dk. bastırın ve çevirin. Fırçayı yıkayın. Havluyla kılların ucunu hafifçe silip fırçanızı kurumaya bırakın.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
Bulasık deterjanının yağ sökücü özelliği fırcaa zaar verecektir diye dusunuyorum
Hergün temizlenmiyormu zaten tıraş sabun ve kremleriyle fırçalar Big Grin
Bugün FS Chubby fırçamın dibinde gri bir bölge fark ettim daha önce yoktu. Bende sabun/krem kalıntısı olduğunu düşündüm çünkü soğuk su ile tıraş oluyordum ve belli ki fırçanın dibinde kalıyormuş. Bende elimin dayanabildiği kadar sıcaklıkta suyu açtım ve fırçayı bir bardağın içine koyarak kıllarını sıcak suyla doldurdum. Daha sonra belki bir etkisi olur diye içine çok çok az sirke döktüm çünkü kıllara birşey yapar mı diye çekindim belki 1-2 ml civarıdır. 1 dakika geçmedi ki suyun içinde partiküller göründü ve bende çıkarıp sıcak suyun altında duruladım. Sirke kokusunu bırakmaya yetmişti o denli az olmasına rağmen bu yüzden ucuz sabunlarımdan biriyle köpürttüm o koku da gri bölgede gitti. Eğer sizde soğuk suyla tıraş oluyorsanız fırçanızı bir sıcak suda bekletin derim dış yüzeyinde görülmese bile belki fırçanın iç kesmlerinde göremeyeceğimiz sabun kalıntıları olabilir Smile
bu konuda yanlışsa düzeltin lütfen eskiuye3315 '' boraks '' önermişti galibaIdeaHuh

(08/09/2012, Saat: 19:04)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün FS Chubby fırçamın dibinde gri bir bölge fark ettim daha önce yoktu. Bende sabun/krem kalıntısı olduğunu düşündüm çünkü soğuk su ile tıraş oluyordum ve belli ki fırçanın dibinde kalıyormuş. Bende elimin dayanabildiği kadar sıcaklıkta suyu açtım ve fırçayı bir bardağın içine koyarak kıllarını sıcak suyla doldurdum. Daha sonra belki bir etkisi olur diye içine çok çok az sirke döktüm çünkü kıllara birşey yapar mı diye çekindim belki 1-2 ml civarıdır. 1 dakika geçmedi ki suyun içinde partiküller göründü ve bende çıkarıp sıcak suyun altında duruladım. Sirke kokusunu bırakmaya yetmişti o denli az olmasına rağmen bu yüzden ucuz sabunlarımdan biriyle köpürttüm o koku da gri bölgede gitti. Eğer sizde soğuk suyla tıraş oluyorsanız fırçanızı bir sıcak suda bekletin derim dış yüzeyinde görülmese bile belki fırçanın iç kesmlerinde göremeyeceğimiz sabun kalıntıları olabilir Smile
hocam ben sirkeden bile çekindim boraks bulsam elim bile gitmezdi Smile benimde üstad gibi 10larca fırçam olsa "deney" yapmaya kalkışırım neticede biri gitti 9u kaldı derim Smile ama şuan daha yeni yeni böylesine ürünlerle tanışmışken dediğim gibi elim sirkeye bile gitmiyor Smile kaldı ki daha bu porsuğun geldiği ne kadar oldu ki düşünün sadece 3-4 haftalık sabun birikintisi o ve soğuk suyun çıkaramadıkları yani sadece sıcak su dahi yetebilirdi

(08/09/2012, Saat: 19:10)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu konuda yanlışsa düzeltin lütfen eskiuye3315 '' boraks '' önermişti galibaIdeaHuh

(08/09/2012, Saat: 19:04)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün FS Chubby fırçamın dibinde gri bir bölge fark ettim daha önce yoktu. Bende sabun/krem kalıntısı olduğunu düşündüm çünkü soğuk su ile tıraş oluyordum ve belli ki fırçanın dibinde kalıyormuş. Bende elimin dayanabildiği kadar sıcaklıkta suyu açtım ve fırçayı bir bardağın içine koyarak kıllarını sıcak suyla doldurdum. Daha sonra belki bir etkisi olur diye içine çok çok az sirke döktüm çünkü kıllara birşey yapar mı diye çekindim belki 1-2 ml civarıdır. 1 dakika geçmedi ki suyun içinde partiküller göründü ve bende çıkarıp sıcak suyun altında duruladım. Sirke kokusunu bırakmaya yetmişti o denli az olmasına rağmen bu yüzden ucuz sabunlarımdan biriyle köpürttüm o koku da gri bölgede gitti. Eğer sizde soğuk suyla tıraş oluyorsanız fırçanızı bir sıcak suda bekletin derim dış yüzeyinde görülmese bile belki fırçanın iç kesmlerinde göremeyeceğimiz sabun kalıntıları olabilir Smile
Ben de bugün fırçalarımı temizleyeyim dedim ama sanırım haşin davrandım fırçalara biraz zarar vermiş olabilirim.

Elimde şampuanla köpürttükten sonra bulaşık deterjanı ile eklenmiş sıcak suda beklettim fırçaları. Fırçaları gliserin karıştırılmış suyun içinde gezdirmek kuruladıktan sonra geldi aklıma. Saç kondisyonerini de kullanmadım bir dahaki sefere artık.

Şu anki sabunlarım bitince paşabahçe kaplarına basmayacağım yeni sabunlarımı. Kap küçük olduğu için hem fırçayı yüklemesi zor oluyor hem de kabın kenarları fırçanın kıllarına zarar veriyor.
Arkadaşlar peki tıraş olduktan sonra porsuk fırçaları nasıl kurutuyorsunuz? Ben soğuk suya tutup üzerinde kalan köpüğü sıkıyorum, sonra baş parmağım ve işaret parmağımla sıkarak fazla suyunu alıyorum. Birazda sallayıp standına asıyorum. Fakat daha önce biraz bilinçsizce sıkmış olucam ki knot saptan ayrıldı. Biraz nazik davranmak gerektiğini geçte olsa keşfettim. Sallarken knot yine ayrılacak diye korkuyorum, sallamadan o fazla suyunu almadan direk asarak kurutsam olur mu? Yanlış birşey yapıyor muyum diye düşünüyorum sürekli. Sizin yönteminiz nedir?
tamerkamisli.blogspot.com
https://www.youtube.com/watch?v=7dRVZz83ago

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,178 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,107 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,111 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 458,415 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,703 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  Vie-Long Epsilon Tıraş Fırçaları adamentium 38 43,274 07/09/2020, Saat: 10:41
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,420 01/09/2020, Saat: 18:56
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 74,022 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
  THATER TIRAŞ FIRÇALARI impaticaret 59 49,649 14/07/2020, Saat: 10:43
Son Yorum: trooper_gs
  Pardus Handcraft Tıraş Fircaları Defilesi GartBnx 251 184,709 18/04/2020, Saat: 16:27
Son Yorum: rating

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: