Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği
(14/03/2013, Saat: 01:29)tamer26 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar peki tıraş olduktan sonra porsuk fırçaları nasıl kurutuyorsunuz? Ben soğuk suya tutup üzerinde kalan köpüğü sıkıyorum, sonra baş parmağım ve işaret parmağımla sıkarak fazla suyunu alıyorum. Birazda sallayıp standına asıyorum. Fakat daha önce biraz bilinçsizce sıkmış olucam ki knot saptan ayrıldı. Biraz nazik davranmak gerektiğini geçte olsa keşfettim. Sallarken knot yine ayrılacak diye korkuyorum, sallamadan o fazla suyunu almadan direk asarak kurutsam olur mu? Yanlış birşey yapıyor muyum diye düşünüyorum sürekli. Sizin yönteminiz nedir?

Fazla suyu akıtmadan kuruyacağını sanmıyorum,suyu içinde hapsediyor desem abartı olmaz.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

domuz yada porsuk,duruladıktan sonra en son nazik şekilde havluyla kurulamak iyi olur.
süper/silvertip ise dahada özen göstermek gerek yuvarlak hareketle havluya sürterek kurulamaktan kaçının
http://trasklavuzu.blogspot.com/
Öneriler için teşekkürler arkadaşlar. Herşey nazik davranmakta bitiyor sanırım Smile
tamerkamisli.blogspot.com
Fırça standı şart oldu Wink
Zift dolu gözlerde karanlık kat kat...
Yalnız seccademin yönünde şefkat
Beni kimsecikler okşamaz mâdem;
Öp beni alnımdan, sen öp seccadem! (Necip Fazıl)
Yeni aldığım FS 24mm finest porsuk fırçanın içinden kısa bir kullanma talimatı çıktı. Periyodik olarak mild borax solusyonuyla yıkanması öneriliyor, küfü engellemek için.

Bu şart mıdır? Boraks solusyonu nasıl temin edilir?

Selamlar,
Komşum öncelikle Güle güle kullanın.
Eğer fırçanızı nemli bir yerde bırakmadan, düzenli olarak kurutursanız ve rotasyonda bir fırçanız daha olur ve ikisininde kurumasına ve dinlenmesi imkan verirseniz küflenme olacağını zannetmiyorum.

Forumda okuduğum konularda ve dost sohbetlerinde kimse böyle bir muhabbetten bahsetmedi. Wink
Every farewell is a new beginning.
Talimatı da paylaşayım

ha2y3e9a.jpg

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Fırça konularında bolca bakım tavsiyeleri geçiyor.
Rotasyonlu kullanma imkanı yoksa fırçayı bol suyla durulayıp daima baş aşağı kurutun.
Borax şart değil,bulaşık deterjanıyla yıkayıp,kurutun kaldırın.Fırçalarımda şu ana kadar küf vs olmadı.İstanbul gibi rutubet ve garabet şehirde yaşamama rağmen sorun yok.
(18/01/2014, Saat: 19:56)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fırça konularında bolca bakım tavsiyeleri geçiyor.
Rotasyonlu kullanma imkanı yoksa fırçayı bol suyla durulayıp daima baş aşağı kurutun.
Borax şart değil,bulaşık deterjanıyla yıkayıp,kurutun kaldırın.Fırçalarımda şu ana kadar küf vs olmadı.İstanbul gibi rutubet ve garabet şehirde yaşamama rağmen sorun yok.

Deterjanın ham maddesi zaten borax. Bulaşık deterjani en iyi vw kolay ulaşılabilir çözüm. Rotasyon ve baş Aşağı kurutma şart değil.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
@onur98 hocam yanlış anlamazsınız porsuk kılı suyu iyi tutan bir kıl çeşidi olduğundan ve bristle a oranla daha ince bir kıl yapısına sahip bu nedenle knotta daha çok kıl barındırır yani sizde daha iyi bilirsiniz ki daha çok kıl daha çok su demektir.
Traş sonrası silkelenen ve nemli kalan firçadaki su molekülleri vs herneyse eğer baş aşağı asıldığı zaman g kuvveti etkisiyle firçadaki kılların ucuna doğru inecektir ve bu sayede hava ile temas imkanı arttığından daha hızlı ve sağlıklı bir kuruma sağlayacaktır.

Ama baş aşağı şart değil dediniz lakin normal kurutmada ise su fırçada knota yakalaşacaktır ve oradaki yoğun kıl yapısından dolayı kuruma daha zor ve uzun sürede olacaktır. Bu da uzun vadede fırçamızın ömrüne etki edecektir. Benim şahsi kanaatim bu yöndedir.

Ama tabiki büyük üstadlar bu konuda muhakkak bir fikir beyan edeceklerdir.
Every farewell is a new beginning.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,168 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,090 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,109 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 457,968 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,682 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  Vie-Long Epsilon Tıraş Fırçaları adamentium 38 43,241 07/09/2020, Saat: 10:41
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,388 01/09/2020, Saat: 18:56
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 73,987 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
  THATER TIRAŞ FIRÇALARI impaticaret 59 49,626 14/07/2020, Saat: 10:43
Son Yorum: trooper_gs
  Pardus Handcraft Tıraş Fircaları Defilesi GartBnx 251 184,491 18/04/2020, Saat: 16:27
Son Yorum: rating

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: