İNCELEME:Artizanları Masaya Yatırdık:Uncle Martin'den Mike's'a,Faena'dan Phoenix'e
@ahraz kardeşim,
Eline Emeğine sağlık uzun zamandır özlemişiz kaliteli eğitici esprili çalışmalarını..
Keyifle okudum baştan sona..
Bir şey ya iyidir yada tersidir yani “kötüdür” Bunu çok güzel ve esprili bir şekilde ifade etmek ayrı bir sanattır. @ahraz komşumuz Martin Amcayı DEĞİL sadece SABUNU incelemiş güzel çalışmasını bizlerle paylaşmış.. Bence burda yanlış olan Espri ve incelemeyi göz ardı eden bazı komşularımızın “ad hominem” eleştirileri Sad Buda sanırım kötüde olsa sonuna kadar alışkanlığımız..
Martin Amca için bu bir fırsattır tesbit ve eksiklikleri gidererek muhteşem bir sabunda yapabilir. i.e MdK
Emin olun ahraz komşumuz o zaman yine inceler ve Martin da Kandıra üzerine taç koyar..
Sevgiler Saygılar

Burada birini korumak onun niyetinin iyi vb. Olduğunu söylemek yerine traş sabunu incelemesinde bulunan 7 fotoğrafın 3 ünün çöp fotoğrafı olduğu konusundayım. Yazan kişinin kişiliği, iyi niyeti vb . Değil . Ayrıca ben daha önce çöp fotoğrafı da bu forumda görmedim ve sayı olarak da incelemeden uzak kalmış görsel itibariyle .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@ahraz komşuma incelemesi için teşekkür ederim. Benim incelemem de çok farklı sonuçlara ulaşamamıştı ne yazıkki. @Tahir abinin de dediği gibi "ad hominem" argümanlara çok takılmadan ürüne odaklanmalıyız. Bizim 1/8 imiz kadar nüfusa sahip komşumuz Yunanistan'da sadece benim bildiğim dört tane çok kaliteli sabun yapan ve bunu kutusundan etiketlemesine kadar gayet güzel halleden artizan var. Bizim ne yazıkki daha bir artizanımız bile yok aynı seviyede.

@habaz komşum, sizin köpüğünüz de çok hacimli bir köpük gibi durmuyor. Hava boşluğu biraz fazla görüyorum. Yine de siz memnun olduğunuzu yazmışsınız. Bu noktada aklıma acaba sabunlar farklı farklı batch'lerde mi üretildi sorusu geliyor. Tabi farklı üretimler arasında bir standart tutmama ihtimali her zaman var. Büyük endüstriyel firmaların bile üretimlerinde bu zaman zaman olabiliyor. Tabi aynı batch ise bu sefer kalıplara dökülmeden önce bileşenler yeterince homojen bir karışıma dönüşmemiş miydi sorusu geliyor akla.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
İnceleme için teşekkürler.
Martin üstadı tanımam ama forumun eski müdavimlerinden ve bu foruma katkısı yadsınamaz.
Martin üstadın emek harcayıp ürettiği bu sabunu inceleme sonucunda, sabunu beğenmediğinizi keşke böyle tarif etmeseydiniz.
İncelemenizde dediğiniz gibi ''Martin üstad emek harcamış,bilgisiyle tecrübesiyle bir sabun üretmiş.''
Madem böyle düşünüyorsunuz, bu düşüncenin neticesinde inceleme sonundaki çöp fotoğrafları olmamalıydı.
Kötüye kötü deyip orada bıraksaydınız keşke.
(07/05/2018, Saat: 12:55)FurkanErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler.
Martin üstadı tanımam ama forumun eski müdavimlerinden ve bu foruma katkısı yadsınamaz.
Martin üstadın emek harcayıp ürettiği bu sabunu inceleme sonucunda, sabunu beğenmediğinizi keşke böyle tarif etmeseydiniz.
İncelemenizde dediğiniz gibi ''Martin üstad emek harcamış,bilgisiyle tecrübesiyle bir sabun üretmiş.''
Madem böyle düşünüyorsunuz, bu düşüncenin neticesinde inceleme sonundaki çöp fotoğrafları olmamalıydı.
Kötüye kötü deyip orada bıraksaydınız keşke.

Sevgili Komşum aramızda bu kadarcık mizah ve espri olsun derim..
Burada bizler nisbeten eğitimli bir gurubuz diye düşünüyorum ve şahsen bu kadar toleranssız bir topluma dönüşmemize üzülüyorum..

@cihankeskin komşum belki de dediğiniz gibi üretim farklılığı olabilir. Bu sabunu kullanmadan once üzerine biraz sıcak su koyup beklemek gerekiyor. Bir de sabunu yüklemeden fırçanın suyunu iyice sıkmak gerekiyor. Daha sonra yükleme sırasında azar azar su eklemek gerekiyor. Yükleme uzadıkça yoğunluk artıyor.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
12 sene jiletle tıraş oldum.
Yuma, ali bıyıklı ustura, jaguar fırça gibi basit berber malzemeleri kullandım.
Hayatımda arkodan başka sabun görmedim.
Ta ki yolum güzel forum geltir ile kesişene kadar...
Sonrasında dünya malzeme satın aldım.
Porsuk fırçalar, cicili bicili sabunlar...
İçlerinde iyi de var, 5 para etmez olanı da...

Ama hiçbiri şu sizin yaptığınız "çöp" muameleyi görmedi.

Son 2 senedir, elektrikli tıraş makinesi ile tıraş oluyorum.
Bugüne kadar olduğum en pratik, en konforlu tıraşı oluyorum.
Benim cildime de bu iyi geldi demek ki...

Ama hiç bir zaman, bu jiletler de sabunlar da çöpmüş, geleneksel tıraş da bir işe yaramıyormuş demedim.
Bir dolap yaptım, "anılarım" diye saklıyorum.

Usta bu neyin kini Allah aşkına?
Ahraz komşuma incelemesi için teşekkür ederiz. Üstadın anlatımından da anlıyoruz ki sabun konusu gerçekten subjektif bir konu. Cilt tipimiz kullandığımız jilet kullandığımız fırça kullanım alışkanlıklarımız tekniklerimiz bunların hepsi belirleyici faktörler. Bazı konularda ortak fikre çok yaklaşmamıza rağmen bazı konularda fikir ayrılığına düşebiliyoruz. Bu incelemede de böyle bir yön olduğunu düşünüyorum.
Tartışmanın diğer boyutuna gelirsek,empati yaparak ,benim ürettiğim bir sabuna böyle bir muamele yapılması gerçekten hoşuma gitmezdi. En azından forumdaşlarımdan daha yapıcı bir eleştiri beklerim.
Tam da burada @Tahir abinin belirttiği
gibi ad hominem bir argümana rastlıyoruz. Martin amca ile ilgili çok daha keskin tartışmaların yaşandığı süreçler geçirdik.Forum üyelerinden bu tartışmada farklı taraflarda yer alanlar oldu.@ahraz üstadın çok yoğun bir şekilde foruma katılmadığı döneme denk gelmiş olabilir. Kendisi bu tartışmalardan haberdar olmayabilir ya da bu durumu gözetmeden yazmış olabilir.
Belkide sabunu kullanma imkanı bulacak tüm dostlarımız sabunla ilgili aynı düşünceleri paylaşacak ve sabunu beğenmeyebilecektir.
Burası farklı bir boyutu.
Fakat bir çok forum arkadaşımız daha önce Martin üstadla ilgili tartışmayı hoş karşılamadı.Yaşanan bu süreç ahraz üstadın sabun incelemesine yapılan eleştirilerin temel çıkış noktasıdır diye düşünüyorum.
Konuyu uzatmamak adına şöyle bitirmek istiyorum .
Bazen “sükut altındır”

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
de te fabula narratur.!
"Daha once Martin ustadla olan tartısma" diye birkac komsum bahsetmis, benim yazdıklarım ile alakalı ise cevap vermek istedim.
Benim tum elestirim, bu kadar bahsedilip, sayfalarca forumda anlatılıp; satılıyor-satılmıyor, dagıtıyoruz-bagıs yapıyoruz vs. denilip urunun ortada olmayısıydı. Hobi olarak kendi kendimize yapıyorsakta bu kadar tanıtıma reklama gerek olmayısı noktasıydı. Onun harici Martin Beye veya verdigi emege bir sozumuz lafımız olamaz. Bu elestirilerim eger Martin beye kisisel bir tavır olarak algılandı ise yanlıs olmus, ifade edememisim ozur dilerim.
Boyle bir algı olmasın diye de, deneyip hic begenmedigim martin sabunları icin tek bir soz dahi yazmadım. Bulunabilir olsun, herkes denesin, kişilerin yorumu zaten urun hakkında genel bilgi verecektir diye dusundum.

Simdi martin konusu harici yazıyorum, biraz cuvaldızı kendimize batıralım.
İthal bir urunu begenmedigimizi yazmak cok normalken, kendi ureticimizin veya artisianımınızın malına kotu demek forumda tabu mudur. İctenlikle dusuncelerimizi yazamayacaksak, seffaf ve icten arkadaslık/dostluk olurmu. Yerli uretici medarı iftiharımız ama; Fırca kıl dokuyorsa, sabun kopurmuyorsa, banyo sabunu olabilmesi supheli ise, veya bir makinenin piyasada tedarigi sorunluysa, uretici sattıgı mal sonrası malın arkasında durmuyor destek vermiyorsa, mal veya sorun her ne ise bunu soylemek suc mu, yoksa kendimize yakın gordugumuz bir emektar uretici icin dost acı soyler kavramımı. Gercek dusuncemizi hissiyatımızı yazamayacaksak, aman kimse kırılmasın diye ses cıkarmayacaksak, kıdemli dedigimiz tecrube sahibi bir ustadın onerileri yorumları ne kadar gercekci ve guvenilir olur.
Atıyorum, Rapira jiletin konusunda 20 tane hic begenmedim yorumu olabilirken, yerli ureticide niye cekiniliyor.
Neyse umarım dusuncelerimi aktarabilmisimdir. Cop fotoları biraz kırıcı olmus, ben kullanamadım begenmedim, baskalarına gonderebilirim merak eden olursa denilebilinirdi, ama herkesin bir uslubu tarzı var, ayrıca cope attıgımız bir iki urun illa vardır herkesin birbirimizi kandırmayalım.
Ahraz komsumun harika yazılarını ozlemistim, asıl merak ettigim diger artisian sabunların incelemelerini, iyisiyle kotusuyle zevkle bekliyoruz .
Saygılar.
Martin Amca'nın sabunlarından şimdiye kadar 4 tane denedim maalesef ben de hiç beğenmedim. Beğenmediğim bir sürü yabancı sabun var, ya kullanmıyorum, yada arkadaşlara denemesi için veriyorum, hatta attığım sabunlarda çok olmuştur. Gerçek düşüncelerimizi yazmaktan korkmamalıyız ve başkalarının da buna saygı göstermesi gerekir ancak nezaket sınırları içinde kalıp kırıcılık ve hakaret tarafına geçmememiz gerekir diye düşünüyorum...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information İNCELEME: Son Samuray-Kadı Kızı'nın Kusuru ahraz 38 12,084 20/12/2023, Saat: 19:35
Son Yorum: xontaq
  İnceleme: Ossman Fleuron Tıraş Sabunu marv 5 2,242 01/06/2022, Saat: 15:11
Son Yorum: exselans
  İnceleme: Anos Citrus Tıraş Sabunu marv 25 7,959 24/04/2022, Saat: 23:49
Son Yorum: layken
  İnceleme: Klar Seifen Sandelholz / Sandawood - Tıraş Sabunu Soner 8 3,608 28/04/2021, Saat: 14:56
Son Yorum: finwe
  Martin De Candre Tıraş Sabunu totan35 70 35,233 01/11/2020, Saat: 21:48
Son Yorum: Ali Desidero
  İnceleme : Scheermonnik Sabun finwe 17 5,386 30/10/2020, Saat: 01:44
Son Yorum: MetsGo
Rainbow Alsancak Tıraş Sabunu İNCELEME-KIYAS KRAL 143 63,837 24/10/2020, Saat: 00:37
Son Yorum: Amokachi
  Çubuk Sabun Sevgi ve İnceleme Topiği FloydianDM 30 24,429 03/09/2020, Saat: 00:48
Son Yorum: Kacak
  Martin de Candre "Fougere" Tıraş Sabunu SumNauta 136 90,379 30/06/2020, Saat: 12:11
Son Yorum: Rob Bobstein
  Phoenix Dapper Doc's Sabun İncelemesi MerkurFutur 10 5,311 19/03/2020, Saat: 23:56
Son Yorum: Ali Desidero

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: