Alırsın Ford,olursun Lord!
(06/01/2018, Saat: 02:56)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Neden kimseye ''Üstad'' dememelisiniz?

Bütün büyük otoriteler benzer hikayelerle bezenir.Kurallara uymadığınızda cennetten kovulur,mesleğinizden atılır ya da en iyimser haliyle o mesleği yapmanıza izin verilmez.Büyük ya da küçük bütün otoriteler size buna inandırmaya çalışır ; o ilacını neden kullanmanız/kullanmamanız gerektiğini söyleyen doktorunuz,oraya yatırım yapmamanın düpedüz ahmaklık olduğunu vurgulayan yatırım danışmanınız ve kendi kurallarına her zaman dikkat çeken patronunuz.

Otorite önyargısı o kadar büyük ki ortaya çıkardığı mantıksız sonuçları nadiren görürüz.Şirketi iflasa doğru koşar adım götüren CEO piyasa dalgalanmalarından dem vurur,ilk tedavisi başarısız olan doktorunuz zaten yeterince karmaşık olan Latince terimleri sıralayarak neden ikinci tedavi ile çözeceğini anlatır, durur.Halbuki 1900 yılına kadar hastalandığınızda doktora gitmemek kanıtlanmış şekilde daha iyiydi çünkü doktor durumunuzu ancak daha kötüleştiriyordu. (hijyen eksikliği ve çarpık yöntemler )
i569ns.jpg

Psikolog Stanley Milgram 1961 yılında otorite önyargısını ölçmek için bir deney tasarladı.Deneye katılanlardan,camın diğer tarafında oturan bir başkasına giderek yükselen şiddette elektrik vermeleri söylendi.15 voltla başlayıp sonra 30 volt,ardından 45 volt şeklinde artarak neredeyse ölümcül olan 450 volta kadar çıkmaları istendi.Diğer taraftakiler acıdan çığlıklar atıp bağırdığında ( aslında akım yoktu,karşıdaki bir oyuncuydu) ve katılımcı deneyi durdurmak istediğinde Profesör Milgram sakince şöyle diyordu : ''Devam edin,deney öyle gerektiriyor.'' Deneye katılanların yarıdan fazlası sırf otoriteye itaat ettikleri için en yüksek doza kadar çıktı.

Bugün otorite önyargısının ne kadar tehlikeli olabileceğini bilen uçak şirketleri ''crew resource management'' eğitimi ile kaptan pilotun bir hata yapması ve yardımcı pilotun bu hatayı fark etmesine rağmen sırf otorite inancından dolayı hataya dikkat çekmemesi ihtimalini sıfıra indirgemeye çalışıyorlar.Çoğu şirket,uçak şirketlerinin gerisinde.Hala elinde değneğiyle ,herşeyi ben bilirim havasında gezen bir sürü yönetici barındırıyor şirketler.Organizasyonların kaderi.Belki de...

Uzmanlar,fark edilmek ister.Ve bunu statülerine bir şekilde işaret ederek yaparlar.Doktorlar bunu beyaz gömlekleriyle,bankacılar,yöneticiler takım elbise ve kravatlarıyla,askeriye de ise rütbe işaretleri ile.Kravatın hiçbir işlevi yoktur,sadece sinyaldir,aynı kralların taç takması gibi.Tıraş dünyası bunu ''O öyle olmaz bi kere'' diye konuşan tipleriyle.

Otoriteler konusunda dikkatli olun.Talep etmediğiniz bir bilgiyi sırf ''Ben bilirim'' demek için mi veriyor?Hiç paylaşım yapmadığı halde işine gelen konuları mı ön plana çıkarıyor? Tek amacı satış olabilir mi?

Üstad olmak için üç ana etmen gerektiğini unutmayın.''Vakit'';o işte bir yetkinliğe erişmek için geçen süre,ne kadar uzun,o kadar iyi.Verimli değerlendirilmişse elbette.''Nakit'',deneyimleme adına belirli bir meblağı gözden çıkarma ve bu konuda pişmanlık duymama.''İstek'',diğer ikisi tam olduğu halde yeni ürünler deneme,güncellenen alet ve sabun versiyonlarını takip etme,yabancı forumları ve diğer bilgi kaynaklarını araştırma,forumu düzenli takip etme ve paylaşımda bulunma konusunda bir irade ortaya koyma ve bunu kalben isteme.İşte bunların ışığında eğer bu sizin işiniz de değilse,üstad olduğunuz söylenebilir.Kim tarafından mı? Elbette başkaları.Kendine üstad demek,başkalarının kendisine üstad demesinden haz almak eziklerin işidir.

3005jyv.png

Bizim köyde Ford traktörü olan herkesin söylediği cümle.Ford sizi Lord yapar mı bilmem ama yapacağını düşünmek sizi anca ''Zort'' yapar.

Not: a.Ben bir üstad değilim.
      b.Nakitten kastım çoluk çocuğun ekmek parası değil.
      c.Tamam üstad değilim de ; bir kere daha EJ89 ile wilkinson sword arasında fark göremedim duyarsam vereceğim 450 voltu,hem de hiçbir otorite baskısına maruz kalmadan Smile

Elinize sağlık komşum. Yine çok güzel yazmışsınız. Ben tüm yazılarınız gibi bunu da çok beğendim. O yüzden birilerinin alınmasına hiç anlam veremedim. Klasik tıraş alternatif bir olayken, bu konuda dogmaları aşmak normal olmalı.

Burası Tıraş dünyasının yüzde kaçı? 75 milyonluk Türkiye’de tıraş olan 25-30 milyon 20 yaş üzeri erkek vardır. (Toplam erkek sayısı 40 milyon %20 ondokuz yaş altı varmış. 2016 rakamı)

Yuvarlak rakamla 25 milyon tıraş olan kişi var. Geltir forumda ise  3000 kişi var. Yani 25 milyonda 3000 kişiyiz. Bayağı ayrı, üstadların ve reklamlara inanıp kartuşlu tıraş olan 24.997.000 kişiden ayrılan bayağı alternatif bir grubuz.

Yani herkesin işaret ettiği kartuşluyu reddetmişken, araştırma için buraya gelmişken her kendine üstad diyene de inanmayabiliriz ( Sorgulamak, alternatifi aramak da bizim karakterimiz. Böyle olmasaydı % 0,00012 de olmazdık. ) Bunu hak eden kişiye üstad da diyebiliriz.

O yüzden eski/yeni üye ayrımı yapmak ben eskiyim şimdi seviye farklı demek çok tuhaf bir durum. Kaldı ki eski üyelerden bana ve yeni başlayanlara çokça yol gösteren komşularınız var. Bence tıraş dünyasının % 0,00012 si olarak bu alternatif forumun keyfini çıkartalım Smile
Memleketimizde suya sabuna dokunmayan yazarlar pohpohlanır, hiç eleştirilmez, her devirde her medya kuruluşunda barınır..ama suya sabuna dokundun mu yandın, dokuz köyden kovulur, onuncu köyde yazar anca, hep eleştirilir, sansürlenir vs vs.
Ancak bizim forumda tersi oldu, su "sabun"a dokunulmayınca kıyamet koptu. eh @ahraz kardeşim, bu güzel yazıyı da yeni bir sabuna bağlasaydın hiç bunlar olmayacaktı.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@Men-Sup Aslında sabunla bağlamayı çok isterdim ama yakın zamanki incelemede toplam 18 adet artizan sabun var.Her gün tıraş oluyorum,olmasam bile arada köpürtüyorum,domuzla,sentetikle,porsukla ki malum porsuğunda ayrı ayrı.Detaylı bir inceleme olsun istiyorum.Öyle olunca da zaman uzuyor haliyle,Ee dedim biraz boşum madem,birkaç yazı kaleme alayım,hem paslanmasın hem de keyif alsın ahali.Tabii bazen yanlış anlaşılmalar oluyor maalesef.O da benim yazım şeklim sanırım.Yazıyı Beğenmene sevindim.Umarım artizan incelemesini de beğenirsin.Selamlar Abi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@ahraz abi,

Az önce @Niko "üstada" bir konuda cevap verdim ve kendisi bana kelime arasında "üstat" dedi. Burada konu kimin üstad/t olduğuyla ilgili değil, tamamen bu gönderinin en tartışılan kelimesinin doğru yazımı. TDK Büyük Türkçe Sözlüğe baktım.

Kelimenin doğru yazılışı:Üstat.

Kelime Anlamı: Biraz uzun olduğundan yazmaya üşendim. Ekran görüntüsü aşağıda.
a402b2cccee9d5402a692fa405f0b121.jpg

Tıraş konusu bilim konusundan ziyade sanat konusuna galiba daha uygun. Ancak ikinci anlamı da gayet kullanışlı.

Not:Türkçe'yi çok mu iyi kullanıyorum, tartışılır. Ama elimden geldiğince kurallara uymaya çalışıyorum.

Arz ederim.
(22/01/2018, Saat: 22:48)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz abi,

Az önce @Niko "üstada" bir konuda cevap verdim ve kendisi bana kelime arasında "üstat" dedi. Burada konu kimin üstad/t olduğuyla ilgili değil, tamamen bu gönderinin en tartışılan kelimesinin doğru yazımı. TDK Büyük Türkçe Sözlüğe baktım.

Kelimenin doğru yazılışı:Üstat.

Kelime Anlamı: Biraz uzun olduğundan yazmaya üşendim. Ekran görüntüsü aşağıda.
a402b2cccee9d5402a692fa405f0b121.jpg

Tıraş konusu bilim konusundan ziyade sanat konusuna galiba daha uygun. Ancak ikinci anlamı da gayet kullanışlı.

Not:Türkçe'yi çok mu iyi kullanıyorum, tartışılır. Ama elimden geldiğince kurallara uymaya çalışıyorum.

Arz ederim.

Kardeşim teşekkür ederim zahmet edip bakmışsın.Doğrusunu öğrenmek lazım tabii.Demek ki ne ben doğru yazabilmişim,ne de sizler doğru anlamışsınız.Üstat/d dan bağımsız,konu hakkında isteğini,vaktini ve naktini ortaya döken kişi bana göre.Bu nakit illa para da değil üstelik,emekte nakittir,alın teri de.Demem o ki,üstat olmak zor.Yoksa müfettişler,hakimler/savcılar vb. meslek grupları da kendi aralarında bu hitabı kullanıyorlar,ağız alışkanlığı ise herkes üstat.

bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?
Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.
MBN
@ahraz , bu yazınızı anca şimdi okuyabildim. Sonra her yazıda yapmaya çalıştığım gibi diğer komşularımız neler demişler diye şöyle bir bakındım. Aklımda sadece şu düşünce oluştu: " Bu dünyanın en büyük ve en eski sorunu insanların birbirini yanlış anlamaları sanırım."
Sizin bu köşe yazılarınızın genel amacını bilmeyen bazı komşularımız da yanlış anlayıp, içeriği bazı olaylar ile bağlantılı algılamışlar. Sanırım sonradan doğrusu anlaşılmış Smile Yine insanı düşündürecek bir konuyu akıcı bir şekilde yazmışsınız, kaleminize ( bu durumda klavyenize Smile ) sağlık. Zevkle takip etmeye çalışıyorum sizi. Selamlar
(23/01/2018, Saat: 23:18)FurkanY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz , bu yazınızı anca şimdi okuyabildim. Sonra her yazıda yapmaya çalıştığım gibi diğer komşularımız neler demişler diye şöyle bir bakındım. Aklımda sadece şu düşünce oluştu: " Bu dünyanın en büyük ve en eski sorunu insanların birbirini yanlış anlamaları sanırım."
Sizin bu köşe yazılarınızın genel amacını bilmeyen bazı komşularımız da yanlış anlayıp, içeriği bazı olaylar ile bağlantılı algılamışlar. Sanırım sonradan doğrusu anlaşılmış Smile Yine insanı düşündürecek bir konuyu akıcı bir şekilde yazmışsınız, kaleminize ( bu durumda klavyenize Smile ) sağlık. Zevkle takip etmeye çalışıyorum sizi. Selamlar

Arada olabiliyor yanlış anlaşılmalar maalesef.Beğenmenize sevindim.Çok teşekkür ederim.

bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  LORD a açık davet taskind 2 3,701 01/04/2014, Saat: 11:32
Son Yorum: Suhulet
  Lord Sparhawk Hayırlı tezkereler BigHillMe 9 13,943 30/12/2011, Saat: 20:47
Son Yorum: Prometheus