Saponificio Varesino HMW Fırca
Wink 
48733509968_b241424819_o.jpg

Selamlar dostlar,

Aklımda bu fırca hakkında birsey yazmak hic yoktu, ama en son ne aldınız bolumunde paylasınca, gelen sorulardan urun hakkında forumumuzda bilgi eksikligi oldugunu dusundum.

Simdi dostlar Saponificio firmasını artık tanıdınız. Adamlar paketlemesinden sunumuna urun kalitesine kadar cidden guzel urunler cıkarıyorlar. Sabunları cidden cok guzeldi, kullananlar bilir, almayı dusunenler mutlaka denesin. Bu firma bu guzel sabun vs. ustune fırca aksesuar cıkarınca valla ilk basta aklımdan "aman sabunları tutunca hemen para nerde oraya yoneldiler ne bulursalar uretecekler" diye cocukca bir dusunce gecmedi degil, ama urunleri gorup kullanınca simdi iyi ki yapmıslar diyorum. Zira ustune kafa yorulmus, calısılmıs urunler. Cogu firmanın yaptıgı gibi var olan bir uretici ile anlasıp ustune bir isim basıp al sana bizim fırca diyebilir kolaya kacabilirlerdi, ama durum hic oyle degil.

Once kotu haber, adam ayda 3000 euro kazanıp 200euro sunu fırcasına verebilir onun icin aylık sigara masrafıdır, ama bizi tabi vuruyor. Model sap malzemesi farklarından dolayı fiyatlar 180-230euro arasında. Fiyatı kotu haberi basta verdim, sıkıntıyı bastan atalım diye yine bu konuya yazının sonunda doneriz. Arsayı arabayı satıp alalım da ne alıyoruz bir bakalım.

Fırcaların tedarikcisi Impa ticaret. İlk olarak cocobolo ahsap saplı urunleri getirmisti. Fırcanın sapı bir usta tarafından elde yapılmıs bu cocobolo denilen ahsaptan, harika bir zımpara cila gormus, sekil olarak elde tutması  hissiyatı harika bir sap ortaya cıkmıs. Google amcadan ilk yaptıgım sorguda karsıma cıkan incecik cocobolo saplı bir usturaya istenen fiyat 170usd. Bunun tahmini 50usd ını firma sırf sap farkı alıyordur diye dusunuyorum.

48795221487_a21585d6f0_o.png

O yuzden verilen paranın karsılıgı ahsap saplarda daha yuksek, bu fırcayı almayı dusunen varsa once ahsap modellerini oneririm zira diger saplar akrilik. F/p olarak aynı fiyata ahsap almak bence daha akıllıca bir hareket. Bu demek degil ki akrilik modeller kotu. Cok kaliteli yogun bir akrilik ve harika bir zımpara cila uygulamıslar. Hissiyatı, agırlıgı, tıras esnasında kullanım kolaylıgı cidden cok guzel saplar hepsi.

48795105861_7740044c0a_h.jpg

Bu fotolarda gordugunuz desenli halka yine elde yapılıyormus. Dokme tekniginle yapıldıgı icin cok cok yakından bakarsanız cok kucuk hatalar vs. gorebilirsiniz yogun desen calısması oldugundan dolayı ama bu parca bile diger fırcalardan bir fark ve uretim ozeni gosteriyor. Bu parca altın veya gumus renkli olarak siparis verilebiliniyor. Bu parcanın bir etkiside fırcaya ekstra bir agırlık katması. Fırcalar agırlık olarak kalıplı agır abiler.

Sap yeter loft ne kardesim biraz ondan bahset derseniz; Fırcalarda kullanılan en pahalı kıllar belkide en pahalısı bu High Mountain White denen kıl cesidi. Belli bir bolgedeki porsuk kıllarından yapılıyor. Bunu simpson un sitesine girip HMW veya Mancurian fırca fiyat farklarını gorebilirsiniz. Kıllar daha kalın yapıdadır. Yumusak uclu ve backbone lu kıl tipidir. Ama her HMW demek hepsi aynısı demek degil, firmalarda loftlar arası, tasarım, loft sekli, loft uzunlugundan dolayı hepsinde hissiyat farklı olacaktır.

26mm ile 28mm loft arasında kaliperle olcunce aslında 2mm lık bir fark goruyorsunuz, bizler icin kucuk bir fark ama uretici icin fark cok zira o 2mm lik farkı yaratabilmek icin kullanılan kıl sayısı yaklasık %30 fark ediyor. Maliyet ve kıl sayısı logaritmik yukseliyor.
Saponificio nun sitesine girerseniz 26mm falan yazıyor loftlarda, sanırım bu ilk uretim asamasında planlanırken yazılmıs birsey. Fırcalar hemde bu pahalı HMW kıl cesidi ile yapılmıs bu loftlar gercekte 30-31mm olcusunde. Burada buyuk bir uretim maliyeti var burası cok onemli. Adam parayı istiyor ama, bunun karsılıgında belkide simpson un shavemac ın bu fiyatlara verdiginin cok daha fazlasını veriyor. Loft uzunlugu 50-51mm gibi benim sevdigim kısa loft tarzında, ama loft capından ve yogunlugundan dolayı, ilk kullanım sonrasında bile loft harika acılıyor fotolarda gordugunuz ivory renk fırca daha kullanılmadı bile, el sabununda kopurtup havluya surttum ve fotosunu cektim. İlk geldiginin 1.5 misli actı kendini.

48794733448_f3c54a21d9_h.jpg

Yuzde hissiyatı yumusak cizici batıcı degil, harika ama harika bir su tutması var, o yuzden tıras oncesinde fırcanızı guzel ıslatın sonra kopugunuzu emmesin.

Tıras hissiyatı eldeki rahat tutumu, kutusundan goruntusune, o 30mm lik devasa HMW loft, harika ahsap iscilikli sapı vs. her yonden ust kalite urunlerle yapılmıs, elit hissiyatlı bir urun arkadaslar. Evet pahalı ama karsılıgında cok kaliteli  malzemeler ve ozel bir hissiyat alıyorsunuz. Bu sekilde dusunup diger rakiplerle karsılastırınca hani bizim ulkede yazmaya utanırım, ama yabancı olsam dolar euro kazansam ucuz bile derdim.

48733871471_d907331341_b.jpg

Umarım kabaca fikir verebilmisimdir.
Saygılar.
Güle güle kullanın üstad, bu tip ürünlerde fiyat tartışmak biraz abes geliyor bana. Çünkü f/p  hesaplarken bir de mutluluk verme etkisini de koymak lazım denkleme. Bu fırçalarında insana keyif vereceği kesin.
İnceleme için teşekkürler, ilgilenenlere ufak bir not cocobolo ağacı koruma altında olduğu ve imalat aşamasında kullanılması uluslararası bazı normlara tabi olduğu için, benzer exotic ağaçlar gibi pahalı oluyor.Bir nevi gerçek fildişi gibi düşünebiliriz nekadar az ulaşılabilirse okadar pahalı.Exotic ağaçlar hep tercih sıralamamda ikinci sırada olmuştur ama bu fırça gerek knot ve sap gerekse işçilik açısından neredeyse kişiye özel bir üretim olabilecek düzeyde kaliteli ve şık.
elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. bir iki tane de olsa kıl dökmesi oluyor mu ?
çünkü beyaz saplı olan fırçada bir tane kıl düğümden kopup loftun üzerinde gibi duruyor.
https://www.instagram.com/u1071/
@dikdik_s Serdar Kardeşim,
Emeğine sağlık çok güzel ve keyifli bir inceleme olmuş..
Sanat eseri gibi bir fırça, SV bile kendini bu kadar güzel ifade edemez Smile

(21/02/2018, Saat: 13:48)utunc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. bir iki tane de olsa kıl dökmesi oluyor mu ?
çünkü beyaz saplı olan fırçada bir tane kıl düğümden kopup loftun üzerinde duruyor.

Baba dun aksam cektigim fotoda bende senin gibi gordum, gittim cektim kıl gelmiyor sonra zaten arada kayboldu bir daha goremedim cıkıntılı olanını belki o fotodaki kedi tuyu bile olabilir bizde. Cocobolo olanı 2-3 kullandıydım, hic kıl dokme hatırlamıyorum bende olmadı. Bu fırcadan olan bildigim 3-5 kisi var, onlarda yazar ama oyle bilindik bir kıl dokme yok kesinlikle fırcada.

@Tahir
Abi sende de var fırca, eksik yanlıs bir yonu eklemek istedigin birsey varsa yaz abim. Cok tesekkurler.
İnceleme için teşekkürler .
Yüksek kalite olduğu belli.
Keyifle kullanın...
Serdar komşum eline sağlık . fırçanın sapı ve knotu on numara alanı üzmez . Ayrıca lüks hissiyatı en iyi yaşatan fırçalardan bir tanesidir.
Güzel inceleme için elinize sağlık. SV el işçiliğinde oldukça başarılı görünüyor. Bir tür koleksiyon ürünü gibi. Fırçada zirve
(21/02/2018, Saat: 13:54)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Baba dun aksam cektigim fotoda bende senin gibi gordum, gittim cektim kıl gelmiyor sonra zaten arada kayboldu bir daha goremedim cıkıntılı olanını belki o fotodaki kedi tuyu bile olabilir bizde. Cocobolo olanı 2-3 kullandıydım, hic kıl dokme hatırlamıyorum bende olmadı. Bu fırcadan olan bildigim 3-5 kisi var, onlarda yazar ama oyle bilindik bir kıl dokme yok kesinlikle fırcada.

@Tahir
Abi sende de var fırca, eksik yanlıs bir yonu eklemek istedigin birsey varsa yaz abim. Cok tesekkurler.

Kedidir kedi. Big Grin Şaka bir yana inceleme için çok teşekkürler. Yakın zamanda alamayacağım bir fırça ama aklımın bir köşesine yazdım. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,168 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 820 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,591 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 375,829 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 457,966 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 79,921 30/08/2020, Saat: 17:26
Son Yorum: marv
  Anbbas Porsuk Fırça U A K 1 2,645 06/01/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: Jaguar Paw
  sephora porsuk kılı fırça kumuca 26 30,291 15/07/2019, Saat: 06:34
Son Yorum: kadir.tbk
  Edwin Jagger Pure Porsuk kılı fırça JohnLocke 24 10,951 22/04/2019, Saat: 17:52
Son Yorum: CK89
  HJM 181 P 26 Fırça Janberd 8 5,843 26/12/2018, Saat: 00:17
Son Yorum: Janberd

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: