1000 grit taş tavsiyesi
Üstadlarım aşağıdaki taşlardan hangisi daha iyi ustura ağzı açar veya başka taş tavsiyesi olan var mı.

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B003V3OBBW...RLST&psc=1

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B000CNOXGC...P9Z6&psc=1

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B001TPFT0...ref=plSrch
Herkes Chosera der sanki, ama Shapton da o fiyata gayet mantıklı bence.

Bir de bu var, bilmem gördünüz mü? King 1200'müş aslında. Bir Chosera değildir belki ama fazla da ucuz.

Makita 794061-7 Bıçak Bileme Taşı (150x70x20mm-1200Kum) HSS 100,00 TL yerine 65,00 TL
https://urun.n11.com/taslamalar/makita-7...P225771897
Yaygın kullanılan Chosera, imkanınız varsa bence bunu tercih edin. Superstone'lar parlatmada kullanılıyor, ben 1k seviyesinde olanı kullanmadım ama bence iş görmez değil, sadece yavaş çalışıp biraz fazla uğraştırabilir. Diğeri hakkında benim bilgim yok.

Şu detayı vereyim; taşın aşındırıcılık kalitesi düşükse çok uğraştırır, bir tarafı yaparken diğer tarafı bozdurabilir size. Ustura işinde sentetik taşların iyi seviyelerinde olanlarını tercih etmek lazım. Aşındırıcılık kalitesi düşük olanlar bıçaklarda belki rahat kullanılır ama ustura hassas olduğu için ve bıçak bilemeye nazaran daha nazik çalışmak gerektirdiğinden, naçizane düşüncem iyi seviye bir taş daha mantıklı olur.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(19/03/2018, Saat: 21:21)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkes Chosera der sanki, ama Shapton da o fiyata gayet mantıklı bence.

Bir de bu var, bilmem gördünüz mü? King 1200'müş aslında. Bir Chosera değildir belki ama fazla da ucuz.

Makita 794061-7 Bıçak Bileme Taşı (150x70x20mm-1200Kum) HSS 100,00 TL yerine 65,00 TL
https://urun.n11.com/taslamalar/makita-7...P225771897

Kokopelli üstadım yakın zamanda naniwa super stone 3k 8k ve 12k siparişi verdim, 1k gerek olmaz diye düşündüm, lakin ağız açmak için gerekli olduğunu gördüm, yabancı forumlarda king markasından çok bahsediliyor ve genel itibariyle memnuniyet var, linkini verdiğiniz ürün aslında alınabilir, bilemedim.

(19/03/2018, Saat: 21:26)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaygın kullanılan Chosera, imkanınız varsa bence bunu tercih edin. Superstone'lar parlatmada kullanılıyor, ben 1k seviyesinde olanı kullanmadım ama bence iş görmez değil, sadece yavaş çalışıp biraz fazla uğraştırabilir. Diğeri hakkında benim bilgim yok.

Şu detayı vereyim; taşın aşındırıcılık kalitesi düşükse çok uğraştırır, bir tarafı yaparken diğer tarafı bozdurabilir size. Ustura işinde sentetik taşların iyi seviyelerinde olanlarını tercih etmek lazım. Aşındırıcılık kalitesi düşük olanlar bıçaklarda belki rahat kullanılır ama ustura hassas olduğu için ve bıçak bilemeye nazaran daha nazik çalışmak gerektirdiğinden, naçizane düşüncem iyi seviye bir taş daha mantıklı olur.

Üstadım choseranın superstondan ne kadar farkı olduğunu açıkçası bilmiyorum, chosera 1k neredeyse superstone 12k fiyatına, gerçekten değecekse alınabilir, ayrıca chosera daha aşındırıcı ise yapılan hatada ağzı daha çabuk bozmaz mı.
Makita'nın 1200 grit'lik taşını tavsiye ederim. Hem fiyatı çok uygun hem de çok kaliteli bir taş. Usturada ağız açmak için kullanıyorum ve çok memnunum.

https://urun.n11.com/diger/makita-794061...P175405041
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Ben o Makita taşı birkaç bileme işinde kullandım. Usturalardaki çelik çok sert değildi. Aşındırması iyi ve sonuçları parlaktı diye hatırlıyorum. Gold Dollar vs usturalar için daha özel bir taşı harcamak istemedim. Onun dışında memnun oldugum diger bir taş olan Suehiro 1000/3000 taşla işimi gördüğüm için çok da kullanmadım. Yeni aldığım eski püskü Rus usturaları bugün geldiler ve Makita'yi kullanmak için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum.

Chosera performansı ile lider ve benim de sepetimde bekleyen bir ürün. Hizli is yapan ama geride az cizik birakan bir tas derler. Hizli calismasi bir acidan iyi, bir acidan kotu. Cok tur yapip uc yuvarlama ihtimaliniz azalır ama dediginiz gibi sırtı vs yerleri hizli yeme ihtimaliniz de olabilir.

Shapton set yapıp da çok memnun insanlar da var. Ben mesela nadiren 1000 grite ineceğimi düşünerek o noktada elimdekilerle yetinip orta aralikta 2000-5000-8000 Shapton ve en tepede daha iyi finisaj verdiği için Naniwa SS 12000 edindim. Ama sık sık eski ustura elinize geçecek gibi duruyorsa 1000 almak ve onda da almışken en iyisini almak, zaten oldukça güzel kurulmuş olan diğer taşlarınız için daha adil olur gibi görünüyor. Bu arada gelene kadar bir de Makita alabilirsiniz tabi Wink
(19/03/2018, Saat: 23:14)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben o Makita taşı birkaç bileme işinde kullandım. Usturalardaki çelik çok sert değildi. Aşındırması iyi ve sonuçları parlaktı diye hatırlıyorum. Gold Dollar vs usturalar için daha özel bir taşı harcamak istemedim. Onun dışında memnun oldugum diger bir taş olan Suehiro 1000/3000 taşla işimi gördüğüm için çok da kullanmadım. Yeni aldığım eski püskü Rus usturaları bugün geldiler ve Makita'yi kullanmak için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum.

Chosera performansı ile lider ve benim de sepetimde bekleyen bir ürün. Hizli is yapan ama geride az cizik birakan bir tas derler. Hizli calismasi bir acidan iyi, bir acidan kotu. Cok tur yapip uc yuvarlama ihtimaliniz azalır ama dediginiz gibi sırtı vs yerleri hizli yeme ihtimaliniz de olabilir.

Shapton set yapıp da çok memnun insanlar da var. Ben mesela nadiren 1000 grite ineceğimi düşünerek o noktada elimdekilerle yetinip orta aralikta 2000-5000-8000 Shapton ve en tepede daha iyi finisaj verdiği için Naniwa SS 12000 edindim. Ama sık sık eski ustura elinize geçecek gibi duruyorsa 1000 almak ve onda da almışken en iyisini almak, zaten oldukça güzel kurulmuş olan diğer taşlarınız için daha adil olur gibi görünüyor. Bu arada gelene kadar bir de Makita alabilirsiniz tabi Wink

Üstadım bir ömür boyu çelik ustura kullanmayı düşünüyorum Smile o nedenle chosera almam gerek ama 400 tl gibi bir fiyata geliyor ve bende ister istemez derin düşüncelere dalıyorum Smile
Tabi her zaman uktesi kalır insanın içinde, ama zaten bir kere düzgün bilenmiş bir usturanin da bir daha 1000 grite ihtiyacı olmaması lazım. Bir yere vurup da ağzında çentik oluştuysa belki 1mm falan kısaltmak için elimde dursun diyorsanız veya restorasyonu seviyorsanız başka.
@kokopelli üstadım ağzı düzgün olan bir usturayı ağız açmak için bardağa sürsem 1k taşa ihtiyaç olur mu, yada yeniden ağız açmak için ağzı köreltmeden bileme yapılabilir mi, hangisi daha sağlıklı olur.
Girit taşı diye doğal bir taş var. 1000 kum civarında. Sert bir taş. Ben onu kullanıyorum. Açıkçası ben memnunum. Alternatif olarak yazmak istedim. Hızlı bir taş değil. Kesici kristalleri Arkansas taşı ile aynı. Novakülit.

Diğer taşlarla ilgili bildiklerim

Chosera Super Stone'a göre daha sert ve daha hızlı. Genelde yumuşak taşlar hızlı olur ama chosera hem sert hem hızlı.
Makita taşı marangoz aletleri için üretilmiş sanırım yani sert çeliklerle başa çıkabilir. Ayrıca Makita markasının kalitesini ve menşeinin bilemenin merkezi olan Japonya olduğunu düşünürsek yabana atılamaz. Makita araba yapsa alınır.
Ben olsam Makita'yı alır bir denerim. Olmazsa daha pahalı alternatiflere yönelirim. Makita yumuşak bir taş çabuk aşınır. Ama ustura işi ağır iş olmadığından zararı olmayabilir. King kullanmadım ama sanki bu Makita, King'e çok benziyor.
Ucuz usturada büyük iş yapacaksam zaten elmas kullanıyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Reetec 15000 grit Seramik Taş habaz 17 9,744 19/06/2021, Saat: 22:41
Son Yorum: habaz
  12000 grit çin biley taşı hakkında bilgi arıyorum taskind 3 9,052 06/11/2014, Saat: 14:24
Son Yorum: Chinaski
  KAI Whetstone 400/1000 theunnamed 3 5,336 23/09/2013, Saat: 23:46
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: