1 aylık araştırma sonucum
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Yaklaşık 1 aydır forumun altını üstünü hemen hemen bütün tavsiye ve konuları okudum son noktada size danışmak istedim. İşim gereği her sabah tıraş olan birisiyim sakal yapım çok sık ve çok sert. Öyle ki sakal çıkarken yüzümü tahriş ediyor ayrıca da cildim inanılmaz derecede hassas. Anlayacağınız sorunlu bir yapım var. Ayrıca sakallarım yatık olarak çıktığı için 5 bıçaklı gillette fusion proglide bile sakallarımı kökünden almıyor. Tıraş olsam bile aynı olmamış gibi yüzeylerde sakal kalıyor.
Toparlayacak olursam tıraş öncesi için proraso krem (kırmızı olanından), proraso tıraş sabunu düşündüm. Bu sakal ve cilt yapısı için daha iyi bir yumuşatıcı ve nemlendirici öneriniz varsa onları da denebilirim ancak benim için asıl önemli olan konu JİLET.
Jilet de araştırmalarım sonucu hem keskin hem konforlu olarak ilk sıraya Gillette 7 O'clock Sharp Edge koydum. İkinci olarak Polsilver Super Iridium gözüme çarptı. Şimdilik bu 2 jileti sipariş verip ikisiyle de deneme yapmak istiyorum. Sizin de bunların yanında şunu dene dediğiniz bir jilet olursa toplu sipariş vermek istiyorum cildime hangisinin daha uygun olacağını saptamak için. Makina olarak da EJ De89 düşündüm.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler
Elbette ustalar daha iyi yönlendirme yapıp, fikir beyan edeceklerdir ancak jilet noktasında bir ek yapmak isterim; Crystal Super Platinum.
Sıkıntısız ve tam anlamıyla konforlu bir şekilde görevini yapıyor.
Seçtiğiniz alet zaten bir klasik. Opsiyonel olarak Merkur 34C Heavy Duty (günlük kullanım için) düşünülebilir. Yada en temizi işin en başından ayarlı bir Parker Variant veya Merkur Progress alıp alet meselesini uzunca bir süre rafa kaldırmak.
"A Samurai always wears two swords."
(27/03/2018, Saat: 18:56)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elbette ustalar daha iyi yönlendirme yapıp, fikir beyan edeceklerdir ancak jilet noktasında bir ek yapmak isterim; Crystal Super Platinum.
Sıkıntısız ve tam anlamıyla konforlu bir şekilde görevini yapıyor.
Seçtiğiniz alet zaten bir klasik. Opsiyonel olarak Merkur 34C Heavy Duty (günlük kullanım için) düşünülebilir. Yada en temizi işin en başından ayarlı bir Parker Variant veya Merkur Progress alıp alet meselesini uzunca bir süre rafa kaldırmak.

Cevabını için teşekkür ederim. 3 numaraya Crystal yazıp yazmama konusunda tereddüt etmiştim siz bu tereddütümü giderdiniz bi anlamda. Konforuna iyi diyorsunuz peki çıkış yönü yatay olan yani yüzeye yakın çıkan zor alınan sakallar için nasıl olur bu seçim? Örneğin ben 5 bıçaklı makinada tıraş olunca bile yüzeyde nokta nokta sakallar kalıyor
ben persona blue' yu da bir düşün derim konforu çok iyi tahriş neredeyse olmayacak kadar az göz atmakta bir fayda var Smile @Bilge_Kagan
Üstadım bu tür sorunlara çözüm bulmak zordur, kişiden kişiye değişen bir durumdur, doğruluğu kesin olmayan ve zamanla edindiğim tecrübeleri size aktarayım cilt yapınız benim gibi karma ise öncelikli tavsiyem silvertip bir fırça kullanmanız yönünde olacaktır, yüzünüzde boynunuzda batıklarınız varsa yumuşak fırça olmazsa olmazdır, kullandığınız makine mild ise keskinliği ve konforu üst düzey jiletleri kullanın, agresif makine kullanıyorsanız astra benzeri jiletleri kullanın, aşırı sıcak su, aşırı fırçalama yapıp cildinizin hassasiyetini arttırmayın, kullandığınız makine mild olsada çok bastırmayın, ters almaya çalışıp cildinizi zorlamayın, yastıklaması iyi olan sabunları tercih edin.
(27/03/2018, Saat: 19:27)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım bu tür sorunlara çözüm bulmak zordur, kişiden kişiye değişen bir durumdur, doğruluğu kesin olmayan  ve zamanla edindiğim tecrübeleri size aktarayım  cilt yapınız benim gibi karma ise öncelikli tavsiyem silvertip bir fırça kullanmanız yönünde olacaktır, yüzünüzde boynunuzda batıklarınız varsa yumuşak fırça olmazsa olmazdır, kullandığınız makine mild ise keskinliği ve konforu üst düzey jiletleri kullanın, agresif makine kullanıyorsanız astra benzeri jiletleri kullanın, aşırı sıcak su, aşırı fırçalama yapıp cildinizin hassasiyetini arttırmayın, kullandığınız makine mild olsada çok bastırmayın, ters almaya çalışıp cildinizi zorlamayın, yastıklaması iyi olan sabunları tercih edin.

Hocam aynı dediğiniz gibi cildim karma bazen düz geliyor bazen yan bazen ters. İşte o yüzden 3-4 jilet belirleyip hepsini denemek için buraya yazdım. Toplu sipariş verip cildime en uygununu bulmaya çalışacağım. Fırça tavsiyeniz için teşekkürler şimdi ona bakacağım silver tipi porsuk kılı. Makinam da EJ De89
Sakallarınız çıkarken yüzünüz tahriş oluyorsa batık durumu var ki zaten "Fusion sakallarımı kökünden almıyor" demişsiniz. Muhtemelen kökünden almak için tersten tıraş ediyorsunuz ki bu durumda batık da normaldir tahriş de. Proraso preshave ürünü ben dahil birçok kişi için "Olmasa da olur, pek bir işe yaramıyor." denilen bir ürün. Floid preshave yağa bakabilirsiniz. Tıraş sonrası ürün olarak 15 liraya Rhino balm alabilirsiniz. Emilimi ve iyileştirme etkisini çok beğeniyorum ayrıca "ingrown ease" batık sakalların daha kolay çıkmasını sağladığı iddiası var. Evet batıklara ufak da olsa olumlu etkisi var ama mucize beklemeyin. Yüzünüzü tanıdıkça tersten almadan daha temiz tıraş olacaksınız ve aslında cildinizin hiç de o kadar hassas olmadığını farkedeceksiniz.
Kıllık cıkarmayım ama, almadıysanız makinayı progress yada sert sakala agresif r41 cok hızlı el egiticileridir. De89 u alıp bastıracaksınız gibime geliyor, tahris yasamanızı istemedigim icin boyle oneriler yaptım. Bu oneri yaptıgım aletleri bastırmamayı unutmazsanız, kısa zamanda el beceriniz yerine oturacaktır. Preshave guzel secim, sabun proraso yada cella olabilir. Sabunda cesit cok, son donem her sabun guzel. Tıras sonrası bende cella balm oneririm.
Ne alırsanız alın, sonucta geleneksel tırasa gecince, o sıkılarak oldugunuz tıraslar daha zevkli, terapi gibi gunun kosusturmasından uzakta kendinize ayıracagınız ozel anlara donusucek. Acın bir muzik, bakın keyfinize. Simdiden hayırlı olsun.
(27/03/2018, Saat: 20:18)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakallarınız çıkarken yüzünüz tahriş oluyorsa batık durumu var ki zaten "Fusion sakallarımı kökünden almıyor" demişsiniz. Muhtemelen kökünden almak için tersten tıraş ediyorsunuz ki bu durumda batık da normaldir tahriş de. Proraso preshave ürünü ben dahil birçok kişi için "Olmasa da olur, pek bir işe yaramıyor." denilen bir ürün. Floid preshave yağa bakabilirsiniz. Tıraş sonrası ürün olarak 15 liraya Rhino balm alabilirsiniz. Emilimi ve iyileştirme etkisini çok beğeniyorum ayrıca "ingrown ease" batık sakalların daha kolay çıkmasını sağladığı iddiası var. Evet batıklara ufak da olsa olumlu etkisi var ama mucize beklemeyin. Yüzünüzü tanıdıkça tersten almadan daha temiz tıraş olacaksınız ve aslında cildinizin hiç de o kadar hassas olmadığını farkedeceksiniz.

Hocam tersten hiç almadım almaya cesaret dahi edemedim düz alırken boyun altım böyle oluyorsa ters alsam ne olur Allah bilir. Proraso için olmasa da olur diyorsunuz peki tıraş öncesi için bir öneriniz var mı? Yüzümü nemlendirip sakalımı yumuşatacak
@Bilge_Kagan komşum hoşgeldiniz . Geleneksel tıraşa başlayınca çok çok hassas dediğiniz cildinizin hassas olmadığını fark edeceksiniz doğru makina ve jileti bulduğunuz noktada tüm sıkıntılarınız geri de kalacak . Aynı hususları kendim de yaşadım .

Size birinci tavsiyem sakal çıkış yönlerinizi tespit etmeniz ona göre makinayı tutup tıraş olmanız .

2. Olarak kesinlikle bastırma yapmayınız

3. Pre shave krem yerine yağ olanı tercih ediniz komşum floid pre shave oil önermiş yerinde bir tercih . (((((((Burada yağ kullanımı hakkında biraz daha bilği vereyim yüzünüzü ıslıyorsunuz kesinlikle havlu ile kurulamadan yağı yüzünüze masaj yaparak yediriniz 5 dakika sonra fırça sabun ile yüzünüzde , tasda hangisini severseniz artık köpük yapıp tıraşa başlayınız 1. Perde bitip 2. Perdeye başlarken de yüzünüzü kesinlikle yıkamayın yağın etkisi kaybolmasın diye bunun yerine fırçanızın ucuna iki üç damla su damlatıp devam edin . ))))))))

4. Olarak alabildiğiniz kadar bol çeşit jilet sample yapın . ( çok değişken çünkü jilet sadece cild seçmez ayrıca makina seçer bunu deneme yanılma ile bulacaksınız )

5. Olarak ben finest maseto fırçayı özellikle tavsiye ederim . 26 mm olanı

6. Şimdi makina olarak size tavsiye edilen makinaların hiç birini öneremiyorum .
Size makina önerilerim

- muhle rocca
- futur
- timeless 0.95 gap olanı
- Att R tabla
- Rocnel elit 1.00 gap olanı

Ek olarak R-41 olabilir fakat her günkü tıraşda cildi çok yıpratır günlük olarak ideal değil .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  4 Aylık Klasik Tıraş Maceram SumNauta 15 9,581 09/06/2017, Saat: 17:04
Son Yorum: SumNauta
  Tıraş Üzerine Dermatolojik Araştırma eggman 1 5,110 15/06/2012, Saat: 11:00
Son Yorum: mancho
  Jiletler üzerine bir araştırma eggman 4 9,256 15/02/2012, Saat: 01:24
Son Yorum: Prometheus

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: