Vaping 101, Keep Calm and Vape On
Vaping 101

48735980071_f92e867c28_c.jpg

Uyarı: Burada sigara bırakma amaclı, elektronik sigara kullanmayı dusunen tiryakilere bilgi verme, yeni baslamak isteyenlerin akıllarında soruları varsa onları kabaca cevaplama amacı tasıyorum. Sigara kullanmayan saglıklı bir insanın masraf yapıp kendisine saglıgına zararlı olabilecek yeni bir bagımlılık yaratmasını yanlış buldugumdan hicbir genc arkadasıma onermiyorum.

-------------------

Elektronik Sigara Nedir:

48736161742_3a018275db_z.jpg

Bir esigara atomizer ve moddan olusur. Set olarak beraber veya tek tek satılır. Yeni baslayanlara hazır kullanımlı set onerilir. Kalem sekilli olanlar veya dahili pilli olanlar sigara tiryakisi icin pil sıkıntısı olusturacagından, gunun yarısında bizi yarı yolda bırakıp hemen yan masadan bir sigara istemeyelim diye,  pili degisebilir bir set almanız tavsiye olunur. Aslında makinaların calısma mantıgı cok basit. Likit emen bir pamuga sarılmıs bir tel var. Atesleme tusuna basınca, pilden aldıgı enerjiyi bu tele verip, teli ampul filamanı gibi ısıtarak, pamuk ustundeki likiti buharlastırıp duman cıkarıyoruz. Burada onemki nokta ates ve carbon monoksit olmayısı ve tutun icerisinde depolama ve uretim esnasında mecburi kullanılan zirai ilaclar vs. olmadan, gıda aroması ile tatlandırılmıs bitkisel gliserin cekiyor olmanız.
Gelin neymis nelerden olusur bu aletler kabaca bir bakalım.

Driptip:

48735980586_db71f68864_z.jpg

Bildiginiz agızlık, degisebilir, piyasadan uzunu kısası, sekillisi duzu yamugu yuzlerce cesidi bulunur. Genelde mtl icicisi icin 510 dedigimiz yuvaya sahip, ciger cekimi kullanıcı icin daha genis 810 dedigimiz yuvaya sahip modelleri bulunur. Ornek veriyorum 510 luk standart bir driptip alıyorsunuz ama icindeki delik genisligi, plastigin veya metalin baskı veya isleme et kalınlıgı degistigi icin icindeki delik olcusu degisebiliyor. Fotograflardan bakarak pek anlasılmıyor, bir sure kullanıp size uyuyormu diye tecrube etmeniz gerekir. Ben sahsen orta boy cok kısa olmayan, niispeten dar delikli, 510 plastik driptipleri kullanıyorum. Boy biraz daha uzun olunca aromayı daha yogun aldıgımı hissediyorum. Metal agızlıklar sık kullanımda ısınma problemi yasattıgından donup dolasıp plastiklere (delrin) geri donuyorum.

Atomizer:
48736161702_90dd282244_z.jpg
Likit tutucu ve coil (rezistans teli) iceren tanklar yani atomizerler, hazır kullan at kartuslu veya sizin kendinizin sarabilecegi tarz olarak ikiye ayrılıyor.

1-  Hazır kartuslı Atomizerler
48735654533_80de56bf43.jpg

48735980686_83687160e8_n.jpg

Yeni kullanıcılara kolaylık olsun diye dusunulmus, markanın o tank icin urettigi ozel kartuslar kullanan tanklardır. Bu kartuslarda aslında yine basit likiti emen bir pamuk ve bu pamugu ısıtıp likiti buharlastıran bir veya birden fazla rezistans telinden olusuyor. Bir nevi size birileri daha onceden sarıp hazırlamıs gibi. Omurleri kullanım sıklıgına gore 1 hafta ile 20 gun gibi dusunebilirsiniz. Onemli olan yeni kartusu kullanmadan, pamugu likitle guzel ıslatıp, pamugu likite doyurmak ki pamugumuz yanmasın. Bu bilgileri satıcılar ogretmedigi icin cogu kullanıcı kartusun icindeki pamugu hemen yakıyor ve kartusun degismesi gerektigini dahi bilmedigi icin, bogazım yanıyor bahanesi ile esigaradan kısa zamanda soguyor. Kartusların temini ulkemizde modeline gore rahat veya sıkıntılı olabiliyor, kartuslar 5li paketlerde 60-90lira fiyatlar arasında genelde satılıyor. Sonucta bir masraf kalemidir, daimi  kullanıcıların kendin sarmalı tanklara gecis yapması daha ekonomik olacaktır.

2- RBA(Rebuildable Atomizer) Tekrar sarılabilir tanklar.

Nedense insanların gozu korkutulan kendi coilinizi (rezistans telinizi) kendiniz saracagınız atomizer tipidir. Bu sarma isini ucundan anlatırız yazımızın devamında. Bu sarılabilir tanklar  kendi icinde ikiye ayrılır.

2a) RDA (Rebuildable dripping atomizer) Damlatmalı Tip atomizer
48735654168_548b4b5a49.jpg

48736161872_ce8110ffa1.jpg

Bu cesit tanklar cam tanksız, kısa boylarıyla kırılgan olmayan yapıları ve nispeten yogun aroma verdiklerinden dolayı bazılarının tercih ettigi cesit urunlerdir. Bu urunlerde likit doldurdugunuz cam bir hazne bulunmaz, coilden gecirdiginiz pamugu likiti emsin diye serebileceginiz kucuk bir haznesi vardır. Tank olmadıgı icin yanınızda tasıdıgınız likitten ara ara atomizerin kapagını acıp pamuga damlatırsınız. Sigara icmek gibi dusunun. Likiti pamuga damlattınız, bir dal sigara kadar 10-20 cekis yaptıktan sonra bir dahaki sefere tekrar ustten pamuga likit damlatmanız gerekir. Avantajları yogun aroma vermesi,  yeni baslayanlar ve cesitli likitleri denemek isteyenler icin hızlı likit degisimi yapılabilmesi, genelde cam vs. gibi parcalar icermediginden komple metalden oldugundan kırılmaya dayanıklı olması, nispeten basit yapıda olduklarından uzun omurlu olmaları. Dezavantajları sık cekim yapan tiryakiler icin devamli likit dokmeniz gerekmesi, ve yanınızda devamli bir likit sisesi bulundurmanız vs. gibi sayılabilir.

2b) RTA (Rebuildable tank atomizer) Tanklı atomizer
48735654118_a97c5b70ff.jpg

48735980266_3639627e21.jpg

Genel kullamım oranı yuksek, ustunde cam tank bulunduran, yogun icici olsanız bile gunde en cok 2-3 kere likit doldurmanız gereken hazneli tanklardır. Yine deck dedigimiz kendi coilinizi saracagınız bolumu bulunur. Tankin kartusa bakan tarafında, likit kanalları bulunup buradan pamugu likitle devamlı olarak ıslatarak daimi kullanım saglar. Kullanım sıklıgına gore arada deck i cıkarıp temizler pamugunu degistirir ve kullanmaya devam edersiniz. Yazını ilerisinde biraz daha orneklerle konusuruz. Avantajları; yanınızda ekstra likit tasımsnıza cok gerek olmaz, modeline gore guzel aroma verenleri bulunur. Esigara dunyası bu RTA lar ve modlar arasında en cok cesidi barındırır. Dezavantajları; tankı cam oldugu icin dusurmelere vs. hassastır. Yedek camı tabiki bulunur ama gun ortasında cam kırılınca ortada kalabilirsiniz.
Not: Tum atomizerler modlardan sokulebilip baska modlarla kullanılabilir. Vidalı soketleri standarttır.

Mod
Aslında cok basit dahili veya harici pil takabildiginiz basit kutular. Gorevi pilden aldıgı voltajı siz atesleme tetigine bastıgınızda rezistans teline verip, coili akkor ampul teli gibi ısıtıp, telin sardıgı pamugun emdigi likiti buharlastırması. Kabaca 2 ye ayıralım.

1-Mechanic Mod
48736162057_e2da324534_z.jpg

48735654428_a32e57fb51.jpg

İste televizyonlarda gosterip gosterip patlıyor bu esigaralar uzak durun dedikleri malların cogunlugu bu mechanic moddan olusuyor. Bunlar bildiginiz bos boru veya bos kutular. İcinde takacagınız pile baglı olan basit bir tetik ve kablo devresi var. Tetige bastınmı pilde ne kadar guc varsa bunu atomizere vererek coili ısıtır. Tabi icinde regule bir devre elektronik bir kontrol kartı vs. olmadıgı icin cantada orda burda tetik devamlı basılırsa, coili kontrolsuz ısıtıyor, coil dediginiz sonucta pile direk bagladıgınız bir rezistans teli olmus oluyor. Pilden devamlı yuksek enerji ve guc cekince lityum ion piller patlayabiliyor. Bu makinaların da korumalı veya ayarlıları, serisi paraleli vs. vardır. Cok girmek istemiyorum, genelde ustunde voltaj gosteren ekranı vs. yoksa, isin icinde cok degilseniz, pek sizi ilgilendiren urunler degil, cok ustunde durmayalım.

2-Electronik ayarlı Mod
48735654348_ab4ef03e12_z.jpg
48736161892_85c7fb0b50_n.jpg

Ustunde ekranı bulunan, pilden cektigi voltajı ayarlayabildigimiz bir regule devresi olan, genelde 10sn ustu tetik basımında guvenlik olarak voltajı kesen, gunluk kullanacagımız ve ustunde duracagımız makinalar. Cep telefonu gibi dahili degisemeyen pilli modelleri oldugu gibi degisebilir pilli modelleride vardır. Piyasada en rahat bulunan kalem pilin buyugu diyebilecegim 18650 dedigimiz pil kullanan degisebilir pilli modelleri tercih etmenizi oneririm. İstege gore tek pilli veya coklu pilli modelleri vardır. Burada rahat tasıyabilme ve kullandıgınız wattı rahatca destekleyen, icim sıklıgına gore sizi gun icinde yarı yolda bırakmayacak pil kapasitesine sahip dogru makinayı secmek onerilir. 100liradan tutun 1500 lira ve ustune modeli cesidi bulunur. Bunun kullanım performansı ile alakası yok, marka/mensei icindeki cip kalitesi vs. vs. gibi dusunun. 1000 liralık urun anca senin isini gorur diye birsey yok yani. Amerikan malı veya 3 pilli pahalı modlarım olmasına ragmen gunluk rahat tasıyabildigim icin 200-250 liralık 2 pilli piyasa malı bir mod genelde kullanıyorum. Pahalısı iyidir mantıgı ile dusunmeyin bu isi.

48735654358_be51809e7c.jpg
Hazır sonra uzun uzadıya yazmayalım, modun ustundeki bu ekran nedir, ne ayarlıyoruz vs. kafa karıstırıcı sorulara cevap olsun. Cogu kisi watt ile anlatmaya calısır bu esigara isini. Kafanız karısmasın. Sardıgımız coil rezistans teli, sarım sayısı ve tel kalınlıgına gore bir  ohm degeri var. Buna gore pilden cektigimiz volt degeri neticesinde bir cıkıs watt degeri gosteriyor bu aletler. Watt vs. derken baslayanların kafası karısıyor. Size cok basit sekile ozetleyecegim mevzuyu,
Her aletin ekranında wattın yanında bir volt gostergesi var. Watt ı unutun. Volta bakın. +- tusları ile voltu getir 3v degerine. atesleyip cek dumanı. Memnunmusun guzel kalsın, duman gelmedimi veya sogukmu geldi kademe kademe voltajı arttırarak denemeler yap, sigara sıcaklıgını hissiyatını nerede alıyorsan bırak kalsın. Normali genelde 2.8-4.2 volt arasıdır. Sen voltu degistirdikce watt zaten degisecek, watt a bakıp karar verme 3-3.5 volta al bitsin is, bu kadar. Aldın bir pico set, icinden 2 kartus cıktı. Biri 0.5ohm digeri 1ohm. Bunları ben kac wattda kullanıcam neye gore ayarlıyacagım vs. deme, voltu 3-3.5 gibi biseye aldınmı alet kendini bir kartus icin misal 15watt a ayarlıyorsa, digeri icin 22watt a ayarlayacak.

48735979901_c350886073.jpg
Yine hic sonra girmeyelim bu modlara takacagınız pil genelde 18650 cesidi pildir. Lİtyum iyon bu pillerden coilimizi ısıtırken yuksek amper cekecegimiz icin, yuksek amper cekime uygun kaliteli pil secmek onemlidir. Cok kafayı takmayın Sony VTC5, benim favorim LG Hg2 model pillerden ihtiyacınız kadar mumkunse 1 sette yedek olarak alın gecin. Piller adedi 20-30 lira civarı. Modların uzerinde sarj etmek icin usb baglantısı bulunsa bile, onerilen harici sarj cihazı ile bu pilleri sarj etmektir. Bu piller ozel bir boy oldugu icin sarj cihazı almanız gerekecek, yine cok bakınmayın piyasada 2 kaliteli mal var. Xtar ve Nitecore markaları. tek pilli veya cok pilli sarjli modelleri vardır. 2li veya 4 lu almanız sizin faydanızadır. Bu sarj cihazları  cidden cok kaliteli mallar. Bunlarla evdeki tum diger pillerinizi sarj edebilirsiniz. Onerim Xtar VC2 veya VC4 modelidir. N11 veya diger alısveris sitelerinde gırla var.

48736162722_b40ee6c68a.jpg
Likit: Piyasada binlerce likit var, bizler zaten arada orneklerle paylasıyoruz. Sigarayı bırakmak icin bu ise girecegimiz icin, benim tavsiyem sigara hissiyatı veren  MTL icicisi olmanız, baslangıc olarak size sigarayı aratmayacak 9mg lık nikotin iceren, tutun, kuruyemis, baharatlı tatlara yakın, aromasında doyurucu ve sigara hissiyatı veren bir likit secmeniz olacaktır. Zaman icinde zaten kullandıkca kendi zevkinizi bulacaksınız. İleriki zamanda kademe kademe nikotin oranı az likitlere gecis yaparak, nikotin bagımlılıgından kurtulmak asıl amacımız unutmayın.

----------------------------

Simdi gelelim kullanmaya

https://www.youtube.com/watch?v=ibmjJiDq...l=EmrahMrt

Aldın bir pico set diyelim. Hazır kartuslu bir atomizer iceren set. Al eline kartusu icinde beyaz pamugu goreceksin. Oncelikle o pamugu guzelce lkit dokerek ıslat. Biraz bekle tekrar ıslat iyice emsin pamuk. Ondan sonra kullanım kılavuzunda zaten basitce gosterir, vidalı sekilde kartusunu vidalayıp tak, atomizerin icine kapa atomizeri. Atomizerlerin genelde ustten veya alttan dolum kapagı vardır. Acıp likiti doldur. Lutfen bir miktar hava yeri bırak likiti agzına kadar doldurma.kapagı kapat mumkunse ilk basta atomizeri ters cevir. Neden dersen likiti doldurduktan sonra kapagı kapatırken icine basınc yaptık. O basınc ters cevirelim de yukarı cıkıp atomizerin altındaki hava cıkısından dısarı cıksın. Atomizerini vidalayarak tak modunun ustune. Yine pamuk biraz likiti emsin diye birkac dakka beklemeni oneririm makinayı calıstırmadan once. Kullanım kılavuzunda belittigi gibi modunu calıstır. Ekranın yansın. Dikkat edelim kullanacagımız sekilde ekranda power veya watt degeri yazsın. Nİ-Tİ-SS-Bypass vs. gibi farklı birseyler yazıyorsa, kullanım klavuzunda okuyacagımız gibi mod cihazının menusunden makinayı power yada watt moduna alın. Daha agzına goturmeden ekrana bakarak bas tetige kardesim, ekranda bir yerde volt yazacak. +- tusları ile onu daha once anlattıgım gibi 3-3.5v arasında bir degere al. Sen sonra kendine gore ayarlarsın. Simdi tekrar tetige basarak cek icine agızlıkla, duman gelmesi lazım. Tebrikler vaping dunyasına hos geldin.
Atomizerlerin genelde altlarında veya ustlerinde hava ayarı vardır bunu acıp kendi zevkine gore degistirebilirsin. Atomizerin kullanım kılavuzundan ayarına bir bakıver. Sigara bırakmak icin bu ise girdiysen mtl icimde hafif kısık olmasında fayda var. Ciger cekimi (nargile gibi) bir hissiyat arıyorsan genelde hava ayarı daha cok acılır.
-------------------------------------------
Haydi Sarmaya

Abi kartus falan masraf cıkarma basımıza, alırız pamugu teli sararız biz diyorsan hosgeldin. Nedense cekinilen goz korkutulan bir is, aman ben ugrasamam veya saramam denilir ama bak yazıyorum roket bilimi degil, simdi yazınca diyecen saka yapıyorsun bu kadar kolay olamaz ama aslında cok kolay. İhtiyac olan malzemeler.  RBA yani sarılabilir deckli bir atomizerimizin olması, islem gormemis dogal japon pamugu ve rezistans teli. Bunlar piyasada bolca var. Muji pamuk ve 26gauge tel diye yazdınmı illa bulursun. Pamugunda telinde cok cesidi var. Ben tecrubeme gore en kolay ve bulunabilir urunleri yazdım. Teli cok ince 28-30 gibi pek onermem, ince tel oldugu icin sarması zor oluyor.  24-26 teller ile daha rahat edersiniz bence, en azından ben daha kalın telleri seviyorum. Gauge degerinde 0'a yaklastıkca tel kalınlasıyor yani 28g<24g

48735980196_e8e94f6ae1_c.jpg

Tedarik ettiysek bunları geldik zor ise teli sarıcaz. Git hırdavatcıdan al 2.5mm lik matkap ucu, tel rulondan kes yaklasık 10cm lik bir parca, matkap ucunun dipteki duz tarafının cevresine kestigin teli 5 tur sar. Gecmis olsun, zor diye bahsedilen bu isi de yaptın. Gercekten bu kadar kolay. Forumları okursan kac ohm sardın kac tur sardın, telefonuna bilgisayarına program yukle sardıgın tele gore sana kac tur saracaksın kac ohm alacaksın vs soylerler, turlu kafa karıstırıcı sey yazılır. Kafanızı karıstırmayın, aldıgın onerilen kalınlıkta teli sar matkap ucuna, 0.5-0.8 ohm arasında birsey cıkacak genelde, buna takılma. Kullandıkca sen kendi sevdigin degere gore sarmayı ogrenirsin. O deger sıfıra ne kadar yaklasırsa, pil tuketimin artacak, likit tuketimin artacak, tutturdugun duman hacmin artacak. Oyle bil mantıgını anlarsın.  
Ohm cok onemli degil basta dedigim gibi voltu 3-3.5 arasında tutunca ohm ne olursa olsun ona gore alet kendini ayarlayacak cok takılma. Bilgi olsun diye yazıyorum.
Ozet: Oturdugumuz mekanı dumana bogmak amacımız olmadıgı icin 26 gauge lik bir teli, 2.5mm lik bir matkap ucu cevresine  5-6 tur sararsan genel kullanıma uygun seni doyuracak sigara dumanını kıvamında ve sıcaklıgını sana verecek ortalama 0.5-0.8 ohm arası bir deger alacaksın. Bu baslangıc icin sana hersey icin yeterlidir.
Atomizerin gecirecegin yerde 2 tane vidalı yavası vardır. Sardıgın telin uclarını gecirip, sardıgın coili ortalayıp vidaları sık. Uctan cıkan fazla teli bir yan keski ile, veya evdeki tırnak makası ile mumkun oldugunca dibinden kes. Deck i atomizere takmadan once bir deneyelim esit kızarıyormu, decki tak moduna, acık modunda bas atesleme tusuna, telin hafif kızardıgını gor her tarafı esit kızarıyormu, kızarmıyorsa tetigi bırak cek elini, bir cımbız vasitası ile biraz ortasından sarımı sık, ustten biraz cımbız ucunu sarımın ustune degdirerek supurme hareketi yap. Simdi bas tekrar tetige esit kızarıyormu bak. Basarana kadar islemi tekrarla.
Pamugu telin ortasından gecir, atomizerinin modeline gore kullanıma hazır et, pamugunu likitle ıslat ve atomizerine tak. Bu islem icin ornek videolar gonderiyorum, ama zaten alacagın atomizer modelini youtube a yazarsan review veya build kelimeleri ile aratırsan, o aldıgın atomizerin onlarca hazırlama ve sarma videosuna ulasacaksın kardesim.
https://www.youtube.com/watch?v=_mn5insi...o%C5%9Fkun
https://www.youtube.com/watch?v=ZkYel4Zx...=MikeVapes
------
Binlerce cesit arasından aklıma gelen oneriler.

1-Yeni Başlayanlar icin Hazır Coilli Set olarak: Eleaf Pico , Vaporesso Revenger gibi kartuslu atomizer bulunduran bir mod/atomizer seti. Kartusu piyasada bulunan modelleri tercih ediniz. Makinayı alırken yedek kartusuda almanızı oneririm 0.5 ohm luk bir kartus genel olarak isinizi gorecektir. Eleaf pico genelde ilk baslayan icin en uygun settir bana gore. Setleri aliexpressden veya yurtdısından soylemeye calısmayın gecmez. Buradan almak daha mantıklı. Set fiyatları 160-280TL arasında modeline gore, yedek 5li kartus fiyatları daha once yazdıgım gibi 60-90 TL arasında
Not: Bu setleri alıp biraz kullanıp, daha sonra ustune farklı atomizer takabilirsiniz, kendinizin saracagınız atomizer cesitlerinden kullanabilirsiniz.

2- Sarılabilir RDA damlatmalı atomizer: Yerli uretimi Troy V3 gibi rahat bulabileceginiz nispeten uygun fiyatlı rahat kullanımlı urunler olsun. İnce driptipli modelleri oneririm sigarayı bırakmaya yonelik.  Aliexpress den de cesitli seyler bulabilirsiniz uygun fiyata. Fiyatlar genelde 2-40usd arası.
3- Sarılabilir RTA tanklı atomizer: İlk aklıma gelenler Serpent mini, Kayfun V5, Skyline. Fiyatlar genelde 100-170TL arası.
4- Elektronik Mod: Vaporesso, Smok, Smoant, tesla, voopoo gibi bir markanın 2 pilli bir modeli genelde her isinizi gorecektir. Fiyatlar 160TL-350TL arası
5-Pil ve Sarj Cihazı: Sony VTC5 veya LG HG2 18650 pil. Fiyat 20-30TL adet. Xtar veya Nitecore marka sarj cihazı. 40-160TL arası.
6- Pamuk Tel: Muji pamuk veya Cotton bacon gibi bir marka. Teliniz UD gibi bir markanın oncelik tercih kanthal A1 tipi, 26g kalınlıgı. Muji pamuk kullanacaksanız ust katmanları nı elinizle cıkarmanızı oneririm. Geride kalan orta yumusak bolumu sardıgınız coilin ortasındaki bosluga gore kesip elinizde cok sıkmadan yuvarlayıp kullanabilirsiniz. Yazıda gecen 2.5 mm. matkap ucuna sardıgınız coil icin, pamuktan 2-3cm lik bir parca keserseniz yeterli olacaktır. Soru olursa daha detaylı anlatımları ileride ekleriz.
https://www.youtube.com/watch?v=rO8d0sZb...llDayVaper

48736107456_8032c8358c.jpg

Atesli sigara tiryakisi kardesim, llk 3 gun onemli. Sigarayı bırakmak icin lutfen ilk 3 gun disinizi sıkın ve sigarayı elinize almayın, sadece elektronigi kullanın. Arada kuru duman soluyacagınız icin bol bol su veya sıvı tuketin. İlk baslarda bogazda kuruluk yapabilir, bu daha sonra gececektir. İlk 3 gunu dogru kurulum yaptıgınız esigaranızla gecirebilirseniz, iddia ediyorum 4uncu gun sigara yakarsanız icemeyeceksiniz, igrenc metalimsi bir tat gelecek ve senelerce ictiginize sasıracaksınız. Pis kokudan, kulden, kultablasından, evdeki kokudan, giysideki kokudan, disteki tırnaktaki sarılıktan kurtulucaksanız. Ama, pilim bitti, aleti calıstıramadım, arkadas bu likitte tat yok be versene ordan bir dal vs. gibi arada sigara icme yaparsanız eliniz hep o senelerin alıskanlıgına ve kolaylıgına gidecek, hicbir zaman o sigara denilen illetten kurtulamayacaksınız. O yuzden lutfen bunca masraf vs. yapmadan once buna psikolojik olarak ben bırakmak istiyorum yeter diyerek once kendinizi hazırlayın. Secimlerinizi bastan dogru yapıp, makinanızı kullanmayı bilin ki, ilk aksilik yasadıgınızda tekrar o pis atesli sigaraya el alıskanlıgı ile geri donmeyin.

Saygılar
@dikdik_s Üstat ciddi manada emek ve zaman harcamışsın. Eline sağlık.
Çok teşekkürler üstad, büyük emek verilmiş müthiş bir yazı olmuş. . Nikotin bandı ve sakızı ile bırakmaya çalışıyorum. Bir iki gün oldu, beceremeyecek gibi olursam bu aletlere de bir şans vereyim.
@dikdik_s
Hocam emeğinize sağlık. Anlayacağımız kadar basit ve bilmemiz gerektiği kadar detaylı, güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.
@dikdik_s üstad, hakikaten merak ettiğim her şeyi yazmışsınız, teşekkürler
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Ne demek arkadaslar, bilgi paylastıkca guzel.
Burada dediginiz gibi basit tuttum, yeni baslayanlar girince forumlara internete, fırtına gibi bilgi ve cesit yogunlugu ile karsılasınca cekiniyor kararsız kalıyor. Zor birsey yok, tıras isi gibi zaman icinde zaten cesidini vs. kullandıkca anlamaya ogrenmeye baslıyorsunuz. Arko ve kartuslu ile tıras olan basit tıras sever gibi illa herseyden olmalı, onu bunu almam gerek gibi bir zorunluluk yok bildiginiz gibi. Hosuna giderse bir hobi zevk gibi gorursen farklı seyler denersin ama sigara bırakma amaclı basit bir pico gibi set alıp senelerce kullanabilirsiniz. Bence her sekilde paketi 10lirayı gecmis sigaradan ucuza geliyor ve TV de orada burada ne soylerse soylesin, ben kendi vucudumdan ve tecrubemden sigaraya nazaran devede kulak bir zararı oldugunu hissediyorum. Bunu daha once bu konu icinde de yazmıstım.

Tabiki tavsiyem @arbenar komsum gibi oncelik kendi nefsinizle sigarayı bırakmaya yonelmeniz, ama basaramazsınız bu esigara isi, bırakmayı cok rahat hale getiriyor orası kesin. Amerika ve İngilterede ozellikle atesli sigarayı elektronik ile bırakma oranlarının cok yuksek olması bunu dogruluyor. Yurt dısı forumlarda hergun tesekkur yazılarına denk geliyorum. Yabancı 1 sene once atesliyi bırakmıs, 1 senedir elektronik kullanıyor. Kademe kademe nikotinini dusurup, surec sonunda foruma tesekkur ediyor ve elektronigi de bırakıp saglıklı hayata baslıyorum, bugune kadar yardımı olan tum elektronikci olan arkadaslara tesekkurler diye guzel yazılar hep var. Sahsen ben su an icin elektronigi bırakmak istemiyorum zira gunde 3 paket atesli icerken, 2 senedir sadece elektronige gecis yapmıs olmam bile benim icin bir basarı. Hosuma gidiyor, makinaları aletleri seviyorum, bu da bir nevi RC uzaktan kumandalı araba sevdası gibi bir hobi benim icin. Ama esimle gerek evdeki sigara dumanı gerek kendi saglıgımız olarak su anda cok memnunuz orası kesin. Belki ileriki yıllarda bırakmayı dusunebilirim ama simdi degil. 9mg la basladıgım likitleri cogunlukla evde yaparak 4-5mg seviyesine indirdim. O sekilde devam ediyoruz ve inanın sokakta yanımdan gecen adamın ustune sinmis sigara kokusunu alıyorum.

Neyse teklif var ısrar yok. Boyle bir yontemde var, atesliyi mutlaka bırakmalısınız, bu yontemi sececek olursanız bizler yardım icin buralardayız.
Saygılar.
pico + natilus atomizer ile 6 ayda sigarayı bıraktım yaklaşık 1 senedir içmiyorum. Bilinçli kullanılırsa oldukça işe yarar alettir.
Serdar üstat harika bir paylaşım olmuş kardeşim. Emeğine sağlık.
Ben tesekkur ederim abi.
Bu arada ben tıras formunda ecig isine tek konu yeter diye eski baslık icine acmıstım. Moderator arkadaslar konu baslıgı ile dısarıdan da foruma ilgi cekebililir diye yeni konu olarak tasımıslar. Oteki konuda var olan paylasımlara devam eder, burada da teknik soru vs. olursa beraberce cevaplarız diye dusunuyorum.
Saygılar.
Konu için eline sağlık abi.

Ben sanırım 5-6 senedir kullanıyorum. Şahsi tavsiyem kartuşlu değil direkt rta ile başlamanız yönünde. Kartuş fiyatları fazla tuzlu, bir noktan sonra can sıkablir, sizi soğutabilir.
Rta için sarım, pamuklama vs belki ilk görüşte karmaşık durabilir ama youtube'da tonla video var. Taş çatlasa 5 kere denemeden sonra eliniz alışır zaten.

Tabi biraz işin maddi boyutuyla da alakalı bir durum. Kartuş masrafı dokunmaz diyorsanız sıkıntı yok.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Keep Calm and Vape On Atto 383 228,303 13/07/2020, Saat: 19:07
Son Yorum: donniebrasco

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: