Takım Elbise ve Özel Gün
(20/05/2018, Saat: 00:00)Palace Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tüm büyüklerime teşekkür etmekle beraber başlığın içerisinde "Takım elbise" geçtiği için soruyorum,

Fotoğrafta sağ kola takılmış olan gömleğin üzerindeki halka nedir? Sadece aksesuar mı yoksa bir işlevi var mı?

Yelekten sarkan zincir saatin zinciri mi?

Bir de bu tür gömleklere ne deniyor?

Son olarak, bu şekilde giyinip gezsek bir asır öncesinin giyimi olduğu anlaşılır mı? Smile

Şahsen ben bu tarz giyimleri genç insanlara yakıştırmıyorum. Zira gençlerde bu tarz eski usul giyimler şahsen benim gözümde hoş gözükmüyor, çok tuhaf kaçıyor.
Geçen mesela meclis bahçesinde 20 yaşlarında genç üzerime üzerime geliyordu. Elinde baston, gözünde tuhaf siyah gözlükler, yeleğinin önüne zinciri sarkmış şekilde köstekli bir saat ve kafasında siyah fötr şapka vardı. İlk başta bastonla üzerime üzerime gelmeye başlayınca, görme engelli olduğunu düşünerek sağa çekilip yol verdim. Çöp tenekesine doğru giderek, elindeki su şişesini attı ve tekrar yoluna devam etti. Gencecik adamsın, filinta gibi yürüyorsun. Yahu o baston neden? O Kemal Sunal ile Halit Akçatepe'nin taktığı kör gözlüğü gibi tuhaf gözlüğü neden takarsın..? Rahmetli Süleyman Demirel'in fötr şapkasını nereden arakladın? Hepsini geçtim milletin üzerine üzerine bastonla niye yürüyorsun, yol vermelerini niye bekliyorsun.? Kısacası bence giyimde çok eski usule kaçmamak gerek. Gözleri yine üzerinize çekiyorsunuz ama iyi yönde değil. Smile

Sorularını cevaplarsak:
1.Normal bir zincir gibi görünüyor. Aksesuar gibi bir şey.
2.Evet, büyük ihtimal köstekli saat zinciri.
3.Yarım yamalak bilgim var. Bence bu konuda daha bilgili üstadlar konuşsun.
(20/05/2018, Saat: 00:27)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yahu o baston neden? O Kemal Sunal ile Halit Akçatepe'nin taktığı kör gözlüğü gibi tuhaf gözlüğü neden takarsın..? Rahmetli Süleyman Demirel'in fötr şapkasını nereden arakladın?

Hahahahahahaha Allah size uzun ömürler versin komşum, çok güldürdünüz :).

Açıkçası bende bir "eski" zaafı var. Köstekli saat, eski tip takımlar ve eski İngiliz arabaları bende hep ilgi uyandırmıştır. Durup durup "ah bi 100 yıl önce İngiltere'de doğsaydım ne güzel olurdu" dediğim çok gün vardır.

Ben çevremde takım elbise giyen görmüyorum. Görüyorsam da üstteki komşularının yorumlarında ki gibi bağrı açık, kısa paça, bi değişik ayakkabılı "takım elbisevari" giyinen insanlar görüyorum. Dolayısıyla hiç bu şekilde giyinen birisine rastlamadım. İmkanım olsaydı böyle bir takım alıp kenara koymak isterdim ama. Söz meclis bahçesinde gezmem :).
Peaky Blinders izlediyseniz eskiye özlem duymanız çok normal

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
(20/05/2018, Saat: 00:00)Palace Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tüm büyüklerime teşekkür etmekle beraber başlığın içerisinde "Takım elbise" geçtiği için soruyorum,

Fotoğrafta sağ kola takılmış olan gömleğin üzerindeki halka nedir? Sadece aksesuar mı yoksa bir işlevi var mı?

Yelekten sarkan zincir saatin zinciri mi?

Bir de bu tür gömleklere ne deniyor?

Son olarak, bu şekilde giyinip gezsek bir asır öncesinin giyimi olduğu anlaşılır mı? Smile

Merhabalar,

O band kol bandı veya pazu bandı diye geçer. Gömleğin bolluğunu alarak rahat hareket etmenizi sağlıyor. Eskiden bankacılar vs. kullanırdı.

Zincir köstekli saat zinciri.

Aktörün giydiği yakasız gömlek, hazır olarak gömleği de yakasını da bulmanız zor. Bunun yerine aynı görünüme sahip kontrast yakalı bir gömleği tercih edebilirsiniz.

Gündelik hayatta takım elbise giymek isterseniz tercih sizin. Çok şık olduğuna katılıyorum ama biraz yorucu olabilir. Öncelikle diğer giyim tarzlarının aksine net kuralları vardır. Ölçüleri sizin bedeninize uygun olmalıdır. Giydiğiniz tüm süre boyunca gömleğiniz ve pantalonunuz ütülü, ayakkabınız cilalı ve kravatınız nizami olmalıdır. Bu nedenle oturmanıza kalkmanıza dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde don drapper gibi görünmek isterken öğle arası okuldan kaçmış lise öğrencileri gibi görünebilirsiniz Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Takım elbise, kravat, gömlek vs. önerisi Viyaduk 16 21,599 12/07/2015, Saat: 12:39
Son Yorum: korgunv
  "ViscoPlus Tam Ortopedik Yatak" Fırsatı - Foruma özel kampanya BigHillMe 12 24,013 05/10/2013, Saat: 11:45
Son Yorum: kizilat

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: