Yurtdışı Alışverişlerde %18 KDV Geliyor
Şöyle oldu. Eskiden amazon.de üzerinden alınan bir ürün 100 euro ise tr ye gönderilirken alman KDV si 22 euro düşüp üstüne yüzde 20 gümrük ekleniyordu ve biz ortalama 98 euroya alıyorduk. Şimdi ise önce alman KDV si düşecek, sonra Türk KDV si eklenecek peşinden gümrük eklenecek, yaklaşık 118 e alacağız. Bunu amazon. Com üzerinde de aynı şekilde hesaplayabilirsiniz
Maşallah, devlet eyiye gidiyür inşallah.

Öğrenci halimle uzun vadede tasarruf edebileceğim bir hobi bulmuştum, sonunda ona da el attılar. İnanıyorum ki amariga avruba ve Almanya bizi gısganacag (!).

Allah sizi bildiği gibi yapsın. İnşallah öteki tarafta karşılaşırız.
Amazon geçen sene Türkiye pazarına gireceğini belirtmişti. En çok korkulan nokta ise vergilere tabii tutulması ve cazipliğini yitirme endişesi idi. Şimdi amazon Türkiye pazarına bu şekilde girecekse daimi müşterileri elbet ilgi gösterecektir. Ama genel itibari ile piyasada ki rakiplerini (gittigidiyor, hepsiburada, n11 vs.) tokatlayacağını düşünmüyorum. Amazon müşteri politikaları ile cazip olabilir. Tabi Avrupai müşteri politikasını Türkiyede uygularsa. Zira Türkiye de müşteriyi koruma politikası değil de satıcıyı koruma politikası var.
Açıkçası beni çok şaşırtmadı, zaten bekliyordum. Siyasete girmek istemem ülkenin gelirinin %70'ine yakını dolaylı vergilerden oluşuyor. Haliyle Amazon'u bu konuda serbest bırakacakları düşünülemez. Benim korkum Amazon'un müşteri memnuniyetini Türkiye'ye uygun hale getirmesi. İşte o zaman beraber bu konuda ağlaşırız.
(07/05/2018, Saat: 16:19)gidakontrol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şöyle oldu. Eskiden amazon.de üzerinden alınan bir ürün 100 euro ise tr ye gönderilirken alman KDV si 22 euro düşüp üstüne yüzde 20 gümrük ekleniyordu ve biz ortalama 98 euroya alıyorduk. Şimdi ise önce alman KDV si düşecek, sonra Türk KDV si eklenecek peşinden gümrük eklenecek, yaklaşık 118 e alacağız. Bunu amazon. Com üzerinde de aynı şekilde hesaplayabilirsiniz

İşte asıl soru işareti de burada patlıyor. Zira eskiden tahsil edilen AB kaynaklıya %18, diğer ülkeler %20 olan vergi normal gümrük vergisi değil. Alınan çoğu ürünün gerçek gümrük vergileri %3-%6 aralığında. Bana inanılmaz tuhaf geldi bu doğrusu.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Amazon hepsi burada üzerinden ülkemize giriş yapacak diye biliyorum satış işlemleri gerçekleşmişti sanırım
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Benim merak ettiğim şu: Amazon ülkemize geldiğinde, mesela Amerika'daki Amazon'dan Phoenix sabun alabilecek miyim? Türkiye'deki Amazon buna bir aracılık yapacak mı? Yoksa hepsiburada.com'un laciverti mi olacak?
Bildiğim kadarı ile hb eskiden sadece kendi stoklu ürünlerini satardı, şimdi ise amazonun altyapısına ayak uydurabilmek için bir dönüşüm içine girdi uzun zamandır, tıpkı gittigidiyor, n11 gibi, çeşitli satıcılar dükkan açabiliyor, satıcılar kendi ürünlerini bu dükkanlarda satabiliyor bir süre aynı isimle gider ileride amazon olarak değişir, amerikadaki amazondan ürün almada yardımcı olacağını sanmam, fakat yurt dışı yerleşik satıcı şahıs, amazon.tr üzerinde bir dükkan açıp ürünlerini satışa sunarsa bu bizim için ancak yasal prosedürlerin kolaylaması anlamına geleceğini düşünüyorum
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
@izbe komşum

1 haziran 2018 tarihinden itibaren yurt dışından alınan ürünlere %18 gümrük vergisi eklenecektir . Bu durum bireysel olarak alınan ürünleri de kapsamaktamıdır ?
22 Euro’ya kadar düşürülmesinin espirisi de kalmamış oluyor ozaman doğrumudur ?
22 Euro alışveriş bu durumdan muafmıdır ?
Komşularım 22 euro olsa bile çok can sıkmayın. Satın aldığınız şeyler küçük şeyler ise satıcıya durumu anlatıp, paketin üzerine 15-20 dolar yazmasını isteyin. Gümrükte o kadar mal geçiyor, hepsini tek tek açıp bakacak halleri yok. Kargonuz büyük değilse göze batmayacaktır. İsterseniz 100 euro'ya alışveriş yapın. Arkadaşım daha yeni 50 euro'luk alışveriş yaptı yurt dışından. Satıcıya gümrük sorunlarından ötürü kargonun üzerine 15 dolar yazmasını söylemiş. Geçenlerde teslim aldı, gümrüğe de takılmadı.
(11/05/2018, Saat: 19:54)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşularım 22 euro olsa bile çok can sıkmayın. Satın aldığınız şeyler küçük şeyler ise satıcıya durumu anlatıp, paketin üzerine 15-20 dolar yazmasını isteyin. Gümrükte o kadar mal geçiyor, hepsini tek tek açıp bakacak halleri yok. Kargonuz büyük değilse göze batmayacaktır. İsterseniz 100 euro'ya alışveriş yapın. Arkadaşım daha yeni 50 euro'luk alışveriş yaptı yurt dışından. Satıcıya gümrük sorunlarından ötürü kargonun üzerine 15 dolar yazmasını söylemiş. Geçenlerde teslim aldı, gümrüğe de takılmadı.

Komşum malın gümrüğe takılıp takılmaması değil mevzu gümrük vergisi nasıl uygulanacak . 1 Haziran’dan sonra 1 dolarlık ürüne dahi gümrük vergisi çıkacak . Bunu detaylarını @izbe komşum bizlere daha iyi anlatır diye düşünüyorum .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kargo Takibi / Yurtdışı / Yurtiçi / PTT ihtilaf 972 856,404 16/12/2022, Saat: 19:35
Son Yorum: ayçiçeği
Information Yurtdışı Sitelerinden Alışveriş - Soru&Cevap onurcakmak 159 101,589 29/03/2022, Saat: 02:25
Son Yorum: Burhan791
  Yerli Sitelerden Yurtdışı Alışverişi mustbe 5 4,305 03/12/2019, Saat: 11:29
Son Yorum: 3RD1
  Alibaba ve Aliexpress alışverişlerine vergi geliyor Mustafa40 54 21,647 14/10/2019, Saat: 18:39
Son Yorum: Ayhandulgar
  Yurtdışı alışveriş gorkem2020 10 20,176 12/12/2013, Saat: 22:22
Son Yorum: onur98
  İngiltereden arkadasım geliyor theunnamed 23 25,875 08/06/2013, Saat: 21:32
Son Yorum: theunnamed
  Yurtdışı alışverişler hk. hwwwest 9 15,736 10/05/2013, Saat: 21:10
Son Yorum: hwwwest
  yurtdışı alışveriş öztunç 9 13,503 13/01/2013, Saat: 16:34
Son Yorum: nathannever
  Yurtdışı Alışverişte Kozmetik Yasağı pars 0 5,153 09/03/2012, Saat: 21:25
Son Yorum: pars

Hızlı Menü: