Lava Dokum Tencereleri
Bizim evde bir tane mevcut ve comlekte ateş ustunde pisen guvecten fakai lezzet katma konusunda gec bile kalmisiz almaya diye her kullanimda dusundugum tencere hani dbazen bu fiyati kuruşuna kadar hakediyo meselesi iate bu temcerede tabir caizse cuk oturdu.
Uzun bir süredir evdeki tava ve tencereleri değiştirmeyi istiyoruz. Hanım topu bana attı sen araştırmayı seversin bir bak hangisi daha sağlıklı daha iyi diye. (Bunda ailemize yeni katılan bireyimizin de etkisi çok büyük.)

Tıraş dünyası ne kadar bir derya deniz ise bu iş de öyle. Tıraşta dene sana uygun olanı bulursun şeklinde ilerleyebiliyoruz belki ama bu iş benim kafamı çok karıştırdı.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan komşularımız var ise aydınlatsınlar lütfen. Teflon kesinlikle evime alacağım bir ürün değil. Seramik dediler. Bu sefer de çabuk deforme olur çizilirse kaplandığı metalin toksik maddeleri yemeğe karışır diyorlar. Granit yeni mucize dediler. Sonra gerçek granit taşından tava tencere yapmak mümkün değil teflon benzeri ama daha sert, kalın ve dayanıklı versiyonu dediler. Döküm iyi diyorlar. Kaplamasız dökümler paslanıyor, kaplamalı alınca bir anlamı kalıyor mu? Çelik kullanıyoruz. Sağlıklı. Tamam ama her zaman her yemeğe de çelik olmuyor. Mesela Nurgaz'ın internet sitesinde döküm tencere var ama granit kaplama yazıyor, hecha var %100 demir döküm yazıyor ama ürün özelliğinde emaye kaplama diyor, lava aynı şekilde. O yemekle temas eden emaye ise emaye tencereden ne farkı kaldı?
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(24/06/2020, Saat: 17:15)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun bir süredir evdeki tava ve tencereleri değiştirmeyi istiyoruz. Hanım topu bana attı sen araştırmayı seversin bir bak hangisi daha sağlıklı daha iyi diye. (Bunda ailemize yeni katılan bireyimizin de etkisi çok büyük.)

Tıraş dünyası ne kadar bir derya deniz ise bu iş de öyle. Tıraşta dene sana uygun olanı bulursun şeklinde ilerleyebiliyoruz belki ama bu iş benim kafamı çok karıştırdı.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan komşularımız var ise aydınlatsınlar lütfen. Teflon kesinlikle evime alacağım bir ürün değil. Seramik dediler. Bu sefer de çabuk deforme olur çizilirse kaplandığı metalin toksik maddeleri yemeğe karışır diyorlar. Granit yeni mucize dediler. Sonra gerçek granit taşından tava tencere yapmak mümkün değil teflon benzeri ama daha sert, kalın ve dayanıklı versiyonu dediler. Döküm iyi diyorlar. Kaplamasız dökümler paslanıyor, kaplamalı alınca bir anlamı kalıyor mu? Çelik kullanıyoruz. Sağlıklı. Tamam ama her zaman her yemeğe de çelik olmuyor. Mesela Nurgaz'ın internet sitesinde döküm tencere var ama granit kaplama yazıyor, hecha var %100 demir döküm yazıyor ama ürün özelliğinde emaye kaplama diyor, lava aynı şekilde. O yemekle temas eden emaye ise emaye tencereden ne farkı kaldı?

@3RD1 erdi bey 1 haftadır bende aynı şekilde araştırıyorum. aklımdaki bütün soru işaretlerini yazmışsın, aydınlatan olursa bende çok memnun olurum.
(24/06/2020, Saat: 17:15)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun bir süredir evdeki tava ve tencereleri değiştirmeyi istiyoruz. Hanım topu bana attı sen araştırmayı seversin bir bak hangisi daha sağlıklı daha iyi diye. (Bunda ailemize yeni katılan bireyimizin de etkisi çok büyük.)

çıplak döküm tencere ve tavaları kullanmak ve bakmak oldukça zor. Çok fazla yapışıyor ve paslanmaması için yağlı bırakmanız gerekiyor.
Hecha da lava da kullandım yemekler ve ızgaralar gayet lezzetli oluyor. kaplamasını çizmemek adına temizlerken biraz hassas davranmak gerekiyor.
https://beyfendi.org
@sohayli Komşum peki benim sorduğum soruya pek cevap olmamış. Smile Emaye kaplama üzerinde gıdayı pişireceksek tencerenin hangi maddeden yapıldığının ne önemi kalıyor?
(24/06/2020, Saat: 17:33)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @sohayli Komşum peki benim sorduğum soruya pek cevap olmamış. Smile Emaye kaplama üzerinde gıdayı pişireceksek tencerenin hangi maddeden yapıldığının ne önemi kalıyor?

Kusura bakmayın komşum. Sizi tatmin edecek bir cevap veremedim.
https://beyfendi.org
@sohayli Canınız sağolsun komşum. Smile
Bende lava döküm kullanıyorum bildiğim kadarı ile emaye kaplama dış kısımda. Tencerenin içinde, demir kısmında farkedilir, hissedilir bir herhangi bir kaplama yok.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(24/06/2020, Saat: 17:33)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @sohayli Komşum peki benim sorduğum soruya pek cevap olmamış. Smile Emaye kaplama üzerinde gıdayı pişireceksek tencerenin hangi maddeden yapıldığının ne önemi kalıyor?

Hocam dokum tencerelerin en onemli ozelligi isiyi muhafaza edebilmeleri emaye kapli olanlarin omru daha uzun oluyor ham dokumun genelde yiyeceklere de demir iyonlari aktardigina dair soylentiler var gecirdigini de soyleyen ve ispat eden var gecirmedigini de ama esas olayi dedigim gibi isi muhafazasi ve isiyi dengeli dagitmasi. İsindiginda adeta bir firin gibi oluyor her taraftan ayni isi geliyor. Celik tencerelerde alt kisimdan yukariya cikildikca metalin isiyi iletmesi degisir.
Lava dokumde et cok guzel oluyor muhurleniyor kullaniyoruz Smile

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MIM Kalıp (Paslanmaz Çelik Döküm) Teknolojisi rocnel 5 3,825 20/04/2019, Saat: 00:19
Son Yorum: raskolnikov77

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: