Domuz İşi, Haram/Sevap Meselesi
Kültür etinin kilo fiyatı 5 yılda 70 dolarlara kadar inmiş durumda, bu gidişle yine bir 5 seneye normal etin çok daha altına iner. Bu etin faydaları karbon emisyonu yok denecek kadar az, hastalık riski (deli dana, bakteri,vb.) yok ve ihtiyaç duyulan doğal kaynak göz ardı edilebilecek kadar düşük. Genler ile oynanmadığı için de genetik bir risk de yok.

Helal kısmını bu konunun uzmanlarına bırakıyorum, ama eminim o noktaya gelindiğinde helal olması için gereken standartlar bulunabilir (misal, donör hayvanın helal yollarla kesilmiş olması gibi) Sözün özü, ben bu konuda ümitliyim ve geleceğin kültür ette olduğuna inanıyorum Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(20/06/2018, Saat: 14:36)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eklemek istedigim birsey daha var.

Domuzun haramını sevabını bir kenara bırakırsak, bizim ulkemizin ihtiyacı aslında domuz veya domuza benzer bir alternatif.  Huh

O nasıl laf diyeceksiniz biliyorum hemen acıklayayım. Ulkemizde su anda bildigim, pirzola70-80lira, ortalama etin kilosu da 40-50lira civarında.
Soru1: İnek yılda kac dogum yapar, buyumesi maliyeti nedir.

Domuz her yavrulamada 9-15 arası yavru dogurur senede de bunu 3-4 kere yapabilir. Ozel bakımı yoktur, sıkısık alanda durabilir, herseyi yiyebilir, yinede hızlı kilo alır hızlı buyur.

Doktorların duzenledigi bir sempozyuma gitmistim. Orada tavuk yetistiriciliginin detaylarını ogrendim ne yazık ki. İnanın "ne yazık ki" lafını ozellikle kullanıyorum, 2-3 sene onceki o olaydan sonra, dogal ciftlik tavugu haric tavuk yemez olduk. Tavuk tuketimimiz senede 5-6 ya dustu.
Kabaca normalde 2 ayda o boya gelmesi gereken tavuklara, 40 gunde buyumesi icin buyume hormonu veriliyor. Kaslar buyuyor ama 40 gunluk pilicin kemikleri incecik, o yuzden cabuk kesilmezse, vucut agırlıgını tasıyamayan ayaklar kırılıyor, kemikler kırılıyor. Aynı zamanda buyume hormonu verilen bu tavukların kalbinde de buyume oldugu icin, kalp krizi riski oluyor bu yuzden kalp ilacı da veriyorlar. Gozumuz gibi baktıgımız bu hayatta en degerlimiz olan yavrularımıza yedirdigimiz tavuklarda kalp ilacı ve buyume hormonları var dostlar. TV ve pc yuzunden sosyal olamayan cocukların Obezite, hareketsizlik gibi sorunlarının yanına bu tarz hormon ve ilac yuklu gidaları da verince, gunumuzde hastanelerin sıra ve kuyruk yogunlugunu, hasta garantili hastanelerin nedenini belki daha iyi anlasılır.

Konuyu dagıtmayım, nereye gelecegim, hormonlu tavuk harici bizim ulkemize uretimi ve uremesi kolay hayvan sıkıntısı var. Bize helal domuzlar lazım.  Idea  Varsa bu tarz hızlı ureyen kırmızı ete sahip hayvan onerileri, bakarsınız yeni bir marka Geltir icinden cıkar.

Domuza alternatif bir yol var aslında. Hem de çok az maliyetli. Peki nedir.? 3D yazıcılar.
Şuan bu yazıcılarda sebze, meyve üretildi. Et üretildi mi bilmiyorum. Ama özellikle Çinliler bu teknolojinin üzerinde çok duruyor. Malum 1,5 milyar nüfus var ve her ne kadar böcek bile yeseler de bu insanları beslemesi sorun. Yani komşularım yakında 3D yazıcılardan çıkmış et yerseniz şaşırmayın. =)
(20/06/2018, Saat: 17:36)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Domuza alternatif bir yol var aslında. Hem de çok az maliyetli. Peki nedir.? 3D yazıcılar.
Şuan bu yazıcılarda sebze, meyve üretildi. Et üretildi mi bilmiyorum. Ama özellikle Çinliler bu teknolojinin üzerinde çok duruyor. Malum 1,5 milyar nüfus var ve her ne kadar böcek bile yeseler de bu insanları beslemesi sorun. Yani komşularım yakında 3D yazıcılardan çıkmış et yerseniz şaşırmayın. =)

Kültür eti işte o 3d yazıcıya ihtiyaç bırakmıyor komşum, gelecekte de değil üstüne üstlük, an itibarı ile üretime başladılar. Kültür etinde kök hücre ile kas hücreleri (ve istenirse yağ hücreleri) çoğaltılıyor. Hangi eti istiyorsanız o etin kök hücresi ile üretim yapılıyor.
http://bigthink.com/ideafeed/the-main-ob...-disappear
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(20/06/2018, Saat: 17:46)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kültür eti işte o 3d yazıcıya ihtiyaç bırakmıyor komşum, gelecekte de değil üstüne üstlük, an itibarı ile üretime başladılar. Kültür etinde kök hücre ile kas hücreleri (ve istenirse yağ hücreleri) çoğaltılıyor. Hangi eti istiyorsanız o etin kök hücresi ile üretim yapılıyor.
http://bigthink.com/ideafeed/the-main-ob...-disappear

Bu haberi hiç fark etmemiştim ya da okumuş ama unutmuş olabilirim. Teşekkürler komşum.
Yalnız internetten bakındım ama büyük bir üretim yok sanırım. Zira çok fazla bir kaynak göremiyorum, üretim ve üreticisi hakkında tam detaylı bir bilgi yok ya da ben bulamadım. Herhalde daha yeni olduğu için az sayıda üretim ile arttırarak devam edecekler.
(20/06/2018, Saat: 14:36)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eklemek istedigim birsey daha var.

Domuzun haramını sevabını bir kenara bırakırsak, bizim ulkemizin ihtiyacı aslında domuz veya domuza benzer bir alternatif. Huh

O nasıl laf diyeceksiniz biliyorum hemen acıklayayım. Ulkemizde su anda bildigim, pirzola70-80lira, ortalama etin kilosu da 40-50lira civarında.
Soru1: İnek yılda kac dogum yapar, buyumesi maliyeti nedir.

Domuz her yavrulamada 9-15 arası yavru dogurur senede de bunu 3-4 kere yapabilir. Ozel bakımı yoktur, sıkısık alanda durabilir, herseyi yiyebilir, yinede hızlı kilo alır hızlı buyur.

Doktorların duzenledigi bir sempozyuma gitmistim. Orada tavuk yetistiriciliginin detaylarını ogrendim ne yazık ki. İnanın "ne yazık ki" lafını ozellikle kullanıyorum, 2-3 sene onceki o olaydan sonra, dogal ciftlik tavugu haric tavuk yemez olduk. Tavuk tuketimimiz senede 5-6 ya dustu.
Kabaca normalde 2 ayda o boya gelmesi gereken tavuklara, 40 gunde buyumesi icin buyume hormonu veriliyor. Kaslar buyuyor ama 40 gunluk pilicin kemikleri incecik, o yuzden cabuk kesilmezse, vucut agırlıgını tasıyamayan ayaklar kırılıyor, kemikler kırılıyor. Aynı zamanda buyume hormonu verilen bu tavukların kalbinde de buyume oldugu icin, kalp krizi riski oluyor bu yuzden kalp ilacı da veriyorlar. Gozumuz gibi baktıgımız bu hayatta en degerlimiz olan yavrularımıza yedirdigimiz tavuklarda kalp ilacı ve buyume hormonları var dostlar. TV ve pc yuzunden sosyal olamayan cocukların Obezite, hareketsizlik gibi sorunlarının yanına bu tarz hormon ve ilac yuklu gidaları da verince, gunumuzde hastanelerin sıra ve kuyruk yogunlugunu, hasta garantili hastanelerin nedenini belki daha iyi anlasılır.

Konuyu dagıtmayım, nereye gelecegim, hormonlu tavuk harici bizim ulkemize uretimi ve uremesi kolay hayvan sıkıntısı var. Bize helal domuzlar lazım. Idea Varsa bu tarz hızlı ureyen kırmızı ete sahip hayvan onerileri, bakarsınız yeni bir marka Geltir icinden cıkar.

dimdik komşum kusuruma bakmayın ancak, burda da bazı yerleri düzeltmem gerekecek yine biraz olsun işin içinde biri olarak, domuzun gebelik süresi 3 ay 3 hafta 3 gündür ortalama olarak, ort. 115 gün yılda 3 doğuma kadar yapabilir ancak illaki servis periyodu vardır, hiçbir hayvan aynı insan gibi (ki insan da bir hayvandır, kendimizi über canlı olarak görüyoruz Big Grin) doğurduktan hemen sonra tekrar gebe kalamaz. 12 civarı yavru doğurur orası doğru.

Ancak tavuk konusunda olay biraz farklı, tavuklar uzun yıllardan beri genetik olarak ıslaha tabi tutuldular. Ve heterozis (döl azmanlığı) denen durum oluştu, belli ırkların çiftleştirilmesiyle belli jenerasyonlarda çok iyi verimli tavuklar demek bu da. Bunun yanında beslenmesi kalori ve proteinin ne kadar sürede sindirim kanalından geçeceği hesaplandı. Buna göre yem verilir tavuklara. Ancak kimi sansasyonel isimler, biraz da bu iş su kaldırdığı için arkaplanı olmadan söylemlere başladılar. Bakın işin diğer sağlık yanını bir yere bırakalım. Ancak sayılardan ve ekonomik giderlerden gidelim. Hormon dediğiniz şeyler hiç ucuz şeyler değil ve tavuklar kümeslerde binlerce halde bulunur. Bir bu hormonlar yasakken temin sorunu var, iki bunları hangi işçiye 38-42 gün arasında uygulatibilirsiniz. Üstelik kalp ilacı olayını ise hiç duymadım. Bana biraz ütopik geliyor. Elbette ki yaş olarak küçük tavukların kemiklerinin zayıf olması çok doğal, ki bu zaten istenen birşey, etin gevrek olması ve hızlı pişmesi. Ancak bunun dışında, kesim sonrası korkutucu işlemler yok mu illaki vardır, ya da şuan için bilmediğimiz ancak ileride çıkabilecek etkiler illaki olacak, GDO henüz tam bilinmeyen (belki de zararlı değil, amerika da tamamen serbest) bir durum, bunların sıkıntıları olabilir.

(20/06/2018, Saat: 14:55)rock83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dikdik_s üstadım konuyu tam tahlil ve teşhis etmiş, Tebrikler...

Aslında dana, koyun yeter ülkemize, ama hayvancılık yapan abilerimiz olaya bütün bakamıyor...
Buğdayı yeşillik yapıp hayvana yedirmek yerine 1 TL'ye tohumunu satmayı, yemi de X liradan almayı tercih ediyor.
Böyle olunca başarı da olmuyor haliyle...

Ben aynı zamanda bu tavuk çiftlikleri için tasarım aşamasında olan bi kontrol sistemi tasarladım.
4-5 yıldır gelişim aşamasında... Sadece havayı düzgünce verdiğimizde bile içerideki ortam ve canlı çok değişiyor.

rock83 üstadım, maalesef hayvan besleme sanılandan daha komplike, her maddeyi direk veremezseniz, örneğin saman dünyanın terkettiği bir yem maddesidir ki dolgunluk verici madde olması dışında hiçbir özelliği yoktur, hayvan da onla beslenmez zaten, ancak konu olarak yem en büyük sıkıntılardan bir tanesi türkiye için.

Tekrar kusuruma bakmayın, tartışma ortamımız güzel olduğu için fikirlerimi söylemek istedim Smile
(20/06/2018, Saat: 19:26)forsa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...Bir bu hormonlar yasakken temin sorunu var, iki bunları hangi işçiye 38-42 gün arasında uygulatibilirsiniz....

Yem ile herşeyi veriyorlar.  Son 2 hafta temizleme yemi Smile  Neyi temizliyorsa...

(20/06/2018, Saat: 19:26)forsa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: rock83 üstadım, maalesef hayvan besleme sanılandan daha komplike, her maddeyi direk veremezseniz, örneğin saman dünyanın terkettiği bir yem maddesidir ki dolgunluk verici madde olması dışında hiçbir özelliği yoktur, hayvan da onla beslenmez zaten, ancak konu olarak yem en büyük sıkıntılardan bir tanesi türkiye için.

Saman dediğimi hatırlamıyorum ama yem konusu çözülmeden hayvancılık zor Smile
Yonca, fiğ vs vs hayvan yemi olarak kullanılan yeşilliklerden diye biliyorum...
Bu ortamı seviyorum ya... Tongue Her konuda mutlaka o tartışılan konunun bir meslek erbabı veya konu hakkında bilgili birisi çıkıyor ve gerçekten doyurucu, güzel cevaplar veriyor. Forumda gizli gizli takılan ne cevherler varmış görmüş oluyoruz. Big Grin

Zaten şu ortamın yarısı doktor, mühendis, avukattan oluşuyor. Hayatımda ilk kez bu kadar kaliteli, şahane komşulara sahip forum görüyorum. Maşallah diyelim, nazar değmesin. Smile
(20/06/2018, Saat: 19:40)rock83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yem ile herşeyi veriyorlar.  Son 2 hafta temizleme yemi Smile  Neyi temizliyorsa...

Saman dediğimi hatırlamıyorum ama yem konusu çözülmeden hayvancılık zor Smile
Yonca, fiğ vs vs hayvan yemi olarak kullanılan yeşilliklerden diye biliyorum...

o dediğiniz biraz zor, eskiden bazı maddeler vardı da, şimdi burdan adını verip herşeyin daha çok yapmayanı da o yola sokmayalım, bu işler biraz yetiştiricinin yaptık zannettiği şeyler, işin daha detaylı şeyleri de var da burası pek ortamı değil, ama tabiki yapçam diyeni hiçbirşeyi alıkoyamaz, yapar, yapan da vardır Smile

Yonca, fiğe veya diğerlerini de direk veremezsiniz, metabolizma hastalıkları vs. maalesef ineklerimiz de koyunlarımız da eski yerli kara'l ar değil, bizden iyi besleniyorlar Big Grin

sakın yanlış anlamayın ne meslekle uğraştığınızı bilmiyorum, benim de öğrenecek şeylerim var sizden, hep beraber fikir alışverişi yapalım diye yazıyorum komşum Smile
@forsa
Komsum selamlar. Soyadım Dikdik, sadece bir mahlas degil. Dimdik durma eyleminden vs. turetilmis degil. Osmanlı zamanına uzanan bir hikayesi vardır ama konumuz degil.

Domuzlar hakkında ben genel kultur olarak bildigimi yazdım, hayatımda domuz yetistirmedim, dogumunu seyretmedim. Ama senede birden cok yavrulama yapabildigini biliyorum. Hızlı ureme yapıyor bize oyle bir hayvan lazım anlamında yazdım.

Tavuklar hakkında, Aydında İpek hanım ciftligi vardır bilirmisiniz, tamami ile koy olarak dogal urun sertifikası almıs korumada olan bir bolgedeki ozel yetistiricilerimizden birisidir. İstanbuldan bolca musterisi vardır. Sahibi hanımefendi bizi oraya davet ettiginde, ozel bir doktorlar arası sempozyuma da gittik hep beraber. Orada yaklasık 1.5 saat avrupa birliginden onaylı bir arastırma konusu olarak tavuk yetistiriciligi ve fotograflarıyla bazı dokumanları kendi aralarında konustular. Ben her vatandas gibi bazı seyler duyuyordum ama ilk kez orada doktorlar veterinerler arasında fotograflarıyla belgeleriyle gordum bazı seyleri. Cok gerekirse, aydından o sempozyum ve arastırmayı yapan doktorları sorup bulmaya calısayım.

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/11/566/7046.pdf
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/11/610/7861.pdf

Burada kayda gecmis yetistiricilikte kullanılan bazı maddeler. Ayrıca konuya hakimseniz, tavuklarda ani ölüm denilen cogunlukla kalp krizi kaynaklı vakaların cogunlugunun bu 40 gunluk dogaya aykırı yetistirme kaynaklı oldugunu tahmin ediyorsunuzdur. Siz belki bunu istenen birsey, et cabuk ve iyi pissin, kemik ince olsun diye gorebilirsiniz ama bunun musteriye karsı iyi niyetle hicbir alakası yok, tamamı ile kapitalist duzenin hızlı para kazanma yontemidir. Zaten hızlı tavuk yetistiriciliginin cıkıs noktası ABD de bu urunler fast food icinde kızartılma seklinde kullanıldıgı icin, kemigi olsa dahi ekmek arasında cıtır halde yeniliyor. Orada tavuk suyuna corba yok, Ekmek arası sogus tavuk domates biber ben gormedim. Bizim farklı ve zengin mutfagımıza tavugun bol ve farklı kullanımı ekstra olarak bu maddelerin sindirim sistemimize karısmasına sebebiyet verebilir endisesini tasıyorum.
Orn yazı: http://www.gidahareketi.org/NewsPrint.as...ame=yazisi

Ozet olarak uzmanı degilim ama her konuda nasıl birseyin dogalı guzel be kardesim diyorsak, dogada 40 gunde tavuk buyumuyorsa, gercek dogal tavugun tadı kokusu farklı, eti az, hindi gibi eti koyu renkli ise, pisirmek icin saatlerce pismesi gerekiyor ise, kısaca farklı ise demek ki o marketten aldıgımız dogal tavuk degil, o baska birsey.

@laktik
Komsum atladıgım bir Soner Yalcın yazısıymıs, paylasım icin tesekkurler.
Konu biraz gunah sevap durumundan hayatimizda bahsi gecen canlilar neredeye kaydi. Ki kaymasi gerekli ve gormeliyiz bu durumu. Kaba bir tabir olmakla birlikte tam otursugu icin kullanmak lazim at gozluguyle bakmamak lazim olaylara. Asagida hepimizi yakindan ilgilendiren belgesele yonlendiriyorum.

Belgeseli izlerken su cercevede bakmak onemli. Konu domuz degil kesinlikle. Fakat yediklerimiz ozellikle tavuklar nasil ve ne ortamda yetistiriliyor. Para kazanma amaciyla caf cafli paketlerde bize aslinda ne satiliyor? Konu ABD olabilir ama bu TR de yapilmadigi ya da yapilmayacagi anlamina gelmiyor. Ozellikle GDO yasalari sonrasi is belgeseldeki hale donmeye basliyor.

Son halde konuyu baglamak gerekirse yukarida komsularin bahsettigi kendi basina kalkinamayan yetemeyen bir ulke olarak bir cok seyi disaridan tedarik etmekteyiz. Yine bu baglamda kendi kural kanunlarimizi beleirleyemedimizden onde gelenlerin belirledigi kurallari kabul etmekteyiz. Bu da yedigimiz gidalarin helal ya da domuz bulunadigini kanitlamak ya da test etmemizi neredeyse imkansiz kilmaktadir.

https://youtu.be/3ozwIQmi8jI

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: