İnceleme: Razorock Game Changer 84
Razorock 2009 yılında İtalyan asıllı Kanadalı girişimciler Michael Iuorio ve Joseph Abbatangelo tarafından kurulmuş bir aile şirketi. Başlangıçta tıraş sabunu-tıraş kozmetiği üreterek piyasaya giriş yapmış firmanın, bugün itibariyle ürün gamı içersinde geneleksel tıraşa yönelik tıraş aletlerinden, tıraş fırçalarına, aksesuarlardan, kozmetik grubuna kadar envai çeşit ürün bulunmaktadır.

Merak edenler şu linke göz atabilirler.

http://www.razorock.com/

razorock-game-changer-84-safety-razor-HD...1627441611

Game Changer 84 markanın belkide en popüler tıraş aleti durumunda. Ürün 316L çelikten tamamı paslanmaz çelik olarak CNC' de üretilen bir tıraş aleti. 8 farklı sap seçeneğiyle birlikte satılıyor. Açık ve kapalı tarak seçeneği bulunan bu tıraş aletinin dilerseniz sadece başlık olarak da satın alabileceğiniz gibi, elinizde bir tane mevcutsa tercihe bağlı olarak diğer plakayı da satın alabilmektesiniz. Bu kadar geniş bir yelpazede kişiselleştirme imkanı bence çoğu kişinin bu firmayı tercih etmesi için tercih sebeplerinden birisi olabilir.

Sap çeşitleri bu incelemeyi yazdığım dönemde aşağıdaki şekildedir. Üretici dönem dönem yeni sap seçenekleri ekliyor.

RazoRock-Handles-standard_1988a445-da18-...1627398817

- Bulldog, 13 mm x 90 mm, ~ 80 gr
- Super Knurl, 13 mm x 90 mm, ~ 82 gr
- HD, 13 mm x 85 mm (14 mm Butt End), ~ 74 gr
- Halo, 12 mm  (15 mm butt end) , 82mm - 60 gr
- UFO, 13 mm x 85 mm, ~ 65 gr
- Bamboo, 13 mm x 90 mm, ~ 65 gr
- Barber Pole, 12 mm x 85 mm (15 mm Butt End), ~ 74 gr
- Radio Knob, 12 mm x 85 mm (15 mm Knob End), ~ 77 gr

Ben bu zamana kadar ikisi ''Super Knurl'' sap olmak üzere, iki HD ve 1 de Bamboo Sap inceledim. İncelediğim bu saplar içinde görsel bir problem olmamasına karşın bazı saplarda tesviye sorunları ( kenar köşe kısımlarda ele takılan ufak tefek çapaklar) bulunmaktaydı. Üretici mevcut şartlarda ürünü ellerinden gelen en iyi imkanlarla ürettiklerini belirtiyor.

''  Finish: Please note, these razors are tools, not jewels. We use a vibratory tumbling finish process which maintains the highest possible tolerances for the razors. This means the razors will not be mirror finished and will not be mark-free. The razors may have some milling marks or finishing marks. The razors can always be jewelry polished by the client later but our goal is to sell the razor at the best possible tolerances and lowest possible pice. The metal-on-metal contact from the handle locking against the base-plate will create a ring mark on the base. It's common for handles to have micro dents from the tumbled finish. ''

Alet üç parçalı bir tasarıma sahip. Kafa yapısı ince, işçilik düzgün. Orta tabla altında Razorock markası, ürün künyesi ve model bilgisi yer alıyor. Başlık tasarımında üst tablada jilet tutucu pinler yok. Bu pinleri orta tablaya yerleştirmişler.  Jilet tutuşun da son derece düzgün olduğunu belirtmek isterim. Başlık ağırlığı 28 gram olup, ağırlık merkezi sapın orta kısmından biraz daha başlığa yakın bir noktada duruyor. Seçeceğiniz sap seçimine bağlı olarak genel ağırlık değişkenlik gösterecektir benim elimde yer alan Halo sap ve HD sapla ağırlıklar 88gram ve 103 gram olarak ölçümledim.

Tıraş deneyimim, tespitlerim?

Benim kendi segment anlayışım içinde orta karakterli ama bu skalanın başında değil, sonunda yer alıyor. Tam sınır. Bu konumlandırmayı orta üstü segmentin başına da koyabiliriz. Yani Edwin Jagger DE89'dan Merkur 34C'den daha fazla jilet hissettiren, daha agresif bir alet. Günlük ve gün aşırı tıraşlarda aleti deneyimleme imkanı buldum. Elimde yer alan ve ağırlıkları birbirinden farklı HD ve Bamboo saplarla da denedim. Alet Edwin Jagger De89, Merkur 34c'den ve kardeşi GC68'den agresif olmasına karşın günlük tıraşta konforsuz bir geri bildirim almadım. Cildimde yorulma ve yıpranma hissetmedim. Bu yönüyle rakipleri Edwin Jagger 3one6 ve Rocca'dan daha genele hitap edebilen ve onlardan daha az agresif bir alet durumunda olduğunu da belirteyim. Sesli geri bildirimini çok fazla beğenmesem de piyasada satılan birçok çelik tıraş aletinin aksine donuk-hissiz bir tıraş geri bildirimi sunmuyor. Bu anlamda rakiplerinden ayrılıyor. Şu haliyle yakın periyotlarda tıraş olan ve hassas ciltli olmayan tıraşseverlerin beğeneceğini düşündüğüm bir tıraş aleti.

Saplardan da biraz bahsedeyim. Elimde bulunan HD sap'ın tutuş hissiyatı Bamboo'ya nazaran daha iyi. Tırtıklı yapı daha iyi bir tutuş sağlıyor. Bamboo sap çok parçalı. Sapın en alt kısmındaki parça sökülebiliyor. Bu da sapı tercihe bağlı daha hafif bir forma kavuşturuyor ancak sap üzerindeki girintili yapı tutuşa yardımcı olsa da tutuş olarak HD sap daha başarılı. Bamboo sap işlevsel fonksiyonelliğe sahip, ağırlık olarak benim daha tercih edeceğim bir sap olmasına karşın görüntüsü maalesef benim için çok endüstriyel. Hani aslında farklı bir iş için üretilmiş ama sonradan tıraş aleti sapı olsun tadında bir sap olmuş.

RazoRock-Game-Changer-84-Base_280x420.jpg?v=1627398817

Jilet yüklemesi kolay ancak tıraş sonrası sökerken biraz dikkat gerektiriyor. Yanlardan jilet taşması olmadığı için jilet kenarlarından tutup jileti çıkaramıyorsunuz. Jilette pinlere yapıştığı için kaldırırken dikkat edelim. Takması kolay, sökmesi nispeten zor diyebiliriz. Orta kısma dikkatli bir şekilde bastırırsanız tıraş sonrası daha rahat sökebiliyorsunuz. Köpük tahliye kanalları görevini yerine getiriyor.

Daha uzun sap tercih etmek isteyenler Super Knurl sap da tercih edebilirler. Benim favorim eski üretim Barber Pole sap. (yeni üretimde görsel değişikliklere gidilmiş. Çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim.)

Sonuç?

Sonuç olarak tıraş aletini beğendiğimi ve kullanmaktan keyif aldığımı belirteyim. Hakkında birçok abartılı yorum okusamda Game Changer 84, geleneksel tıraşa yeni başlayan kullanıcıların bir süre sonra arayış içine girdiği ve Merkur 34c'den, Edwin Jagger DE89'dan agresif olsun ama ...aletten daha az agresif olsun klasmanında o ara boşluğu mümkün olduğunca konforlu bir şekilde doldurmaya çalışan bir tıraş aleti.Aleti alacaksanız aşırı beklenti içine girmeyin. Çelik tıraş aleti almak sizin için bir tercih sebebiyse , DE89'dan 34c'den daha agresif ancak bu şartlar dahilinde günlük/günaşırı tıraşta da kullanılabilecek bir tıraş aleti olarak düşünün. Eğer elinizde bulunuyor ve cilt hassasiyetine bağlı olarak günlük tıraşlarda konforsuz geri bildirimler alıyorsanız daha az keskin jiletlerle bir şans verebilirsiniz. Yine de tatmin etmezse vites küçülterek nispeten daha az agresif bir alet tercih edebilirsiniz. Merkur 34c veya çelik alet ısrarı varsa Game Changer 68 güzel bir tercih olabilir.

Saygılarımla.
@"marv" Çok merak ettiğim bir tıraş aletiidi, bu güzel inceleme kafamdaki soru işaretlerini kaldırıldı. Elinize sağlık.
Mesaj editleme özelliği olmaması nedeniyle inceleme de '' Bamboo '' olarak bahsettiğim çok parçalı sap Halo'dur. Sehven Bamboo yazılmıştır.
Bir çok alet denedikten sonra elimden kalan tek alet oldu GC 0.84 benim için. Kendi cildim için konuşursam pahalı alternatifleri Karve D ve Yates 921 diyebilirim.
Güzel inceleme için teşekkürler, tespitlerinizin tamamına katılıyorum, çok yumuşak sakala sahip olmayanlar için günlük tıraşta yorucu bir alet değil, çok keskin olmayan jiletlerle günlüğe uygun bence de, konfor yönü üst düzey ve önplanda bana göre
Tüm detaylar ve inceleme için teşekkürler,

Tanımlamalara katılıyorum; 89-34 üzeri seviye isteyenler için ideal bir seçenek diye düşünüyorum ki bu sınıfta olduğumu düşünüyorum.
Bu makina ile German37 Slant'ın benzer bir kesim hissiyatı olduğu için ve fiyat farkının 4 kata yakın olması nedeniyle ben slant'tan yana tercihimi kullandım ki GC84'ten 0.5 seviye daha üst agresif olduğunu belirtebilirim. Derby Usta ile anlaşamama karşın bu makina ile sıkıntı çıkartmıyor: "benim işim sadece sakal, cilt sana kalsın" diyor sanki.

Evladiyelik.
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Rica ederim arkadaşlar, okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rex Ambassador İnceleme Aedan 28 14,590 22/12/2023, Saat: 14:10
Son Yorum: layken
  İNCELEME: Baili BD176 Legend 54 36,536 04/04/2023, Saat: 02:03
Son Yorum: Mecanica
Thumbs Up İNCELEME: Pearl Shaving SSH-05 Close Comb Tayyare Pilotu 15 6,390 09/01/2023, Saat: 21:26
Son Yorum: layken
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,380 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  RazoRock Game Changer CK89 206 97,040 30/09/2021, Saat: 01:41
Son Yorum: broraso
  RazoRock Lupo sfenks 26 11,990 08/04/2021, Saat: 01:39
Son Yorum: nicky
  Razorock German 37 Slant FearOfATG 47 19,993 20/02/2021, Saat: 22:59
Son Yorum: Yilmazde
Information İNCELEME:Slant Dünyası'na Giriş:Mahşerin 1 değil,2 değil tam 6 atlısı! ahraz 118 82,574 17/01/2021, Saat: 22:09
Son Yorum: Yilmazde
  RazoRock Game Changer Open Comb (Jaws) CK89 11 5,943 20/09/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: sudüşleri
  Razorock Baby Smooth Erdem009 6 4,122 03/09/2020, Saat: 22:31
Son Yorum: Kacak

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: