Merkur Futur Safety Razor
tama, kabul, lord'a "yok be, hadi canım" filan diyordum ama dediği de oldu. teknik yerleşip el alışkanlığı kazanıldıktan sonra gerçekten de bir zamanlar en sık kullandığım makinem olan futur'u daha az kullanmaya başladım. Futur ile beraber aynı siparişte aldığım EJ89 ise günden güne tek makinem olma yolunda ilerliyor. Tama slimin yeri de ayrı ama o da antika değerinden ötürü standda paşa paşa oturuyor. onla bile ayda iki üç defa ancak tıraş oluyorum.
Eğer eşim hediye almamış olsa Futur'u belki de satmayı düşünüyor olurdum şu an.
Son söz; güzel makine ama benim gibi bıyık bölgesi burnu tarafından kıskaca alınmış kişiler tarafından kullanılması zor.
Saygılar
Merkur Futur gerçekten güzel bir makine. Elde verdiği his, ayarlanabilir olması, agresifliği, kalitesi vb. Her şeyiyle bence oldukça üst sınıf bir alet ama günlük kullanıma da o derece uygun değil gibi sanki. Ben de günlük kullanım için EJ DE89'u tercih ediyorum. Futur'u ancak sakallarım çok uzunsa, ya da değişiklik yapmak istersem kullanıyorum. Ama bu aralar bir tane de Muhle R41 almayı da düşünmüyor değilim hani.
aynen ben de bir r41 veya benzer bir open comb düşünüyorum ama hanıma da söz verdim en az bir sene makine almayacağım diye.
neyse hocam sen al da ben de senden gelecek yorumlara göre bakayım.
Saygılar
(17/12/2011, Saat: 17:34)piankhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merkur Futur gerçekten güzel bir makine. Elde verdiği his, ayarlanabilir olması, agresifliği, kalitesi vb. Her şeyiyle bence oldukça üst sınıf bir alet ama günlük kullanıma da o derece uygun değil gibi sanki. Ben de günlük kullanım için EJ DE89'u tercih ediyorum. Futur'u ancak sakallarım çok uzunsa, ya da değişiklik yapmak istersem kullanıyorum. Ama bu aralar bir tane de Muhle R41 almayı da düşünmüyor değilim hani.
Merkur makineler çok güzel. Futur'da öyle.. Yeri gelmişken, Progress da güzel çok beğeniyorum ama tek dezavantajı, o sapındaki sarı plastik, gövde ile acaip uyumsuz.. Onu metal bir şey ile değiştiriyor bazıları. O zaman alet bambaşka bir görünüme kavuşuyor.
Merhabalar
mesela bende hem Merkur Futur hemde Merkur Progress var.Ben şahsen ağırlıklı olarak progress ile traş oluyorum.Neden diyecek olursanız,Futur çok ağır ve iri bir makina,Kullanması çok kolay değil.Hele mesela boyun altlarınızda tek tük kalmış küçük sakalları alırken ,ince işçilik yapamıyorsunuz.Burun yakınlarına çok yanaşmıyor.Tabi bu bende böyle.Ama progress hem daha hafif,hemde daha kıvrak kullanılabiliyor.Ağırlığı ve dengesindende çok memnunum.
Progress e elim alışmış da Futur a alışkın değilim zannetmeyin,çünkü ikisini aynı zamanda almıştım.Merkur progress kısa olanı.Futur da satin mat olanı.Ellerimde küçük falan olmadığı halde,progress in kısa versiyonunu gönül rahatlığı ile tavsiye ederim,ayar vs.... progress de var,ağırlık ve dengede gayet yerinde,bence tek eksik daha öncede belirtildiği gibi sonderece iptidai görünüşlü sarı renk olan,jiletin agresiflik ayarını yapan en alttaki plastik!!Hani insana nasıl olmuşda buraya bu parçayı eklemişler dedirtecek cins bir şey.
Özellikle belirteyim kısa olanı elde çok güzel oynuyor.
Şu andaki aklım olsa idi,ben şahsen Futur almazdım,fakat son derece kaliteli ve dengeli bir makina olduğunuda söylemeliyim.Benim elime konforlu gelmemiş olabilir,fakat sizde farklı etki yapar,belli olmaz.Ama özellikle bu tür makinalara çokda alışık olmayan arkadaşlar Merkur Futur sipariş etmeden önce bir daha düşünsün derim.Ama Merkur progress modelini düşünmeden alabilirler.
Sadece konforunun farklı olmasından şikayetçiyim,gereksiz ağırlık,fazla uzunluk vs...Ama ikisi arasında,özellikle benim gibi cildi son derece tahriş olmaya hazır olan birisi için bile,hem Merkur Futur hemde Merkur progress hiç bir problem yaratmadı,traş esnasında tıkanma gibi ıvır zıvır sorunlar her iki makinadada hiç yok.

@bossyje
bakın alttaki linkte progressin şikayet ettiğiniz plastik kısmı için çok güzel bir çözüm var:
http://www.shavemyface.com/forum/viewtop...sc&start=0
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
@bossyje dostumun dediği gibi futur almak için acele edilecek bir makine değil. ben mesela gerçekten çok daha az kullandığımı farkettim makinemi. ilk aldığımda neredeyse her tıraşımda kullanırken şu aralar ayda 1 kez filan kullanıyorum. eğer hediye olmasa veya koleksiyonluk değeri olmasa benim için, çoktan satmıştım.
Saygılarımla
Futur hakkında konuşulanlara tamaen ben de katılıyorum. Hatta şu an bir arkadaşım almak istiyor, alma diyorum kendisine. Günlük kullanıma çok uygun bir makine değil. Diğer makinelerine göre çok daha pürüzsüz ve yakın bir tıraş veriyor ama ağırlığı ve tahriş etme kapasitesi ile günlük kullanım için çok efektif değil. Ama şekli, ağırlığı, kalitesi vb kendini de belli ediyor. Şu an Muhle R41'imi bekliyorum. Bakalım hala gelmedi, gelsin onu da bir deneyeceğim. Ama şimdilik günlük makinem EJ 89.
papazeriği arkadaşımızın dediği gibi bende çok nadir olarak kullanıyorum.gram olarak ağır olması, malzeme kalitesi, konfor anlamına gelmiyor.diğer makinalara göre pahalı olması,bu işe yeni başlayacak arkadaşları aldatmasın,yani "aldım mı top class bir makina alıyorum "diye düşünmesinler.Bazen keramet orta şekerdede olabiliyorSmile hepimizin bildiği gibi arko sabun ,bütün dünyada ucuz,ama en iyilerindende birisi.
Tıraşa ön hazırlığı iyi yaparsanız ve bu işin tekniğini kavrarsanız. Dünyanın en keskin en yakın tıraş yapan makinesi ile dahi sık sık rahatca tıraş olabilirsiniz. Ben futur dan çok memnunum. 3 günde bazende 5 günde 1 tıraş olan birisiyim. Tıraşa ön hazırlığımı her zaman özenerek yaparım ve bu makineyle hiç bastırma dan tıraşımı olurum. Sonuç mükemmel

Her gün tıraş olan arkadaşlar tıraşa ön hazırlıklarını iyi yapamayabilirler. Netice de her gün aynı hazırlık sıkar adamı
Ama benim gibi 3 günde 5 günde 1 tıraş olan arkadaşlar kesinlikle futur dan çekinmesin. Gerekli ön hazırlığı yaptıysanız ve keskin bir jiletle bastırmadan tıraş olursanız. Bence futur dünyanın en konforlu ve en yakın tıraş yapan makinesi
Köpüğünüz bol, jiletiniz keskin olsun.
Tıraş ekipmanlarımı aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://geltir.com/thread-402.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,674 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 747,657 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,168 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,693 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,361 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 61,823 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  Ufo Razor Handles GeltirBot 15 23,043 24/02/2021, Saat: 01:35
Son Yorum: mustbe
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,056 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Barebo Safety Razor - Sweden emiriko 1 4,926 02/10/2020, Saat: 02:01