Merkur Futur Safety Razor
MERKUR FUTUR DENEYİMİM

Optimized-Merkur_Futur_701_3.jpg

Dün Merkur Futur krom elime ulaştı ve denememi cella sabunla birlikte ilk kez yapmış bulunuyorum. Öncelikle kutusundan pek memnun kalmadım ama ürünün kendisi malzeme kalitesi olarak çok sağlam duruyor. Dizaynıda çok hoş ve en önemlisi ağırlığı sanki elinizde ufak bir çekiç tutuyorsunuz bu bile havaya girmenize yetiyor.
Cihazın üst bölümünü çıkarıp sıfır feather jilet taktım. Ayarını ilk etapda 3 e aldım. İlk perdeyi 3 le olmayı düşündüm. Daha sonra duruma göre tekrar bir ayar çekicektim. Yüzümü tıraşa hazırladıktan sonra cella sabunla yüzümü iyice köpürttüm. Futuru elime aldım bismillah dedim yanağımı yukarıdan aşağı çektim. Oda ne aman Allahım bugüne kadar ming-shi gibi kalitesiz bir makine kullanmış olan ben yüzümde farklı bir duygu ve farklı bir ses hissettim. Bu duygu jiletin yüzümde gezinme duygusu ve çatır çatır kesme sesi
Bugüne kadar ming-shi ile tıraş olduğum için yüzümde hep koruma barı gezinmiş ilk kez jileti yüzümde hissediyordum heyecanlandım. Bu aleti hiç bastırmadan kendi ağırlığıyla kullanacağımı biliyordum ve ben hiç bastırmadım ama aletin ağırlık noktası öyle güzel ayarlanmış ki yüzüme kendisi gerekli baskı yapıyor zaten
Neyse 1. perdeyi 3. ayarda oldum. Sonra 2. perde için ayarını 4 e çıkardım. Jilet koruma barından bir kademe daha uzaklaşmıştı. Bismillah diyerek farklı bir yönde tekrar sakalıma giriştim. Cırt cırt kesme sesi devam ediyordu. Bu sesi ming-shi de duymak için yüzümü germem gerekiyordu. Bunda öyle birşeye gerek bile yok
Derken 2.perde bitti ve yüzümü elimle kontrol ettim bazı noktalarda sakal uçlarımın kaldığını farkettim. 3. perde için ayarını 5 e çıkardım. Artık jilet tehlike sınırları içindeydi resmen bir usturaya dönüşmüştü. Yüzüme farklı bir yönden tekrar daldım bu sefer gerdire gerdire kesim yaptım ve tıraş bittiğinde gördüğüme inanamadım. Öncelikle boyun altım ming shi ile tıraş olurken her zaman sanki sivilceler kesilmiş gibi nokta nokta kızarıyor bazende kanıyordu ve 2-3 gün geçmiyordu. Tıraşım tamalandığında her zaman kızaran boyun altımda ne bir sakal ucu kalmıştı ne bir kızarıklık vardı. Yanağımı alır gibi almış geçmiş ordan
Bu durum beni çok mutlu etti demek ki ming-shi gibi kalitesiz bir aletin jilet açısı, ağırlığı, ağırlık noktası, koruma barı, vs. çok kötü durumda ve hesaplanmadan yapılmış buda cilde zarar veriyor ve yakın tıraşı engelliyor.
Daha sonra yüzümü elimle kontrol ettim. Bir tane dahi sakal ucu elime gelmedi. Ming-shi ile 5-6 perdede sinek kaydıya ulaşırken futurla 3 perdede işi bitirdim. Yüzümde herhangi bir kesikde oluşmadı fakat şöyle bir durum oldu;
Söylediğim gibi futur çok büyük bir jilet tutucu kafasıda çok büyük buda ince çalışmayı engelliyor. Mesela burun deliklerimin alt kenarına yaklaşamadım çok uğraştım ama sığmıyor. Sağ sol ters düz bir şekilde aldım o bölgeyi ama ufak bir noktasal kanama oluştu. Bura dışında her bölgeye ulaştım.  
Daha sonra pamuklu bir bezle hem jiletimi hemde futurun içini dışını iyice kuruladım ve jiletimi geri takarak futuru kutusuna koydum.
Arkadaşlar bu ürün gerçekten teknolojiden sonuna kadar faydalanılarak dizayn edilmiş ve üretilmiş modern saplı geleneksel bir jilet tutucu
En kısa zamanda biraz daha ufak boyutlarda klasik saplı kaliteli bir jilet tutucu almayı düşünüyorum. Bazen onla bazen bununla tıraş olmak lazım.

Ben Merkur Futurdan çok memnun kaldım. Umarım sizde memnun kalırsınız. Daha sonraki tıraşlarımda farklı bir avantajını veya dezavantajını görürsem tekrar paylaşırım.

MALZEME KALİTESİ: 10/9
TIRAŞ KALİTESİ: 10/8
TIRAŞ KONFORU: 10/6
ESTETİK: 10/10
TIRAŞA KATTIĞI KEYİF: 10/10

---
Köpüğünüz bol, jiletiniz keskin olsun.
Tıraş ekipmanlarımı aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://geltir.com/thread-402.html
"Daha sonra pamuklu bir bezle hem jiletimi hemde futurun içini dışını iyice kuruladım ve jiletimi geri takarak futuru kutusuna koydum. "

3-4 makine sonra bu titizlikten eser kalmayacak. Big Grin

Güzel inceleme. Wink
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
ben dış kısımları eski atlet parçası ile iç kısımları da kulak pamuğu ile temizliyorum.
sanırım bir de bunun komple demontajı var. onu yapıp arada kalan kılları da temizleyeibliriz...
Saygılarımla
(04/10/2011, Saat: 23:28)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Daha sonra pamuklu bir bezle hem jiletimi hemde futurun içini dışını iyice kuruladım ve jiletimi geri takarak futuru kutusuna koydum. "
3-4 makine sonra bu titizlikten eser kalmayacak. Big Grin
Güzel inceleme. Wink
Futurun hayırlı olsun,güzel günlerde kullan Shy yazınızı ise keyifle okudum,teşekkürler.Shy
Teşekkür ederim. Elimden geldiğince yaşadıklarımı yazmaya çalıştım. Sonuçda forumdaki 2-3 üstadımız kadar bilgili ve henüz değerlendirme yapacak kapasitede değilim ama yinede abartmadan deneyimlerimi paylaşma gereği duyuyorum. Sonuçda forumda bir avuç adamız ve bir şekilde içinin dolması lazım. Yeni gelen arkadaşlarada ışık tutmalıyız.
Yazmayı unutmuşum. 10 günlük sakalım vardı ve futur bir kez olsun tıkanmadı. Koruma barıyla jietin altında kocaman bir boşluk var. Tıkanması çok zor. Ming-shi uzun sakalda bir mach 3 kadar olmasada hemen tıkanıyordu. Bazen sakal çok kötü sıkışıyor elimle temizlemem gerekiyordu. Futurda böyle bir sorun kesinlikle yok
Burun koselerini bende alamiyorum, ilkerxxx'in dedigi gibi kafasi sigmiyor Big Grin bir ufak uyari, eli cok terleyenler icin krom model tehlikeli olabilir, kayar gider Allah muhafaza...

Bu arada ben makineyi hic kurulamiyorum, trastan sonra. Bir zarari olur mu? Exclamation
- Merkur Futur Parlak Krom Makine
- Col. Conk. Krom Stand
- Edwin Jagger Large Super Badger Fırça
- Edwin Jagger Siyah Porselen Sabun Tası
kurulamayınca benim makinede inanılmaz kireç lekesi kalıyor. kupkuru olana kadar ova ova kuruluyorum.
Saygılar
(07/10/2011, Saat: 15:07)bravoecho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burun koselerini bende alamiyorum, ilkerxxx'in dedigi gibi kafasi sigmiyor Big Grin bir ufak uyari, eli cok terleyenler icin krom model tehlikeli olabilir, kayar gider Allah muhafaza...
Bu arada ben makineyi hic kurulamiyorum, trastan sonra. Bir zarari olur mu? Exclamation
(05/10/2011, Saat: 11:37)ilkerxxx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim. Elimden geldiğince yaşadıklarımı yazmaya çalıştım. Sonuçda forumdaki 2-3 üstadımız kadar bilgili ve henüz değerlendirme yapacak kapasitede değilim ama yinede abartmadan deneyimlerimi paylaşma gereği duyuyorum. Sonuçda forumda bir avuç adamız ve bir şekilde içinin dolması lazım. Yeni gelen arkadaşlarada ışık tutmalıyız.

katılıyorum üstad. böyle anlatmasaydın belkide sadece okuyup geçecektik.
(05/10/2011, Saat: 11:37)ilkerxxx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim. Elimden geldiğince yaşadıklarımı yazmaya çalıştım. Sonuçda forumdaki 2-3 üstadımız kadar bilgili ve henüz değerlendirme yapacak kapasitede değilim ama yinede abartmadan deneyimlerimi paylaşma gereği duyuyorum. Sonuçda forumda bir avuç adamız ve bir şekilde içinin dolması lazım. Yeni gelen arkadaşlarada ışık tutmalıyız.

İnceleme için teşekkürler ilkerxxx.Futur un konforunu şıkbayla karşılaştırıcak olsan ne söylersin.Biliyorum bununla o karşılaştırılır mı diceksiniz ama ben kullandığım bir çok alet içerisinde şıkbaydan hem yakın tıraş hem de konfor olarak çok memnun kaldım.Ama futur almak istiyorum malum o bulaşıcı hastalıktan bende de varSmile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,658 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 747,613 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,166 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,691 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,344 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 61,815 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  Ufo Razor Handles GeltirBot 15 23,043 24/02/2021, Saat: 01:35
Son Yorum: mustbe
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,051 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Barebo Safety Razor - Sweden emiriko 1 4,926 02/10/2020, Saat: 02:01