Yeni Vergilerde Bugün: ABD'li artizanları yavaştan unutalım
(28/06/2018, Saat: 23:23)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim anlamadığım tek bir konu var. Geçmişten günümüze tıraş alet,sabun vb. ürünlerin fiyatları artıyor. Artan döviz kuru vb.   nedenlerle bunu anlayabiliyorum. Anlayamadığım satıcının sıfır sattığı ürüne yakın fiyatlandırma yapıp zamanında şimdiki fiyatına kıyasla ‘’ bedava’’ya aldığı ürünü ikinci el olarak forumda satan arkadaşın davranışının gerekçesi nedir?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Forumda kargo dahil sıfır fiyatından daha fazlaya satılan 2.el ürünler gördüm. Birkaç ilan dışında kalanlar da sıfır fiyatından cüzi miktar düşük. Zaten 2.el satışından kar edilen başka bir ülke de yoktur herhal
yaşam bir zevktir
@gidakontrol galiba eski kurdan alınan ürünlerin pahalı fiyata satılmasından bahsetmiş bende tam anlayamadım
Konuyu net bir şekilde ifade edip doğması muhtemel yanlış anlaşılmaları kaldırmak isterim. Öncelikle soru kim değil,neden? . Öyle ki serbest piyasada herkes herhangi bir ürüne istediği fiyatı verebilir,alıcı bunu kabul ettikten sonra pekala sorun da yoktur,her ne kadar yabancı forumlarda bu konuyla alakalı birtakım yönetimsel kısıtlamalar olsa da. Beni ilgilendiren kısım davranışın gerekçesinin ne olduğudur. Örnek vermek gerekirse; sahibinden’e ilan veren x kişi 2012 yılında 40bin liraya almış olduğu sıfır arabasına, 2018 yılının aynı model sıfır arabasını fiyat gerekçelendirmesi yaparak 65bin’e satmaya çalışıyor. Sorsan, “Abi sıfırı 80 bin “ diyor. 6 yaşında,bilmem kaç km.de olan ikinci el olan bir araba neden sıfır fiyatından biraz düşük diye ilk fiyatından yüksek olmasına rağmen alma gerekçem olsun? Ben bunun üzerine düşüneyim. Yarın bir incelemede yazarım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Arac icin konusacak olursak,tr de doviz fiyatlari nedeniyle fiyatlar her gecen gun tl bazinda artiyor.Dolayisiyla araci alan kisi misal 10000 dolara aldiysa,gelecek sene 10000 dolar-2 bin dolar yil yuzunden deger kayni-1000 dolar ikinci el deger kaybi vs dusup 7000 dolara satiyor.Tabi gecen sene dolar 3.4 iken 34000 tl olan alan sifir aracin bu sene dolar 4,8 olunca 33000 tl ye denk gelmesi komik.Birde turkiyede pazarlik payi oldugunu dusunursek daha absurt hesaplar cikiyor.sizin 34000 istediginiz bir mala kimse 34000 odemiyor,acilisi 28-29000 den yapiyorlar,Siz ilk satis fiyatina 29000 yazarsaniz bu sefer arayip 27 teklif ediyorlar birde ustelik bu araba ucuz vardir bir bit yenigi diye sizi dolandirici gibi goruyorlar.
Güzel bir noktaya değinmişsiniz. İkinci el fiyatı belirlenirken alış fiyatının dikkate alınmaması bence normal, sonuçta memlekette enflasyon var. Ancak bugünkü sıfır fiyatında ya da çok yakın satılması bence de çok saçma. Bir kere sıfır ürün özelliği ve ürünün arkasında duran ticari müessese gibi özellikler yok oluyor ve bunun bir bedeli olmalı. Mağazadan aldım, daha kapısının önündeyken satmaya karar verdim senaryosunda en az %20 fiyat düşmeli diye düşünüyorum. Eve götürdüm, çok az kullandım falan durumunda da sıfırının yarısı anca eder benim gözümde. Sonuçta kim kullandı, hangi şartlarda kullandı, ne kadar hijyenik kullandı, ürünün başına aldıktan 3 gün sonra bir şey gelirse bir güvence vermek ya da yenisiyle değiştirmek gibi bir seçenek yok gibi bir çok faktör var ama herkesin malı kıymetli demek ki.
@ahraz ağabey çok çok özür dileyerek yazıyorum, tahmin ediyorumki siz kibarlığınızdan söylemediniz. O dediğiniz şey fırsatçılık oluyor işte. Bilmiyorum belki ağır olabilirde; Vicdani ahlakî bazı değerlerimizi kaybetmişiz, neyse beden sağolsun düzeliriz elbet. Hadi araba piyasasına buradan müdahale edemeyizde Smile ama forumumuzdaki ikinci el kısmına yukarıda belirtildiği gibi bir fiyat sınırlandırma politikası uygulanmalı diye yazılı düşünüyorum. Geçen sene 130₺ a aldığım alet bu sene 190₺ diye bunu 150₺ ye satmam ayıptır yahu. Tamam o ürün bana kıymetlide başkası için kocaman bir İKİNCİ EL..

Epeydir bazı sıkıntılardan forumu aktif takip edemiyordum, Caner ağabeyin sayesinde girip yazasım geldi sağolsun Smile bir müddet daha buralarda olmayacağım, hatta İstanbul'dan 1500 km uzaklara gideceğim ama kaza bela olmaz ise güzel bir sürprizle karşınıza çıkmayı ümidediyorum.
Sağlıcakla kalınız...
(01/07/2018, Saat: 04:13)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz ağabey çok çok özür dileyerek yazıyorum, tahmin ediyorumki siz kibarlığınızdan söylemediniz. O dediğiniz şey fırsatçılık oluyor işte. Bilmiyorum belki ağır olabilirde; Vicdani ahlakî bazı değerlerimizi kaybetmişiz, neyse beden sağolsun düzeliriz elbet. Hadi araba piyasasına buradan müdahale edemeyizde Smile ama forumumuzdaki ikinci el kısmına yukarıda belirtildiği gibi bir fiyat sınırlandırma politikası uygulanmalı diye yazılı düşünüyorum. Geçen sene 130₺ a aldığım alet bu sene 190₺ diye bunu 150₺ ye satmam ayıptır yahu. Tamam o ürün bana kıymetlide başkası için kocaman bir İKİNCİ EL..

Epeydir bazı sıkıntılardan forumu aktif takip edemiyordum, Caner ağabeyin sayesinde girip yazasım geldi sağolsun Smile bir müddet daha buralarda olmayacağım, hatta İstanbul'dan 1500 km uzaklara gideceğim ama kaza bela olmaz ise güzel bir sürprizle karşınıza çıkmayı ümidediyorum.
Sağlıcakla kalınız...

sağlıkla git gel. umarım herşey yolundadır.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
sağlıkla gidin gelin. arz ve talep ortada buluşur.buluşmazsa elde kalır. sağlık konusu, gıda, eğitim vb zaruri olmadıkça diğer konularda fiyatı alıcı talep eğrisini aşağı çekerek sürükler. müdahale bu sefer sıfır ürün satanları etkiler. 2. elde satılan hilesiz ise satan yenisini alacak iken aradaki farkı, zammı satana yüklemekte ne kadar insaflı olur.not: satışta ürünüm yok.
Kainatın aynasıyım, mademki ben bir insanım.
(01/07/2018, Saat: 13:24)laktik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sağlıkla gidin gelin. arz ve talep ortada buluşur.buluşmazsa elde kalır. sağlık konusu, gıda, eğitim vb zaruri olmadıkça diğer konularda fiyatı alıcı talep eğrisini aşağı çekerek  sürükler. müdahale bu sefer sıfır ürün satanları etkiler.  2. elde satılan hilesiz ise satan yenisini alacak iken aradaki farkı, zammı satana yüklemekte ne kadar insaflı olur.not: satışta ürünüm yok.

Bir an zor bela verdiğim mikroekonomi dersini hatırladım. Smile
@ahraz @laktik sağolun. Caner ağabey canımız sağ başka şeylerde yoluna girecek evelAllah.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Yıl taskind 30 16,928 01/01/2023, Saat: 00:01
Son Yorum: Mecanica
  Yeni başlayanlar için bisiklet ENDER3470 36 15,587 06/07/2022, Saat: 16:37
Son Yorum: mixfruit
  Bugün kolunuzda hangi saat var corpus36 561 233,850 08/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: nikitherat
  Bugün şunu öğrendim. anarche 120 108,520 21/09/2020, Saat: 22:15
Son Yorum: mustbe
  Yeni başlayanlar için oto çocuk koltuğu ENDER3470 10 3,167 28/08/2020, Saat: 18:04
Son Yorum: rating
  Yeni Bir Arama Motoru: DuckDuck dikdik_s 12 5,554 31/01/2020, Saat: 01:01
Son Yorum: edward
  Yeni Vergimiz Hayırlı olsun: Yurtdışı Alışveriş Stopaj Vergisi izbe 35 20,439 18/12/2017, Saat: 19:30
Son Yorum: FurkanY
Bug dikkat yeni bir zaafiyet shellshock DelikanliTiras 0 3,734 30/09/2014, Saat: 12:32
Son Yorum: DelikanliTiras
  Yeni Clio 4 zorba58 77 84,107 21/03/2013, Saat: 15:21
Son Yorum: ihtilaf
  Yeni Ebay Hesabı Açmak eggman 7 15,320 17/02/2013, Saat: 13:51
Son Yorum: eggman

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: