Günümüz tıraş aletlerinin ömrü ne kadar?
(16/07/2018, Saat: 00:37)mehmetgonen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: “Poeria 300 yıl önce bu alet ile tıraş olmuş “ diyerek ağlaşan insanlar sahnesi gerçekten müthiş olurdu .
Şaka bir yana iyi bakarsan gider komşum , evladiyelikdir elbette .
Zink (çinko)
Alüminyum
MAgnezyum
Küpfer (bakır)
Alaşımına zamak denir , ergime sıcaklıgı düşük hafif kolay sekil verilen ucuz bi alaşım olsa da dayanımı ömrü öyle çok zayıf değildir
Bir de hangi zamak , içindeki alaşım oranları ne kalitesi ne bu da fark yaratır
Çok takmayın bence
Mirasınızı hatıranızı  saygı ve sevgiyle taşıyacak evlat/  torunlarınız olsun , sapı kalsın  sıkıntı Yok.

Teşekkürler komşum!
Deden gibi tıraş ol.
1920li yıllardan baslayıp 1970li yıllardan kalma Gillette makinalarla tıras olabiliyorsak, 1907 yılından kalma Gem leather catcher ile tıras olabiliyorsam, biraz temiz kullanarak yeni nesillere emanet edebilirsiniz diye dusunuyorum.
(16/07/2018, Saat: 03:41)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1920li yıllardan baslayıp 1970li yıllardan kalma Gillette makinalarla tıras olabiliyorsak, 1907 yılından kalma Gem leather catcher ile tıras olabiliyorsam, biraz temiz kullanarak yeni nesillere emanet edebilirsiniz diye dusunuyorum.

Üstadım bu biraz kullanılan aletin kaplaması ile alakalı değil mi? Mesala reçine saplı, deri saplı veya çeşitli saten kaplı tıraş aletleri var. Başlıklar zamanla tabii aşınacaktır diye düşünüyorum. Ama bu sapa sahip tıraş aletleride zamanla aşınır, bozulur diye düşünüyorum. Bizim şuan satın aldığımız tıraş aletleri bence çok fazla kullanılmadığı için günümüze ulaşmış olabilir. Hiç kullanılmadan satılan eski Gillette aletler var. Smile
Yani ileriki süreçte orjinalliği mutlaka bozulur ve yeni kaplama yapılması veya değişim gerekebilir.

Tabi paslanmaz çelik aletler vs. gibi kaliteli olanlara bir şey diyemem. Smile
Forumda çok uzun zamandır aynı makineyi kullanan var mı acaba ya da en uzun kullanılan makine hangisi acaba forumda?
Yaklaşık 2 yıldır EJ DE89 kullanıyorum ve elimden geldiği kadar da temiz kullanmaya çalışıyorum. Her kullanım sonrası mutlaka yıkarım ve iyicene kurularım. Elimden düşürüp kırmadığım sürece 20-30 yıl daha kullanabileceğimi düşünüyorum. Allah ömür verirse belki daha uzun bir süre kullanabilirim.
Kullanınlan aletin ömürünü uzatmak kullanıcının elinde olan bir durum. Gerekli bakımlar yapıldığı sürece nesilden nesile geçebilir.
Elektrikli tıraş aletleri için aynısını söyleyemem.

Bu konuda tek kaygım Progress. Yay mekanizması dışında EJ ile düşüncelerim aynı. Progress'in en önemli parçası yay mekanizmasıdır.
Gün gelip yay mekanizması işlevini yitirirse aleti kullanma şansım ortadan kalkmış olacak. Tamiri var mıdır? Bilmiyorum...
Yoksa şayet geçmiş olsun Smile

Saygılarımla,
(16/07/2018, Saat: 10:22)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaklaşık 2 yıldır EJ DE89 kullanıyorum ve elimden geldiği kadar da temiz kullanmaya çalışıyorum. Her kullanım sonrası mutlaka yıkarım ve iyicene kurularım. Elimden düşürüp kırmadığım sürece 20-30 yıl daha kullanabileceğimi düşünüyorum. Allah ömür verirse belki daha uzun bir süre kullanabilirim.
Kullanınlan aletin ömürünü uzatmak kullanıcının elinde olan bir durum. Gerekli bakımlar yapıldığı sürece nesilden nesile geçebilir.
Elektrikli tıraş aletleri için aynısını söyleyemem.

Bu konuda tek kaygım Progress. Yay mekanizması dışında EJ ile düşüncelerim aynı. Progress'in en önemli parçası yay mekanizmasıdır.
Gün gelip yay mekanizması işlevini yitirirse aleti kullanma şansım ortadan kalkmış olacak. Tamiri var mıdır? Bilmiyorum...
Yoksa şayet geçmiş olsun Smile

Saygılarımla,

Sizin gibi eski bir kullanıcısına Merkur parça tedariği sağlamıştı. Merkur batmazsa ve ellerinde o modelin parçası olursa size tedarik edebilirler komşum.
Progress'i 6 ay önce aldım şuan için bir sorun görünmüyor ama ilerlerde bir sorunla karşılaşırsam aklımda olsun.
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim @ziyanınjileti komşum.
(16/07/2018, Saat: 09:13)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım bu biraz kullanılan aletin kaplaması ile alakalı değil mi? Mesala reçine saplı, deri saplı veya çeşitli  saten kaplı tıraş aletleri var. Başlıklar zamanla tabii aşınacaktır diye düşünüyorum. Ama bu sapa sahip tıraş aletleride zamanla aşınır, bozulur diye düşünüyorum. Bizim şuan satın aldığımız tıraş aletleri bence çok fazla kullanılmadığı için günümüze ulaşmış olabilir. Hiç kullanılmadan satılan eski Gillette aletler var. Smile
Yani ileriki süreçte orjinalliği mutlaka bozulur ve yeni kaplama yapılması veya değişim gerekebilir.

Tabi paslanmaz çelik aletler vs. gibi kaliteli olanlara bir şey diyemem. Smile

Kardesim selamlar, satılan Gillette makinaların bazıları bir amcanın omur boyu kullandıgı aletler olabiliyor, vefat sonrası amerikada garage salelerden tekrar sahipleniliyor. Cogu detaylı temizlik sonrası tekrar kullanılıyor. Yani piyasada satılan vintage aletlerin buyuk cogunlugu iyi kullanılmıs aletlerdir. Nos kutusunda vs. urunleri katmazsanız. Kaplamalar dayanıklıdır ayrıca, tekrar kaplatma olanagınız vardır. Ornek diger arkadasların kaplattıgı makine ve benim 1924 yılı showel head Gem kaplama ornegini asagıdaki linkten gorebilirsiniz. O gem'in eski haline ozellikle bakın, orta bolumu kullanılıp yuze surtmekten dolayı kaplaması incelmistir.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid196401

Yani diyecegim, seni beni goturur hocam, dusurup kırmazsan etmezsen, omrumuz olur buralarda olursak, 70inde sorarsın, buna bir kaplatma nerde atalım dikdik ustad zamanı geldi sanki diye. Angel
(16/07/2018, Saat: 14:26)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kardesim selamlar, satılan Gillette makinaların bazıları bir amcanın omur boyu kullandıgı aletler olabiliyor, vefat sonrası amerikada garage salelerden tekrar sahipleniliyor. Cogu detaylı temizlik sonrası tekrar kullanılıyor. Yani piyasada satılan vintage aletlerin buyuk cogunlugu iyi kullanılmıs aletlerdir. Nos kutusunda vs. urunleri katmazsanız. Kaplamalar dayanıklıdır ayrıca, tekrar kaplatma olanagınız vardır. Ornek diger arkadasların kaplattıgı makine ve benim 1924 yılı showel head Gem kaplama ornegini asagıdaki linkten gorebilirsiniz. O gem'in eski haline ozellikle bakın, orta bolumu kullanılıp yuze surtmekten dolayı kaplaması incelmistir.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid196401

Yani diyecegim, seni beni goturur hocam, dusurup kırmazsan etmezsen, omrumuz olur buralarda olursak, 70inde sorarsın, buna bir kaplatma nerde atalım dikdik ustad zamanı geldi sanki diye. Angel

70 yaşını bekleyemem, ben şimdi soruyorum. Yahu bizim aletlere bir kaplatma nerede atalım dikdik üstad..? Big Grin Sırf bu yüzden nikel tıraş aletlerinden uzak duruyorum. Bazen eski Gillette modelleri hoşuma gidiyor ama sonra bunu nasıl kaplar, sıfır gibi yaparız düşüncesi alıyor beni, vazgeçiyorum. Konuyu da gördüm ama çetrefilli bir iş, anlayamadım. Zerre bilgim yok.
(16/07/2018, Saat: 14:58)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 70 yaşını bekleyemem, ben şimdi soruyorum. Yahu bizim aletlere bir kaplatma nerede atalım dikdik üstad..? Big Grin Sırf bu yüzden nikel tıraş aletlerinden uzak duruyorum. Bazen eski Gillette modelleri hoşuma gidiyor ama sonra bunu nasıl kaplar, sıfır gibi yaparız düşüncesi alıyor beni, vazgeçiyorum. Konuyu da gördüm ama çetrefilli bir iş, anlayamadım. Zerre bilgim yok.

Merhabalar,

Kaplama kolay, izmir'de @recklesstr , istanbul'da da @kayhan abi hallediyorlar sağolsunlar. Ayhan Abi'nin kaplamacısı bildiğim kadarıyla gümüş de kaplayabiliyor.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş aleti bakımı Märzen 1 236 09/04/2024, Saat: 21:10
Son Yorum: BigHillMe
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,412 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,340 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 6,030 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 97,257 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,428 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,862 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Rex cut tıraş makinası Lawdilemma 18 12,173 10/06/2021, Saat: 14:00
Son Yorum: Oldman
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 6,112 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rex Envoy Çelik Tıraş Aleti MetsGo 60 23,531 01/05/2021, Saat: 22:29
Son Yorum: Dorukbey

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: