Ustura Kayışlama
(30/04/2019, Saat: 12:02)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilindiği üzere Forumun çeşitli yerlerinde ve Youtube kanalında Ustura bilemesinin nasıl yapılacağı, bileme kayışının hazırlanışı ve yapılışı ile ilgili istenilmeyecek kadar bilgi bulunmaktadır.

Bununla birlikte bu konularda usta olan kişilerin anlatırken deyim yerinde ise farkında olmadan bazı noktaları ES geçtikleri yerler veya eksik anlattıkları durumlar da olabiliyor.

Bu  eksik kalan bilgiler, acemiler veya konuya yeni başlayanlar için büyük bir açık haline gelebiliyor.

Okuduklarımın yanında, ustalara sorduklarım ve kendi deneyimlerime göre kafamda oluşan bilgiyi sizlerle paylaşmak ve bu konuda düşüncelerinizi almak istedim.

Elbette her hangi bir konuda doğru tek değildir, bir çok doğru vardır, ÖSYM sınavlarında olduğu gibi amacımız doğruya en yakınını, en faydalısını bulmak.

Ben tabaklanmış derinin parlak, düz tarafını ihtiyaç duyduğum anlarda tıraş öncesi, tıraş arası veya tıraş sonrasında usturayı bileylemek amacıyla kullanıyorum.

Derinin düz olmayan, kırtışlı tarafını ise çeşitli macunlar sürerek ağzı az körelmiş usturayı keskinleştirmek amacıyla kullanıyorum.

Derinin düz olmayan tarafının yalın haliyle bıçakları da keskinleştirdiği bilinmektedir.

Derinin kırtışlı tarafına ustura sürüldüğünde, naif olan ağız yapısının bozulacağı yolunda bilgiler de bulunmaktadır.

Ustalardan birisi de usturayı en iyi bileyleyen şeyin kot pantolon olduğunu söylemişti. Bunun üzerine kot pantolon kumaşı almış ve bileylemede kullanmak istemiş ancak başarılı olamamıştım. Sınırım kot pantolon kumaşının biraz daha kalınını almam lazımmış.

Zaten ustura malzemesi satan şirketlerin de bu yönde kot kumaşını kullandığı bilinmektedir, geçenlerde antika pazarında iki yönlü masatın bir yönünde deri diğer yönünde de kot pantolon kumaşının olduğunu görmüştüm.

NOT: Bir arkadaşım ile birlikte yaptığımız değerlendirme de kafamızda tereddütler oluşmasından dolayı bu konuyu açtım.

--------------------------------------------------------

Bahsettiğiniz konuda katkısı olabileceğini dusunduğum bir hususu da bir acemi olarak eklemek isterim :
celik usturada masatlama denilen kayışlama-stropping olayında bir de -ozellikle yeni baslayan/acemiler için ( bazıları da seyahatlerde bir alternatif yontem olarak kullanılabilceğini belirtmiş ) GAZETE kağıdı kullanımından bahsedilmekte . aşağıdaki linkte referans olması için bir video mevcuttur .
baslangıcta hem el alıskanlığı kazanmak , hem de deriyi keserek vs zarardan korunmak icin iyi bir uygulama olacağını dusunuyorum ..
keyifli tıraşlar ....

https://www.youtube.com/watch?v=RATA5rR2ORY
(30/04/2019, Saat: 15:44)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: --------------------------------------------------------
Bahsettiğiniz konuda katkısı olabileceğini dusunduğum bir hususu da bir acemi olarak eklemek isterim :
celik usturada masatlama denilen kayışlama-stropping olayında bir de -ozellikle yeni baslayan/acemiler için ( bazıları da seyahatlerde bir alternatif yontem olarak ) GAZETE kağıdı kullanımından bahsedilmekte . aşağıdaki linkte referans olması için bir video mevcuttur .
baslangıcta hem el alıskanlığı kazanmak , hem de deriyi keserek vs zarardan korunmak icin iyi bir uygulama olacağını dusunuyorum ..
keyifli tıraşlar ....

https://www.youtube.com/watch?v=RATA5rR2ORY

Gazete kağıdı ile keskinleştirme işlemini hatırlıyorum, sanırım bir yerde okudum.
İnsanın eli alıştıkça, ustalaştıkça, bilgi seviyesi ilerledikçe umulmayan, akla gelmeyen şeyler bile işe yarayabiliyor, yeter ki usta eller araya girsin. Smile

E n v i r o n m e n t a l i s t

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kayışlama Pastası Çeşitleri linguist 18 15,475 19/11/2019, Saat: 09:54
Son Yorum: habaz
  kayışlama tekniği error... 29 38,195 07/07/2019, Saat: 14:10
Son Yorum: manuple
  Ustura Macunu ugurkatana 4 5,029 23/02/2017, Saat: 12:13
Son Yorum: ugurkatana
  Palm Stropping (Avuç içi kayışlama) Reblica 5 6,288 02/08/2016, Saat: 03:15
Son Yorum: Niko
  Ustura Kayışlama Rehberi (İngilizce) onurcakmak 4 7,847 21/02/2016, Saat: 23:00
Son Yorum: onurcakmak
  Ustura kayisi linguist 17 30,704 17/04/2012, Saat: 16:35
Son Yorum: linguist
  ILK USTURA KAYIS MODELLERIM... Kubilay 0 6,924 23/12/2011, Saat: 14:18
Son Yorum: Kubilay

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: