Bir Aceminin Ustura İle İmtihanı
Bir Aceminin Ustura İle İmtihanı

Yaklaşık 15 yıldır Jiletli Ustura kullanıyordu.

Birkaç kez yurtdışında jiletsiz ustura görmesine rağmen yanına yaklaşmak istemedi.
Çünkü, bilinmeyen şey o’nu korkutuyordu.

Ancak, içinin bir yerlerinde bilgisayar dünyasındaki gibi artalanında sürekli jiletsiz ustura vardı.

Bir gün bir kozmetikçiye uğradı, 100.-TL ye bir ustura aldı. Sanıyordu ki o ustura ile hiçbir şey yapmadan tıraş olabilecekti.

Çıkmak üzere iken dükkan sahibinin “bununla tıraş olabilmeniz için 8000-12000 kumlu taş almanız lazım” şeklindeki sözünü bile duymadı, duysa bile dikkate almadı.

Bir gün sonra sabahleyin yüzünü sabunladı ve usturayı eline alarak yukarıdan aşağıya sürdü. Şaşkındı çünkü, ustura sadece sürdüğü yerdeki sabunu almıştı, sakal olduğu yerde duruyordu.

Bu ustura hakkında soru sormaya başladı ve o ara http://www.geltir.com’a yolu düştü. Oradan öğrendi ki aldığı bu ustura hiçbir işe yaramıyordu ya da her bileylemeden sonra ancak 3-4 kez tıraş olabilirdi.

Başladı forumda ne kadar mesaj, yorum varsa onları okumaya. Ancak okuduklarından fazla bir şey öğrenemedi. Alacak çok yolu olduğunu anladı.

Bir gün Taşkın Demirtaş’a yolu düştü. Usta o’na 4-5 ustura gönderdi o da beğendiklerini seçti.

Birkaç kez tıraş olduktan sonra “bu usturalar körlendikten sonra ben ne yapacağım” diye düşünmeye başladı.

Her ne kadar forumda gereken yardımı yapacakların olduğunu biliyor olmasına rağmen o kendi yağıyla kavrulmayı istiyordu. Ayaklarının üstünde durması gerekiyordu.

Bu bilgisizlik ve çaresizlik içerisinde usturalarını bir kenara bıraktı ancak kafasındaki düşünceler onu hep takip ediyordu. Aradan aylar geçmişti yine de açık bir kapı, yürüyecek yol bulamadı.

Bazen öğrendiği eski bir ustura kullanan berberi bulabilmek için saatlerce sokaklarda onu aradı. Bulduğu insan ya yok idi, ya da o işi bırakmış ve jiletli ustura ile işini görüyordu.

İlgili Bakanlığın “Ustura hijyen değil o nedenle yasaklansın” talimatı bu sahayı köreltmiş gelişmeleri engellemiş ve amatörce ilgilenenlerden başka kimseler kalmamıştı.

Bu arada bir gün çarşıda gezerken bir adet biley taşı aldı o taşı evde süt içerisine koyarak kaynattı. Ardından da üzerine yağ dökerek elindeki kozmetikçiden aldığı işe yaramayan usturayı gelişigüzel sürmeye başladı.

Ardından kayışladı, kayışladı ancak bir türlü sakal kesme kıvamına getiremedi. Bu arada kese kese kolunda kıl kalmadı. Kol kıllarını kesmesine rağmen iş sakala gelince tırsıyordu.

Bir gün memleketlisi olan hem bilgili hem de meraklı olan bir bıçakçının yanına gitti. O’nunla sohbet ederken bazı sorular sordu.

Konuşmanın bir yerinde bıçakçı “sana kayış yeter” dedi.

Bun karşılık “Kayışı kullanıyorum, kullanıyorum, ancak bir türlü ustura sakalı kesmiyor” diye cevap verdi.

Bıçakçı “Olur mu ağabey, ona macun süreceksin” diyerek nereden alacağımı ve nasıl bir şey olduğunu söyledi.

Ardından gerekli malzemeleri alarak işe koyuldu. Acemice deneme yanılma bileymeme işleminden  ve ardından da nasıl olacağını bile bilmeden sürüş tekniğine göre kayışlama sonrası kol kıllarına sürdüğünde kılların kesilmesinin daha farklı olduğunu gördü.

Yüzünü tıraş sabunu ile sabunladı ve heyecanla sakalını kesmeye başladı.

İnanılmaz bir şey, nihayet sakalı kesiyor diye yerinden zıpladı.

İşte o zaman yüzü güldü, kendine güveni arttı, birkaç deneme daha yaptı, usturanın ağzını bozdu, sonra tekrar biley taşı ve kayışlama ile üzerinde çalıştı ve tekrar sakalını kesti.

Sonraki gün yüzünün yarısını kendi geliştirdiği ustura ile diğer yarısını da T.Demirtaş ustanın veridiği ustura ile kesti. Aynaya baktı ve yüzündeki gülümseme onu çok mutlu etti.

Artık, iyi bir kayış, iyi 1-2 adet biley taşı alabilirdi.

Ustura ile tıraş olabilmenin ve kendi kendine yetebilecek bir başlangıca adım atmanın kapısını aralamıştı.

Bundan sonrası kolaydı.

Ancak, hiçbir zaman “her şey tamam demedi”, biliyordu ki alacak ve kat edecek daha çok yolu vardı.

Yazan
Acemi Usturacı

E n v i r o n m e n t a l i s t

Keyifle okudum komşum emeğine sağlık. Smile
Bir kitabın önsözü gibi olmuş.. Devamı da olmalı..
Mavi hap mi,kirmizi hap mi? Maviyi alirsan hersey eskisi gibi olacak.kirmiziyi alirsan...siz kirmizi hapi tercih etmissiniz hocam.
Cok zevkli bir yazı olmus. Maceraların devamını diler ve bekleriz.
Saygılar.
Evet ustura üzerinden yürüyen güzel bir macera dizisi forum içinde ne güzel olur. Devamı gelmesi ümidiyle. Keyifli yazınız için teşekkür ederim @manuple komşum.
@tugruldogan
Afedersiniz Anlayamadım Sad(

Diğer arkadaşlarımızın da jiletsiz ustura'ya giriş günlerdeki duygu ve düşüncelerini paylaşmalarını bekliyoruz.

Kısaca söylemek gerekirse benim için önce hayal kırıklığı daha sonra ise tıraş keyfinin zirvesi oldu.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Her ne kadar buradaki paylaşımları takip etmek ve o paylaşımlardan çıkarılan derslerle sorunlar çözülebiliyorsa da en büyük kırılma noktası usturalar elde iken çeşitli nedenlerle keskinliklerinin gitmesiyle başlayıp çare bulamama anlarıdır.

Zirve noktası ise tek başına çare bulduğu ve tıraş olduğu anlardır.

Gerçekten yardımsever arkadaşlarımız çok.

Ancak yine de yalnızlık hissiyatı ve çaresizlik insanı yarı yolda bırakabiliyor.

Yardım edenlerle ilgili güven hissi oluşmakla birlikte yine de "Nereye Kadar" diye bir düşünce insanı hep takip ediyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,087 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,329 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,089 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,234 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,541 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: