Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm
@Niko komsum oncelikle sizi tebrik ederim. Benim de 2007-2010 arasi Champix kullanarak birakmisligim var. Ancak tekrar icmeye basladim. 24 Ocak'ta dogum gunumde bende tekrar birakmaya karar verdim. Insallah bu sefer tekrar baslamayacagim. Bu konuda caba gosteren tum komsulara kolayliklar diliyorum. Bu baslik hep canli kalsin, sık sık hortlatilsin. Smile Smile Smile
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
manuple komşumda eski pipocu çıktı iyimi, komşum bıraktığınıza gerçekten sevindim, şahsen hayatında sigarayı ağzına almamış birisi olarak çevremdeki dostlarım sigarayı bırakınca çok seviniyorum. Bırakmak isteyen tüm dostların bu zor süreci başarıyla atlatması temennisinde bulunuyorum. Bu arada efrasyab komşumuz sıkı bir pipocudur.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Tanisma mesajimda elektrikli makine aliskanligiyla bahsettigim babam sigara icmemesine ragmen cok da iyi bir pipo icicisiydi (artik azaltti bayagi). Gene o baslikta bahsettigim Tahtakale gezilerinde Braun kafasinin yaninda ikinci siparis hep pipo tutunu olurdu Big Grin Borkum Riff, Captain Black, Amphora.. Visnelisi, Vanilyalisi, sadesi. Babamin bazi aksamlar yaktigi ve evde salonun icini dolduran pipo dumaninin o guzel kokusu hala burnumda Smile Iyi bir pipo icicisi zirt pirt pipoyu yakmayan, tek doldurusta ve yakista uzun sure tutunu icebilendir'i ben ondan ogrendim.

Ben de sigaraya icmeye 18-19 yasinda basladim. Babam sigarayi birakip, pipo icmem icin cok salik vermistir, ama pipo sigara gibi icilemeyeceginden hic hevesim olmadi. (bir kac kez sigarasiz kalip nikotinsizlikten evdeki zulasina sulanmisligim ve yuzume gozume bulastirmisligim var sadece)

@Niko komsum ben de 2017'ye kadar sigara icmeye devam ettim. Bir sirket toplantisinda beni sahneye cikartan Orhan Kural bile onca israrina ragmen -bir de les gibi bir izmarit yigini koklatti adam- sigarayi bana biraktiramadi. Sonra 2017 mayis'inda' yaklasik 20 sene ictikten sonra biraktim. (o kadar olmamis gibi geliyor ama hayatimin yarisinda icmisim aslinda) Uc sey cok etken oldu:
- Alan Carr egitimine katildim. Inanmadan girdigim bu egitim bana sigarayi biraktirdi (beraber girdigim arkadaslardan yalniz ben biraktim, o yuzden etkinligi konusunda emin degilim ama bende etkili oldugu kesin) Alan Carr genel olarak neden sigara icmememiz gerektiginden ziyade, neden sigara ictigimiz ve bunun ne kadar anlamsiz ve sacma oldugunun uzerine yogunlasiyor. O yuzden genel kaninin tam aksine, sigara ictiginiz ortamlara girip sigara icmemek mesela aslinda aliskanliklari kirma acisindan oldukca faydali.

- O yaz hanimla planladigimiz ABD gezisi. Daha once bir kez ABD'de bulunmustum. O donem siki bir sigara icicisiydim ve dunyanin en buyuk sigara firmalarina ev sahipligi yapan o ulkedeki sigara icememe eziyetini size anlatamam. Her yerde mi yasak olur sigara icmek? Her yerde mi ikinci sinif insan muamelesi yapilir? Soyle ornek vereyim: NY'da Central Park vardir bilirsiniz. Bu parkta sigara icmek yasak! Komple yasak! Bildiginiz cimlere uzanayim da bir tellendireyim diyemiyorsunuz. Koca parkta, acik havada sigara icmek yasak. Kuzenimde kalmistik, adamin apartmaninda icmek yasak. Kendi evinde bile icemiyorsunuz. Disari cikmaniz gerekiyor. Vesaire. Sirf ayni eziyeti bir daha cekmemek icin bile sigara birakilirdi. (Avrupa, sigara konusunda ABD'ye gore bir cennet)

- O donem cocuk icin planlar yapmaya baslamistik. Yeni dogacak cocuguma, sigara icen bir baba figuru olarak merhaba demek, sigaranin ustume sindigi o kokusuyla bebegi istemedim.

Sigarayi birakmak bence biraz motivasyon isi. Yavas yavas nikotin bandini da azaltirsaniz, 3 gun sonra hem nikotin hem de el aliskanliginizdan tamamen kurtulursunuz.
(30/01/2019, Saat: 20:55)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: manuple komşumda eski pipocu çıktı iyimi, komşum bıraktığınıza gerçekten sevindim, şahsen hayatında sigarayı ağzına almamış birisi olarak çevremdeki dostlarım sigarayı bırakınca çok seviniyorum. Bırakmak isteyen tüm dostların bu zor süreci başarıyla atlatması temennisinde bulunuyorum. Bu arada efrasyab komşumuz sıkı bir pipocudur.

Teşekkür ederim.
En çok hoşuma giden anlardan biridir.
Bir gün Evden çıkarken pipo'yu yaktım ve dudaklarımın arasına aldım, keyifli zamanım imiş ve Bilkent civarına gelidiğimde hala ucundan duman çıkıyordu.
Neyse ya.
İyi ki bırakmışım ve ilk günkü kararlılığım hala var.
Hem zaten bırakanlar için en tehlikeli düşünce zaman zaman insanın beyninde oluşan "Bir adet içeyim ne olacak ki" düşüncesidir, sonra +1 sonra da bir üzerine hep +1 geliyor. Kümülatif değer artarak devam ediyor.

Bir bakıyorsunuz ki her gün bir pakete çıkmış.

Kötü bir düşünce ama, sigarayı içenlere psikolojik olarak artık çok değişik bakıyorum.
Demek ki ben içtiğimde de başkaları bana öyle bakıyormuş.

Bir gün Esenboğa'da sigara içmek istedim ve içilecek yeri sordum.
Bana bir yer gösterdiler, gittim içeri bir girdim ki "Keskin ve çok iğrenç bir izmarit kokusu, her yana dağılmış ve karanlığımsı bir oda, adeta tecrit odası..

Bir iki nefes aldım ve kendimi dışarıya attım.
Çok etkili bir görüntü idi.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler zorba58 160 94,673 19/10/2020, Saat: 19:15
Son Yorum: Razorlazer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: