Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm
Tamamdır beyler, beyindeki neuron iletisimine bir etkisi var herhalde bir sekil, bir ara muhabbet icinde bizim Dr. Saltuk komsumuza sorarız tam nedir ne yapar biliyormu diye. İşe yaramasına cok sevindim. Guzel gunleriniz olsun.
@Niko Üstadım yaşıyorsunuz değil mi?

Ben şahsen merak ettim uzun zamandır buraya yazmayınca
(10/09/2018, Saat: 13:36)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Niko Üstadım yaşıyorsunuz değil mi?

Ben şahsen merak ettim uzun zamandır buraya yazmayınca

Yaşıyorum üstat yaşıyorum; biraz sıkıntılı zamanlar geçirdik, yazmaya fırsat bulamadım. Şimdi yazayım madem Smile
NİKOTİN BANDI İLE SİGARAYI BIRAKMA GÜNLÜĞÜM

GÜN: Sanırım 44 ya da 45 gün olmuş.

Sigara içmeden replasman devam ediyor. Artık gün içersinde aklıma hiç gelmiyor. Ömrümde hiç sigara içmemiş gibiyim; refleks olarak da öyle. Yanımda birileri yoğun olarak içerse bazen canım istiyor ama sadece birkaç saniye sürüyor.

Bu arada sigara içme isteği oluşturabilecek her ortamı maksimum zorladım diyebilirim.

Spora devam ediyorum. Haftada 3 gün full body ve iki gün torba çalışıyorum. Nefes sıkıntım zaten yoktu, şimdi daha da iyi oldu. Yapanlar bilir, yaklaşık 1 saat full body ciddi kondisyon ister ki ben ağır çalışan bir adamım, şeytan kulağına kurşun, antrenmanlar gayet iyi geçiyor.

Son zamanlarda "acaba bandı bırakınca ne olacak, sigara içme arzusu olacak mı" şeklindeki endişem iyice artmaya başladı. Çünkü cidden hiç zorlanmıyorum. Bilinçli olarak bir-iki kez bant kullanmadığım günler oldu, diğer günlerden farkı yoktu ama emin değilim. Neyse, yanıtını kısa bir süre sonra öğreneceğiz nasılsa.
Üstadım tebrik ediyorum , sanırım şuan 50 günü devirdiniz , ben 18 aydır içmiyorum champix ile bırakmıştım.
En kritik dönemi atlamışsınız ama asla bitmiyor , hiç umulmadık zamanlarda dürtüyor insanı bu eski alışkanlık
Başaracagınıza eminim. Kolaylıklar olsun
(15/09/2018, Saat: 12:37)mehmetgonen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım tebrik ediyorum , sanırım şuan 50 günü devirdiniz , ben 18 aydır içmiyorum champix ile bırakmıştım.
En kritik dönemi atlamışsınız ama asla bitmiyor , hiç umulmadık zamanlarda dürtüyor insanı bu eski alışkanlık
Başaracagınıza  eminim. Kolaylıklar olsun

Teşekkür ederim @mehmetgonen üstat. Ben de sizi tebrik ederim.

AY 2 (Bugün sanırım 60 gün oldu)

Süreç firesiz devam ediyor. İki hafta önce 25mg lık bandı ikiye bölerek kullanmaya başladım. Ama forumlarda "keserek kullanmayın" diyorlar. Amacım tasarruf filan değildi; hafta sonuna rastladığından açık eczane bulamayıp ikiye bölmüştüm. O şekilde devam etti. Böldüğümün ilk 2-3 günü sanki bandı yeni kullanmaya başlamışım gibi etkilenme oldu. 25 mg dan 12,5 mg a hızlı geçişin etkisi sanırım. Normal şartlarda 25 mg lık bandın son kullanımı bugün olmalıydı. Ben bandı 15 gün önce ikiye keserek ilk süreci 15 gün kısa tutmuş oldum. Ayrıca 12.5 mg nikotin aldığım için, sürecin 2. kutusu olan 15 mg lık dozajdan da 2.5 mg az almış oldum on beş gündür. Burasını biraz karışık yazmış olabilirim, bu şekilde denemek isteyen arkadaşlar olursa detaylandırabilirim.

Sonuç olarak on beş gündür 12.5 mg lık kesik bant kullanıyorum. İlk birkaç günkü sıkıntı hemen geçti. Sıkıntı dediysem açıklamalıyım:

Sabah saatlerinde biraz asabi oldum
Gün içersinde yanımda açık havada püfür püfür sigara içildiği zamanlarda canım 8-10 saniye sigara çekti. Şu an bu sıkıntılar yok. Gayet rahatım.

12,5 mg lık kesik bantlara 1 hafta daha devam edeceğim. 1 hafta da 25 mg lık bandı dörde keserek kullanmayı planlıyorum. Böylece 10 mg lık pakete geçmem gereken 2 haftalık son süreci es geçmiş oluyorum. Biraz kafama göre takılmaya başladım anlayacağınız. Her şey  düşündüğüm gibi giderse 2,5 ayın sonunda replasman tedavisi bitmiş olacak. Olması gerekenden 15 gün önce. Zannetmiyorum ama bittiğinde çok zorlanırsam nikotin sakızından biraz destek alabilirim. En küçük dozundan tabii.

Spora devam. Haftada 3 gün full body (tüm vücut) antrenmanı. Sigaranın en büyük zararlarından biri kuvvete olan etkisiymiş, bunu da farkettim. Gençliğimde kullandığım ağırlıklara çok yaklaştım. Biraz kilo aldım ama abartılacak kadar değil. Vücuduma dağıldı. İnsan haftada üç gün ağır full body çalışınca ister istemez büyüyor. Nikotini tamamen kesince olacakları merak ediyorum. Bu arada ofise gidip gelirken araç kullanmıyorum; bu da hergün yaklaşık 5 km yürüyüş demek. Nefes nefese kalmıyorum, gerçi önceden de kalmazdım ama yine de bariz bir rahatlama hissediyorum. Yorulmuyorum.

Süreci detaylı yazmaya çalışıyorum, umarım niyetli arkadaşlara faydası olur. Yalnız şunu kesinlkle söylemeliyim ki, bırakmayı düşünen varsa hemen 25 mg lık bir paket alsın ve ilk adımı atsın. Bant işin yüzde yetmişlik kısmını yapıyor zaten, geri kalan yüzde otuz ise irade gücü. Sigara akla geldiğinde "İyi ki bıraktım seni, sen dost değil düşmansın ve seni asla özlemiyorum" düşüncesi de o irade gücünü sağlıyor. 2 ay da kol parmak ağız refleksini unutmak için yeterli bir süre sanırım.  Kişiden kişiye farklılık gösterir mi göstermez mi bilmiyorum bende durum bu şekilde.

Herkese harika bir hafta sonu diliyorum.
Niyeti olanlara motivasyon amacli konuyu hortlatacagim. Bu sayede @Niko ya da tekrar tesekkur edeyim.

Kendisinin postundan gaza gelerek 14 Agustosta bandi kullanmaya baslamisim. Daha onceki girisimlerimde, 3 gundur sigara icmedim hadi bunu bir sigara ile kutlayayim diyen ben o gunden bu gune bir tek sigara icmedim, icmekte istemedim. Hatta icenin kokusunu aldikca midem bulandi.

Surec icinde kendimi hic sinirlamadim. Alkol de aldim, alkol alirken yanimda sigara ictiler, gunluk hayatta yanimda sigara ictiler, hicbir zaman ben de tuttureyim diye aklima gelmedi. Sadece haftada veya iki haftada bir Toscanello ictim ama o da asla tiryakilik olmadi.

O kadar unutmusum ki, ne zaman biraktigimi hatirlamak icin daha once yazdiklarimin tarihine bakmam gerekti Smile

6. AY

Öncelikle @mehmets kardeşimi tebrik ediyorum. "Tek bir kişiye bile faydası olursa benim için kafi, çok mutlu olurum" düşüncesiyle yazmaya karar verdiğim bu günlük, amacına ulaşmış demek ki Smile Bravo kardeşim.

Evet 6 ay doldu. Daha dün gibi. Peki son durum nedir? Hemen yazalım: Sigarayı hatırlatan her ortamda kendimi defalarca kez denedim, hatta zorladım. Tek bir sigara dahi içmedim.

Bu 6 ayı şöyle bir toparlamak ve sonucu değerlendirmek gerekirse:

1. Nikotin bandı replasman tedavisi sigarayı bırakma sürecinde çok etkili. Bu etki, nikotin ihtiyacının bant sayesinde tedricen azaltılması sayesinde gerçekleşiyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

2. 3 aylık tedavi süresi, el-ağız alışkanlığını da unutturmaya yetecek kadar uzun bir süre.

3. Replasman sürecinde sigaranın yerine konacak bir mutluluk hormonu üretecek aktivite çok önemli. Bu benim için spor.

4. 3 ay sonra bantlar bittiğinde her şey pespembe değil. Ne de olsa on yıllarca en yakının ve en yakınında olmuş bir arkadaş (!) Kesinlikle insanın canının sigara istediği zamanlar oluyor. Fakat bir veya iki dakikadan fazla sürmüyor. Bu noktada, kararlılık ön plana çıkıyor. Kararlılık gerçekten çok önemli.

5. 3 ay sonraki dönemde kırılma noktalarında beni kararlı kılan motivasyon düşüncem şu oldu: "İyi ki bıraktım seni, sen arkadaşım değil düşmanımsın. Seni terkettiğim için kendimi tebrik ediyorum. Aferin Murat."

6. Bunu bir kez daha belirtmek, altını tekrar tekrar çizmek lazım: En önemli motivasyon düşüncesi: On yıllarca bize en yakın duran bu zehiri arkadaş gibi ÖZLEMLE ARAMAK yerine, ondan KURTULMUŞ OLMANIN ÖZGÜRLÜĞÜ, HEYECANI VE SEVİNCİYLE kendimizi tebrik etmek. Sigara bizim arkadaşımız değil ve onu asla özlemek durumunda değiliz. Bilakis bizim düşmanımız ve iyi ki ondan kurtulmuşuz. Bu düşüncenin bilincine varmak çok çok önemli. Replasmandan sonra en güvenilir dayanak bu oluyor. Kararlılığın merkez noktasını tutuyor adeta. Abartmıyorum.

Bunu da meraklıları için yazayım: Spora devam ediyorum tabii ki. Artık 50 yaşındayım ama son aylarda ömrümün en yjüksek ağırlıklarını girmeyi başardım. Gençken ağırlık artırmada zorlandığım squat, bench press, deadlift, barbell row gibi temel egzersizler de dahil olmak üzere hareketlere her hafta ağırlık koyabiliyorum. Sigarayı bıraktıktan kısa süre sonra kondisyonum müthiş arttı. Sigaranın etkisi yok gibi gelmişti bir süre ama öyle değilmiş. Haftada 4 gün full body çalışınca kondisyonun önemi ortaya çıkıyor. Her antrenman ortalama 70 dakika sürüyor ve hareketlerin çoğu temel egzersiz olduğu için nefes çok önemli. İzole egzersiz çok az. Böyle olunca ağırlık antrenmanı aynı zamanda kardiyo antrenmanına dönüyor. Kick Boks antrenmanlarında da hiç nefessiz kalmadığımı özellikle belirtirsem ilgili arkadaşlar daha iyi irdeleyeceklerdir.

İşte böyle dostlar. Zor mu, evet zor. Ama benden daha vahim durumda sigara bırakan insanlar var tanıdığım. Günde 5 paket tütün içip de bırakan 60 yaşında insan tanıyorum. 50 yıl 5-6 paket filtresiz bafra içip bırakan var. İstatistikleri kesinlikle umursamıyorum ve hatta inanmıyorum. Rastlamısınızdır bir yerlerde, şöyle ki; sigarayı bırakmak isteyip de bırakabilenlerin ortalama yüzdesi 20 bilmem kaç mış (!). İnanmayın. Çevremde bırakmak isteyip de bırakabilen insanların ne kadar çok olduğunu görüyorum. Hergün fazlalaşıyorlar. Zaman sigara içmeme zamanı, yeni trend artık bu. 1950 lerin 60 ların sigara içmenin prestij göstergesi sayıldığı devirlerde değiliz artık. O yıllar çok geride kaldı. İnsanlar ağızlarında sigarayla dolaşmaktan, resim çektirmekten utanır haldeler şimdi. En tiryakiler bile kıyafetlerini havalandırıyor artık. Gençler çok bilinçli, aileler daha dikkatli. Yasaklar her ne kadar genel anlamda yasağa karşı olsam da her iki taraf için makul seviyede. Sigara içmek bir alt kültür göstergesi oldu adeta. Sigara içen erkeklerden kaçınan kızlarımızın sayısı hiç de az değil. Hele sigaradan sararan dişlerin kabul edilebilirliği hiç yok artık. Sigara içen dostlarım kızmasınlar bana-kızmazlar biliyorum zaten- sonuçta gerçek bu artık.

Bu satırları okuyan dostum, kardeşim,

Ne kadar uzun süredir sigara içiyor olursan ol 2-5-15-20-30-50 yıl
Günde kaç adet içiyor olursan ol - 20-40-60-80-100
Ne kadar bırakamayacağını düşünürsen düşün
İsterse umutsuzluğun tavana vursun

Eğer bu meretten kurtulmak istiyorsan
Bu pisliği artık sevmiyorsan
Her türlü zararını görmezden gelmek istemiyorsan artk
Bunu başarabilirsin
SİGARAYI BIRAKABİLİRSİN!

Hatırla, çevrene bir bakın
Kimler bırakmadı ki
Asla bırakamaz denilenler
Günde 6 paket içiyor denilenler
Artık çok yaşlı denilenler
Asla bırakamam diyenler
Farket onları, hatırla, her yerdeler
BIRAKTILAR!
Hem de çatır çatır bıraktılar sigarayı
Gözünün yaşına bile bakmadılar

Şimdi ciğerleri tertemiz
Kıyafetleri mis gibi kokuyor
Paraları duman olmuyor
Koşar gibi yürüyorlar
Kan dolaşımları mükemmel artık
Cinsel arzuları tavan yaptı
Gıdalar en iyi şekilde vücutlarında değerleniyor
Ciltleri pırıl pırıl oldu, dişleri bembeyaz
Moralleri yüksek, öyle hemen depresyona girmiyorlar
Ve saymayacağım daha yüzlerce olumlu etkiyi yaşıyorlar.
Hayatlarını yaşıyorlar.

Tüm bunları yanyana koy
İstersen üstüste, sonuç değişmeyecek
Şunu farkedeceksin
Ve inanacaksın:

SİGARAYI BIRAKABİLİRİM!
Ondan bir ömür boyu kurtulabilirim.

Yeter ki iste
Yeter ki kararlı ol.

İnan bana çok uzak değil.
İnan bana çok zor değil.
Gerçekten iste ve kararlı ol
Desteğe mi ihtiyacın olacağını düşünüyorsun peki?
Hemen şimdi git eczaneye ve şu bandı al
Bu başlığı okuyorsan zaten zamanı gelmiş dostum, kardeşim
Daha fazla ertelemenin anlamı yok
Son sigaranı iç akşamdan, ve sabah tak bandını
Canın o mereti istemeyecek, güven bana
Daraldın mı, ara beni, mesaj at konuşalım
Birlikte gelelim üstesinden.

Ve senin de anlatacak güzel bir başarı hikayen olsun bu başlık altında.

Sevgilerimle.
Yaklaşık 2 yıl kadar önce Pipo'yu bıraktım.
Daha önceleri de sigara içiyordum.
Beyin olarak olayı çözdüğümde ve kararlılığım karar vermemi sağlayacak güce ulaşınca hiç bir ek bıraktırıcıya ihtiyaç duymadan aniden bırakabiliyorum.

Ta ki, beynimdeki kararlılığın gücü azalana kadar, sonra tekrar başlıyorum.
Neyse ki uzun zamandır artık içmiyorum.
Bununla birlikte pipolarım, pipo tütünlerim ve pipo ile ilgili ek kullandığım her şey iş yerimdeki dolabımda hala duruyor.

Arada bir tütünün kapağını açarak kokluyorum.. Ancak yeniden başlama gibi bir istek gelse de kararlılığım hiç azalmadan buna karşı duruyorum.

Çünkü, insanın içinde hem bırakma kararlılığı hem de başlama isteği hiç bitmiyor. Ta ki kararlılığın zayıflama belirtileri gösterene kadar, işte o an en zayıf anını kolluyor ve bir bakıyorsun ki sigara dudaklarının ucunda tütüyor bile..

O yüzden de, aradan 5 yıl geçse bile ilk günkü kararlılığınızı hep muhafaza edin ve hiç eksiltmeyin.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler zorba58 160 94,569 19/10/2020, Saat: 19:15
Son Yorum: Razorlazer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: