Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm
NİKOTİN BANDI İLE SİGARAYI BIRAKMA GÜNLÜĞÜM

AY 2 (Bugün sanırım 60 gün oldu)

Süreç firesiz devam ediyor. İki hafta önce 25mg lık bandı ikiye bölerek kullanmaya başladım. Ama forumlarda "keserek kullanmayın" diyorlar. Amacım tasarruf filan değildi; hafta sonuna rastladığından açık eczane bulamayıp ikiye bölmüştüm. O şekilde devam etti. Böldüğümün ilk 2-3 günü sanki bandı yeni kullanmaya başlamışım gibi etkilenme oldu. 25 mg dan 12,5 mg a hızlı geçişin etkisi sanırım. Normal şartlarda 25 mg lık bandın son kullanımı bugün olmalıydı. Ben bandı 15 gün önce ikiye keserek ilk süreci 15 gün kısa tutmuş oldum. Ayrıca 12.5 mg nikotin aldığım için, sürecin 2. kutusu olan 15 mg lık dozajdan da 2.5 mg az almış oldum on beş gündür. Burasını biraz karışık yazmış olabilirim, bu şekilde denemek isteyen arkadaşlar olursa detaylandırabilirim.

Sonuç olarak on beş gündür 12.5 mg lık kesik bant kullanıyorum. İlk birkaç günkü sıkıntı hemen geçti. Sıkıntı dediysem açıklamalıyım:

Sabah saatlerinde biraz asabi oldum
Gün içersinde yanımda açık havada püfür püfür sigara içildiği zamanlarda canım 8-10 saniye sigara çekti. Şu an bu sıkıntılar yok. Gayet rahatım.

12,5 mg lık kesik bantlara 1 hafta daha devam edeceğim. 1 hafta da 25 mg lık bandı dörde keserek kullanmayı planlıyorum. Böylece 10 mg lık pakete geçmem gereken 2 haftalık son süreci es geçmiş oluyorum. Biraz kafama göre takılmaya başladım anlayacağınız. Her şey  düşündüğüm gibi giderse 2,5 ayın sonunda replasman tedavisi bitmiş olacak. Olması gerekenden 15 gün önce. Zannetmiyorum ama bittiğinde çok zorlanırsam nikotin sakızından biraz destek alabilirim. En küçük dozundan tabii.

Spora devam. Haftada 3 gün full body (tüm vücut) antrenmanı. Sigaranın en büyük zararlarından biri kuvvete olan etkisiymiş, bunu da farkettim. Gençliğimde kullandığım ağırlıklara çok yaklaştım. Biraz kilo aldım ama abartılacak kadar değil. Vücuduma dağıldı. İnsan haftada üç gün ağır full body çalışınca ister istemez büyüyor. Nikotini tamamen kesince olacakları merak ediyorum. Bu arada ofise gidip gelirken araç kullanmıyorum; bu da hergün yaklaşık 5 km yürüyüş demek. Nefes nefese kalmıyorum, gerçi önceden de kalmazdım ama yine de bariz bir rahatlama hissediyorum. Yorulmuyorum.

Süreci detaylı yazmaya çalışıyorum, umarım niyetli arkadaşlara faydası olur. Yalnız şunu kesinlkle söylemeliyim ki, bırakmayı düşünen varsa hemen 25 mg lık bir paket alsın ve ilk adımı atsın. Bant işin yüzde yetmişlik kısmını yapıyor zaten, geri kalan yüzde otuz ise irade gücü. Sigara akla geldiğinde "İyi ki bıraktım seni, sen dost değil düşmansın ve seni asla özlemiyorum" düşüncesi de o irade gücünü sağlıyor. 2 ay da kol parmak ağız refleksini unutmak için yeterli bir süre sanırım.  Kişiden kişiye farklılık gösterir mi göstermez mi bilmiyorum bende durum bu şekilde.

Herkese harika bir hafta sonu diliyorum.

Bu Konudaki Yorumlar
Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm - Yazar: Niko - 01/08/2018, Saat: 17:50
Cvp: Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm - Yazar: Niko - 29/09/2018, Saat: 15:13

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler zorba58 160 96,919 19/10/2020, Saat: 19:15
Son Yorum: Razorlazer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: