A.P. Donovan Çelik Ustura
Thumbs Up 
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 2 senedir üye olmadan siteyi takip ediyorum. 2 sene önce tavsiyeleriniz üzere jiletli ustura alarak tıraş olmaya başladım. Süreç benim için çok heyecanlı başladı. Başta ufak tefek kanamalar olmakla beraber ilk tıraşımı oldum yaklaşık 35 dk sürdü. Şuan Jiletli ustura ile tıraş sürem 10dk yı geçmiyor. Genelde sağ elimi kullanıyorum ve 2 perde tıraş oluyorum. Lakin bu tıraş anlayışını kardeşimin Almanya'dan getirdiği A.P. Donovan Çelik Ustura ile değiştirmeye çalışıyorum. Öncelikle gelen Usturayı tanıtmak isterim.
Ürün 3 parça şeklinde ayrı ayrı kutulanmış halde geldi.

1. Kutuda içinde bitkisel sabunu(daha denemedim) ile yoğun güzel bir  porsuk fırçası bulunmaktadır.

2. Kutuda içinde 2 parçalı halde Deri Kayış ve aynı ölçülerde kalın kot diyebileceğim bir tekstil ürünü bulunmakla beraber herhalde deri kısıma sürülen bir aşındırıcı macun bulunmaktadır. Macunun dokusu çok yumuşak hamurumsu.

3. Kutuda ise Çelik Usturayı barındıran güzel bir ahşap kutusu ve EL YAPIMI Çelik Ustura bulunmaktadır. Ustura setinde maun ağacından yapılmış dekoratif bir kutu bulunmaktadır. Japon tarzındaki kapaktaki girintiler sadece çok iyi değil, aynı zamanda gerekli havalandırmayı da sağlıyor. Böylece nem birikmez ve yüksek kaliteli bıçak istenmeyen pas lekelerinden korunur. İç dolgu, ustura şekline uyarlanmıştır, bu yüzden iyi ve güvenli bir şekilde uzanır.

4. Ürünün sitesi : https://ap-donovan.com/de/rasiermesser-s...insel.html

5. Ürün Özellikleri :
Ağırlık : 98 Gram
Uzunluk: 68-72mm
Bıçak    : 7/8″ - Hohlschliff
Çelik İçeriği : % 0.56 karbon; % 0.4 silikon; % 0.7 magnezyum; % 13 krom; % 0.1 vanadyum ve diğer çelik türleri.
Rockwell sertlik : 64 HRC'ye kadar

Sorunum?

Yüzümü köpükledikten sonra yüzümün sol tarafını  Perma-Sharp Berberler için özel jilet ustura ile tıraş oldum sağ tarafını ise çelik ustura ile tıraş oldum. Çelik Usturayı deneğimde sakalımda çekme yapıyor ve konforsuz bir tıraş hissi yaratıyor. Hatta canımı yakıyor. Lakin cildime çok yakın bir tıraş sağladığını hissetsem de sanırsam yeterli keskinlikte değil. Normal jiletli usturaya geçtiğimde oh be dedirtti. Çelik usturanın ağzı çok keskin durmasına rağmen sakal kesmede o performansı yakalayamadım. Elimde sadece 10 tl ye aldığım birtane yağtaşı var. Korkmayın denemedim Smile Bu çelik usturaya hak ettiği keskinliği nasıl kazandıracağım. Yurtiçinde alabileceğim bir taş mevcut mudur? Bu arada en altta google drive attığım resimleri de mevcuttur, hem ustura ağzına hemde genel resimlere bakmanız için attım.

71XEt4t6IGL._SL1024_.jpg
6140Ss2JMbL._SL1024_.jpg
61yq8VZ4lRL._SL1024_.jpg
51Xr7gK8WzL._SX522_.jpg

Tavsiyem,
Şimdilik yeni usturanızla ilgili tıraş olmaktan öte üzerinde bir iş yapmayınız.
O'nun yerine ikinci el veya internetten alacağınız ucuz bir ustura ile bileyleme ve kayışlama yapmanız.
Ve bu arada da forumdan ustaların yazdığı mesajlar ile bazı üyelerin sordukları sorulara verilen mesajları okumanız.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Taş almayı düşünürseniz Naniwa 12000 grit bileme taşımı satıyorum. Deneyim olarak belirtmem gerekirse yeni usturalarda büyük gritli taşlarla bileme yaparsanız (8,10,12000 gibi)
daha iyi sonuçlar elde edebilir daha az uğraşmış olursunuz. 2 si antika (vintage) olmak üzere 6 çelik usturam var az kullandığım usturalarda 12000 grit oldukça tatmin edici sonuç verdi. Taş alacak maddi durumunuz yoksa forumda (bu da bu forumun en güzel özelliği Smile ) ustalarımızla irtibata geçerseniz bileyip size göndereceklerdir.

Düşük gritli taşlar (220,1000 v.s.gibi) ağzı çok yıpranmış/aşınmış hatta bozulmuş usturalar için kullanılır.
(06/08/2018, Saat: 12:34)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tavsiyem,
Şimdilik yeni usturanızla ilgili tıraş olmaktan öte üzerinde bir iş yapmayınız.
O'nun yerine ikinci el veya internetten alacağınız ucuz bir ustura ile bileyleme ve kayışlama  yapmanız.
Ve bu arada da forumdan ustaların yazdığı mesajlar ile bazı üyelerin sordukları sorulara verilen mesajları okumanız.

Tesekkur ederim, cok sağolun
(06/08/2018, Saat: 15:20)F_16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Taş almayı düşünürseniz Naniwa 12000 grit bileme taşımı satıyorum.  Deneyim olarak belirtmem gerekirse yeni usturalarda büyük gritli taşlarla bileme yaparsanız (8,10,12000 gibi)
daha iyi sonuçlar elde edebilir daha az uğraşmış olursunuz. 2 si antika (vintage) olmak üzere 6 çelik usturam var az kullandığım usturalarda 12000 grit oldukça tatmin edici sonuç verdi. Taş alacak maddi durumunuz yoksa forumda (bu da bu forumun en güzel özelliği Smile ) ustalarımızla irtibata geçerseniz bileyip size göndereceklerdir.

Düşük gritli taşlar (220,1000 v.s.gibi) ağzı çok yıpranmış/aşınmış hatta bozulmuş usturalar için kullanılır.

Haklisiniz, Taş bulmak problem, Mesaj attım size.
http://taskinshaving.com/index.php?route...ry&path=67

Dostumuz Taskın beye aklınıza takılan olursa sorabilirsiniz.
(06/08/2018, Saat: 18:46)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://taskinshaving.com/index.php?route...ry&path=67

Dostumuz Taskın beye aklınıza takılan olursa sorabilirsiniz.

Sordum bile Smile tesekkürler. Şans yok ki , çelik ustura geldi ama arzulanan keskinlikte degil
(06/08/2018, Saat: 19:01)Acem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sordum bile Smile tesekkürler. Şans yok ki , çelik ustura geldi ama arzulanan keskinlikte degil

Çelik Ustura keskinleştirilmiş olarak gelse dahi belli bir zaman sonra yine iş size düşecektir.
O yüzden de sabırlı olmayı elden bırakmayarak ve mutlaka bu işi başaracağınıza inanarak bekleyiniz, bu arada da
ustaların yazdıkları ya da youtube den ustura bileyleme, kayışlama konularında bol bol yazı, döküman ve video izlemeniz.

Tüm bunlar için size
-8000-10000 grid,
-macun lazım.

Yine de bunları belli bir bilgi birikimine geldiğinizde de alabilirsiniz.

Tabi bu yazdıklarıma sahip olma şekliniz  maddi durumunuza bağlı olarak değişir.
Şayet alım durumunuz müsait ise bu forumda önerilen grid taşlarından satın alabilirsiniz.

Usturanızı keskinleştirme konusunda forumda size yardımcı olacak üstatlarımız var.
Her ne olursa olsun kendi ayaklarınızın üzerinde yürümeniz en iyisi..

Şimdilik, ustura kayışlama konusunda bol bol video izlemenizi öneririm. Usta eli değinceye kadar usturanızı kayışlayarak belli bir seviyeye getirip tıraş olabilirsiniz.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(06/08/2018, Saat: 19:01)Acem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sordum bile Smile tesekkürler. Şans yok ki , çelik ustura geldi ama arzulanan keskinlikte degil

(13/08/2018, Saat: 14:44)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çelik Ustura keskinleştirilmiş olarak gelse dahi belli bir zaman sonra yine iş size düşecektir.
O yüzden de sabırlı olmayı elden bırakmayarak ve mutlaka bu işi başaracağınıza inanarak bekleyiniz, bu arada da
ustaların yazdıkları ya da youtube den ustura bileyleme, kayışlama konularında bol bol yazı, döküman ve video izlemeniz.

Tüm bunlar için size
-8000-10000 grid,
-macun lazım.

Yine de bunları belli bir bilgi birikimine geldiğinizde de alabilirsiniz.

Tabi bu yazdıklarıma sahip olma şekliniz  maddi durumunuza bağlı olarak değişir.
Şayet alım durumunuz müsait ise bu forumda önerilen grid taşlarından  satın alabilirsiniz.

Usturanızı keskinleştirme konusunda forumda size yardımcı olacak üstatlarımız var.
Her ne olursa olsun kendi ayaklarınızın üzerinde yürümeniz en iyisi..

Şimdilik, ustura kayışlama konusunda bol bol video izlemenizi öneririm. Usta eli değinceye kadar usturanızı kayışlayarak belli bir seviyeye getirip tıraş olabilirsiniz.

Çok tesekkur ediyorum, şu ara sadece videoları izliyorum kayışlama adına. Belli bir maddi birikimden sonra artık kullanmaya başlayacağım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 642 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,088 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,161 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,332 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,092 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,244 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,547 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,246 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: