Çelik Ustura Ustalarına Sorular
1- Jiletsiz  Ustura ile tıraş olmaya nasıl başladınız ?

2- Jiletsiz Ustura ile tanışmanızdan sonra yaşadığınız sıkıntılar

3- Jiletsiz ustura kullanımında sırasıyla vaz geçilmez olan malzemeler hangileridir ?

4- Jiletsiz ustura kullanımında tek başınıza her şeyi(Ağız Açma, Bileyleme Vb.) yapabiliyor musunuz?

5- Jiletsiz usturaya yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz ?

E n v i r o n m e n t a l i s t

Jiletsiz ustura nedir? İlk defa duydum. Sanırım ilk sorumuz bu olmalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(13/08/2018, Saat: 15:18)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1- Jiletsiz  Ustura ile tıraş olmaya nasıl başladınız ?

3- Jiletsiz ustura kullanımında sırasıyla vaz geçilmez olan malzemeler hangileridir ?

4- Jiletsiz ustura kullanımında tek başınıza her şeyi(Ağız Açma, Bileyleme Vb.) yapabiliyor musunuz?

Birçoğu jiletli usturadan sonra başlamıştır diye düşünüyorum. Zira çelik ustura daha fazla uzmanlık istiyor görüşündeyim. Son 3-5 tıraşımı jiletli ustura ile oldum uzunluk farkından dolayı çelik daha zor olmalı..
Çelik usturaya geçmek isteyen çok insan var.
Ancak, Çelik ustura kullanmanın da en zor yanı körlendiği ya da keskinliği gittikten sonra onu keskinleştirmek..
Yani gerekirse bileylemek veya kayış ile bileyleme tekniklerini öğrenmek...
Bu aşamada bilgisine başvuracak yanı başında müracaat edecek kimse olmaması..
Her şeye rağmen iyi ki http://www.geltir.com var..

Diğer yandan
1- Çelik ustura eğer kaliteli ve hakkını vererek bilenmiş ise mükemmel tıraş ediyor ve bunu da sana tıraş anında ve tıraş sonrasında hissettiriyor.
2- Eğer Çelik ustura kalitesiz ise ve ikisinin arasındaki fark bilinmiyor ise, ilk kez kalitesiz Çelik ustura kullanan soğuyabilir ve kullanmaktan cayabilir..

Affınıza sığınarak söylüyorum,
ikisinin arasındaki fark kağnı arabası ile ferrari dersem yeridir.. Çünkü ikisini de kullandım ve bizzat test ettim.

(13/08/2018, Saat: 15:49)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çelik ustura nedir? İlk defa duydum. Sanırım ilk sorumuz bu olmalı.

Hocam, hatalı yazdı isek düzeltebilirsiniz

Yok hata değil de,jiletsiz ustura diye bir tabiri ilk defa duydum. Benim bildiğim jiletli ve çelik usturalar. Jiletsiz denince acaba çelik harici bir maddeden üretilen usturayı mı kastettiniz emin olamadım. Hoş,çelik harici bildiğim bir madde de yok zaten kullanılan. Siz takılın Hocam, yazdığımı kaale almayın, ben pek anlamam usturalardan. Konuyu bölmeyeyim,pardon.

bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(13/08/2018, Saat: 17:58)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok hata değil de,jiletsiz ustura diye bir tabiri ilk defa duydum. Benim bildiğim jiletli ve çelik usturalar. Jiletsiz denince acaba çelik harici bir maddeden üretilen usturayı mı kastettiniz emin olamadım. Hoş,çelik harici bildiğim bir madde de yok zaten kullanılan. Siz takılın Hocam, yazdığımı kaale almayın, ben pek anlamam usturalardan. Konuyu bölmeyeyim,pardon.

Düzeltiriz hocam,
Taş atarak kolumuz mu yorulacak.

Düzeltebildiklerime el attım Smile)

(13/08/2018, Saat: 15:18)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1- Jiletsiz  Ustura ile tıraş olmaya nasıl başladınız ?
antika pazarında gayet temiz durumda bir çelik ustura görmemle başladım

Neredeyse hiçbir sıkıntı yaşamadım.Jiletli ustura ile elim alışmıştı

Kayış ve çok ince bir bileme taşı

evet.Daha öncesinde mutfak bıçaklarını bilemek için bayaa bir ekipmanım vardı
kaba yağ taşı 220 grit
girit taşı 1000 ila 1200 grit arası tahmin ediyorum elimdeki
3000/8000 kombine su taşı ve kayış

Ustura bilemek şef bıçağı bilemekten çok daha kolay diyebilirim. Usturayı tam olarak taşa yaslıyorsun kendi açısı ayarlı zaten.Şef bıçağında ise açıyı kendi elinle ayarlaman gerekiyor

Öncelikle çin/pakistan işi usturalardan uzak durun. Antika pazarlarında veya internette 150 tl ye kadar eski ve iyi birşeyler bulabilirsin(benimki 1930 yapım adı bilinmeyen solingen yapımı bir ustura).Bir ustura kadar parayı taşa ve kayışa vereceksin neredeyse.Taş işini es geçip bileyletmek için profesyönel destek alabilirsin forumda olması gerekiyor.İyi bileylenmiş bir ustura kayışlayarak bayaa bir gider.

Elin alışana kadar yüzünü kesersin. Hiç anlamadan kan çıkar. İyi tarafı ustura çok çok ince kestiği için hemen iyileşiyor
Sonuç asla mach 3 hızında bir traş olmaz ancak ustura benim yüzümü çok daha az tahriş ediyor. Eskiden boyun bölgem hep kabarırdı
1. Çelik usturaya bu devirde ihtiyaçtan değil, olsa olsa ancak meraktan başlanır.

2.Öncelikle ilk usturanız profesyonel tecrübeli bir ustura bileyicisinden çıkmadıysa, fabrika çıkışlı bilenmiş dahi olsa size konforlu tıraş sunamayabilir. O nedenle ilk zorluğunuz tıraş olabilecek seviyede olduğundan emin olmak. sonrasında kendiniz bilemek için ekipman temini zorluğu ile karşılaşacaksınız.

3. Ustura ve kayış minimum ikiliniz. Krom oksit pasta ve kayış ile ağzı düzgün açılmış bir ustura ile uzunca bir süre tıraş olursunuz. Sonrasında isterseniz bir taş ya da taş seti alabilir ya da forumdaki bileme konusunda tecrübeleri arkadaşlardan destek alabilirsiniz. (Loop dediğimiz usturanın ağzını görmeye yarayan bir büyütece de ihtiyacınız olacak.)

4. Öncelikle ağız açma ya da eski bir usturayı restore etmek için elinizde uygun taşlar olması gerekiyor. Sonrası elbette tecrübeye dayalı.

5. Tavsiyeye gelince: Çelik ustura ehli keyif adam işidir. Aceleye gelmez, getirilmez. O nedenle hergün tıraş olan beyaz yakalı işe yetişmeye çalışanlara uygun değildir. Ustura, kayış, bileme taş seti, loop, krom oksit derken üzücü bir bütçe çıkar.En iyisi profesyonel bilenmiş bir Gold Dollar ile başlanması en ekonomik seçenektir. Doğru ellerde bilenmiş geometrisi düzgün bir usturanın tıraşı harikadır.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Geçen zaman içerisinde köprünün altından çok sular geçti. Smile)

Öncelikle hatalı iş yapmamak için kendime bir yol çizdim.

İlk zamanlar aldığım piyasa işi ve asla çelik ustura kullanmak isteyen birisine beklentilerinin karşılığını veremeyecek ve sarf ettiği emeklerin karşılığını göremeyecek bir ustura üzerinde çalıştım, her türlü denemeyi bunun üzerinde yaptım. O yüzden de deneme sonuçlarını hatalı da olsa doğru da olsa doğru sonuç çıkarmakta zorlandığımı çok sonra anladım.

Başlangıç olarak buradaki ustaların tüm yazılarını da okuduktan sonra ve geçmiş hayatın verdiği jiletli ustura tecrübelerinden de yararlanarak eski zamanlardaki köylerde ve kenar mahallelerde bulunan çelik ustura kullanan berberlerin çıkış yolunu kendime rehber seçtim.

Madem ki onlar ellerindeki kısıtlı imkanlarla işlerini yürütebiliyorlardı, öyleyse bende yürütebilirim şeklinde bir özgüven tazeledim.
Çünkü, bir çok grid taşını bilgisizce ve acemice alarak stoklamak, hem de büyük masrafa neden olup hem de işe yaramayabilecek taşları da bu stok içine dahil etmek anlamına geliyordu.

Zaman geçtikçe şunu gördüm. Bir insan azmettiği ve çok istediği bir şeyi isterse mutlaka öğrenir ve yol alır, öyle ise bunu ben de yapabilirim diyerek öncelikle manuel olarak deri kayış yapımı ve ustura kayışlama üzerinde çalıştım.

Elimdeki 2 adet çelik ustura ile haftada en az 1'er kez tıraş oldum. Tıraş olma konusunda çelik ya da jiletli fark etmiyor, kısıtlı zamanda da seri olarak tıraş olabilecek seviyedeyim.

Zaman geçtikçe iyi bir çelik usturanın sadece bilinçli kayışlama ile yıllarca kullanılabileceğini bizzat yaşadım(Gerektiğinde kuyumcuların kullandığı macun takviyesi de yapılarak)

Bu zaman içerisinde GGS Messer amblemli bir tarafı açık mavi diğer tarafı da kırmızı olan bir taş üzerinde bazen yağlama yaparak bazen de su ile çalışarak denemeler yaptım/yapıyorum.

Şimdi ise grid taşlarıyla ilgili çalışmalar ve okumalar yaparak bilgi sahibi olmaya devam ediyorum, yani öğrenmeye devam... ve daha çok yolumuz var.

Çelik ustura kullanmak isteyenler çok arzu ediyorlarsa vazgeçip geri dönmesinler.

Türkiye’de haklı gerekçelerle(hijyen ve sağlık) devletin Çelik Ustura kullanımını berber ve kuaförlere yasakladığından eskilerden yenilere bilgi aktarımının yolu da kesilmiştir. Daha doğrusu ihtiyaç halinde en kısa yoldan bilgi alma imkanı kalmamıştır.

Çelik ustura konusunda arz ve talep eksikliğini bir yana bırakalım, çoğu alışveriş merkezlerinde jilet denildiği zaman kimse bir şey anlamıyor, hatta tarif etmeye kalkıştığınızda uzaylı gibi soru işaretleriyle dolu bir yüzle bakıyorlar.

Diğer yandan, Çelik ustura’ya heves edenler çok sıkıntı yaşamakta, bu yüzden de çoğu insanın hayatında seyirlik bir obje görüntüsünden ileriye gidememektedir.
Ancak, yetişme ve öğrenme konusundaki bu olumsuzluklara rağmen GELTIR doküman olarak da soru anlamında da bu açığı kapatabilmektedir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 642 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,088 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,161 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,650 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,335 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,092 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,257 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,001 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,548 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,246 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: