Sert sakalına yıllardır çare bulamamış birine tavsiyeleriniz
(01/09/2018, Saat: 21:40)arrowcrown Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çapraz ve yan almada bir sorun yaşamıyorum. Ama ters alamam zaten. Mümkün değil, kazırım deriyi. Zaten çıkış yönünde de alsam, kartuşlu sisteme göre daha fazla yanma oluyor ama dert edecek kadar değil. Tıraş sonrası kremin etkisiyle 15-20 dakika sonra geçiyor. Ben henüz bir ışık göremedim klasik sistemde.
İlk başlarda bende de yanma oluyordu. Son 1 aydır falan tıraş sonrası herhangi bir şey kullanmadan bile en ufak bir yanma yok. Kolonya bile çok minik yanma yapıyor. Kartuşlu ile boynum komple kızarıyordu. Akşam tıraş oluyordum olacaksam sabaha biraz hafiflesin diye hatta komple sakallı dolanıyordum çoğu zaman. Biraz sabır bence, biraz .. Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
(02/09/2018, Saat: 15:06)arrowcrown Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2 ay sonunda farklı olacak olmasının nedeni jilet kullanmaya elimin alışacak olması mı yoksa cildimin alışacak olması mı? Cildimin alışacak olmasıysa evet sabretmek gerek ama diğer türlüyse elim daha alışınca bundan belki biraz daha iyi yapabilirim o kadar. Bölgesel olarak kirli kalan yerler önemli değil, el alıştıkça düzelir. Ama sorun şu ki, en kolay alınan yerler favorilerin hemen altı ve buradaki sonuçtan da memnun değilim.

Ben tirasi 2 ileri 1 geri seklinde oluyorum. Sadece ileri ve capraz beni de rahat ettirmiyor.
2 ileriyi ne kadar temiz cikarttiysam ATG de o kadar rahat ediyorum.
Tiras bitiminde yuzumu elimin tersi ile kontrol ederim kesinlikle yumusacik olmali ve sakal basi kalmamalı...

Siz nedense ATG yapamam gibi bi sınırlandırmaya girmişsiniz.
Yaparsınız. Sakalınızı cilt köpük, jilet ve tutucu kombinasyonunu ayarladıktan sonra problem yok. Bazi arkadaşlar su da onemli diyor ama ben o kadar inceleyemedim.

Mild aletleri de sevemedim, progress 2.5 ayarinda kullanıyorum.
(02/09/2018, Saat: 15:06)arrowcrown Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2 ay sonunda farklı olacak olmasının nedeni jilet kullanmaya elimin alışacak olması mı yoksa cildimin alışacak olması mı? Cildimin alışacak olmasıysa evet sabretmek gerek ama diğer türlüyse elim daha alışınca bundan belki biraz daha iyi yapabilirim o kadar. Bölgesel olarak kirli kalan yerler önemli değil, el alıştıkça düzelir. Ama sorun şu ki, en kolay alınan yerler favorilerin hemen altı ve buradaki sonuçtan da memnun değilim.

Aslında alışma değil tecrübe diyelim. Muhtemelen şu aşamada henüz daha elinizdeki seti efektif kullanamıyorsunuz. Kartuş veya elektrikli sistemlerin artısı, elinize aldığınız ilk gün potansiyellerinin tamamını gösterebilmeleri. Eksisi de aynı. Yani mach3 sakalınızı efektif olarak kesemiyorsa araya 10 senelik tecrübe de koysanız hala kesemeyecek. Açısını değiştiremezsiniz, bıçağını değiştiremezsiniz. Tek yapabileceğiniz wtg/atg/xtg değişimi, ama onda bile sınırlı hareket alanınız var. Alet wtg için dizayn edilmiş çünkü.

Klasik tıraşta olay biraz farklı. Optimum bir performans için sabır ve empirik yaklaşım gerektiriyor. Yeni bir sabundan bile optimum performans almanız haftalar alabiliyor. Tutuş açınızdaki 2-3 derecelik farklar bile "bu jilet kesmiyor" / "hayatımın en iyi tıraşı" / "hanım ambulans çağır" senaryolarından birine neden olabiliyor. Sabun, fırça vs. derken test edilmesi gereken oldukça farklı parametre ortaya çıkıyor.

Tavsiyem (klasik tıraşa devam etmeye karar verirseniz) her seferinde tek parametre değiştirerek denemeler yapın. Önce açı ile başlayın. Tahriş olduğundan söz etmişsiniz, bu muhtemelen baskı veya açı hatası sonucu oluyor. Özellikle siparişini verdiğiniz qshave (futur klonu) açı ve baskıya oldukça hassastır. Düzgün açıda kullanmazsanız veya baskı uygularsanız ortalığı kan gölüne çevirebilir.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,447 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Muhle R41 & R89 & Merkur 15C: Tavsiyeleriniz Eskizcan 8 2,713 01/01/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Eskizcan
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,664 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  brükseldeki biri için tavsiyeleriniz? emredogan 72 110,762 02/04/2015, Saat: 00:29
Son Yorum: kethuda57
  Nasıl daha sık ve sert sakal sahibi olabiliriz gamez34 9 49,843 19/07/2013, Saat: 17:00
Son Yorum: tugruldogan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: