Sert sakalına yıllardır çare bulamamış birine tavsiyeleriniz
Merhaba,

Ben yaklaşık 20 yıllık tıraş serüveninde denediği hiçbir sistemden istediği sonucu alamamış ve bu nedenle tıraşı işkence olarak gören biriyim. Bunun en büyük nedeni sakal yapımın sert ve sık olması. Bu nedenle 1 günlük sakal bile kötü bir görüntü oluşturuyor yüzümde. O yüzden de her gün tıraş olmak durumunda kalıyorum. Denediğim hiçbir sistem temiz bir tıraş sağlamadı bende. Beni tanımayanlar, tıraş olmuş halimi 1 günlük zanneder genellikle.

Öncelikle şimdiye kadar neler denediğimi anlatayım.

Tıraş olmaya en başta Braun kuru tıraş makinesiyle başladım. Uzun süre böyle devam ettim. 3 farklı modelini kullandım. Ama sonunda hem kuru tıraşın yarattığı tahrişten, hem de sürekli kirli sakalla dolaşmaktan yılarak tıraş konusunda arayışlara girdim. Sonunda kartuşlu tıraş bıçağı denemeye karar verdim. Bir süre de böyle devam ettim. Sonuç bir nebze daha iyi olsa da, yine de memnun değildim. Sakal yapım nedeniyle tersten hiç alamıyordum zaten. Fena halde tahriş yaratıyordu tersten almak. Kartuşlu makine sakalımı tamamen alamadığı, bazı kısımları atladığı için, çoğu zaman üzerinden makineyle de geçiyordum. Yine o dönemde denemek için bir kere berbere gidip ustura ile tıraş olmayı denemiştim. Yüzüm bütün gün fena halde yanmıştı ve yine istediğim gibi temiz bir tıraş olmamıştı. Bir yıldan uzun süre düz ve titreşimli mach3 kullandıktan sonra tıraş bıçağının da sonucu değiştirmediğine karar verip hem aylık masraftan kurtulmak, hem daha hızlı tıraş olmak, hem de yeni bir tıraş sistemi denemek için Philips'in o dönemki ıslak tıraş makinesini aldım. Tıraş olurken bir yandan da yüze krem püskürtüyordu. İlk zamanlar o ana kadarki en rahat, en tahrişsiz ve yine mükemmel olmasa da en iyi sonucu aldığımı düşünmüştüm. Ancak zaman geçtikçe bu durum değişti ve temiz bir sonuç elde etmek için aynı yerden tekrar tekrar geçtiğimden yine tahriş olmaya başlamıştı. Zaten makinelerin bıçakları ancak 2 ay kadar tam performans veriyordu. Bundan sonra yine Philips'ten devam ederek 3D bıçaklı SensoTouch modelini aldım ve halen de bunu kullanıyorum. Bu modelin farkı, krem değil, tıraş jeli kullanabilmem. Böylece hem tahriş hem de aylık masraf azalıyor. Ancak, bugüne kadarki en rahat tıraş çözümüm bu olsa da, temiz bir tıraştan çok uzak. Ayrıca bu makinedeki bıçak sisteminin kaldır kes özelliği (kılı daha dibinden kesmek için önce yakalayıp çekiyor, sonra kesiyor) uzun süreli kullanımdan sonra rahatsız etmeye başladı beni.

Sonuç olarak artık yıldım ve benim sakalımın ancak bu kadar tıraş edilebileceğini düşünüyorum. Sabahları hızlıca tıraş olup, olduğu kadar diyerek çıkıyorum.

Bu forumu yeni keşfettim ve sayenizde yıllar sonra bir kere daha merakımı cezbeden bir tıraş sistemiyle tanıştım. Açıkçası yine pek umutlu değilim ama seçmeyi başarabilirsem bana uygun bir DE makine ve jiletle nasıl sonuç alacağımı merak etmiyor da değilim.

Ancak;
Yıllar yılı değişik tıraş sistemlerine çok para harcamış ve iyi bir tıraştan umudunu kesmiş biri olarak, fazla para vermeye de niyetli değilim. Çünkü çok büyük ihtimalle yine olmayacak :} Böyle de bir çıkmazım var.

Şimdi, beklentilerim neler?
1) İşe gidişim 1 saat olduğu ve sabah çok erken kalktığım için, hızlı tıraş olmazsa olmaz. Yatmadan önce tıraş olamam çünkü benim durumumda sabaha sakallı görünürüm.
2) Yukarıda da yazdığım gibi ilk deneyeceğim sistemin fiyatı uygun olmalı.
3) Sert, sık ve çabuk uzayan sakal yapımı, tersten almadan temiz tıraş edebilmeli. (Tersten alabileceğime hiç ihtimal vermiyorum)
4) Yıllar yılı değişik sistemlerle yıprattığım boyun bölgesi tahrişe çok elverişli olduğundan, tahriş riski az olmalı.

Bir de forumu okuduktan sonra, tıraş öncesi hazırlığa bugüne kadar yeterince dikkat etmediğimi farkettim. Acaba düzgün bir sabun ve sakal yapıma uygun bir fırça kullanarak iyi bir hazırlık yapsam, kartuşlu makinede aldığım sonuç değişir mi? Fusion hiç kullanmadım. Mach3'e göre farkeder mi? (Hız ve tahriş konusu benim için önemli olduğundan en iyi çözüm yine kartuş gibi geliyor)

Makine, jilet, fırça ve sabun konusında tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.
Komşum hoşgeldiniz hayırlı ugurlu olsun , bence kesinlikle ümitsiz olmayın sıkıntınızı kesinlikle çözeceginizin bilincinde olun , hatta artık bi müddet sonra bu işten keyif alacagınızı garanti ederim Smile
Benim sakal yapımda çok sert ve sıkı üstüne karma ve çok hassasda bi cildim var Smile ama şuan böyle oldugu için şükrediyorum . Ustadlar hertürlü öneriyi verir . Sakal yapınızı net anlamaları için bi kaç resimde atarsanız çokdaha iyi olur .
(23/08/2018, Saat: 19:08)kadir.tbk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum hoşgeldiniz hayırlı ugurlu olsun , bence kesinlikle ümitsiz olmayın sıkıntınızı kesinlikle çözeceginizin bilincinde olun , hatta artık bi müddet sonra bu işten keyif alacagınızı garanti ederim Smile
Benim sakal yapımda çok sert ve sıkı üstüne karma ve çok hassasda bi cildim var  Smile ama şuan böyle oldugu için şükrediyorum . Ustadlar hertürlü öneriyi verir . Sakal yapınızı net anlamaları için bi kaç resimde atarsanız çokdaha iyi olur .

Hoşbulduk. Yılların tecrübesiyle pek umutlu değilim açıkçası.
Mach3 ile yeni tıraş olmuş halimi gönderiyorum. Makinemin şarj aletini unuttuğum için 1 haftadır mach3 ile tıraş oluyorum.

f401fd.jpg
Bu foruma başlayan herkesin sizinle aynı kanaatte olduğunu gördüm. Herkesin sakalı çok sert çok kalın ama cildi de pek hassas. Bu doğru mu yanlış mı bilemem ama kesilmeyen sakal yok. Çuvalla para harcamaya da gerek yok.
Omega fırça 30 tl veya Semogue 70-80tl
Rimei 15 tl veya agresif bir alternatifler Yuma 3 tl ya da Futur klonu aletler (Qshave,Yintal) 10 dolar Aliexpresste
Arko sabun 2 tl veya Cella, Proraso 30-35 tl
Permasharp kolay bulunan keskin ucuz bir jilet 2 tl
Omega fırça, rimei alet, arko sabun, permasharp jilet 49 lira tutar ve üstesinden gelemeyeceği sakal olduğunu sanmıyorum. Gerisi size kalmış kullandıkça ustalaşır, ustalaştıkça daha hızlı, daha temiz ve daha tahrişsiz tıraş olursunuz.
(23/08/2018, Saat: 20:38)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu foruma başlayan herkesin sizinle aynı kanaatte olduğunu gördüm. Herkesin sakalı çok sert çok kalın ama cildi de pek hassas. Bu doğru mu yanlış mı bilemem ama kesilmeyen sakal yok. Çuvalla para harcamaya da gerek yok.
Omega fırça 30 tl veya Semogue 70-80tl
Rimei 15 tl veya agresif bir alternatifler Yuma 3 tl ya da Futur klonu aletler (Qshave,Yintal) 10 dolar Aliexpresste
Arko sabun 2 tl veya Cella, Proraso 30-35 tl
Permasharp kolay bulunan keskin ucuz bir jilet 2 tl
Omega fırça, rimei alet, arko sabun, permasharp jilet 49 lira tutar ve üstesinden gelemeyeceği sakal olduğunu sanmıyorum. Gerisi size kalmış kullandıkça ustalaşır, ustalaştıkça daha hızlı, daha temiz ve daha tahrişsiz tıraş olursunuz.

Fiyat aklımdakine uygun, denemek için ideal. Bu sistemi deneyebilirim. Ancak agresif bir makine ve jiletle yüzümü dağıtmaktan da korkmuyor değilim. Bazen kartuşlu sistemler bile kanatabiliyor cildimi. Rimei mi Wilkinson mı desem?
foruma hosgeldiniz. Benim size tavsiyem şöyle olacak; öncelikle kösele gibi bir cildiniz olmadığından 1 veya 2 perdede tıraşınızı bitirmelisiniz bunun içinde bence Merkur progress alet edinmelisiniz böylelikle cildinize en uygun jilet tutuş araligini tespit edebilirsiniz. Jilet olarak perma sharp yeterli gelecektir. Sakallarınızı tıraşa hazırlamak yatık sakali kaldırmak ve sakal ile cilt arasına tıraş sabununun girmesini sağlamak için sabunu yüzünüzde kopurtmenizi tavsiye ederim bunun icin de tavsiyem 24 mm porsuk kılı bir fırça almanız. Sabun olarak da cildi kurutacak sabunlardan kaçınarak yağlı sabunlara yönelmelisiniz. Loccitane cade yağlı bir sabun bulunabilirligi de kolay. Veya forumdan satılıklara bakabilirsiniz. Alkolü yüksek tıraş sonrası ürünleri kullanmayın. İlk birkaç ay sinekkaydi olmaya çalışmayın cildi yorarsınız. Cildin alışması icin zaman tanıyın. Tıraşınızı duştan sonraya bırakın ve ayrıca sakal çıkış yönünde tıraş olun cilt alistiktan sonra tersten de almaya başlayabilirsiniz. Hemen de vazgeçmeyin ben de elektrikli ve kartuşları denemiş biri olarak şunu diyebilirim : geleneksel tıraş hepsinden üstün
yaşam bir zevktir
(23/08/2018, Saat: 22:09)arrowcrown Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fiyat aklımdakine uygun, denemek için ideal. Bu sistemi deneyebilirim. Ancak agresif bir makine ve jiletle yüzümü dağıtmaktan da korkmuyor değilim. Bazen kartuşlu sistemler bile kanatabiliyor cildimi. Rimei mi Wilkinson mı desem?

WS Classic çok mild bir alet ama Rimei tam kararında. Yüzünüze hiç bir şey olmaz merak etmeyin. İlk tıraştan sonra korkacak bir şey olmadığını göreceksiniz.
Yukarıda Gentleman komsumuz guzel oneriler yapmıs. Ustune bir sey ne diyebilirim diye aklımdan gecirdim, parmaklar klavyeye sunu yazdı:
Aman hocam wilkinson almada ne alırsan al. Smile
Makine icin:
Rimei piyasada bulabilirsin.
Aliden bak link veriyorum: https://www.aliexpress.com/store/product...autifyAB=0
haftaya indirim geliyor 5-6 dolara hic dusunme soyle gelsin.
Sabun: bayram sonrasi gir extrashaving veya razorus sitesinden bir tobs marka kase sabun veya sabahları zamanım kısıtlı diye soyledigin icin, guzel bir tıras kremi (ilgini ceken merak ettigin urun ve markaların forumda konusu mevcuttur buyuk ihtimal, okuyup fikir sahibi olabilirsin)
Fırca: Extrashavingden Bir semogue fırca veya razorus dan yaqi fırca.
Tıras oncesi: Sabahları banyo yapıp sonra tıras oluyorsan, sakal zaten yumusar, yok her sabah yapamıyorum diyorsan bir proraso tıras oncesi jeli, yuzune 1 parmak surup sen dislerini fırcalayana kadar zamanda sakallarını yumusatır. Ustune kopugunu yapıp tırasını olursun.
Sert sakallar icin slant gibi, SE jiletli sistemler gibi cesitli farklı oneriler yapılabilir ama sahsen uygun fiyatlı bir baslangıc olsun dediginiz ve daha forumda okunacak kazanım olacak cok konunuz oldugu icin, oralara pek girmeyelim.

Yeni uyelerimizde genelde benim cildim hassas veya sakalım cok sert olayı vardır, bir sure sonra dogru teknik uygulama ve guzel urunler kullandıkca, bazı seyler yerine oturur, ben normalmisim yahu deyip mezun olunur. Smile
Aramıza hosgeldiniz.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Araştırmaya devam ediyorum. Sanırım başlangıcı uygun fiyatlı olması açısından rimei ile yapacağım. Olur da bir mucize gerçekleşir ve farklı bir tıraş deneyimi yaşarsam, daha üstün makineleri araştırırım.

Ancak en büyük kararsızlığı fırçada yaşıyorum. Bu işin en önemli malzemesi fırça gibi geliyor. Klasik tıraşın bende nasıl bir etki yaratacağını görmeden fazla para harcamak da istemiyorum. Sert ve sık sakal yapımdan dolayı da ucuz fırça alırsam, sağlıklı bir deneme yapmış olmayacakmışım gibi geliyor. Fırça konusunda tavsiyeniz var mı?
(25/08/2018, Saat: 16:40)arrowcrown Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevaplarınız için teşekkür ederim. Araştırmaya devam ediyorum. Sanırım başlangıcı uygun fiyatlı olması açısından rimei ile yapacağım. Olur da bir mucize gerçekleşir ve farklı bir tıraş deneyimi yaşarsam, daha üstün makineleri araştırırım.

Ancak en büyük kararsızlığı fırçada yaşıyorum. Bu işin en önemli malzemesi fırça gibi geliyor. Klasik tıraşın bende nasıl bir etki yaratacağını görmeden fazla para harcamak da istemiyorum. Sert ve sık sakal yapımdan dolayı da ucuz fırça alırsam, sağlıklı bir deneme yapmış olmayacakmışım gibi geliyor. Fırça konusunda tavsiyeniz var mı?
Sizin gibi başlayıp omega domuz kılı edinmiştim. Başarılı bir fırça bence f/p ürünü olarak görüyorum ben. Extrashaving bayram tatili sonrası açılacak rimei omega vs tüm ürünler orada mevcut.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,447 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Muhle R41 & R89 & Merkur 15C: Tavsiyeleriniz Eskizcan 8 2,713 01/01/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Eskizcan
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,664 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  brükseldeki biri için tavsiyeleriniz? emredogan 72 110,762 02/04/2015, Saat: 00:29
Son Yorum: kethuda57
  Nasıl daha sık ve sert sakal sahibi olabiliriz gamez34 9 49,843 19/07/2013, Saat: 17:00
Son Yorum: tugruldogan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: