Glocalzone.com
#1
Diğer ülkelerden gezginler aracılığıyla ürün getirtmeyi sağlayan web uygulaması, site İzmir merkezli girişimciler tarafından kurulmuş bir workup programıyla hayata geçirilmiş daha beta aşamasında geleceği parlak görünüyor, geltir üyelerinin epey bir işine yarayacağını düşündüğüm için paylaşmak istedim
http://beta.glocalzone.com/home/
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Cevapla
#2
Hemen muhaliflik yapmak istemem, güzel fikir. Ancak aklıma takılan sorular var.

-Siteye baktım. Bunlar bir nevi sizi buluşturan aracı görevi görüyor. Biz kendi aramızda her konuyu anlaşıp, fiyat belirledikten sonra bu arkadaşların kazancı nedir..?
-İstenilen şeyler yasaklı veya kanunen suç sayılan ürünler olabilir. Zira her ülkenin gümrüğünde çok farklı değişik yasaklı ürünler olabiliyor. Bu ihtimal her zaman için vardır. Seyehat eden kişi bu tehlikeli işe niye girişsin.?
-Hadi girişti diyelim. Bu istenilen ürünleri başının gözünün sadakası olsun diye getirmeyeceğine göre aldığı malın üzerine ek kendi kazancını da ekleyecektir. Bunun için bir artı fiyat ödeyeceğiz ve olayın cazibesi nerede kaldı?
-Hepsine bir çözüm bulundu diyelim. İki tarafın güvenilirliğine kim garanti verecek..? Herhangi bir dolandırıcılık işini nasıl önleyecekler?
-Ödemeyi nasıl yapacağız..? İstenilen mal tedarik edilip ülkeye giriş yaptıktan sonra mı ödeyeceğiz yoksa ilk önce parayı verip daha sonra mı istenilen malın gelmesini bekleyeceğiz..? Zira her iki şekilde de sıkıntı var. Benim paramın güvenliğini kim sağlayacak.?

Bu tarz girişimleri her zaman takip ederim. Ama bu girişim konusu yukarıdaki sorulara yeterli bir önlem almaz ise tutmaz. Benim şahsi görüşüm bu... Çok baş ağrıtacak bir işe girişmişsiniz, yine de yolunuz açık olsun İzmirli arkadaşlar. Smile
Cevapla
#3
Site hakkında birkaç makale ve ekşi sözlük yorumları bilgi için
https://www.avrupafirsatlari.com/glocalz...ina-getir/
https://egirisim.com/2017/12/18/glocalzo...azar-yeri/
https://startupmarket.co/glocalzone
https://eksisozluk.com/glocalzone--5399926
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Cevapla
#4
Merhabalar, konudan tamamen habersiz olarak siteyi, Glocalzone hakkında son yazılanları ararken buldum ve bu postu gördüm. Ben Glocalzone'un kurucularındanım ve üstteki postlar bana ve ekibime ait değil ( reklam yok Smile )

Soner Bey, bizi bu şekilde anlatmanız gurur verici, çok teşekkür ederiz. Gerçekten ülkeden çıkıp, globale açılmaya çalışmak oldukça güç, o nedenle kendi ülkemideki kullanıcıların ya da potansiyel kullanıcıların bu denli destek vermeleri muazzam.

@ziyanınjileti, sorularınız ve endişeleriniz oldukça mantıklı. Çok teşekkür ederim. Muhaliflik yapmaya devam edin, çünkü eleştiriler de gelişmemize katkı sağlıyor. Sorularınıza sırayla cevap vermek isterim:

1) Evet şu anki sistem sizi buluşturuyor ve para kazanmıyor. Ödeme sistemi entegrasyonu ile parayı güvende tutacağımız için güvenlik problemini (dolandırıcılık kısmını) çözmüş olacağız. Evet komisyon kazanacağız, ama yurt dışından da kullanıcılarımız var, ülkeye dolar dokup dijital ihracat yapacağız. Merak etmeyin, yüksek yüzdelerle komisyon almayacağız, fiyat avantajını koruyacağız. Ayrıca tek avantaj fiyat değil, ulaşamadığınız ürünleri de size ulaşılabilir kılacağız. Hem de dünyanın her yerinden, en uygun ulaştırma fiyatlarıyla.

2) Yeni versiyonla birlikte kişiler isteyecekleri ürünleri önden kendi profillerine ekleyecekler. Böylelikle kanunlara aykırı bir ürün getirilmesine engel olabileceğiz. Sizinle biraz veri de paylaşmak isterim. Sistem üzerinden bu zamana kadar 50.000 dolar civarında alışveriş yapıldı, hiçbiri kaçak ürünler değildi. Kanuna uygunsuz iş/işlem yapılmadı. Bu rakama da henüz hiç pazarlama yapmadan ulaştık, tamamen organik oldu.

3) Bu sorunuza 1. cevapta yanıt verdiğimi düşünüyorum.

4) Bu sorunuza da ilk cevapta yanıt vermeye çalıştım. Gezgin ürünü kendi cebinden alacak, ürün talep eden online ödeme yapacak ve gezgin seyahat halindeyken ödeme yapıldığını görecek. Yani gezgin, ülkeye döndüğünde paranın hesabına aktarılacağını bilip, güvenle alışveriş yapabilecek.

5) Bu sorunuza da diğer cevaplarımda değindim.

6) Bu sorunuza da üstte cevap verdiğimi düşünüyorum.

Umarım aklınızda sorulara cevap verebilmişimdir. Eğer içinize sinmeyen bir nokta varsa, bize öneride bulunmak isterseniz lütfen [email protected]'a mail atın. Gelişme aşamasında , özellikle ülkemizden alacağımız geri bildirimler bizim için oldukça önemli. Saygılarımla.
Cevapla
#5
Doğan Turan Bey ilginize teşekkür eder firmanıza başarılar dilerim, firmanızdan iş bankasının iç yayın organı olan iş dergisi (sadece iş bankası şubelerine dağıtılır) vasıtası ile haberdar oldum, forumumuzda üye arkadaşlar bahsedilen sorunlarla karşılaştığı için ilgilenebileceklerini düşündüm birçok ürün yurt dışı menşeili ve temini mevcut gümrük, kargo ve vergi gibi faktörlerle çekilmez hale geliyor, üyelerimiz arasında yurt dışına sık sık çıkan yada hiç çıkamayan kişilerinde ilgileneceğini düşünerek sitenizden bahsetmek istedim, umarım ülkemizi dünya çapında iyi yerlere getirirsiniz kazanan ülkemiz olur, fakat android ve ios app sürümlerinin devreye bir an önce geçmesiyle başarıya daha çabuk ulaşacağınız fikrindeyim, ilginize tekrar teşekkür eder başarılar dilerim.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Cevapla
#6
@doganturan; tek tek verdiğiniz özenli cevaplarınız teşekkür ederim. Aklımdaki önemli sorulara doyurucu cevaplar vermişsiniz. Ama çok çetrefilli bir işe giriştiğiniz konusunda hala eminim. Smile Eğer bu yaptığınız beta aşamasındaki sistem tutarsa Amazon, Alibaba, Ebay vs. gibi sitelere büyük darbe indirirsiniz. Şuan yeni gelişiyorsunuz ve ilerde özellikle güvenliğe, gizliliğe ve ödeme sistemine vs. çok daha büyük yatırımlar yapmanız gerekecektir.
Mesela benim şuan için gördüğüm eğer bu girişim tutarsa ve global bir girişim olursa uluslararası banka sistemleri ile anlaşma lazım. Pek bankacılık sisteminin detaylarını bilmem ama bu durum gerekirse siz tüm detaylarına muvaffak olacaksınız zaten. Smile

Son olarak şunu da söylemeden edemeyeceğim. Bu gibi girişimler Avrupa'da, Amerika'da ve güçlü ekonomiye sahip Asya ülkelerinde çok iyi filizleniyor, büyüyor. Ülkemizde yapılan girişimler ise tutmuyor, tutsa bile ülke sınırları içinde büyüyor ve duraksıyor. yemeksepeti.com çok güzel bir örnektir. Ülkemizde çok büyüdü ve gelişti. Gayet iyi iş çıkardılar. Ama uluslararası meydana çıkamadılar, olmadı. Ama girişimci yine Nevzat Aydın olsa ama kuruluş yeri Amerika veya Avrupa olsa uluslararası piyasaya daha rahat açılıyor ve daha kolay, daha hızlı gelişiyorlar. Tabi bunun da mutlaka mantıklı bir sebebi var ama o detaylara girmeye gerek yok.

Hadi bakalım, bizden de bir yerli Jeff Bezos çıkması dileği ile... Yolunuz açık olsun. Smile
Cevapla
#7
Sanirim epey uzun bir suredir mevcut olan grabr.io ile ayni isletim mantigina sahip
Hijyene önem veren elit bey
Cevapla
#8
10dbas9.jpg

sitenin ios ve android için aplikasyonu geliştirilmiş ve kullanıcılara hizmet vermeye başlamış durumda.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Cevapla
#9
2udx5x1.jpg

Uygulamanın Türkçe dil destekli versiyonu hayata geçmiş bulunmakta artık.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi