Selamlar
Herkese merhabalar,

30 yaşındayım ismim Gökhan. Tıraş olmaya başladığımdan beri geleneksel tıraşı çok severim, özellikle ustura ile tıraş olmayı fakat el becerim pek iyi olmadığından ve cildim problemli olduğundan berberleri tercih ediyordum. Hem hobi boyutu kazanması hem de maddi olarak külfetini azaltması bakımından kendim tıraş olmaya karar verdim.

Özel sektörde çalıştığım için sürekli tıraş olması gereken birisi değilim fakat cildim çok yağlı olduğundan dolayı sakal bıraktığım an aşırı miktarda sivilceye maruz kalıyorum. Bir süre düzenli olarak tıraş olmak istiyorum, kim bilir belki de bu tıraş keyfi bir ritüele dönüşür Smile

Epeydir buraları okuyup internetten de bir kaç şey araştırdım (Evet lordun bloğunu da okudum Smile) Bir süre elimin alışması için en temel ve ucuz ürünlerden başlayacağım fakat siz tecrübeli arkadaşların da muhakkak kulağa küpe yapılacak tavsiyelerini dinlemek isterim. Umarım benim için keyifli bir hobi olur.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Forumumuza hos geldiniz, Forumda ilginizi ceken konulara biraz goz gezdirirseniz, cogu aklınızdaki sorulara yanıt olacaktır, ince detayları zaten dostlarımız ilgili konusunda sordugunuz takdirde cevaplandıracaktır. Hos sohbetleriniz, zevkli tıraslarınız olsun.
Saygılar.
Hoşgeldiniz
Fazla geçmişim olmasa da cilt yağlı ise ya da zaman zaman yağlanıyorsa size bir tıraş kasesine kükürtlü sabun basıp sanki tıraş sabunuymuş gibi köpürtüp cilde uygulamanızı önerebilirim. Sonrasında da nemlendirici etkisi düşük olduğu için arko sabun. Üstadlar neler diyecek ben de takip edeceğim.. Smile

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Komşum hoş geldiniz. Keyifli tıraşlar.
Nedir, ne değildir?
Arkadaşlar selamlar,

Bir süredir ıslak tıraşa devam ediyorum. Kullandığım malzemeler, Yuma traş makinesi, Arko sabun, Permasharp ve Rapira Jilet, Lider fırça (Biraz sert olduğu için domuz olduğunu düşünüyorum). İlk birkaç tıraşı PermaSharp ile oldum ve gayet memnun kalmıştım. Elim alışana kadar 2 perdelik sadece çıkış yönlerine doğru tıraşlar oldum. Dün yeni aldığım rapirayı denedim, 2. perdede de sadece boynun alt bölgesinde çıkış yönünün tersine aldım sakalı. Noktasal kanamalarla birlikte bir yanma oluştu boynun alt bölgesinde, Hemen cilt şapı sonrasında da balsam uyguladım. Kızarıklık ya da iz yok lakin hala ufak da olsa yanma yapıyor. Sizce jiletten mi yoksa benden dolayı mı bir sıkıntı oldu?

Bir de fırçayı berak-in yapmadan direkt kullandım ve güzel bir köpük oluşturabildiğimi söyleyemem, fırça da biraz canımı yaktı çok sert olduğu için. Biraz da bundan dolayı olmuş olabilir sanırım. Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.
Komşum geçmiş olsun, başlarda herkesin yaşadığı sorunlar sabırla devam etmeni öneririm.
Kullandığın perma sharp jilet eski kalitesinde değil. Yeni perma sharpların ağzı (üstadların tabiriyle) iyi honlanmamış olduğu için yanma yapıyor. Farklı marka jilet deneyerek cildine uygun olanı zaman içerisinde bulabilirsin. Lider fırça, domuz kıılıdır, breakin yapmadan kullanırsan kötü geri dönüş alırsın, üstelik tasta değil direk yüzde köpürtme yapıyorsan iyice tahriş olursun. Domuz kılı fırça konusunda detaylı breakin rehberine göz atmanı tavsiye ederim.
En önemli tavsiyede makineyi cildine bastırmadan tıraş ve de sabır. 1 sene önce ben de başladığımda daha ilk perdede cildim ciğer gibi oluyodu, şimdi 3 perde ve son perde tersten tıraş oluyorum, ne tahriş ne kızarıklık. Zamanla hem cilt alışıyor hem de sizin el melekeleriniz gelişiyor.
Keyifli tıraşlar dilerim.
(12/09/2018, Saat: 15:27)mimaras Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum geçmiş olsun, başlarda herkesin yaşadığı sorunlar sabırla devam etmeni öneririm.
Kullandığın perma sharp jilet eski kalitesinde değil. Yeni perma sharpların ağzı (üstadların tabiriyle) iyi honlanmamış olduğu için yanma yapıyor. Farklı marka jilet deneyerek cildine uygun olanı zaman içerisinde bulabilirsin. Lider fırça, domuz kıılıdır, breakin yapmadan kullanırsan kötü geri dönüş alırsın, üstelik tasta değil direk yüzde köpürtme yapıyorsan iyice tahriş olursun. Domuz kılı fırça konusunda detaylı breakin rehberine göz atmanı tavsiye ederim.
En önemli tavsiyede makineyi cildine bastırmadan tıraş ve de sabır. 1 sene önce ben de başladığımda daha ilk perdede cildim ciğer gibi oluyodu, şimdi 3 perde ve son perde tersten tıraş oluyorum, ne tahriş ne kızarıklık. Zamanla hem cilt alışıyor hem de sizin el melekeleriniz gelişiyor.
Keyifli tıraşlar dilerim.

Yorum için teşekkürler komşum. Sizlerin önerdiği bir pre/after shave var mıdır? Şu an nivea balsam kullanıyorum.
@Boxelance komşum pre shave işi başlarda benimde merak sardığım bir konuydu. Hatta Redone markasına ait preshave den gittim 1 kiloluk aldım başlarda işe yarıyormuş gibi geldi, psikolojik tabiki sonra baktım kullanmayınca da çok birşey değişmiyor. Tıraş öncesi sıcak duş alıp direk tıraş olan komşularda var, ya da prorasonun pre shave ürününü kullananda. Tabi cilt ile de alakalı ben tıraş öncesi duş aldığımda cildim aşırı hassaslaşıyor ve tahriş yaşıyorum. Sen de deneyerek cildin için en doğru yöntemi zamanla bulursun komşum, illa bir ürün kullanman şart değil.
Tıraş sonrası için de Nivea gayet güzel bir ürün ben de kullanıyorum arada. Pre/after shave için iyi bir ürüne para vermektense tabac tıraş sabununu bir denemeni tavsiye ederim. Sakalı çok iyi yumuşatan, üst düzey koruculuğu olan, tıraş sonrası nemlendirmesi çok iyi ve fiyatı da makul sayılabilecek bir ürün. Ben kullandığımda pre/after shave ihtiyacı hissetmiyorum, adetten hafif alkollü kolonya ile geçiştiriyorum Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese selamlar alimarcaa 0 728 22/07/2023, Saat: 14:23
Son Yorum: alimarcaa
  Selamlar merttyy_ 4 1,178 18/04/2023, Saat: 17:40
Son Yorum: Mecanica
  Herkese Selamlar kad huai 4 1,352 14/04/2023, Saat: 13:39
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Selamlar Wastelander 4 2,127 06/08/2022, Saat: 12:43
Son Yorum: finwe
  Selamlar Geltir! dramahlas 10 3,198 22/05/2022, Saat: 11:11
Son Yorum: dramahlas