Merhaba,
Herkese selamlar,

Foruma yeni üye oldum fakat,  forumun da  neredeyse tamamını öncesinde okumuştum..  Biraz uzun bir tanışma yazısı olacak.

Benim tercihim çok uzun zamandır geleneksel tıraş. 10 seneden uzun zamandır geleneksel tıraş benim tek tercihim oldu. Öncesinde kartuş, teneke köpük vb kullanırken hep nefret ederek kullanmışımdır. Sakal uzayıp da kesmek için banyoya hep lanet ederek giderdim.  Ta ki gelenekselle tanışana kadar. Ondan sonra zevke dönüştü.  Geleneksele dönme sebebim de size ilginç gelebilir, eski Türk filmlerinde aktörlerin tertemiz suratlarını gördükçe dedim ki  onların zamanında mak 3 mü, füjın mı varmış. Bak adamlar cillop gibi . Derken hoop yaprak jilete ve sabuna atladım.
O zamanlar geleneksel tıraş malzemelerini sadece  arko, yuma, şu seyyar tezgahlarda satılan ıvır zıvır aletlerden ibaret bilirdim.  
Sonraları işim gereği yurtdışına çıkmaya başlayıp, marketlerde reyonlarda değişik aletler, sabunlar, kremler gördükçe iyice geleneksel müptelası oldum.  İlk yurtdışı alışverişimde İspanya La toja krem sabun ve adını hatırlamadığım bir alet almıştım.  Bunları kullandıkça dedim ki aslında çok çok daha iyi sonuçlar veren malzemeler de varmış. Yumayla en az bir kesik atardım mesela, bunda  hiç olmamıştı.  Sabun da arkodan daha iyi koruyuculuk ve nemlendirme sağlamıştı.
Yurtdışına çıktıkça oradan bazı denemek için malzemeler alıyorum yoksa ülkemizde artık çok zor. Malum fiyatlar aldı başını yürüdü. Burada 80-100 lira olan şeyler orada 3-5 € ya alabiliyorsun.
O kadar çok şey denedim ki en son duruldum. Gerçekten bu işin sonu yok. Yabancıların tabiri ile YMMW. Her alet, her jilet, her fırça kişiden kişiye değişiyor. Mesela ben yerli-yabancı, pahalı-ucuz, neler denemedim ki, ama en son Rimei ve Derby extra ve omega domuz kılı fırçada karar kıldım, onlarla devam ediyorum. Sabun olarak da Tabac.  Bana en konforlu en tahrişsiz tıraşı bunlar veriyor.

Sorularınız olursa her zaman cevaplamaya hazırım.
Herkese iyi forumlar.
Hoşgeldiniz hocam. Forumda yeni gelenekselde eskisiniz. Neler denemişsinizdir kim bilir? Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Foruma hoşgeldiniz, keyifli tıraşlarınız olsun. Rimei ve Derby extra ikilisine karar kılmadan önce hangi ürünleri kullandığınızı merak ediyorum.
Genel yaklaşım şu şekilde oluyor yeni başlayanalar "Başlangıç Seti" ile başlar sonrasında çıtayı adım adım yukarıya doğru yükseltirler, Smile
Onceleri neleri denediginizi bilemiyorum ama su an son nokta olarak geldiginiz nokta, forumda onerilen guzel bir baslıngıc seti ornegidir.
Zevkli tıraslarınız olsun. Forumumuza hos geldiniz.
Hoş geldiniz komşum.

Rimei tam ayarında bir alet. Ben de bırakamadım bir türlü. Tam aynı tadında paslanmaz çelik bir alet olsa diyorum ama ya fazla yumuşak çıkıyorlar ya da fazla agresif. Jilet işi tam YMMV, Derby Extra özellikle sakalınız çok inatçı değilse yaralamadan, kesmeden temiz tıraş veren bir jilet. Omega fırçalar ise diri fırça seviyorsanız idealler.

Komşum en azından Edwin Jagger ve Semogue 830 denemiş, onu güncel satışından görüyoruz. Ama neleri denediniz ve neden memnun kalmadınız, diğer arkadaşlar gibi ben de çok merak ediyorum. Bu bizi en azından henüz denemediğimiz ürünler için beklentimizi destekler. Ya boşuna denemeyiz, ya da sizin hoşlanmadığınız bir durum bizim aradığımız birşeydir, aradığımızı bulmuş oluruz.
Big Grin 
Tekrar Merhaba,

Aynen, başlangıç setiyle başlayıp  kocaman bi daire çizip, 360 derece yine başlangıca geri döndüm. Diğer aletlerle devam edenleri tabi ki yadırgamıyorum Hatta ben de pişman değilim, evet yaptım ama en azından aklımda kalmadı hiç biri  Wink  Biraz tuzlu oldu ama tecrübe etmiş oldum. Dediğim gibi başkası için mükemmel sonuçlar verebilir ama ben denediklerimden bilindik olanları  sıralıyayım. Hepsine sıralamaya kalksam sıkılırsınız Rolleyes

DE alet:
EJ DE89>  Gerrçekten çok şık, jilet tutuşu standart robust  ama bana bi tık altı mild kaldı. Araya şim atarak  sonuç tam istedğim gibi ama onla da her seferinde uğraşması zor. İşte bi tık üstü Rimei oldu benim için.

Muhle R41> Bununla ilgili başlığına da uzun bi yazı yazdım. Mükemmel alet ama, günlük kullanımda cildi gerçekten yoruyor. Özel günlerde sinek kaydı tıraş için saklıyorum.

Futur > Bu da belki  mükemmel alet ama, ayar işi bana göre değil. Sabit olmalı.  Hatta bir keresinde 3 te bıraktığım makine nasıl olduysa en son ayara gelmiş, şak diye yüzümü kestim.  Orada soğudum bundan da. Küçük seyahat çantamda duruyor. Seyahatlerde kullanmak için.

Rimei > Agresifliği güvenliği tam kıvamında. Azcık kaliteli malzemeden kaplamadan  yapsalarmış 10 numara benim için.

FIRÇA :
FS Silvertip porsuk > Bunu sırf porsuk merakımdan aldım. İyi sonuç alsaydım İngiliz Fransız fırçalar havada uçuşurdu. İyi oldu bütçeyi fazla sarmadım. Neden derseniz,  çok da fark yaratmadı. Hatta köpüğü aşağıya hapsettiği için elimle yukarı almak sorunda kalıyorum.

Semogue 830 > Alalı daha 2-3 ay oldu. Belki daha açılacak ama bu da çok fark yaratmadı. Kalite, tip görünüş  güzel, kopma yok ama 2. perdeye köpük azalıyor. tekrar yükleme yapmak zorunda kalıyorum. Dediğim gibi belki açılacak ama kullanmak lazım.

Omega 10049 > Alırken bundan o kadar ümitli değildim en iyi, en kolay köpüğü elde ettiğim fırçalardan birisi. 2 ve 3. perde de değişim yok sayılır. Kesinlikle tavsiye. Bir de çok küçük olan Omega var o da seyahatlerde harika iş çıkarıyor.

Jaguar > 1056 ve 236 var. İkisi de çok güzel fırçalar. Dökülme ilk başta biraz oldu ama hemen kesildi. 1056 bana büyük geldi ama 236 harika bi fırça.  Sert-yumuşak sabun ayırt etmeden mükemmel köpük elde ediyorum . Kesinlikle 236 yı  herkese tavsiye derim. Fiyatı da çok uygun. Bütçeden dolayı maceraya atılmak istemeyen arkadaşlar gönül rahatlığı ile alabilirler.

JİLET :

Feather > Çok keskin. Benim cildim hassas olduğu için tolerans tanımıyor.  Ama şu youtuber ingiliz amca gibi kösele suratım olsaydı hep bunu kullanırdım.
Permasharp > Bu da keskingillerden.
Rapira İsveç > Bizim bildiğimiz 3 renkli rapira ile alakası yok. Çok daha konforlu. Tavsiye ederim.
Gillette 7 > Bu da çok fark yaratmadı bende. Kötü değil ama F/p farkı yaratmadı.
Astra > Yeşili de mavisi de beğeniyorum. Ama bana mavi daha iyi geliyor.
Shark > beklentim yoktu ama bu da güze jilet. Ne çok keskin ne de kör bıçak.
Personna > Keserken güzel ama uzarken kaşıntı yapıyor ve sakal daha bi yoğun çıkıyor.
Cyrstal> Bu da bana en iyi gelen iki jiletten birisi. Diğeri için bkz aşağıdaki.
Derby Extra> Bu da,  ne çok keskin ne de kazıma çekme yapıyor. Hatamı affediyor ve çok kolay bulunabiliyor.  O yüzden severek  kullanıyorum. Ne bileyim cyrstal market raflarında olsaydı belki onu alırdım ama derby onu karşılıyor.

SABUN KREM
Arko > ilk başta söyleyeyim. Koku benim için öncelik olmadı. Önce koruma ve kurutmama özelliğine bakıyorum. Arko burada ikinciden sınıfta kalıyor benim için. Yoksa köpük vs harika

Proraso > Köpük sabun her regi var. İtalyaya gittiğimde her biri 1€ dan alıyorum. (evet bizdeki fiyatlara göre komik rakamlar) Hepsi bence güzel iş çıkarıyor.

MWF > Yoğun köpük yapamadım bir türlü. Bir de lanolinden kızarıklık yaptı bende.  Başka lanolinli sabunlar da kullanıyorum ama bundaki gibi alerjim olmadı hiç.

TOBS > Sandal ve avokado olanı kullandım. Köpük güzel ama sanki deterjanla yıkamışım gibi kuruttu bende. Neden bilmiyorum.

Tabac > Köpük kalitesi, koruyuculuk, nemlendirmeve en  son koku, ortak paydada kullandıklarım arasında en iyisi.

Speick > Bu da Tabacla kafa kafaya yarışır. (sabun)  Almanlar bu işi biliyor.

La toja > bunu ispanyadan almıştım. Bir daha bulamadım ama bence mükemmel. Hem kremi hem de sabunu

Yazı biraz uzun oldu. Dediğim gibi malzeme çok, bilinenleri yazdım ama  kalanları da ara ara editlerim artık.

Saygılar,
Işte bu süper oldu komşum. Teşekkürler zahmet edip de yazdığınız için. Konuşacak konu bu, onca şeyi aklımızda kalmasın diye deniyoruz ama bazen ilk gözağrısının hepsinden iyi uyduğu ortaya çıkıyor.

~SB
Komşum hoşgeldiniz
Yanlış anlamazsanız sevinirim siz başlangıç
Setleri ile başlayıp gene başlangıç setlerine dönüş yapmışsınız .
Zaman ayırıp detaylı cevap verdiginiz icin tesekkur ederiz. Diger konularda hos sohbetlerde gorusmek uzere.
Saygılar.
@almnym komşum,
Foruma hoş geldiniz.. Ayrıntılı tanışma yazınız için çok teşekkürler..
Sizin geleneksel tıraş maceranız "Back to the Basic" olmuş.
Bizim forumdaki hem komşu hem tedarikçilerimiz yurt dışını aratmaz inanın çoğu zaman yurt dışı burasını aratır Smile
Tıraş işi ihtiyaçtan ise haklısınız, the more you know the less you need..
Keyif ise alışkanlıklar yeni keşifleri ve tatları engellemesin derim komşum .. Smile
Güzel paylaşım ve sohbetlerinizi bekleriz..
Saygılar ..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 770 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 622 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,694 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 692 01/05/2023, Saat: 15:49