Ustura Kayışı
Deriyi kunduracıların alış veriş yaptıkları yerlerde kullanılmış derilerden aldım.
Alırken de yakında yer alan kunduracılardan birisine sordum.
Uçlarına D şeklinde demir aldım ve özel aletle deldirerek ayakkabı bağcığı yoluyla bağladım.

Genişliği ise ustura boyutunda..
Hem deri olarak hem kayışlama özelliği bakımından nasıl duruyor ? (Tabi resimden ne kadar anlaşılabilirse)

[img]DDaZMy.jpg[/img]
Aftershave
Windows phone app and computer software expert.

Dün bir arkadaşımızdan Yeşil renkli 0.50 micron krom oksit aldım.

Öncelikle, Evde kendi yaptığım bir derinin parlak yüzeyine sızma zeytin yağı sürdüm.
Bir iki saat kendine gelmesini ve deri yüzeyine geçmesini bekledim.
Ardından da deri yüzeyine kağıt mendil kullanarak krom oksit sürdüm.

Sabaha kadar bekledim ve krom oksiti fazla sürdüğümü görerek yine kaıt mendil ile yüzeysel olarak fazlalıklarını aldım.

Sonra da deneme amaçlı olarak aldığım ve bir türlü iyi bir tıraş yapacak hale getiremediğim usturayı 50-60 tur(gidiş geliş dahil) yaptırdım.

Ve 20-30 tur da normal bir deri üzerinde yaptım.

Kısa bir çalışma ile istenilen seviyeye gelmese bile memnun olacak keskinliğe geldiğini ve iyi bir tıraş sağladığını gördüm.

Ustaların, hem sağlık yönünden hem de usturaya vereceği zarar yüzünden krom oksit'i önermediklerini, ellerindeki kademeli numaralarla set halinde taşlar yardımıyla bu işlemi yapabildiklerini bir kaç yer de okumuştum.

Ancak, krom oksit gibi macunlar bizim gibi acemiler için de belli seviyelere gelene kadar işe yarayabiliyor.

Bu durumda;

Hem sağlık hem de ustura açısından bakıldığında aşağıdakilerden hangisini önerebilirsiniz;

1- Yeşil renkli 0.50 micron krom oksit

2- Dialux Marka Macun(Kuyumcu malzemesi yeşil kutu beyaz renkte)

3- Luxor Marka Macun (Sarı ambalajlı)
Aftershave
Windows phone app and computer software expert.

Bu renk olayını bende anlamıyorum bilen varsa bilgilendirirse sevinirim
İnternetten araştırdım İngilizce olarak Videolar var translateden çevirdim ama hiç bir şey anlamadım.
Bu renkli pastalar sarı-yeşil-kırmızı-beyaz hangisi ne için kullanılır? deriyemi yoksa arkasındaki keten olan tarafına mı sürülür çeliğe geçmek istiyorum çünkü..
Ustura olayı hakkında cok bilgi paylasmak istemiyorum, cok daha bilgili komsularım vardır. Keten veya kot kumasına bu pastaları surebilirsiniz. Yurt dısında deriye de suren amcalar yok mu var.
Bu pastaların icindeki asındırıcı tane boyutu ile (micron) olcu veren bazı diamond paste firmaları da var. Dialux bildigim grit veya tane boyutu olarak soylemiyor. Cogu diger renk dialux ler gumus bronz gibi yumusak metallere yonelik.
Onemli olan pasta ile strop yaptıktan sonra yumusak bir havluya iyice silin, normal kayısınıza oyle gecin.
34hjoyf.jpg
@dikdik_s komşum paylaşımınız için teşekkür ederim.
@dikdik_s komşum eline sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Doctor Plus Ustura Modifikasyon kalantorxl 9 2,692 13/10/2018, Saat: 16:18
Son Yorum: FearOfATG
  7 güne 7 ustura kokopelli 9 555 29/09/2018, Saat: 19:47
Son Yorum: ckeskin
  Ustura için Deri Masat habaz 23 2,947 06/07/2018, Saat: 18:10
Son Yorum: helliox
  Ustura Karartma - Ballistol Quick Browning kokopelli 8 1,214 22/02/2018, Saat: 13:12
Son Yorum: kokopelli
  El Yapımı Ustura Tiryaki 4 2,005 24/01/2017, Saat: 13:55
Son Yorum: yokon
Information Bu yöntemle ustura sapı yapılır mı? Burhan 6 5,784 26/06/2015, Saat: 00:54
Son Yorum: Burhan
  Dolap kapağına de, ustura fırça asmak emre-sti 14 12,883 13/02/2015, Saat: 15:27
Son Yorum: emre-sti
  scuttle/paddle strop/çelik ustura black08 21 15,811 17/01/2015, Saat: 14:43
Son Yorum: Chinaski
  ilk akrilikten ustura sapı deneyim taskind 4 5,837 12/01/2015, Saat: 11:13
  ustura sapı revizyonu taskind 9 7,550 11/01/2015, Saat: 02:02

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi