Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
Motosiklet surus egitmeni sevdigim bir dostum var, gecen ona ugradıgımda muhabbet nereden geldiyse, varsa kirli bozuk ayakkabın ver boya temizlik denemeleri yapıyorum dedim. Sunları verdi en kotusu bunlardı diye. Elimden geldigince bugun birseyler yapmaya calıstım, öncesi ve sonrası.

48804014788_7049b48f03_b.jpg

48804015128_3ec38b7469_b.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
Elinize sağlık üstad, Harika iş çıkarmıssınız
Bi etkinlik mi açsak , eskileri size yollasak ? Smile
Şaka bir yana verdiğiniz bilgilerle ilk fırsatta eskilere girişeceğim ..

Angarya gibi görünen işler forum sayesinde keyifli aktivitelere dönüşüyor , ne güzel
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
Serdar üstad çok güzel olmuş. Yeniden doğmuş.
Bunlar ne gibi aşamalardan geçti? Kaç işlem gördü? Kısaca yazar mısınız?
Voskhod  Jilet adamdır!
Cok tesekkurler dostlar. Ayhan kardesim tabiki, hemde suet ayakkabı bakımı bilgisi gibi olsun.

Suet/Nubuk icin benim yaptıgım islemler soyle.

1-Ayakkabıyı guzel fırcalıyoruz, tozundan pisliginden ayırıyoruz.
2- Camasır deterjanı, pril karısımını su icinde eritip havluyu onunla ıslatıyoruz, ayakkabımız bir guzel detaylı siliyoruz. Kopugunle fırcalayabilirsinizde size kalmıs. Ustune kopuk temizleyicide uygulayabilirsiniz ekstra. Yine yumusak kuru bir havlu ile kurutun ve kurumasını bekleyin.
Suet lere hangi islemi yaparsanız yapın fırcalamak gerekiyor. Kuruduktan sonra yine fırcalayın.
3- Ben ayakkabıcıların kullandıgı likit suet boyası kullandım. Sunger ile uygulanıyor, kenar kose ince yerleri fırca ile uygulayabilirsiniz.
https://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/m...yasi-100ml
Ayrıca ev tipi kullanabileceginiz sprey seklinde olanlarda var. Bunları kullanmadan once sprey oldukları icin farklı renkte bolumleri veya tabanları mumkunse kagıt bant ile maskeleyin.
https://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/f...oya-200-ml
Boyamadan sonra kurumasını bekleyip, sarı tel fırca veya sert kıllı bir fırca ile dairesel hareketlerle fırcalıyoruz. Suetin boya ile yatan kıllarını kaldırmak havalandırmak icin.
4- Ben sonra gereksiz bir islem yapıyorum ustune naturel (renksiz) sprey seklinde sprey suet boyası uyguluyorum, gerek varmı yok ama bir derinlik veriyor gibi geliyor. Yine fırcalıyoruz.
5- Su itici sprey sıkarak kendi aklımca hani vernik gibi boyayı suete sabitleyip, tekrar fırcalıyorum.

Yaptıklarım bunlar dostlar. Spor ayakkabıların beyaz taban kenarlarını yine camasır detarjanı, pril, birazda dis macunu karısımını su ile karıstırıp, eski bir dis fırcası ile fırcalayarak beyazlatabilirsiniz. Sonra nemli bir havlu ile silin. Bu islemden sonra atacaksanız camasır makinasına atmanızı tavsiye ederim.
Tişikkirlir Sipirmin.
Eksik olmayın uzun uzun yazmışsınız. Elinize sağlık.
Tercihen spor ayakkabı kullandığım için benim için güzel bilgi oldu. Tabi bu işte en önemlisi olan herhalde fırça sanırım at kılı bir fırça edinmekte fayda var.
Voskhod  Jilet adamdır!
Aman aman Smile Yeni gibi olmuş elinize sağlık komşum.
Dun yaptıgım bir baska deneme. Deri ve guzelce asınmıs bir bayan babeti.
Daha once sanırsam likit boya yapılmıs veya kirden kaplanmıs amblemleri (tommy hilfiger diye tahmin ediyorum) cok siyahlasmıstı. Onları aseton ile sildim. Belki dis fırcası prille de temizlenebilirdi. Asınan yerlere cok hafif bir zımpara yaptım cıkıntılar varsa duzeltmek icin. Guzel fırcalayıp silip boyaya hazır hale getirip, ustune ortucu boya uygulaması, sonrası beslesin ve otursun diye yine nuri leflef boya islemi ve son olarak cila islemleri uygulandı.
Burun ve topuklarda olan asınmaları biraz korusun diye, su ve cila ile rugan acma yapılıp oralarda cila kalın katman halinde bırakıldı.

Oncesi:
48841591792_3d86fe6ccb_c.jpg

48841591832_3ddfcd75bb_c.jpg

48872574547_eef1fd4cd3_c.jpg

Sonrası:
48841047353_7d92fa0e51_c.jpg

48841047268_3d738a5df7_c.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
Abi yoktan yere yeni hobi sahibi yapıcan beni Smile eşimin beyaz ayakkabılarına meylettim sayende, akşam danışıp fikir rica edicem Smile

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@oozturk

Tamam bu deri isinde moral bozmayın, bir sekil duzeltmesi yapılır. Acele etmeden planlayarak yapmak, boya vs. oncesi iyi bir temizlik ön hazırlık yapmak onemlisi.
Bir sorun olursa foto ile destekli yazarsanız öm, kendi capımca yardımcı olmaya calısırım.
Tişikkirlir Sipirmin.
Dikdik komşum süet ayakkabıyı fabrika ayarlarına çevirmişsin resmen.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,155 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 10,067 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,418 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,281 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s