Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
@bugra101 komşum harika bilgiler teşekkürler . Mesleğinizide merak ettim ?
(06/01/2020, Saat: 23:13)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @bugra101 komşum harika bilgiler teşekkürler .  Mesleğinizide merak ettim ?

Ingiltere’de pub calistiriyorum. Ancak arkadasim Endonezya’da bespoke ayakkabici ona burdan malzeme’de yolluyorum hobi olarak. Dis taban, ic taban, deri vs
@bugra101
Komsum degerli bilgiler icin cok tesekkurler. Sahsen Goodyearwelted, Handwelted gibi terimleri bile bilmiyordum. Konuya zenginlik kattınız sagolun.

Gerci %80 ayakkabımı Lumberjack markasına cevirmis bulunuyorum. Hem ucuz hem tepe tepe 2 sene giyip eskitiyorum hemde kalıplarından mıdır nedir cok rahat ediyorum. Cok oyle pahalı ama dayanıklı ve kaliteli ayakkabı ihtiyacı duymadıgımdan bu konularda bilgim de ne yazık ki yok gibi. Arada bizlere marka tanıtımı, fotolarla teknik bilgi vs. ögretirseniz merak eden bu tarz kaliteli urun arayısında olan dostlar için harika bir basvuru kaynagı olabilir. Hatta NaniKus abimizin ayakkabı cinslerini tanıttıgı daha guzel bir konusu var, vakit buldukca oraya yazsanız daha dogru bir konuda forumumuzda arsivlik bilgi kaynagımız olmus olur.

Edit: Bu arada hindistan cevizi yagı hakkında cok haklısınız, cok dikkatli kullanmak lazım yazıda kabaca belirtmistim. Benim deri cok kotu ve kuru halde oldugu icin ekstrem bir onlem olarak aklıma geldi ve inanın parmak ucuyla alıp hizlıca dagıtarak uyguladım, çunku ilk nokta halinde uygulayınca, siyahlasmanın (yagı emmesinin) cok fazla oldugunu gozlemledim. Bilmeden biraz hissederek kendimce uygulayıp sukur cok kotu hale getirmeden atlattık diyeyim, ama sizin botların basına gelene uzuldum. Bu tarz zorlu durumlarda belki son care olarak dikkatli sekilde deri urunlerde kullanılabilir ancak.
Tişikkirlir Sipirmin.
(07/01/2020, Saat: 00:19)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @bugra101
Komsum degerli bilgiler icin cok tesekkurler. Sahsen Goodyearwelted, Handwelted gibi terimleri bile bilmiyordum. Konuya zenginlik kattınız sagolun.

Gerci %80 ayakkabımı Lumberjack markasına cevirmis bulunuyorum. Hem ucuz hem tepe tepe 2 sene giyip eskitiyorum hemde kalıplarından mıdır nedir cok rahat ediyorum. Cok oyle pahalı ama dayanıklı ve kaliteli ayakkabı ihtiyacı duymadıgımdan bu konularda bilgim de ne yazık ki yok gibi. Arada bizlere marka tanıtımı, fotolarla teknik bilgi vs. ögretirseniz merak eden bu tarz kaliteli urun arayısında olan dostlar için harika bir basvuru kaynagı olabilir. Hatta NaniKus abimizin ayakkabı cinslerini tanıttıgı daha guzel bir konusu var, vakit buldukca oraya yazsanız daha dogru bir konuda forumumuzda arsivlik bilgi kaynagımız olmus olur.

Edit: Bu arada hindistan cevizi yagı hakkında cok haklısınız, cok dikkatli kullanmak lazım yazıda kabaca belirtmistim.  Benim deri cok kotu ve kuru halde oldugu icin ekstrem bir onlem olarak aklıma geldi ve inanın parmak ucuyla alıp hizlıca dagıtarak uyguladım, çunku ilk nokta halinde uygulayınca, siyahlasmanın (yagı emmesinin) cok fazla oldugunu gozlemledim. Bilmeden biraz hissederek kendimce uygulayıp sukur cok kotu hale getirmeden atlattık diyeyim, ama sizin botların basına gelene uzuldum. Bu tarz zorlu durumlarda belki son care olarak dikkatli sekilde deri urunlerde kullanılabilir ancak.

Evet olabilir. O konunun linki var midir acaba kolayınızda?

Oraya konstrüksiyon metodlarıni semalarla anlatan bir iki görsel ekleyip kısaca yazarım.

Timberland ve ya suet ayakkabılara Saphir Dubbing, Sno Seal ya da benzeri bal mumu bazlı ürünler sürerekte dayanikliligini artirabilirsiniz. Ornegin çok kirlenmiş ya da yipranmis ve ya lekeli suetlere uygularsanız cogu hatayı bastırıp tek bir forma getirir. Hindistan cevizi yaği etkisi gibi olur ancak ileri derece su geçirmezlik katar, birde derinin disi mumlu gibi bir hal alır. Rengini bayag bir koyulastitirir bu arada.
Kardesim konu şu:
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=9871

Abi dubbing aldım bir tane, boyle merhem gibi birsey, surdum evet su koruyuculugu var belli ama ustunde tabaka halinde kaldı. Dagılmıyorda guzel, fönle ısımı vermek lazım bilemedim. Ustune cila da tutmaz, boyle mat vazelin surmusum gibi kaldı pabuc elimde zamanında. Anlayamadım o urunu. Suette nasıl kullanılıyor, onu denemek aklımdan bile gecmedi.
Tişikkirlir Sipirmin.
(07/01/2020, Saat: 03:03)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kardesim konu şu:
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=9871

Abi dubbing aldım bir tane, boyle merhem gibi birsey, surdum evet su koruyuculugu var belli ama ustunde tabaka halinde kaldı. Dagılmıyorda guzel, fönle ısımı vermek lazım bilemedim. Ustune cila da tutmaz, boyle mat vazelin surmusum gibi kaldı pabuc elimde zamanında. Anlayamadım o urunu. Suette nasıl kullanılıyor, onu denemek aklımdan bile gecmedi.

Evet, fonle eritmek lazim. Taki eriyip suet dubbing’i emene kadar o noktaya tutmak lazim. Kaynak yapar gibi bolgeyi isitirak.

Ben 1-2 botuma uzerine bayag bira, temizlik malzemesi vs dokuldukten sonra yaptim. Resimlerini yarin buraya yuklerim. Yeni gibi oldular. Barin arkasinda suet ayakkabi dayanmiyor.
@bugra101 komşum selamlar fotolar nerde kaldı
(17/01/2020, Saat: 20:40)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @bugra101 komşum selamlar fotolar nerde kaldı

Selamlar komsum, valla bi ara bilgisayar basina oturup derleyip duzenleyip yazmam lazim. Ne ara vaktim olucak bilmiyorum.

Madem sordunuz 2-3 haftaya konstruksiyon metodlari ve butce butce markalari anlatan kisa bisey yazabilirim umarim. Vakit sikinti Smile

Edit: ben uzun yaziyi sordunuz sandim. Asagidaki linkelere dubbing uyguladigim bir botumu paylastim. Koyu renk olan dubbing uygulanmis hali, diger les gibi olan fotolar dubbingten once Big Grin

https://imgyukle.com/i/V2dZph
https://imgyukle.com/i/V2dtwy
https://imgyukle.com/i/V2dMuM
@bugra101 komşum işleriniz rast gitsin kolaylıklar dilerim . Ufak bir taş atma benimki tabiki uzun yazıyı bekliyoruz umarım tez zamanda zaman ayırabilirsiniz .
Fotoları gördüm uygulamayı begendim merak ettiğim şu bot agır kirlenme yaşayınca her seferinde dubbingwax yapmak botun rengini daha da koyulaştırma yapacak mı ??? Yada kendi renginde tutabilmenin yolu mevcutmu??
(18/01/2020, Saat: 13:44)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @bugra101 komşum işleriniz rast gitsin kolaylıklar dilerim . Ufak bir taş atma benimki tabiki uzun yazıyı bekliyoruz umarım tez zamanda zaman ayırabilirsiniz .
Fotoları gördüm uygulamayı begendim merak ettiğim şu bot agır kirlenme yaşayınca her seferinde dubbingwax yapmak botun rengini daha da koyulaştırma yapacak mı ??? Yada kendi renginde tutabilmenin yolu mevcutmu??

Dubbing’i bir sefer uygulamaniz yeterli ve ya daha yuksek koruma istiyorsaniz iki kez gecebilirsiniz ustunden. Ondan sonra uzerinde pek kir tutmuyor, tekrar dubbing uygularsaniz ekstradan koyulasmaz. Genelde ilk uyguladiginizda ki koyuluguyla kalir.

Dubbing eskiden amerikan askerleri tarafindan botlarini su gecirmez kilmak adina kullanilirmis. Ordu ters deriden uretilmis bot verip onlarda dubbing uygularmis. USA Rough out military boot diye google’da aratin cikar karsiniza.

Rough out derinin suetten farki inceltilmemis ust tabaka derinin ters yuzeyinin disa baktirarak kullanimi, suet bi deriyi ince ince traslayarak elde edilir rough out derinin en ust kisminin ters yuzeyinin kullanimiyla.

Ornegin deri tabaklandiktan sonra 6-8mm arasi nerdeyse alcipan sertligindedir, en ust (killarin oldugu) grain side, en alt kismi (ic organlara bakan kismi) flesh side denir. En ust 2mm’lik kisim en degerlisidir, asagilara indikce degeri duser, suet bu en ustun bir alti ve asagilarindan uretilir o yuzden iki yuzeyide flesh side’dir. birde suet genelde ust kisma gore yari fiyattir. Suette bu arada kaliteli uretilmisse cok dayanikli bir deridir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,170 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 10,108 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,431 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,299 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura için Deri Masat habaz 23 15,275 06/07/2018, Saat: 18:10
Son Yorum: helliox