Tıraşta Minimalizm
(28/08/2020, Saat: 14:42)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dört sene önce kadar minimalizm kararı almış ve bu kararı bu zamana kadar da başarıyla uygulamış biriyim. Elimdeki takriben porsuk ve domuz kılı 70'e yakın fırçayı elden çıkarmış , 30 civarı tıraş aleti , sabunlar , tıraş kremleri , aftershaveler , kartela kartela stokladığım jiletler , scuttlelar , kupalar vs. hemen hemen herşeyi satmış birisiyim. Elde kalan 2 porsuk fırçam , takriben 5-6 tane de domuz kılı fırçam bulunmakta. Onları da satmakla uğraşmak istemediğim için satmadım. Rotasyonda birkaç tanesi haricini kullanmıyorum bile...

Bu dört yılda ne değişti ? Öncelikle dört yıldır neredeyse tüm stoklarımı satmış olmama karşın hiçbir tıraş malzemesi almadım. Elde kalan 6-7 tüp tıraş kremi , arko tıraş sabunlarım yani maddi değeri olmadığı için satmadığım tıraş kozmetiklerim dört senedir yeterli geldi ve bir dört sene daha da yeter gibi. Ki rotasyon yapacak çeşitlilik dahi vardı.

Şu an geldiğim nokta itibariyle sadelik daha çok keyif veriyor bana. En fazla 2-3 çeşit sabun , 2 tane tıraş aleti , 2-3 fırça , 2-3 after shave ve sevdiğim herhangi bir jiletle daha mutluyum. Almak ve denemek eylemi bir süre sonra durdurulamaz bir istek haline geliyor. Alınan ürünler kullanılmıyor , bir kenarda duruyor. Bir süre sonra da bu durum kaos oluşturmaya başladı. Doymuşluk noktasında hissettiğim için de böyle bir karar aldım. Nitekim iyi ki almışım. Atıl durumda maddi değeri olmayacak diye satmadığım sabunlar , aftershavelerle bile rotasyon yapıp dört sene kullandım.

Komşum bu kadar ekipmanla tecrübe ettikten sonra hangi aletlerle devam ediyorsunuz?[mention]kaanayhan [/mention]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(28/08/2020, Saat: 22:32)tarkaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle o da iyi idi.

@FearofAtg Caner sen mi yazmıştın?

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yok Tarkan abi kimdi hatırlamıyorum ben sadece sonrasında sana aynı şekilde yazmıştım Smile
(28/08/2020, Saat: 21:54)İsmetaltan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Buna cevap vermesem omur mu. Big Grin

Ben biliyorum zaten neyse diyelim artık Smile
(28/08/2020, Saat: 20:43)tarkaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Koptum...

Allah hayırlı çoluk çocuk, torun versin komşum. Aynen katılıyorum.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Amin, cümlemize komşum.

(28/08/2020, Saat: 22:25)fusuy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu sene gördüğüm kürklü hilmi yorumundan sonra en iyi yorum  Big Grin  Big Grin  Big Grin

Nacizane görüşüm komşum. Smile
(28/08/2020, Saat: 14:42)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dört sene önce kadar minimalizm kararı almış ve bu kararı bu zamana kadar da başarıyla uygulamış biriyim. Elimdeki takriben porsuk ve domuz kılı 70'e yakın fırçayı elden çıkarmış , 30 civarı tıraş aleti , sabunlar , tıraş kremleri , aftershaveler , kartela kartela stokladığım jiletler , scuttlelar , kupalar vs. hemen hemen herşeyi satmış birisiyim. Elde kalan 2 porsuk fırçam , takriben 5-6 tane de domuz kılı fırçam bulunmakta. Onları da satmakla uğraşmak istemediğim için satmadım. Rotasyonda birkaç tanesi haricini kullanmıyorum bile...

Bu dört yılda ne değişti ? Öncelikle dört yıldır neredeyse tüm stoklarımı satmış olmama karşın hiçbir tıraş malzemesi almadım. Elde kalan 6-7 tüp tıraş kremi , arko tıraş sabunlarım yani maddi değeri olmadığı için satmadığım tıraş kozmetiklerim dört senedir yeterli geldi ve bir dört sene daha da yeter gibi. Ki rotasyon yapacak çeşitlilik dahi vardı.

Şu an geldiğim nokta itibariyle sadelik daha çok keyif veriyor bana. En fazla 2-3 çeşit sabun , 2 tane tıraş aleti , 2-3 fırça , 2-3 after shave ve sevdiğim herhangi bir jiletle daha mutluyum. Almak ve denemek eylemi bir süre sonra durdurulamaz bir istek haline geliyor. Alınan ürünler kullanılmıyor , bir kenarda duruyor. Bir süre sonra da bu durum kaos oluşturmaya başladı. Doymuşluk noktasında hissettiğim için de böyle bir karar aldım. Nitekim iyi ki almışım. Atıl durumda maddi değeri olmayacak diye satmadığım sabunlar , aftershavelerle bile rotasyon yapıp dört sene kullandım.
Açıkçası bende kalan 2 aletin ne olduğunu çok merak ediyorum komşum, elimde 5 adet olacak eleme yapmayı düşünüyorum aralarından Smile

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Biri black beauty Cool
(28/08/2020, Saat: 14:56)Perseus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende artık alma olayını uzunca bir süre ara vermeyi düşünüyorum. Elimde 1 porsuk, 1 sentetik fırça, bir alet,2 aftershave,2 balsam ve 4 tane sabun ve 1 tane sevdiğim jilet var.var. Bunlardan birisi biterse ancak o zaman yerine merak ettiğim bir ürün alma konusunda kararlıyım. Umarım bu kararlılığım merakıma yenik düşmez.
E bundan minimali zeytinyağlı sabun ve baltayla tıraş olup yüze kolonya sürmek üstadım. Sizin rotasyon oldukça makul ve ideal sanki.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
Arkadaşlar herkese teşekkür ederim. Benim ki yalnızca bir tercih , o dönemlerde zaten alınmaya kendimce değer gördüğüm herşeyi satın almıştım. Dolayısıyla artık benim için bir anlam ifade etmemeye başlamıştı ve “ satın almak “ eyleminin “ keyif almak “ eyleminden çok daha ön plana çıktığı için kendimce böyle bir karar almıştım. Tabi koleksiyon yaparken @"ziyanınjileti" arkadaşımız gibi gelecek nesillere birşeyler bırakabilmek benim de hayalini kurduğum bir eylemdi ancak daha sonra bununda kendimce anlamsız bir hayal olduğunu farkettim. Nitekim bu süre zarfında evlendim ve bir de çocuğum var. Açıkcası şu an tek hedefim oğlum için iyi bir gelecek inşaa edebilmek. Onun herşeyden önce toplum içinde adam gibi adam olabilmesine katkı sağlamak. Açıkçası bırakabileceğim en büyük miras bu olacaktır.

@muntazaman ara ara girdim foruma ancak çoğu zaman aylarca aklıma bile gelmedi diyebilirim. Nitekim benim için geleneksel tıraş = geltir değil . Geltir ve öncesinde Donanımhaber bizim bu konuda ufkumuzu aydınlattı. Sağlıklı ve keyifli tıraş olma eylemini öğrenmemize vesile oldu. Ben bu yüzden geleneksel tıraş oluyorum. Bu noktada hakkı ödenmez tabi.

@yakup hocam açıkçası çok fazla bir setup ‘ ım kalmamıştı. Arko, Derby tıraş sabunları ve kremleri , Füme , birkaç kutu Proraso , yarım kg kadar Cella , bir kaç tüp Speick, Palmolive, Wilkinson vs. Bunları da maddi değeri olmadığı için ve elimde son kalan ürünler olması nedeniyle satmamıştım. Kullanacağım kadarını kenara koydum , gerisi yazlığa. Bittikçe oradan takviye ediyorum. Yoksa bu kadarı dahi çok fazla.

Özetle minimalist tıraşla geleneksel tıraşa hizmet ediyorum ve keyif alıyorum. Tüm koleksiyoner arkadaşlara saygı duyuyorum , geçmişte o yollardan ben de geçtiğim için hepinizi anlıyorum. Umarım şevkiniz kırılmaz.
(29/08/2020, Saat: 01:10)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
@muntazaman ara ara girdim foruma ancak çoğu zaman aylarca aklıma bile gelmedi diyebilirim. Nitekim benim için geleneksel tıraş = geltir değil . Geltir ve öncesinde Donanımhaber bizim bu konuda ufkumuzu aydınlattı. Sağlıklı ve keyifli tıraş olma eylemini öğrenmemize vesile oldu. Ben bu yüzden geleneksel tıraş oluyorum. Bu noktada hakkı ödenmez tabi.
...

@kaanayhan Ben de öyle tahmin etmiştim. Burada zaman geçirdikçe alışveriş isteğine engel olmak gerçekten çok zor.

Yeni ürünler, incelemeler, yorumlardaki küçük ama etkili bazı kelimeler bizi yeni ürün alma kulvarına ister istemez sokuyor.

Bence geleneksel tıraş geltir ve yabancı forumlar. Buralar olmasa hatalı yaptığınız birçok şeyi fark edemeyecektiniz. Alacağımız bir ürünün iyi mi kötü mü olduğunu öğrenmek için burası ve yabancı forumlar var. Derseniz ki ben mild alet kullanıyorum o zaman benim için çöp olan - evime sokmadığım, break in için bile kullanmadığım- arko bile yeter de artar.
Aslında geleneksel tıraşa başlarken bir çok ürün almak istiyordum. Geleneksel tıraştaki 5. ayım. Edwin Jagger DE89, Yaqi Sentetik fırça, Nivea krem ve Permasharp jilet ile başladım. 3 günde bir aksatmadan düzenli tıraş oldum. Tıraş bakımından herşey o kadar güzel gidiyor ki artık yeni ürün almak istesem alacağım ürün daha iyi ne yapabilirki diye soruyorum kendi kendime. Güzel bir disiplin yakaladım kendi adıma. Çevremden de olumlu tepkiler alıyorum. Yeni bir alet, fırça, krem veya jiletin şu an yakaladığım verime daha olumlu bir katkısı olacağını sanmıyorum. Bu yüzden bende en azından şimdilik başladığım minimal set ile devam etmeye karar verenlerdenim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,621 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Tirasta Turk Markalari volkanslim 23 9,099 01/05/2021, Saat: 19:19
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Algıda Seçicilik - Geleneksel Tıraşta Eşik Noktası izbe 8 5,929 30/01/2017, Saat: 21:51
Son Yorum: onurcakmak
  Geleneksel Tıraşta 1. Ay kolay32 11 8,558 18/01/2017, Saat: 20:28
Son Yorum: Tahir
  tıraşta yüz gerdirme linguist 6 7,885 21/11/2012, Saat: 15:17
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: