Tıraşta Minimalizm
Bu forumda tanımlayamadığım bir şey var. Geçen sene aldığım yeşil astraları 1 yıldır kullanıyordum ne zaman ki bitti yeniden jilet almadan forum aklıma geldi. Foruma yeniden girdiğimden beri çelik ustura, bileme kayışı nereden alınır onu araştırıyorum halbuki öncesinde aklıma bile gelmiyordu. Tek sabun, tek jiletli ustura, tek fırça ile traş oluyordum. Şimdi durup dururken bileme taşı fiyatlarına bakıyorum.
Yorum yapan komşularıma teşekkür ederim. Sanırım dolabı kurcalama vakti geldi Smile
Arkadaslar ben bu olaya yoneldim son 1-2 senedir. Minimalizm derken oyle 1 firca, bir makine degil tabii ki, ama her tip urunden en fazla ikiser numune olacak sekilde:

*5 adet tras makinesi (tto, 3 parca, 2 parca)
*5 adet tras fircasi (sentetik, domuz, porsuk)

ile koleksiyonculuktan uzak durmayi planliyorum. Amac isi koleksiyona dokmeden, trasta cesitlilik ve keyif. Kampanya vs. uygun fiyatli bulabilirsem bir tane Merkur 34C ve 2-band fan knot alabilirim tabii ki Big Grin

Sabun olarak, Stirling'de karar kildim, farkli kokularini deniyorum. Jilet olarak, 15 civari farkli jilet denedikten sonra Personna Platinum'da karar kildim. Aftershave ve balsam bence daha keyfekeder urunler, kokusuna gore almayi dusunuyorum listemde Stirling sabunlara eslik edecek Stirling AS ve balsamlar var.

-> hic kullanmadigim 3-5 parca urunu de elden cikaracagiz bir sekilde.
Fazlalıklardan kurtulmak amacıyla stok tıraş malzemelerinde arada bir bahar temizliği yapmak gerekir.

1- Geleneksel tıraşa yeni başlayanlara verebiliriz.

2- Geleneksel tıraş sevdalıları ile paylaşabiliriz ya da ihtiyaç hissedenlere verebiliriz.

Bunu yapan arkadaşlarımız çoğunlukta olsa da yine de dolaplar obez durumda olduğundan bir türlü minimalize olamıyorlar.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(14/02/2019, Saat: 21:50)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @fatihbyfah insan evladının nefsi doymaz, bana bunlar yeter diyorsanız kaliteli bir alet ve fırça elbette yeter Smile

Duruma ihtiyaç olarak bakılırsa katılıyorum. Ama forumda bu işi hobi haline getirmiş bir sürü komşumuz var. Yeni ürünler kişiyi mutlu ediyorsa ve ekonomik özgürlüğü buna el veriyorsa devam etmeli bence.
Komşum tamamiyle katılıyorum. Hatta tirasa yeni başlayan öğrenci arkadaşlarımıza yönelik olarak ihtiyaç fazlası ürünler verilebilir.
takas ya da hediye etmek suretiyle de yeni makine almadan eldekiler azaltılabilir ya da en azından eldeki makinelerin sayısı artmaz. misal aklımda r41 almak var ama makinem satılmadığı için alamıyorum Smile indirim döneminde dahi kendime engel oldum, hayır dedim zaten çok jiletin var bir de makinede bunu yapmayacaksın dedim.Smile zor oluyor özellikle de yeni başladığınız ve diğer ürünleri merak ettiğiniz zaman ....xd
Ben de minimalizm taraftarıyım ama bu işe yeni başladığım için de farklı markaları/modelleri denemek istiyorum.

Denediklerimden bana uymayan ürünleri ayırdım. Babama, kayınpedere ve kayınbiradere sırasıyla azalan güzellikte birer set yaptım doğum günleri geldikçe hediye ediyorum. Sevmediğim enişteye de kalan kartuşlu ve hazır köpükleri ayırdım vereceğim.

Yine bile elimde 15-20 farklı marka 200 civarı jilet, 6 farklı makine, 4 köpürtme tası , 4 fırça, 3 sabun, 2 kolonya var. Temennim yıl sonu bu rakamları yarısına yaklaştırıp, eşime söz verdiğim gibi bana banyoda ayırdığı rafın dışına taşmamak.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
(15/02/2019, Saat: 11:42)ziyak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de minimalizm taraftarıyım ama bu işe yeni başladığım için de farklı markaları/modelleri denemek istiyorum.

Denediklerimden bana uymayan ürünleri ayırdım. Babama, kayınpedere ve kayınbiradere sırasıyla azalan güzellikte birer set yaptım doğum günleri geldikçe hediye ediyorum. Sevmediğim enişteye de kalan kartuşlu ve hazır köpükleri ayırdım vereceğim.

Yine bile elimde 15-20 farklı marka 200 civarı jilet, 6 farklı makine, 4 köpürtme tası , 4 fırça, 3 sabun, 2 kolonya var. Temennim yıl sonu bu rakamları yarısına yaklaştırıp, eşime söz verdiğim gibi bana banyoda ayırdığı rafın dışına taşmamak.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Allah da sizin güldürsün hocam. Sevmediğiniz enişteye verilecek kartuşlu kısmına iyi güldüm.. Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
Geleneksel tıraşa başladığımdan beri buna yönelmiş durumdayım. 5 çeşit sabun, 1 tane porsuk, 1 tane domuz kıllı, 2 tane sentetik kıllı olmak üzere 4 tane fırça, iki tane makinam var. Sabunda henüz bu benim sabunum diyemedim. Fırçalardan birini satmayı düşünüyorum, sentetik olanlarda, jilette ise iki jilet şimdilik kesin, denemeler devam etmekte.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,232 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Tirasta Turk Markalari volkanslim 23 8,941 01/05/2021, Saat: 19:19
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Algıda Seçicilik - Geleneksel Tıraşta Eşik Noktası izbe 8 5,860 30/01/2017, Saat: 21:51
Son Yorum: onurcakmak
  Geleneksel Tıraşta 1. Ay kolay32 11 8,463 18/01/2017, Saat: 20:28
Son Yorum: Tahir
  tıraşta yüz gerdirme linguist 6 7,820 21/11/2012, Saat: 15:17
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: