Bedelli askerlik
@ziyanınjileti onun adı maalesef olgunluk değil. özgüvenimiz törpülendi, onurumuz kırıldı, devletin gözünde kıl kadar değerimiz olmadığı öğretildi. ben çektim herkes çekmeli zihniyetinden de vazgeçilmeli artık. eskiden ilkokullarda öğretmenler öğrencileri döverlerdi. şimdi sorarım size çocuğunuza bir fiske vurulsa o okulu başlarına yıkmaz mısınız? devir değişti. bu sistem de artık değişmeli.
توركيه جمهوريتى شيخلر، درويشلر، مريدلر، مجذوپلار مملكتى اولاماز
مصطفى كمال أتاتورك
(29/10/2018, Saat: 22:38)colpan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ziyanınjileti onun adı maalesef olgunluk değil. özgüvenimiz törpülendi, onurumuz kırıldı, devletin gözünde kıl kadar değerimiz olmadığı öğretildi. ben çektim herkes çekmeli zihniyetinden de vazgeçilmeli artık. eskiden ilkokullarda öğretmenler öğrencileri döverlerdi. şimdi sorarım size çocuğunuza bir fiske vurulsa o okulu başlarına yıkmaz mısınız? devir değişti. bu sistem de artık değişmeli.

Yıkmam. Çocuğum ne için fiske yedi, onu öğrenirim. =)
Çok şükür, dayak yedik ama hiç öyle psikolojimiz bozulmadı. Çok iyi insanlar olduk. Hiç de sapıtmadık. Hocadan tokat yediğimizde bunu gelip ailemize anlatmazdık. Anlatsaydık bile iyi olmuş cevabı alırdık. Zira öğretmenlere saygı vardı. Öğretmenlerde yaptığı mesleğin ağırlığının ve kutsal görevinin farkındaydı.
Onurun kırıldı, öz güvenin törpülendi derken askerlik yapmadığınızı düşünüyorum. Zira askerlikte öz güveni olmayan askeri patates soyma görevi verirler. Asker de komutanların askerlere öğrettiği şeylerden biri onurunuz ve şerefiniz için yaşayın, ölün nasihatıdır. El bebek, gül bebek askerlik yapılan, bir eli bal da bir eli yağ da askerlik eğitimi verilen dünya üzerinde hiç bir ülke yok.
Devir değiştiği konusunda hem fikirim. Ne yazık ki bu dediklerime tamamı ile yabancı, öğretmen döven bir nesil geldi. Peygamber ocağı denilen yer öcü olarak görülmeye başlandı. Yazık, ne diyeyim.
@ziyanınjileti dünya üzerinde zorunlu askerlik eğitimi verilen pek bir ülke kalmadı demek daha doğru olacak Smile

ayrıca @ziyanınjileti bir eli bal da bir eli yağ da nasıl askerlik yapılır, amerikan askerleri sayesinde onu da gördüm merak etmeyin afganistanda.
مصطفى كمال أتاتورك
(29/10/2018, Saat: 22:51)colpan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ziyanınjileti dünya üzerinde zorunlu askerlik eğitimi verilen pek bir ülke kalmadı demek daha doğru olacak Smile

Evet, işte bunu tartışabiliriz. Profesyonel ordu bence de şart. Ama şunu söylemeliyim. Üzerinde bulunduğumuz ülke jeopolitik olarak öyle rahat rahat yaşayabileceğiniz topraklar değil. Binlerce yıldır bu topraklarda farklı milletler savaşmış, bundan sonra da savaşacaklar. Ama bedelli askerlikte 21 güne bile ne gerek vardı diyenler var. Yahu kötü mü..? En azından olağan üstü bir hal olduğun da Subay ile Albayın kim olduğunu karıştırmayız. Smile
@ziyanınjileti uzaktan eğitimle olmaz mı o? ki şimdi hala var mı bilmiyorum bizim zamanımızda milli savunma derslerinde hepsini öğretmişlerdi yabancı değildik hiç bir kavrama
مصطفى كمال أتاتورك
Dostlar, konu bedelli askerlik. Konu dısına cıkmayalım isterseniz konu kapanmasın.
(29/10/2018, Saat: 22:59)colpan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ziyanınjileti uzaktan eğitimle olmaz mı o? ki şimdi hala var mı bilmiyorum bizim zamanımızda milli savunma derslerinde hepsini öğretmişlerdi yabancı değildik hiç bir kavrama

Yani kusura bakmayın da ciddi olarak benle dalga geçtiğinizi düşünüyorum bu mesajınızla. Neyse komşum, her şey istediğiniz gibi olur umarım. İyi akşamlar.
Askerliğimi yıllar önce kısa dönem yapmış olduğumu belirterek söze gireyim ki kahramanlık destanı yazıyormuşum gibi algılanmasın. Bedelli askerlik yapanlara da saygı duyduğumu belirteyim tamamen kişisel fikirlerimi yazıyorum, kimse de alınmasın.

Ben bedelli askerlik yapan arkadaşlara bu 21 gün askerlik uygulamasına karşıyım. Neden mi?

Madde 1: Ülke ekonomisinin durumu ortadayken ve bu uygulama ekonomiye katkı amaçlı getirilmişken; arkadaşlar güzelce parasını öderken; bu alınan paranın az miktarı bile olsa tekrardan bu arkadaşlara harcanıyor (yeme- içme, giyinme) ne olursa olsun bu bana rasyonel gelmiyor.

Madde 2: 21 günlük temel eğitim vatan kurtarmada çok etkili olmayacaktır diye düşünüyorum. Aslında bu konu çok su kaldırır da hiç detayına girmek istemiyorum, aramızda bu işi meslek olarak yapan, vatanı için ter döken asker arkadaşlarımız var yanlış bir şey söylemiş olmak istemem. Ama joystickle masa başında saldırı yapılan bir savaş düzeni var sanki yeni dünyada.

Meselenin diğer bir boyutu da bu 21 günlük görev uygulaması bana sorarsanız bedelli arkadaşlara bir hediyedir gibi geliyor. Her türk evladı asker ocağını yaşamalı ve görmelidir gibi bir kültürle büyüdüm ben be yaptığım kısa dönem askerliği de gönüllü yaptım. Hayatım da çok daha mutlu 5 aylık dönemler geçirmişimdir emin olun çok bayıldığımdan söylemiyorum bunu ama gördüm ki bunu yaşamış olmak, yaşamamış olmaktan daha iyi.

Sürçü lisan ettikse affola. Görüşlerim bu minvaldedir.

Saygı ve sevgiler

Mehmet
Bir asker olarak şu kadarını söylemek isterim;
1. Bedelli denen askerlik türü devletin kassına sıcak para akışı sağlansın diye getirilmiştir.
2. TSK zaten profesyonel bir ordu haline gelmiştir( er, onbaşı ve çavuş olan kardeşlerimiz askeri operasyonlara alınmamaktadır sadece belli yerlerdeki hizmet açığını kapamaktadır(( ki bunu bile savunmuyorum, bu konu ayrı bir konu)) )
3. Tarihimiz incelendiğinde ordumuzun olmadığı vb durumlarda Türk halkı herzaman kendisini savunmasını bilmiştir ve bu gayede askerlik yapılması gerektiğini savunuyorum
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@poyrazbayrak 3 ay zorunlu + 6 ay bedelli askerlik geleceği konuşuluyor... detaylarından haberiniz varmı?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  askerlik tecili AsiT_59 11 12,673 05/05/2013, Saat: 00:18
Son Yorum: zorba58
  Askerlik anilari GeltirBot 37 41,103 01/12/2012, Saat: 12:31
Son Yorum: emiriko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: