Bedelli askerlik
Malûmunuz üzere seçim vaadi olarak ilk üçte yer alan bu uygulamaya yaklaşık 800 bin başvuru oldu. Önceki bedelli askerlik düzenlemelerinden yararlanan toplam sayıdan da fazla. Beklenilen sayının iki katını aşması, kışlalardaki şartların yetersizliği, ekonomik kriz içinde daha fazla masraf edinmek istenmemesi, cumhur ittifakının zayıflaması neticesinde son kamuoyu anketlerdeki yaklaşan yerel seçimlerde mevcut hükümetin oylarının gözle görülür şekilde düşüş yaşadığı göz önünde bulundurularak 21 günden vaz geçilerek başvuru süresinin de yıl sonuna kadar uzatılacağı konuşuluyor. Çevremde bu konuda olumlu ya da olumsuz görüş beyan eden birine rastlamadım. Sizlerin bu bedelli askerlik hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Mutlu pazarlar dilerim..
توركيه جمهوريتى شيخلر، درويشلر، مريدلر، مجذوپلار مملكتى اولاماز
مصطفى كمال أتاتورك
21 günden vazgeçilmesi, bu kapsamda başvuru yaparak başlayanlar tarafından ve genel anlamda halkımız tarafından hoş karşılanmayacağı için 21 günlük temel askerlik eğitimini kaldırmayacaklarını düşünüyorum.

Diğer taraftan yükümlüğün hizmetine ilişkin bedelli askerlik uygulamasının kaldırılarak belirli bir süre eğitim aldıktan sonra kalan yükümlülük süresince bedelini ödeyenlerin askerlik hizmetini yapmış sayılması, yükümlülüğünü yerine getirmeye devam edeceklere ise asgari ücret verilmesi gibi bir proje devam ediyor. Bu yüzden başvuru süresininin uzatılmayacağını düşünüyorum.

Eğer uzatılacaksa 1 Ocak 1994 tarihinden sonra doğanlara da (1995'e kadar) başvuru hakkı verilmesi lazım bence.
Türkiye şuan genç nüfus yoğunluğu oranında bir altın dönemi yaşıyor.  Ama bu ne yazık ki geçici. Bundan sonrası nüfus grafiği hızla aşağıya doğru seyir gösterecek, göstermeye başadı bile... Şuan bedelli askerlik için başvuran kişileri askere alsan ne fayda göreceksin.? 800 bin kişiden ne fayda kazanacaksın? Askerlikte artık profesyonel orduya geçiliyor. Bu, 22 yaşında askere alınan gençleri 3 ay eğitip, daha sonra eline G3 piyade tüfeği vererek dağa operasyona gönderilmesinden çok daha iyidir. Ama bedelli askerlikte de mutlaka en az 1 ay eğitim görmeleri şart. Gez-göz-arpacık ne olduğunu bilmeyen, hiç obüs, el bombası görmeden, karavana da yemek yemeden askerlik yapılmasına da karşıyım.
Bir pilot gibi bir askerinde yetismesi buyuk emektir. Stratejik askeri gozlem ve tecrube kolay elde edilmez. Saglam bir egitim sarttır bu yuzden simdilerde oraya buraya baglanan askeri okulların onemi buyuktur.
Askerligi zorunlu bastan savılması gereken bir is gibi gorursek, parası olana her alanda oldugu gibi kolaydan kısa yol sunulur. Fakir cocugun sucu ne en onde catısacak dersen, dinimizde kitabımızda da kolelik var ne var yani denebilir. Hayatın kaderidir bilen bilir tum hayvanlar esittir, ama domuzlar daha esittir.
Asker cok onemlidir, devletin ve milletin sıgınacagı son kaledir. Bilgisiz comezlerle bu isin yapılması kadar sakat birsey yoktur. Bu bir is ve kutsal gorevdir, profesyonel yapılmalıdır.
Kusura bakmayın ben 1 aylık askerligi cok sacma buluyorum. O bir aylık askerligi boyunca o kisi askermidir askerdir. Vatan millet bir acil durumda ona mı guvenecektir, bilgisi nedir tecrubesi nedir. Paralı olacaksa olsun parasını veren yapmasın, para verdim yapmadım desin ama birbirimizi kandırıyor gibi askerligimi yaptım geldim diyemesin. Bu paralı olarak yapmayanlardan toplanan paralarında hesabı verilsin, bu toplanan paralar ile adam gibi cekirdekten yetismis atıyorum 1000askerin 15 senelik egitim gideri olarak harcanacak densin. (sayıstay gibi denetim kurumları bu yuzden onemlidir, kurumlara gelen paraların hesabı verilsin ve iyi dogru yerlere aktarıldıgı denetlensin.)

Komsum sordugu icin, dıs kapının mandalı olarak konu hakkındaki dusuncelerim. Aktif veya gecmisinde bu ulke icin hizmet vermis uyelerimiz var biliyorum. Onların tecrube ve bilgisi varken bize laf soylemek dusmez.
Dikdik_s üstadıma sonuna kadar katılıyorum, geçen bizim iş yerinin yanındaki otelde çalışan genç bedelli askerlik için para yatırmaya geldi oflayıp pufluyor n oldu dedim abi 21 gün nasıl geçecek düşünemiyorum dedi ohooo dedim sen 21gün yapıcan tatil gibi düşün göz açıp kapayıncaya kadar geçer benim gibi 18 ay yapsaydın kimbilir kafayı yerdin heralde dedim nasıl yani dedi gerçekten 18 aymı yaptın dedi şaşkın yüz ifadesi ve yuvasından fırlamış gözleriyle inanamıyorum abi nasıl yaptın 18 ay nasıl dayandın dedi, e ALLAH güç veriyor dedim, neyseki demem o ki şimdiki gençler çok kaypak tırt geliyor bana içlerinde azda olsa cengaverler var onların başımızın üstünde yeri var, birde şu haberlerde demiyorlarmı ayar oluyorum bedelli asker yapacaklar kuyruk oluşturdu falan insanları nasıl uyutuyorlar böyle, asıl olan ASKERLİK YAPMAK İSTEMEYENLER kuyruk oluşturdu olmalı haberin başlığı vah ülkem vah
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
3 hafta eğitimin kapsamı aşağıdaki gibi olmali:
* sosyal bilgiler, ki (yanlış) tarikatlara falan kapılıp kötü yola düşmesinler,
* rütbe sıralaması, ki emir verenlerden en büyüğünü tanıyıp yoluna yolcu olsunlar,
* itaat etme, ki gerektiği zamanda söylenene karşı durup ortalığı karistirmasinlar,
* silah kullanma, ki olur da lazım olursa artık diye.

Ben kısa dönem askerligimde en çok mesela acemi koğuşlarının tuvaletini ve lavobolarini temizlerken ülkem insanı hakkında bilgi toplayabilmiştim Smile

~SB
Gecmiş dönemde bedelli ödemesi ile askerlikten muaf olmuş birisi olarak şuan çıkan yasa zamanlaması fiyatı ve 25 yaş olması çok iyi düşünülmüş . Ve şuan ki sayı ile gayet başarılı
Buradan gelen paranın tekrar militarizm e değil eğitime aktarılmasından yanayım ki ülkemizde gerek asker gerek polis sayı ve ekipman olarak sırtımızda fazlası ile büyük bir yük ve masrafa sebebi olmakta . ( şahsi görüşümdür )
@colpan komşum iktidarın oy kaybettiği gibi bir durumdan bahsetmişsiniiz ama her Seçim dönemi söylenir ve her seciim aynı gecer yıllardır ülkemizde, ben böyle bir oy kaybı görmüyorum .
@soner komşum şimdiki gencler sizin dönemlerinizden daha tırt veya daha kaypak değil emin olun . Ve o sırada bekleyen genç adamların içinde öyle beyinler var ki siz ister askere gitmek istemeyenler diye büyük punto harflerle yazın , ister tırt kaypak diye küçük görün eline silah almadan da ülkesi için vatanı için en önemlisi evren için faydalı olacaklardır . Siz 18 ay yaptığınız askerliğini ile övüne durun .
Belirtmek isterimki 18 ay yaptığım askerlikle hiç övünmüyorum, ne küzelki sizde bahsettiğim cengaverler içindesiniz, burdan anlaşılmasınki 18 ay yapanlar gereksiz bilgisiz cahil, bedelli yapanlar süperzeka üstün insanlar, kendi asıl görüşüme gelince zorunlu askerlik tamamen kaldırılmalı gelişmiş ülkelerdeki gibi olmalı isteyen elemerden geçerek orduya maaşlı katılmalı potansiyel çok onca iş sahibi olma ihtiyacı olan genç var işsiz bunlara istihdam sağlanmalı iyi bir eğitimden geçip profesyonel ordu oluşturmalı
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
@SirinBaba hapse girip çıkmış kişiler de aynı aynı tabirleri kullanıyor. yok hayat hapiste öğreniliyormuş, yok adam olmak için herkes hapse girmeliymiş. muhteşem bir "deneyim"miş.. ülke olarak en az 100 yıl gerideyiz derler de bana sorarlarsa hala ortaçağdayız bu kafalarla

@kokopelli itaat edenleri gördük 15 temmuzda, o zaman hazırlıksız yakalandık bir daha öyle bir kalkışma olursa silah kullanma konusunda da en iyi eğitimi aldık (bedelli eğitiminde sadece 3 mermi attırılıyor), mühimmatın da en hasına sahibiz evelallah

(28/10/2018, Saat: 15:59)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3 hafta eğitimin kapsamı aşağıdaki gibi olmali:

1- sosyal bilgiler, ki (yanlış) tarikatlara falan kapılıp kötü yola düşmesinler,
2- rütbe sıralaması, ki emir verenlerden en büyüğünü tanıyıp yoluna yolcu olsunlar,
3- itaat etme, ki gerektiği zamanda söylenene karşı durup ortalığı karistirmasinlar,
4- silah kullanma, ki olur da lazım olursa artık diye.

Ben kısa dönem askerligimde en çok mesela acemi koğuşlarının tuvaletini ve lavobolarini temizlerken ülkem insanı hakkında bilgi toplayabilmiştim Smile

~SB
توركيه جمهوريتى شيخلر، درويشلر، مريدلر، مجذوپلار مملكتى اولاماز
مصطفى كمال أتاتورك
Askerlik yapmış biri ile askerlik yapmamış birinin olgunluğu farklıdır arkadaşlar. Burada bedelli askerlik yapanlara bir şey denmiyor. Tam tersi bu gereklilik, farkındayız. Ama ortada olan gerçekleri de görmezden gelmeye çalışmak doğru değil. Zorluk çektiğiniz her an olgunluk kazandığınız andır. Daha detaylı anlatacak olursam annesini-babasını kaybetmiş bir çocuk ile aile ortamında büyüyen çocuk, erken yaşta çalışmak zorunda kalan çocuk ile ev-okul arasında mekik dokuyan çocuğun olgunluğu farklıdır. Aynı şekilde askere giden (herkes için değil ama çoğu için diyebiliriz) gençler de olgunluk kazanır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  askerlik tecili AsiT_59 11 12,652 05/05/2013, Saat: 00:18
Son Yorum: zorba58
  Askerlik anilari GeltirBot 37 40,927 01/12/2012, Saat: 12:31
Son Yorum: emiriko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: