Sayın Hocalarım
(25/10/2018, Saat: 12:56)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FirstClass
Kardesim ezberleme gibi ogrenmek yerine mantıgını acıklarsam daha kalıcı ve anlasılır diye umuyorum. Ogrendigim seyler olarak yazdıklarını kendimce acıklamak istedim.

-fırçayı ılık suda bekletmek:
Dogal kıl su emer, tıras esnasında ugraıp yaptıgımız kopugumuzu emmesin diye ve kıllar suya doyup biraz yumusasın diye, loftun yarısına kadar seviyede bir sure suda bekletiriz. İlla sıcak ılık olacak diye birsey yok. Yazın ozellikle soguk suda bekleten cokca arkadasımız vardır. Tahrise acık hassas ciltli arkadaslarada soguk su ile tırası tavsiye ederiz.

-bıçağı sıcak suda tutmak:
Bunun tırasa hic bir faydası yoktur. Sıcak su ile tırası sevenler makinayı yuzlerine degdirince irkilmemek icin yapıyorlardır.

-öncesinde sıcak duşa girmek:
Sakalı yumusatmak icin onerdigimiz, kendiminde yaptıgı bir eylemdir. Ama bunun aksini iddia eden, yumusak sakalın egilip bukulerek jiletten kactıgı, sert sakalın daha iyi kesildigini iddia edenler vardır. Banyo yaparken genelde sıcak su kullandıgımız icin, fırca mevzugunda bahsettigim gibi tahrise meyilli hassas ciltli arkadasların kendilerinin tecrube etmesi eger daha iyi sonuc veriyorsa banyo oncesi tıras olmaları daha iyi olur.

-köpüğü yüze iyice yaymak:
Kopugu zaten yuzumuze iyice yayacagız ama onemli olan biraz yuzde kopugu calıstırmaktır. Tıras sabununun icerigindeki esansiyel yagın cilde emilmesi, sakal aralarına kopugun iyice girmesi vs. icin her halukarda fırca ile yuzunuzde bir sure calısın yedirin.

-fırçayı fazla bastırmamak:
Fırcayı bastırın agalar sorun yok. Bastırınca acılır fırca en kotusu. Kopurttugunuz fırcanız bolca su ihtiva eder. Once bastırmadan kopugu yuzde dagitmak, sonra hafif baskıyı arttırarak fırca icindeki suyu cıkarmak kopugu nemlendirerek yuzde calısmaktır dogrusu. Onemli olan makinayı bastırmamak.

-bıçağı 30 derece açıyla tutmak:
Muhendis bir adam olarak sana elimle net olarak 30 dereceyi gosteremem. 25mi olur 35mi olur bilemem ama kesin 30 diyemem. O yuzden bu tarz soylemleri ogretici bilgi olarak hic gormedim ve kullanmadım.  Her tıras aletinin kendince bir tutma acısı var, tırasınıza veya aleti tutus acınıza cok odaklanmayın, elinize alıp yuzunuzde bir iki cekis yaptıgınızda o makinanın tatlı kestigi, ne jileti cok yuzunuzde hissedeceginiz ne de hic hissetmediginiz, 2'sinin arası tatlı yumusak bir olcusu var. O noktayı hissettiginiz an ve/veya Safety razor dememizin nedeni koruma barına cildinizi dayadıgınızı hissettiginiz an  dogru acıdır.
Bu tutus acısını once bastırmamayı ogrendikten sonra cok daha kolay bulacaksınız.Bastıran adam acısı dogrumu acaba diyor, bastırmayan adam bir sekilde cok rahat o acıyı buluyor.

Umarım hissederek daha iyi anlaman icin yardımcı olabilmisimdir.
Saygılar.

Hocam detaylı açıklamalar için çok teşekkür ederim. 30 derece işinin yalan olduğunu aslına bakarsanız ilk tıraşta anladım  Big Grin . Yalan demeyelim de yüzümü kesmeden hangi açıda tutuyorsam o açıda kesmeye devam ettim açıkçası. Böyle şeylere elim de az çok yatkın olduğu için çok sıkıntı olmadı. Tek sıkıntım, 2. perdede yanal keserken çenemin altını yanal şekilde kesmekte biraz zorlandım. Elim alıştıkça daha rahat keserim diye umuyorum. Ya da biraz kilo alıp gıdı yapmalıyım  Big Grin .

Deneme amaçlı farklı farklı jiletler aldım. Gelen Arko kremi de protein tozu kabına bastım. Bu protein tozu kapları üst üste istiflenebiliyor. Birbirine vidalanıyor. Ortalıktan bütün jilet ve krem yığını da kalkmış oldu.

Envai çeşit jilet:
45a84be98582.jpg

Sabun bastığım kutuya, forumdan gördüğüm bir tasarımı (ç) alarak ufak bir görsel ekledim. Ne olduğunu anlamayıp, kokusuna bakıp kimse çöpe atmasın.  Big Grin
68855ec69170.jpg

Bu da toplu çeyiz. Nivea Men kremini yıllardır kullanıyorum. Bir sıkıntısını görmedim. Belki tıraş sonrası için çok uygun olmayabilir. Daha deneme şansım olmadı tıraştan sonra. Tom Ford'un kokusu çok güzel. İçeriğinde az da olsa alkol varmış ama tıraş sonrası bir yanma hissi yaratmadı.
bcc0fe9c4850.jpg

Fotoğraf çekmeyi çok beceremediğim doğrudur. Mühle setten çok memnun kaldım. İlk tıraşta dahi bu kadar keyif verdiyse ben bunu uzun yıllar boyunca gönül rahatlığıyla kullanırım diye düşünüyorum. Bundan başka da ekipman almayı düşünmediğim için başka makinelerin hissiyatını bilemeyeceğim. Bu benim için bence bir avantaj. Bildiğim tek makine bu olacak. O yüzden de başka makinelere gıpta etmeme gerek kalmayacak.  Big Grin
@FirstClass iyi günlerde kullanın. Kutlarım, hepsi çok güzel.
Önemli olan korkusuzca ilk adımı atmaya cesaret etmektir.
O tarif ettiğiniz "kendimi keserim" korkusunun arkasındaki güzellikleri herkesin yaşamasını yürekten diliyorum.
Keyifli tıraşlar...
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Hocalarım sfiber 11 6,436 26/05/2018, Saat: 12:55
Son Yorum: sfiber
  Merhaba Sayın Forum Üyeleri hasanbay 32 34,032 16/11/2013, Saat: 01:47
Son Yorum: korhan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: