Osmanlı'da berberlik ve kullandıkları malzemeler
Abi paylasımını masa ustune indirdim musait oldugumda konsantre okuyayim diye ama daha baslamadım. Kapak sayfasını gordum hatta internette satısı varsa, birkac tane alıp, mahalle berberlerine hediye etmeyi dusunuyordum. Degerli paylasım icin cok tesekkurler. Sunnette varsa tamam olmustur o kitap Smile
Eskiden berberler tabelalarına sünnet, hacamat, diş çekimi, saç sakal tıraşı yapılır diye yazıyorlar mıydı  bilmem ama günün şartları ile düşününce korku filmleri aklıma geliyor Smile

Dostum kitap prestij boy, belediyeden fuarlar harici nasıl temin edilir ve fiyatı nedir bilmiyorum ama nette satılanların fiyatı insanın keyfini kaçırıyor.
Üstat paylaşım için teşekkürler. Henüz okuma fırsatım olmadı ama hızlı bir şekilde sayfaları geçtim.

Geleneksel Tıraş ile ilgili 128-201 sayfaları arasında bilgiler paylaşılmış. Metin kısmı az, daha çok görsel var.

Özellikle yerli üretim ürünleri göstermekle beraber Gillette firmasının DE aletlerine yer verilmiş.

Yerli firmalar çoğalınca jilet isminin yerine tıraş bıçağı kullanılmış.

Ez cümle geleneksel tıraş ile ilgili güzel bilgiler yer alıyor.
O yıllarda ciddi derecede fakirlik ve yokluk varmış gibi. Gayet güzel bir paylaşım.
Ben de son bir kaç gündür, Osmanlı'da berberlik ile ilgili konuları araştırıyordum, başlığı görmek büyük tesadüf oldu. Dikkatimi çeken herkesin başını yana yatırarak tıraş olması sebebini anlayamadım.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(06/05/2019, Saat: 11:49)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de son bir kaç gündür, Osmanlı'da berberlik ile ilgili konuları araştırıyordum, başlığı görmek büyük tesadüf oldu. Dikkatimi çeken herkesin başını yana yatırarak tıraş olması sebebini anlayamadım.

Üstadım şimdiki berber koltuklarında bulunan başlık görevi görüyor olabilir. müşteri kımıldamasın, ustura ile adamı kesmeyelim diye başını dizine yatırarak destekliyordur diye aklıma geliyor benim
Daha da ilginç olanı 1 ay önce yeni kutu yaptırmayı düşünüyorduk, kapak fotosu da böyleydi Smile

Kutu ile ilgili özelden yorum yaparsanız çok sevinirim.
10 x 4 x 2,6cm boyutlar

wvzhvc.jpg
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(06/05/2019, Saat: 11:58)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım şimdiki berber koltuklarında bulunan başlık görevi görüyor olabilir. müşteri kımıldamasın, ustura ile adamı kesmeyelim diye başını dizine yatırarak destekliyordur diye aklıma geliyor benim

Geriye doğru yatırma sanırım insanı rahatsız ediyor, ben tanımadığım yerlerde sakal tıraşı olunca hafif bir rahatsızlık hissediyorum. Ayrıca daha detaylı açıklamalara bakıyorum, berber seçiminde sinirli olmayan, birilerini kesmeyecek adamlar arıyorlar, sanırım o dönemde bıçak altına yatmak biraz daha rahatsız edici. Yan durunca, istenmeyen bir durumda insanın kendini toparlama ihtimali var gibi duruyor Smile
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Osmanlı'da Tıraş hayzen 8 9,866 10/11/2013, Saat: 04:01
Son Yorum: ohtararan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: