Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.)
Sabunları değerlendirirken ve karşılaştırırken kullandığımız bazı kriterler var. Örneğin Koruma, Kayganlık, Nemlendirme, Tamponlama vs. gibi. Bunların ne demek olduğunu ve nasıl ölçüldüğünü  paylaşabileceğimiz bir konu açmak istedim. Burada üstadlarımızın tecrübelerinden faydalanma şansını yakalayacağımıza inanıyorum. Ayrıca ortak bir anlayış, ve dil oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

Tüm üstadları katkıya davet ediyorum.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Üstadım tamponlama derken yastıklama demek istedin sanırım
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(12/11/2018, Saat: 22:49)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım tamponlama derken yastıklama demek istedin sanırım

Doğrudur üstad.
(12/11/2018, Saat: 21:54)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sabunları değerlendirirken ve karşılaştırırken kullandığımız bazı kriterler var. Örneğin Koruma, Kayganlık, Nemlendirme, Tamponlama vs. gibi. Bunların ne demek olduğunu ve nasıl ölçüldüğünü  paylaşabileceğimiz bir konu açmak istedim. Burada üstadlarımızın tecrübelerinden faydalanma şansını yakalayacağımıza inanıyorum. Ayrıca ortak bir anlayış, ve dil oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

Tüm üstadları katkıya davet ediyorum.

Benim fikrimce:

En önemlileri; kayganlık ve nemlendirmedir. Eğer kayganlık olmazsa, jilet yuzde takılma yaparak ciddi tahriş ve kızarıklıklara da neden olabilir. Mesela bazı tıraş kremlerinin nemlendirmesi cok düşük 5 dakika sonra kayış gibi kurur
İzlediğim bir kaç videoda kayganlığı ölçmek için jileti kullanıp köpüğü aldıktan sonra yüzünü su ile ıslatıp jileti tekrar kullanıyorlar. Eğer jilet takılmadan akıp geçiyorsa sabunun kayganlığı iyi diyorlar. Kayganlığı ölçmek için bir yöntem, paylaşmak istedim.
(12/11/2018, Saat: 22:49)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım tamponlama derken yastıklama demek istedin sanırım

Affınıza sığınarak sorayım yastıklama nedir? İnternette bulamadım.
Kremin veya sabunun cilt ile jilet arasında oluşturduğu, gözle görülemeyen fakat hissedilebilen köpük yoğunluğu diyebiliriz. Her sabun veya krem bunu tam anlamıyla başaramaz, bu birazda sizin el maharetinize kalıyor doğrusu. Suyu çok verirsen olmaz, az verirsende olmaz, yastıklamayı bir otomobilin hava yastığı gibi düşünebilirsiniz, kaza anında sizi direkt darbelerden korur, işte bu yastıklamada jiletin teninize direkt sürtünmesini engelleyecek, köpükten bir tabaka oluşturuyor. Bunu tıraşa ilk başlarken aleti yüzünüze yasladığınızda köpüğün kıvamından hissedebilirsiniz, alet direk köpüğü aşarak kolayca teninize değiyorsa yastıklama zayıftır, fakat alet köpüğü orta sertlikte zorlanarak geçerek teninize değiyorsa yastıklaması yeterlidir. Dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım daha bilgili üstadlar varsa onlarda bilgi verebilirler. Yanlışım varsa düzeltebilirler.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(09/05/2019, Saat: 00:27)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kremin veya sabunun cilt ile jilet arasında oluşturduğu, gözle görülemeyen fakat hissedilebilen köpük yoğunluğu diyebiliriz. Her sabun veya krem bunu tam anlamıyla başaramaz, bu birazda sizin el maharetinize kalıyor doğrusu. Suyu çok verirsen olmaz, az verirsende olmaz, yastıklamayı bir otomobilin hava yastığı gibi düşünebilirsiniz, kaza anında sizi direkt darbelerden korur, işte bu yastıklamada jiletin teninize direkt sürtünmesini engelleyecek, köpükten bir tabaka oluşturuyor. Bunu tıraşa ilk başlarken aleti yüzünüze yasladığınızda köpüğün kıvamından hissedebilirsiniz, alet direk köpüğü aşarak kolayca teninize değiyorsa yastıklama zayıftır, fakat alet köpüğü orta sertlikte zorlanarak geçerek teninize değiyorsa yastıklaması yeterlidir. Dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım daha bilgili üstadlar varsa onlarda bilgi verebilirler. Yanlışım varsa düzeltebilirler.

Teşekkür ederim anladım olayı nemlendirme, kayganlık, köpük yoğunluğu 3 önemli faktör.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Dairesel hareketler sonrasında badana fırçası misali uygulamalar ile yastıklama (tampon) etkisini artırabiliriz. Tasta kıvamını bulmuş köpüğü bu şekilde yüzümüze uygulayarak sabundan maximum faydayı elde edebiliriz.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 866 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,776 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,400 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter
  Tıraş Aleti Tavsiye winterdrops 127 67,409 28/01/2022, Saat: 23:33
Son Yorum: marv
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 137,009 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,064 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Aceminin Tıraş Makinesi Kararsızlığı esatakgul 10 6,730 03/02/2019, Saat: 10:05
Son Yorum: jegal
  ustura tıraşı ve görerek tıraş yunusso 13 8,175 17/12/2018, Saat: 20:48
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: