Neden Şap KullanılMAMAlı?
(19/08/2016, Saat: 10:24)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şap, taa eski mısırdan (belki daha eski zamanlardan) beri güvenle kullanılan bir antiseptik. Onu geçtim aluminyum'un kendisi de sağlık açısından en güvenli metallerden biri. Es kaza vücuda girdiğinde diğer herhangi bir metal gibi dokularda biriktirilmiyor, böbrek tarafından atılıyor. Akut zararını görebilmek için de saf toz halinde yarım kilo filan yemek gerekiyor Smile

En sağlıklısı hiçbirşey kullanmamak, ama kesik, kanama vs. nedeniyle antiseptik ihtiyacınız varsa herhangi bir AS'den çok daha güvenli. Ben bir süredir antiperspirant olarak da kullanıyorum, çok memnunum. Kullanmadan önce epey bir bakınmıştım.

Alüminyumun vücutta biriktiğine dair yazılar var. Alzheimer ihtimalini ortaya çıkarması benim adıma kullanmamak için yeterli bir sebep.
http://www.globalhealingcenter.com/natur...m-dangers/

(19/08/2016, Saat: 13:20)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu alüminyum hep tartışılıyor. Benzer şekilde (gerçi yüze sürme yok ama içecek teması var) İtalyanların kahve yapmaya yarayan meşhur moka potları Bialetti orijinal olarak alüminyumdan üretilir. Şimdi çelikleri de var ama bildiğim kadarıyla yaygın olan alüminyum. Ben şu sıralar Bialetti alma aşamasındayım. Birçok yerde alüminyum için tereddütler olduğunu okudum. Çünkü içinde su kaynıyor ve kahveniz demleniyor. Yani sıcak içeceğin metale teması var. Hatırlarsınız çok eskilerde hepimizin çay demlikleri de tavaları da alüminyumdu. Acaba zararını gördük mü? Bu çağda, bu bilim seviyesinde neden halen net bir bilgiye ulaşamıyoruz? (ya da varda ben mi bilmiyorum?)

Sanırım bu konularda kontrollü deney yapmak zor. Herkesin alüminyuma tepkisi aynı olmayacak. Her şeyden önce bir deney grubuna belli bir miktar alüminyum vermen bir deney grubuna da vermemen lazım, yani bir deney grubunu komple Alzheimer hastası yapma riski var. Tahmin yürütüyorum tabi, bu tarz işleri nasıl yaptıkları hakkında pek bilgim yok.
(19/08/2016, Saat: 14:41)TheMadcap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım bu konularda kontrollü deney yapmak zor. Herkesin alüminyuma tepkisi aynı olmayacak. Her şeyden önce bir deney grubuna belli bir miktar alüminyum vermen bir deney grubuna da vermemen lazım, yani bir deney grubunu komple Alzheimer hastası yapma riski var. Tahmin yürütüyorum tabi, bu tarz işleri nasıl yaptıkları hakkında pek bilgim yok.

Aslında şu anda yapılıyor diyebilirsiniz. Eğer su ve ayran hariç herhangi bir soğuk içecek (kola, meyve suyu, gazoz, soda, bira, kutuda olması da şart değil) içiyorsanız, evde kendi hazırlamadığınız herhangi hazır bir yiyecek (cips, hamur işi, turşu, bisküvi,  vb.) tüketiyorsanız muhtemelen zaten yıllardır kontrol grubu içersindesiniz. Hatta arıtma aşamasında kullanıldığından dolayı içtiğiniz suda da var. Hatta havada bile belirli bir oranda aluminyum var  Smile

Bu kadar maruz kaldığımız bir element olduğu için üzerinde yapılan araştırmalar genelde tek tük ve biraz spekülatif. İstatistiki ve domates kanser yapar/yapmaz araştırmalarına benziyor. Gerçek bir deney için asıl tam tersinin yapılması, yani bir grubun tamamen aluminyum'dan arındırılmış bir ortamda (hava su dahil) test edilmesi gerekir.
Komsularim sapi surdukten ne kadar sonra yikiyorsunuz?
(16/10/2016, Saat: 23:06)yener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsularim sapi surdukten ne kadar sonra yikiyorsunuz?

20-25 sn yeter
(16/10/2016, Saat: 23:06)yener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsularim sapi surdukten ne kadar sonra yikiyorsunuz?

En fazla 1 dakika sonra yıkıyorum. Zaten cilt hafiften gerilmeye başlayınca yıkanması gerektiğini anlıyorsunuz.

30 sn yeter.

Genelde 1 dk. sonra.
Bugün 3 saat Smile

SS ile burun altına nokta kesik attım, şapı sürdükten sonra tekrar yıkamayı unuttum. 3 Saat sonra yüzümü yıkadım. Herhangi bir akut problem yok Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Hemen hergün kullandığımız şapın bu denli zararlı olduğunu bilmiyordum. Aslında daha önce şapla ilgili araştırmalar yaptım, sonuçta kanla, sivilceyle,kesikle temas ediyoruz acaba zararları var mı diye biraz araştırma yapmıştım. Fakat dediğim gibi bu denli kapsamlı şekilde bir bilgiye rastlamadım. Bu bilgileri bizlerle paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sanırım bende uzun bir süre erteleyeceğim şap kullanımını...
Ayrıca her şap kullanımından sonra su ile durulama gerekiyor mu? Ben genelde unutuyorum veya önemsemiyorum acaba kullanımdan sonra yıkamamanın ne gibi etkisi olabilir?

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: