Neden Şap KullanılMAMAlı?
(29/04/2015, Saat: 12:54)SerkanCicek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu konuyu Dr. Eşref ATABEY'e sordum. Kendisi, internet sitesini ilgiyle takip ettiğim, konulara her zaman bilimsel olarak yaklaşan bir Tıbbi Jeoloji Uzmanıdır. Kişisel internet sitesi üzerinden insanların bu gibi sorularına tatmin edici yanıtlar vermekte. Tavsiye ederim: http://www.esrefatabey.com.tr

Örneğin;
Konu ile ilgili olarak sorduğum soruya yanıt geldiği zaman sizlerle paylaşacağım...

Tıbbi Jeoloji uzmanı komik geldi bana. mineralog falan dese anlarım...
Yazışmalarımızı olduğu gibi aktarayım:

Mesajım:
------------------------
Merhaba Eşref Bey.

Bir konu hakkında size danışmak istiyorum...

Ne olduğunu biliyor musunuz bilmiyorum ama Cilt Şapı (Alum Block) denen bir ürün var. Bildiğim kadarıyla bu taş, potasyum alüminyum sülfat. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Alum )

İnsanlar bu taşı tıraş sonrası nemli ciltlerine sürüyorlar. Ayrıca teri önlemesi sebebiyle koltuk altı için kullanılan tipleri de piyasada bulunabiliyor.

Sorum şu: Bu ürünü, örneğin yüzümüze sürerek kullanmak, sağlık açısından bir tehdit unsuru oluşturmakta mıdır?

Not: Dilerseniz konu ile ilgili bazı tartışmalara şu adresten ulaşabilirsiniz: http://geltir.com/thread-974.html

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
------------------------

Gelen Yanıt:
------------------------
Sayın Serkan Çiçek

Bahsettiğiniz cilt şapı; Alunit diye bilinen Potasyum elementi bulunduran bir mineral. Kimyasal formülü: (K2O.3Al2O3.4SO3.6H2). Geleneksel olarak özellikle berberlerde traş sonrası kanamayı durdurmak için kan taşı diye kullanılmıştır. AİDS hastalığı gündeme geldiği yıllarda;  AİDS, SARILIK, MANTAR ya da değişik hastalıkların kan yoluyla bulaşmasını önlemek için artık berberlerde kullanımı yasaklandı. Şimdi gerektiğinde traş sonrası kanı durdurmak için,  kibrit çöpü şeklinde bir kağıdın ucuna konulmuş paketler halinde (BİR KULLANIMLIK) şap kökenli madde kullanılmaktadır.

Potasyumun hava neminden dolayı yüzeyinde oluşan alkali potasyum hidroksit bazik olup, tehlikeli olduğu, potasyumun ciltle temasında sodyum metali gibi sabunsu bir his bıraktığı, tek başına alüminyumun; deri ile teması deri iltihabı, kan durdurucu veya ter önleyici ürünler alerji yapabildiği belirtilmektedir. Sen ne yapıyorsun diyorsanız, EVDE SAKAL TRAŞI OLUYORUM.

Saygılarımla

Dr. Eşref Atabey
------------------------

İkinci Mesajım:
------------------------
Eşref Bey,

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Verdiğim bağlantıya göz attıysanız; zaten bu insanların hepsi tıraşlarını evde kendileri oluyorlar. Terk kullanımlık kan taşını da zaten bu insanların hepsi kullanıyor. Ancak yüzlerine de Şap da sürüyorlar gerginleştirme için. Sorum; şapı yüze sürmenin (bireysel kullanımda) zararlı olup olmadığı. Yani içerisinde alüminyum olan bir şeyi yüze sürmeli mi sürmemeli mi? Zira bugün alüminyumun sağlığa zararlı olduğu, kanserojen olduğu her yerde belirtiliyor.

Saygılarımla.
------------------------

Gelen İkinci Yanıt:
------------------------
Serkan Bey
Mesajımda alüminyumun alerjiye yol açabildiğini belirtmiştim, ve ileride risk oluşturabileceğini düşünmekteyim.
Saygılarımla
Dr. Eşref Atabey
------------------------
Bu riskler nelerdir biraz acabilir mi ? Kanser yapar diyen var vs.
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Bu konu daha önceden de tartışılmıştı ve birçok yabancı kaynaktan bilgi alınmıştı. Eşref bey de kesin birşey söylememekle diğer yazılan bilgilere paralel bir yaklaşımda bulunmuş.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Bir jeoloğun tıbbi yorum yapması mantıklı değil. Mineraloji konusunda uzmanlaşmış biri ancak mineralin geometrik yapısını ve bileşimi hakkında bilgi verir . Tıbbi uzmanlar karar verir .
Bir söz vardır "işte şimdi şapa oturdun" diye.
Acaba ne demek istiyorlar?
Bunu çözebilirsek, şap zararlı mı/zararları nedir, öğrenip konuyu kapatabiliriz SmileSmileSmile
(19/06/2015, Saat: 14:08)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir söz vardır "işte şimdi şapa oturdun" diye.
Acaba ne demek istiyorlar?
Bunu çözebilirsek, şap zararlı mı/zararları nedir, öğrenip konuyu kapatabiliriz SmileSmileSmile

Şap popoya sürülürse yakar. Big Grin
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(19/06/2015, Saat: 14:48)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şap popoya sürülürse yakar. Big Grin

O nişadır değilmiydi Smile
Konuyu hortlatayim, cok fazla bilimsel olmayan bi durumu da belirteyim dedim

Turkiyenin en buyuk yassi aluminyum ureticilerinden Assan Aluminyum da calismis olan bir muhendis olarak soyleyeceklerim; bu sektore yillarini veren ustalarimiz, isci kardeslerimizden gozlemlerim dogrultusunda:

1. Hepsi cin gibi ne unutkanlik ne bunama ne alzeimer, öyle ki 20 sene once uretilen malzemenin teknik bilgilerini onune dokerler.

2. Hic birinde ne bi kısırlık, ne bir kanser ne de ciddi rahatsizlik. Her biri ucer beser cocuk sahibi. Hem de bu fabrikada aluminyuma maruziyet 50 yil tiras olan bi adamin yuzune surdugu alum bloktan bilmem kac bin kat daha fazladir. O derece ki havada ucusan aluminyum tozlari bariz belli olup gunde 8 saat calisan bir iscinin cigerlerine giden aluminyum toz zerrecikelrini dusunemiyorum.

Tekrardan belirteyim bu gozleme dayali herhangi bilimsel destek icermeyen nacizane kendi gozlemlerime dayali bir aciklamadir.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: