Youtube Berberbey
(02/02/2021, Saat: 15:04)Berberbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Diğer forumdaki tartışmayı buraya taşımıyalım.
Niye beni sıkıştırıyorsunuz anlamıyorum. Benim sabun fabrikam muz bahçem yok. Sadece Değişik ilginç videolar çekmek istedim.
Video çekmeye devam edeceğim.
Geltir.com da da beni barındırmak istemiyorsanız açıkça söyleyin.

YouTube - Berberbey

Konu sen değilsin üstad, konu senden eski Smile
Senin ve tüm diğer berberlerin bu forumda bulunması beni şahsen çok mutlu eder.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Konu gelenekse eğer benim dedem de katı el sabunu ve usturayla tıraş oluyormuş şimdi ben bu geleneği devam ettirmek zorunda değilim ama istersem hoşuma giderse devam da ettirebilirim ikisini de denedim ve tıraş sabunu beni daha mutlu etti bırakalım insanlar mutlu oldukları şeyleri yapsınlar lütfen

CPH1931 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
U A K
(02/02/2021, Saat: 15:46)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tartışma yeniden alevlenince yurtdışı tıraş forumlarına şöyle bir baktım. Meşhur BadgerandBlade forumunda bu konuda onlarca sayfa yazı var. Hatta sadece Dove sabun için yazılmış sayfalarca yazı buldum. Kimisi demiş ben çok beğendim, kimisi hiç performans alamadığını söylemiş. Kimisi gliserin katarak kullanmayı önermiş. Kimisi kardeşim bu kadar ucuz tıraş sabunu varken ne gerek var, gidin bir arko alın kullanın demiş. Ama hiçbiri hop kardeşim bu konunun bu forumda konuşulması dahi caiz değildir dememiş, birbirini kıracak sert üsluplara girilmemiş, konu kapatılmamış, küsüp protesto edip gidenler olmamış.

Ben de el sabunu ile tıraş oldum ve beğenmedim. Ayrıca onlarca sabunum var bitmeyi bekleyen niye el sabununa geçeyim. Ama kullananlara da saygım var. Kimi ekonomik nedenlerle, kimi meraktan, kimi değişikliklerden hoşlandığı için denemiş, ne güzel de olmuş tecrübelerini öğrenme fırsatı buluyoruz.

El sabunu bence bahane. Bizler fikir paylaşma konusunda pek iyi değiliz. İlla herkes diğerine kendi fikrini kabul ettirmeye çalışıyor. Dinlemeye, anlamaya, empati göstermeye çalışan çok fazla insan yok ne yazık ki. Sadece bu forumda değil, bir çok forumda ve whatsapp gruplarında benzer kavgalar çıkıyor, bölünerek küçülmeler devam ediyor.

Konunun aslına gelirsek. Geleneksel nedir? Eskiden beri yapılagelen, artık adet haline gelmiş alışkanlıklardır. Değişe değişe gelmiştir ve değişerek devam edecektir. Ben babamın el sabunu ve permatik ile tıraş olduğunu çok iyi hatırlıyorum. MDC versek red mi ederdi? Tabii ki değil. Ayrıca geçenlerde bir arkadaş bir video paylaşmıştı. 90'lı yaşlarda ustura imalatı yapan bir ingiliz usta imalatını yaptığı usturanın testini el sabunu ile yapıyordu. Ve sabuna çok para vermeyin önemli olan usturadır diyordu. Yani demek istiyorum ki kökler buralardan geliyor. Bir de bu geleneklerin oluşmasında berberberlerin katkısını da unutmamak lazım. Yani bu geleneksel tanımı dar çerçevede çizilmiş katı bir şey değil. Değişken ve çok geniş kapsayıcı. Onun için ben bunun tanımını yaptım bu budur dememek lazım, tanımı yaşananlar yapıyor.

Son bir sözle bitirmek istiyorum. Gençlere el sabunu ile tıraş olmayı önermenin onlara zarar vereceğini söyleyenler, yine gençlere hoşgörüsüz, kırıcı, dikteci bir iletişim tarzını göstermenin daha mı zararsız olduğunu düşünüyorlar?
Uzun ve detaylı anlatım için teşekkür ederim.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
(02/02/2021, Saat: 15:04)Berberbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Diğer forumdaki tartışmayı buraya taşımıyalım.
Niye beni sıkıştırıyorsunuz anlamıyorum. Benim sabun fabrikam muz bahçem yok. Sadece Değişik ilginç videolar çekmek istedim.
Video çekmeye devam edeceğim.
Geltir.com da da beni barındırmak istemiyorsanız açıkça söyleyin.

YouTube - Berberbey

Lafım size değildi komşum.
(02/02/2021, Saat: 16:27)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lafım size değildi komşum.
Evet biliyorum farkındayım.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
Arkadaşlar son dönemde, sadece forum üyelerimiz değil, toplum olarak neden bu kadar gerginiz? Evet bu pandemi süreci, ekonomik durum vb. şeyler hepimizin canını çok sıkıyor, ama bir birimizi kırmaya değer mi gerçekten? Hepimiz elimizden geelenin en iyisini yaparak bu süreci birlik ve dayanışma içerisinde inşallah atlatacağız.

Sabunla tıraş mevzuu, geçmişte sevilmeyen bir üyemizle özdeşleştiği için bazı hoş olmayan anıları canlandırıyor olabilir. Ancak şu da var, Berberbey gibi YouTube içerik üreticileri, zaman zaman biraz eğlence, biraz da ilginçlik olsun diye bu tarz videolar yayınlayabiliyor. Yerli Youtuber'larımız olmadan önce ben uluslararası camiada önemli yer edinmiş Youtube kanallarında da bu tarz videolar izledim (hatta daha absürdlerini de izledim). PaulH örneğin çocukluğunda pahalı olduğu için ailesinin satın alamadığı bir sabunla tıraş olmuştu. Herneyse, bu örnekler çoğaltılabilir. Berberbey komşumuz da böyle bir deney yapmış sanırım, zira henüz videoyu izlemedim. Geçmişte bu forumda da hem dove sabun ile hem de başka el sabunlarıyla tıraş olan olmuştu ve ilgili başlıklar halen mevcut. Olumlu olumsuz bir kaç yorumdan sonra herkes kaldığı yerden devam etmişti.

Hepimiz burada her gün değişik şeyler konuşup öğreniyoruz. Bazen uç noktalarda dolaşabiliyoruz. Bu sadece sabunla tıraş değil, örneğin R41'e feather jilet takıp ATG dahil 3 perde tıraş olmak gibi (karşı değilim). Neticede bir hobi, zaman zaman bu gibi uç noktaları deneyimleyerek farklı heyecnlar yaşamak isteyebiliriz. Fakat günün sonunda yine de kendimize en iyi, en güzel tıraşı veren tekniklerle devam ederiz, neticede cilt sağlığımız söz konusu Smile

Sabunla tıraş olan ama asıl amacı trollük olan arkdaşı kalıcı olarak ikinci kez gönderdik. Tekrar üye olmaya çalışırsa müdahale ederiz. Sabunla tıraş olmak, evet belki pek doğru bir şey olmasa da halen hayatta olan bir teknik. Benim rahmetli büyükbabam da el sabunu kullanırdı örneğin. Elini şöyle bir sabuna sürer, sonra ıslak yüzününü ovuşturup tırşını olurdu. Bunu tüpte köpük kullanmak istemeyen, fırça ile de uğraşmak istemeyen, ama hemen tıraşını olup işini halletmek isteyen kişiler olarak görüyorum ben.

Berberbey kanalı haricinde bir çok yerli tıraş YouTube kanallarımız ve o kanallarda yayınlanmış onlarca kaliteli içerikler var. Arada nadiren yapılan bu tip videolara takılmayalım arkadaşlar. Neticede bir sıradışı video varsa ona karşılık yüz tane de nitelikli videolar var. Bazı arkadaşlarımızın bu videolarla ilgili yanlış örnek olması hususundaki düşüncelerine katılmıyor değilim. Ben de yapıcı olduğunu düşündüğüm şöyle bir eleştiri ile yazımı bitireyim; @"Berberbey" komşum, bu tarz videolarınız olduğu zaman, acemi veya ilk defa geleneksel tıraş ile ilgili video izleyecek arkadaşları doğru yönlendirmek adına, video içeriğinize bunun deneysel bir içerik olduğunu ve kanıtlanmış doğrulardan fazla uzaklaşmamaları gerektiğini belirterek, olası yanlış anlaşılmaları önlerseniz, hobimiz adına faydalı olacaktır ve videolarınızı izleyen kitleyi daha doğru bilgilendirmiş olursunuz. Kanalınıza üyeyim ancak tüm videolarınızı izleme şansım olmuyor. Arasıra ilgimi çeken videolarınızı izliyorum. Belki bu dediğimi fazlasıyla yapıyorsunuzdur o nedenle eleştirim, bilmeden yapılmış bir eleştiri olabilir, kusura bakmayın.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@onurcakmak açıklama son paragrafdaki tavsiyelerinize dikkat ederim.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
Saygıdeğer komşularım; uzun süredir forumda paylaşım yapmıyordum fakat artık dayanamadım.
Onur komşumun da dediği gibi zor bir süreçten geçiyoruz, toplum olarak neredeyse herkes pimi çekilmiş el bombası misali. Bu öfke stres burada bu şekilde atılmaz, burada bulunma sebebimiz olan centilmenliğin ruhuna aykırı bu, herkes burada ortak bir hobinin paylaşımını yapmak ve bundan zevk alıp rahatlamak için bulunmuyor mu?
Lütfen saygı ve centilmenlik sınırları içerisinde düşüncelerinizi dile getirin. Bugün kim kiminle hangi konuda atışacak stresini bize yüklemeyin.
O kadar uğraşmama ve malzeme hediye etmeme rağmen kayınpederim hala, kırık permatik ile yüzünü sadece musluk suyu ile ıslatarak oluyor, el sabunu bile kullanmıyor Wink
Herkes nasıl zevk alıyorsa öyle tıraş olsun fakat kimse kimseye kendi doğrusunu dayatmasın. Fikir alışverişi ve farklı düşünceler buranın zenginliğini oluşturmuyor mu?
@berberbey ahmet komşum, videolarını bazen hayranlıkla, bazen de tebessümle izliyorum ve izlemeye de devam edeceğim, kısmetse yazın da sizi ziyaret edeceğim. Videonuzun altındaki yorumları okuyunca inanın çok üzüldüm, fakat bu üzüntü çift taraflıydı. Hem size yapılan seviyesiz eleştiri, hem de ardından tıraş forumları ile ilgili yapılan yargısız infaz beni çok üzdü.
Lütfen tüm komşularım kendilerine nasıl davranılmasını istiyorsa, karşısındakine de o şekilde davransın.
Saygılarımla.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bu ve benzeri konular son zamanlarda forumda çok tartışılıyor. Görüyorum ve çok üzülüyorum. Ben kendi adıma söyleyim geleneksel tıraşa başladığımdan beri öyle çok fazla alet, sabun, after shave denemiş değilim. Yorumlarımda da görebilirsiniz sadece piyasa mallarını kullandım. Ancak tıraştan keyif almayı öğrendim, tahrişsiz tıraş olmayı öğrendim, gelenksel tıraşın insana kattığı beyefendi havayı yaşadım. @Berberbey abimin videolarınıda çok beğenerek izliyorum
(02/02/2021, Saat: 15:46)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tartışma yeniden alevlenince yurtdışı tıraş forumlarına şöyle bir baktım. Meşhur BadgerandBlade forumunda bu konuda onlarca sayfa yazı var. Hatta sadece Dove sabun için yazılmış sayfalarca yazı buldum. Kimisi demiş ben çok beğendim,  kimisi hiç performans alamadığını söylemiş. Kimisi gliserin katarak kullanmayı önermiş. Kimisi kardeşim bu kadar ucuz tıraş sabunu varken ne gerek var, gidin bir arko alın kullanın demiş. Ama hiçbiri hop kardeşim bu konunun bu forumda konuşulması dahi caiz değildir dememiş, birbirini kıracak sert üsluplara  girilmemiş, konu kapatılmamış, küsüp protesto edip gidenler olmamış.

Ben de el sabunu ile tıraş oldum ve beğenmedim. Ayrıca onlarca sabunum var bitmeyi bekleyen niye el sabununa geçeyim. Ama kullananlara da saygım var.  Kimi ekonomik nedenlerle, kimi meraktan, kimi değişikliklerden hoşlandığı için denemiş, ne güzel de olmuş tecrübelerini öğrenme fırsatı buluyoruz.

El sabunu bence bahane. Bizler fikir paylaşma konusunda pek iyi değiliz. İlla herkes diğerine kendi fikrini kabul ettirmeye çalışıyor. Dinlemeye, anlamaya, empati göstermeye çalışan çok fazla insan yok ne yazık ki. Sadece bu forumda değil, bir çok forumda ve whatsapp gruplarında benzer kavgalar çıkıyor, bölünerek küçülmeler devam ediyor.

Konunun aslına gelirsek. Geleneksel nedir? Eskiden beri yapılagelen, artık adet haline gelmiş alışkanlıklardır. Değişe değişe gelmiştir ve değişerek devam edecektir. Ben babamın el sabunu ve permatik ile tıraş olduğunu çok iyi hatırlıyorum. MDC versek red mi ederdi? Tabii ki değil. Ayrıca geçenlerde bir arkadaş bir video paylaşmıştı. 90'lı yaşlarda ustura imalatı yapan bir ingiliz usta imalatını yaptığı usturanın testini el sabunu ile yapıyordu. Ve sabuna çok para vermeyin önemli olan usturadır diyordu. Yani demek istiyorum ki kökler buralardan geliyor. Bir de bu geleneklerin oluşmasında berberberlerin katkısını da unutmamak lazım. Yani bu geleneksel tanımı dar çerçevede çizilmiş katı bir şey değil. Değişken ve çok geniş kapsayıcı. Onun için ben bunun tanımını yaptım bu budur dememek lazım, tanımı yaşananlar yapıyor.

Son bir sözle bitirmek istiyorum. Gençlere el sabunu ile tıraş olmayı önermenin onlara zarar vereceğini söyleyenler, yine gençlere hoşgörüsüz, kırıcı, dikteci bir iletişim tarzını göstermenin daha mı zararsız olduğunu düşünüyorlar?

Çok güzel açıklamışsınız, ben de buradaki büyüklerime saygıyla ekleme yapmak istiyorum.

Çocukluğumdan beri akranlarımın pek ilgilenmediği birçok konuda araştıran ve hobi edinen biri olarak, bu tür topluluklarda hem yenilere hem de farklı şeyler deneyenlere karşı inanılmaz bir agresiflik durumu görüyorum. Bu agresifliğin genelde muhatabı değil tanığıyım, konu cevabı kolayca bulunacak sorular sormak veya yanlış yere konu açmak gibi basit şeyler de değil. Sadece birilerinin doğrularından bir miktar sapan şeyler söylediğinizde ortam birden geriliyor. Bu kişiler bu kadar gerildikleri ortamlarda neden bulunuyorlar onu da anlamıyorum.

Söz konusu kanalı takipte değildim, diğer forum diye bahsettiğiniz siteden de haberdar değilim, sadece konuyu görünce ilgili videoyu izledim.

El sabunuyla tıraş olmak yasaktır, teklif dahi edilemez tarzı bir fikir ne kadar makul bulunuyor anlamadım. Beğenmediğim, tercih etmediğim şey tamamen yasaklansın mantığı toplumun geneline sirayet etmiş durumda ve bunu anormal görmüyoruz garip bir şekilde. Bu iş böyle olacaksa jiletli usturayla tıraş olmayı birkaç kere denemiş ve tehlikeli bulduğum için DE ile devam eden biri olarak "yeni başlayanların kendine zarar vermesini önlemek adına ustura tıraşı hakkındaki tüm içerikler yasaklansın" diyebilir miyim? Bunu makul görecek birileri olur mu aramızda?

Yeni başlayacak birinin bu videoyu izleyip ben bundan sonra el sabunuyla tıraş olurum sonucunu çıkaracağına kimse ciddi ciddi inanmıyordur diye düşünüyorum. Rötuş için el sabunu kullanmışlığım var, pek iyi bir yöntem de değil, yeni başlayanlar için bu kadar endişelenmeye bence gerek yok.

Benim amacım, tıraşı sıkıcı olmaktan çıkarmak ve cildime zarar vermeden tamamlamaktı, bunun için gerekirse "geleneksel" tanımından çıkan şeyler de deneyebilirim, bunda ne problem var bilmiyorum. Böyle mutluyum. Geleneksel tanımını da dar bir kalıba sıkıştırıp katı kurallar koyacaksak, benim açımdan tekrar sıkıcı bir ritüele döner.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Classical Wet Shaving - YouTube Kanalı & Instagram Sayfası classicalwetsh 28 9,884 26/04/2023, Saat: 21:54
Son Yorum: Mecanica
  Youtube Tirasology Shavers Tıraşolog 39 12,226 01/02/2023, Saat: 21:30
Son Yorum: Tıraşolog
  Bonherre Youtube Kanalı DelikanliTiras 6 4,061 15/06/2021, Saat: 13:21
Son Yorum: Chavez
  Raif Shaving, Youtube shaving nick 203 84,097 07/10/2020, Saat: 15:34
Son Yorum: Creator
  Youtube Tıraş ve Tıraş Ürünleri Kanal Tavsiyeleri porsuk 46 70,280 03/06/2020, Saat: 22:44
Son Yorum: DelikanliTiras
  DERBY YouTube reklamı Ayhandulgar 27 9,359 08/08/2019, Saat: 15:41
Son Yorum: edward

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: